Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...

Join the forum, it's quick and easy

Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...
Zvezdan Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Na tragu Teslinih izuma

5 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Na tragu Teslinih izuma

Počalji od Broj Jedan Ned 29 Avg - 3:13:40


Na tragu Teslinih izuma Na_tra11

Scan: Broj Jedan
Broj Jedan
Broj Jedan
Šef Grupe TNT
Šef Grupe TNT

Srbija

Grad : Iz selo
Browser : Firefox
Broj Postova : 4319
Broj Poena : 33593
Reputacija : 1691
Datum upisa : 11.12.2009
Datum rođenja : 03.04.1972
Godine Starosti : 51
Pol : Muški Zodijak : Ovan Pacov

Zanimanje : Ton Majstor
Knjiga/Pisac : Mi Djeca s Kolodvora ZOO
"Za mene postoji samo putovanje putevima koji imaju srca. Tuda ja putujem, i jedini dostojan izazov je da se taj put pređe sav, do kraja. I tuda putujem, gledajući, gledajući bez daha."


Moj YOUTube Video :


http://zvezdan.forumfree.tv

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od Danguber Pet 10 Sep - 22:26:04

E, pa, ne znam da li ovo može da spada pod ovu temu, možda može jer je vezano za Teslu, a možda i ne može, pa premestite.
Ovako: pretprošla (čini mi se) godina bila je, ko što uglavnom znamo, godina jubileja Nikole Tesle. I svi mi volimo da svojatamo tog velikog naučnika, i u svemu tome, ispodogađalo se sledeće:
Negde krajem leta setim se ja da je nekadašnja Teška Industrija snimila lepu pesmicu njemu u pomen, slavu, kako hoćete. U Kanadi su mu neki naši digli spomenik, bilo to na televiziji našoj i tako dalje. Mi ovde ni pesmu da mu pustimo.
Nazovem ja beogradski Radio JAT i kažem, imam tu pesmu, ako je nemate, nisam čuo da je igde puštaju, poslaću vam. Kaže muzički urednik da oni ne puštaju domaću muziku. Kasnije sam slušao neke stvari, ali valjda je to bila ona stara, YU muzika, ne sećam se. Eto.
Setim se ja onda da imam dobrog drugara u jednoj velikoj srpskoj servisnoj radio stanici (ko razume - shvatiće). Ispričam mu to i kažem da vidi tamo sa muzikantima treba li im Nikola Tesla od pomenute Industrije, koja je, ko što se zna bila rok-sastav. Onda se jednog dana nađem kod njega u staničnom bifeu. Dok smo tako sedeli i pričali, priđe nam neki njegov kolega. Kaže ovaj meni da je to urednik narodne muzike i pita ga hoće li da pušta pesmu o Nikoli Tesli. Ovaj kaže da mu ne treba.
E sad vidfite ko je tu lud, a ko zbunjen i ko koga zajebava.

A evo prilažem i 2 Teslina portreta koja je naslikala mlada umetnica iz Prijedora, Snežana Radulović:


Na tragu Teslinih izuma Nikola_tesla

Na tragu Teslinih izuma Tesla+nikola
Danguber
Danguber
Deseti Razred
Deseti Razred

Atlantida

Grad : Atlantida
Browser : Opera
Broj Postova : 219
Broj Poena : 6581
Reputacija : 386
Datum upisa : 25.05.2010
Datum rođenja : 11.05.1955
Godine Starosti : 68
Pol : Muški Zodijak : Bik Koza

Zanimanje : tolmak
Raspoloženje : loše
Uzrečica : xxx
Knjiga/Pisac : nekoliko
Moj YOUTube Video :


Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od Danguber Uto 14 Sep - 14:37:57

Pošto me komande u gornjem postu više ne slušaju, evo ovako dodajem i link za skidanje mp3 Nikole Tesle:

[You must be registered and logged in to see this link.]
Danguber
Danguber
Deseti Razred
Deseti Razred

Atlantida

Grad : Atlantida
Browser : Opera
Broj Postova : 219
Broj Poena : 6581
Reputacija : 386
Datum upisa : 25.05.2010
Datum rođenja : 11.05.1955
Godine Starosti : 68
Pol : Muški Zodijak : Bik Koza

Zanimanje : tolmak
Raspoloženje : loše
Uzrečica : xxx
Knjiga/Pisac : nekoliko
Moj YOUTube Video :


Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 18:19:49


NIKOLA TESLA USKRAĆEN JE ZA NAJMANJE PET NOBELOVIH NAGRADA


Oleg Fejgin: Tesla je mogao biti autor tunguskog fenomena: energetski impuls, upućen sa njegove kule Vordenklif kod Njujorka mogao je izazvati kolosalnu eksploziju u Sibiru



O
leg Fejgin, akademik Ukrajinske akademije nauka, teoretski fizičar i autor četiri knjige o Nikoli Tesli tvrdi da je čuverni srpski naučnik i pronalazač zaslužio najmanje pet Nobelovih nagrada.

„Nobelovu nagradu zaslužio je za sledeća dostignuća: za primenu naizmenične struje, koju koristimo svakodnevno (podsetio bih da se pre Tesle primenjivala isključivo jednosmerna struja); zatim za otkriće rendgenskog zračenja, koje je otkrio pet godina pre Rendgena; za izum linearnog kolajdera (Veliki kolajder u Švajcarskoj je prstenasti, primitivniji od Teslinog); za stvaranje magnetrona – uređaja koji generiše superfrekventne radiotalase; i za proučavanje biološke aktivizacije nekrotičkih tkiva, gde je Tesla pomoću električnih impulsa opuštao obamrle prste, a uginulu žabu praktično je oživljavao.

Zašto onda Tesla nije dobio ni jednu Nobelovu nagradu?

- Zato što je on išao previše ispred vremena. Po prirodi Tesla je bio usamljenik, nije se rado upuštao u kontakte sa kolegama, učenike nije ostavio a većinu svojih tajni nije otkrio.

Sa druge strane, mnogi su Teslu više tretirali kao pronalazača nego kao naučnika?

- Kada sam posetio Teslin muzej u Beogradu, razočaralo me ono što sam tamo video jer izložba tog fenomenalnog naučnika prikazuje jednostrano: tek kao talentovanog inženjera, a o njegovim mističnim izumima nema ni reči. Na drugom spratu muzeja čuva se neprocenjiva Teslina arhiva, koja, prema rečima saradnika Muzeja, do danas nije proučena. Sa Teslinom arhivom uopšte se dešavaju čudne stvari. Izvršilac oporuke Nikole Tesle bio je njegov rođak, nekadašnji ambasador Jugoslavije u SAD. Njegovim naporima deo arhiva je upućen u Beograd, ali ono najvrednije, što se odnosi na stvaranje supermoćnih vrsta naoružanja, nestalo je. Nema sumnje da taj deo koristi vojska u SAD.

Na osnovu čega izvlačite takav zaključak?

- Sa najzanimljivijim informacijama o Tesli upoznao sam se u materijalima arhive američke vojno-pomorske obaveštajne službe, koji su dostupni tek oko 40 odsto. Tokom poslednjih godina života, Tesla je učestvovao u radu Uprave za stratešku obaveštajnu službu SAD, u koju su involvirali sve naučnike sa inovativnim mišljenjem o najnovijem naoružanju. Pošto su tamo sakupljeni materijali predstavljali najstrožije čuvanu tajnu, oni su bili zaštićeni slojem dezinformacija kroz koje je bilo teško probiti se. Otuda i toliko legendi i izmišljotina oko otkrića i izuma Nikole Tesle.

Kao što je, na primer, filadelfijski eksperiment? Pisalo se o tome da je 1943. godine, kada je Tesla umro, u Filadelfiji bio usidren razarač „Eldridž“, optočen elektromagnetima visokog kapaciteta. Kada je uključena struja i brod se našao u najsnažnijem elektromagnetskom polju, obavila ga je zelenkasta magla, pa je ubrzo nestao iz vidnog polja posmatrača. Pojavio se u luci Norfolk, 350 milja od Filadelfije. Vojni vrh SAD i danas prećutkuje filadelfijski eksperiment teleportovanja broda sa posadom.

- Ne, saznao sam da su postojala dva identična razarača: osim „Eldridža“, koji je zaista bio usidren u filadelfijskoj luci (posle eksperimenta promenjen mu je naziv u „Lav“ i prodat je Grčkoj), u luci Norfolk nalazio se njegov dvojnik, koji je, umesto naziva, imao samo numeričku oznaku, a kasnije su ga nazvali „Tigar“ i takođe prodali Grčkoj. Cilj eksperimenta bio je da se demagnetiše brod, kako ne bi bio ranjiv za morske mine koje privlači metalni korpus broda. Demagnetizacija se postizala tako što je oko broda stvarano snažno magnetsko polje. Prema tome, nije tu bilo nikakvog teleportovanja. A brod dvojnik Amerikanci su koristili za dezinformisanje, čime je eksperiment obavijen tajnovitošću. Eksperiment nije uspeo: snažno magnetsko polje je upropastilo posadu izazvavši kod ljudi psihološke poremećaje, stres i bolesti. Zahvaljujući glasinama o teleportovanju, vojni eksperiment je smešten u sferu nepoznatog, izbrisane su granice realnosti i tako osiguran režim tajnosti.

Zašto ste ubeđeni da teleportovanja nije bilo?

- Skoro trenutni prenos višetonskog objekta na stotine milja dalje, čak ako bi tehnički i bio moguć, bio je povezan sa oslobađanjem takve kolosalne energije koja bi Ameriku zbrisala sa lica Zemlje.

Da li je Tesla mogao biti „autor“ tunguskog fenomena?

- Mislim da jeste. Energetski impuls, upućen sa njegove kule Vordenklif kod Njujorka mogao je izazvati kolosalnu eksploziju. Ta mogućnost se potkrepljuje mišljenjem mog prijatelja iz Kanade: saopštenje o ekscesu u Sibiru objavljeno je u jednom malom glasilu u predgrađu Njujorka pola godine pre nego se desio: u tom glasilu se predskazivalo katastrofalno oslobađanje energije koje treba da se desi na nebu iznad Tunguske.


Argumenti i fakti, Moskva

Prevod Rajko DOSKOVIĆ

Na tragu Teslinih izuma Teslaarticle
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 18:26:43



Misterija o naučniku traje i 60 godina nakon njegove smrti!

FBI krao Tesline izume!

Više od 60 godina nakon smrti Nikole Tesle, lik i delo jednog od najčuvenijih svetskih naučnika i dalje predstavlja nerešivu zagonetku.


Tesla je bio pod nadzorom Federalnog istražnog biroa od dolaska u SAD do smrti 1943. Ali i sledećih 40 godina svaki zahtev o Teslinoj zostavštini, novinski članak ili naučni rad o naučniku završavao bi pravo na stolu direktora FBI.

Čim je u januaru 1943. čuo vest o smrti Nikole Tesle, agent FBI Foksvort poslao je telegram direktoru kancelarije u Njujorku sa sledećom sadržinom:

„Istaknuti naučnik iz elektrotehnike umro je u hotelu ‘Njujorker’. Eksperimentisao je bežičnim prenosom energije, tzv. zracima smrti i konstruisao je revolucionarni tip torpeda. Njegove beleške se nalaze u hotelu i dosad nije učinjeno ništa da se sklone od neprijateljski raspoloženih osoba“.

Po američkom Zakonu o slobodi informacija, ti dosijei su delimično objavljeni. Ali nedostaju ključne stranice i na više mesta flomasterom su precrtana imena. Uvid u tajnu ko je naložio da Tesla bude praćen objašnjava poruka koju je FBI poslao tadašnji potpredsednik SAD Henri Volis u kojoj se nedugo posle smrti naučnika navodi da su Tesline stvari od „vitalnog interesa za vladu“.

Nakon Tesline smrti u SAD počinju istraživanja tajnih oružja koja se oslanjaju na njegove radove. Ali kako se FBI dokopao Tesline ostavštine?

S obzirom na to da Tesla nije imao dece, njegov nećak Sava Kosanović dan nakon ujakove smrti došao je u sobu hotela „Njujorker“, gde je Tesla živeo, kako bi pronašao testament. Iz sefa je uzeo Tesline fotografije, a zatim je nepoznati bravar namestio novu kombinaciju na sefu. Dan posle, uz pratnju osobe iz Službe za kontrolu imovine stranaca, sva imovina je zapečaćena i odneta u skladište na Menhetnu. Nekoliko godina kasnije, Kosanović je od radnika u skladištu saznao „da su ljudi iz FBI dolazili noću i snimali“. Tadašnji direktor FBI Edgar Huver demantovao je bilo kakvu umešanost, ali vreme je pokazalo suprotno.

Naime, vlada SAD je tokom rata u Vijetnamu počela da istražuje tzv. ratovanje vremenom. Cilj je bio da se produži sezona monsuna i uspori kretanje neprijatelja. Istraživanje se baziralo na Teslinoj teoriji o obilju električne energije koja slobodno pluta u Zemljinom jonskom omotaču. Od projekta se odustalo zbog zabrane UN, ali desetak godina kasnije, tokom hladnog rata, program je obnovljen. Rusi su već znali kako da se utiče na gornji deo atmosfere. Prema jednoj verziji, njima je Tesline dokumente predala vlada SFRJ. Prema drugoj dokumente im je dostavio Teslin pomoćnik Spanijel, koji je bio sovjetski simpatizer. Rusi su stvorili veštačku jonizaciju u atmosferi razorne snage koja služi i kao elektromagnetski štit protiv raketa. Amerikanci su reagovali programom „Ratovi zvezda“.

Veliku pažnju izaziva i tajna Teslinih „zraka smrti“. Jedna teorija kaže da je Tesla njima izazvao misterioznu tungusku eksploziju 1908. u Sibiru. Zamolio je istraživača Roberta Perija, koji je tada krenuo na Severni pol, da ga obavesti o događajima s ****. S tornja „Vardenklif“ pored laboratorije usmerio je zračni top prema Arktiku. Peri je javio o eksploziji u Sibiru, koja je ravna eksploziji do 15 megatona TNT-a. Ipak, najviše pažnje izazvao je „Filadelfijski eksperiment“ iz 1943. Tesla je vodio projekat „Duga“ u kojem je niskofrekventnim magnetskim poljem pokušao da sakrije ratni brod od radara. Brod i jeste postao nevidljiv, ali ljudskom oku. Kad su generatori ugašeni, brod se pojavio. Al Bijeleka, jedan od mornara s broda, otkrio je da je Tesla još 1942. počeo da sabotira istraživanje kad je shvatio da će ljude iskoristiti za eksperimente. Kad se povukao s projekta, bio je obeležen kao odmetnik. Tu priča dobija obrt. Na ulici ga pod čudnim okolnostima udara automobil. Oporavio se, ali ga posle par meseci pronalaze mrtvog u hotelu. Prema službenom izveštaju umro je od tromboze.

Zanimljivo je da ni agenti FBI, koji su Teslu pratili u stopu, nisu znali tačno kad je on umro. Agent FBI u dokumentu od 12. januara 1943. kaže: „Naknadno istraživanje pokazalo je da je Tesla umro 8. januara, a ne u četvrtak, 7. januara, kao što je bilo javljeno“.

A. P.

[You must be registered and logged in to see this link.]
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 18:42:29



Nedeljni Telegraf Beograd

[You must be registered and logged in to see this link.]

26 avgust 2002

Deputati Dume traze sprecavanje zloupotrebe
otkrica "genijalnog Srbina"

TESLINO ORUZJE povod RUSKO-AMERICKOG SPORA
Zloupotrebe: Tornado
Ruska Duma

Oko 90 poslanika ruske Dume uputilo je pismo predsedniku Rusije
Vladimiru Putinu, Ujedinjenim nacijama i drugim medjunarodnim
organizacijama, u kojima ih je obavestilo o potencijalnoj opasnosti
kojoj svet izlazu SAD eksperimentisuci s radiotalasima visoke
frekvencije. To je korak koji deputati ocenjuju kao "pokusaj stvaranja
novog, ni sa cim uporedivog oruzja, kojim se iz korena menjaju sve
tradicionalne postavke o mogucnim vojnim dejstvima i s rezultatima
mnogo tragicnijim od Hirosime i Nagasakija". Principe funkcionisanja
kao i ideju za ovo oruzje dao je "genijalni Srbin Nikola Tesla", pisu
ruski poslanici. On je vec u toku eksperimenata u Kolorado Springsu
1899. zapazio razornu moc elektronskih cestica koje je ispitivao. Tesla
je verovao da bi to trebalo da posluzi mirovnim ciljevima. U to vreme
vec se u Americi izvode eksperimenti koji bi trebalo da dovedu do
stvaranja masine koja bi prenosila energiju na daljinu. Nedaleko od
Njujorka tada se gradi mocni predajnik radio-talasa Vanderklif. U leto
1908, u regionu Tunguske, u istocnom Sibiru, dolazi do neverovatne
pojave, koja je godinama objasnjavana sudarom zemlje s meteoritom. U
ekspoloziji je potpuno unisteno oko 2.000 kvadratnih kilometara, sto je
ravno povrsini dve Moskve, ali nisu pronadjeni nikakvi ostaci meteorita.
Zastita ne postoji Osvrcuci se na ovaj dogadjaj, Tesla je u jednom
intervjuu rekao da bi "predajnik tipa Vanderklif mogao da bude
iskoriscen za bezicni prenos razorne energije na daljinu i da bi ovaj
uredjaj mogao da bude odgovoran za ono sto se dogodilo u Sibiru". Ova
pretpostavka nikada nije ozbiljno uzeta u razmatranje, pa se i danas
cini fantasticnom. Nije iskljuceno da je Tesla izrekao hipotezu koja je
isla daleko ispred svog vremena, ali da je njome i odredio pravac
daljeg razvoja ove tehnologije. Nesto pre pocetka Drugog svetskog rata,
Tesla je izjavio da je stvorio uredjaj koji moze da "unisti 10.000
aviona na razdaljini od 250 milja... Zrak bi iznosio svega stomilioniti
deo centimetra... Zrak bi mogao da razbije svako telo bez obzira na
materiju od koje je napravljeno i nije moguca nikakav zastita protiv
njega" (Intervju, Asosijeted pres, 1934). Nekoliko godina kasnije Tesla
je objasnio da to nisu "zraci smrti", imajuci u vidu najave koriscenja
lasera. "Moj aparat projektuje cestice koje mogu da budu mikroskopskih
razmera tako da nam omogucava prenos trilion puta vise energije na
velikim rastojanjima i na malom prostoru kao sto to ne moze ni jedan
drugi zrak". Tesla je verovao da ce siroka primena njegovog
pronalaska, na kraju krajeva, uciniti svaki rat besmislenim. Namere
genijalnih naucnika cesto se, medjutim, ne podudaraju s misljenjem
elite. Ideje Nikole Tesle bile su zapostavljene tokom Drugog svetskog
rata. Tesla je uoci pocetka rata pregovarao s britanskim premijerom
Nevilom Cemberlenom. Predlagao je Britaniji da od njega kupi sistem koji
ce da obezbedi punu zastitu Britanskih ostrva od napada, i s mora i iz
vazduha, za 30 miliona dolara. Tesla je bio uveren u Cemberlenovu
iskrenost, ali je ovaj odlucio da potpise sporazum sa Hitlerom,
nadajuci se da ce tako da ukloni ratnu pretnju. Kada je na Cemberlenovo
mesto dosao Stenli Boldvin, prekinuo je pregovore s Teslom i oni nikada
nisu nastavljeni. Ruski poslanici u pismu navode da Tesla svoje tajne
papire nije nikom ostavio, "iako se pronose glasovi da je neke delove
svoje zaostavstine poverio srpskim svestenicima". Modifikacija plazme
Sovjetski Savez i SAD gotovo su se istovremeno vratili na ovu temu
pocetkom sezdesetih godina. Sovjetski fizicari Ginzburg i Gurevic
razradili su teorijske osnove za modifikaciju plazme jonosfere uz pomoc
snaznih kratkotalasnih frekvencija. Pod terminom "modifikacija"
podrazumeva se zagrevanje plazme do visokih temperatura. Pri tom u
jonosferi dolazi do promena cija priroda nije do kraja izucena, ali su
posledice mogle lako da se prognoziraju. Upravo su te prognoze bile
povod stvaranju potpuno novog tipa oruzja - geofizickog. Pocetkom
osamdesetih, Gorbacov je zeleo da pokaze Reganu, koji je upravo pocinjao
svoj program Rata zvezda, da i SSSR ima slicne mogucnosti i predlagao
mu je da se nastavi zajednicki projekat ispitivanja oruzja od plazme.
Regan to nije prihvatio, znajuci da za neku godinu SSSR vise nece biti
nikakav rival u naoruzanju. Putevi razrade novog oruzja krenuli su
odvojeno.

U to vreme u Norveskoj, u Tromzeu, izgradjen je kompleks jacine dva
megavata, dok je analogni sovjetski kompleks Sura bio 0,8 megavata.
Usavrsvanje i iskoriscavanje ovih sistema vodjeno je, navodno, kao
naucno istrazivanje u oblasti radio veza. Prema recima prvog zamenika
ruske svemirske komande Popovkina, "otkriveni su sporedni efekti u
uzajamnom delovanju plazmenih materija s magnitosferom koji nam govore
o mogucnosti stvaranja oruzja na osnovu vestacke modifikacije prirodne
okoline". Od 1999. na vojnom poligonu na Aljasci izgradjen je sistem
HAARP, snage 3,6 megavata. Na povrsini od 13 hektara postavljeno je 180
antena kratkotalasnog dijapazona od kojih je svaka visoka 24 metra. Niz
naucnih instrumenata sluzi za osmatranje kako nize jonosfere (delova
nadzemnih povrsina u polarnoj oblasti), tako i efekata iniciranih u
toku delovanja predajnickog sistema. Paralelno sa ovim tece politicka
akcija u kojoj SAD izlaze iz dogovora o nuklearnom naoruzanju, a navodi
se spremnost SAD za uzajamno znacajno smanjivanje nuklearnih
potencijala. Ruski deputati smatraju da je sve to znak stvaranja sasvim
novog tipa oruzja. "Pokrivena" Evroazija Delovanje HAARP izgleda
ovako: snazni fokusirani radio impuls, usmeren u pravcu jonosfere,
zagreva se do visokih temperatura i formiranja plazmenih resetaka,
stvarajuci efekat "mikrotalasne pecnice". Kako se upravo taj deo
atmosfere koristi za odrzavanje veze, ovim se gubi mogucnost
upravljanja kosmickim sistemima, raketama, avionima... Sve letilice
koje se nalaze u zoni HAARP prosto sagorevaju! Prema navodima deputata,
na Grenlandu se gradi uredjaj za zagrevanje snage 10 miliona vati.
Dovoljno je reci da samo jedan HAARP (3,6 megavata) u dometu svojih
cestica podize radio zracenje sunca za vise od 12, a antropogeno
zracenje za vise od 6 stepeni. Ispitivanje ove masine u celini veoma je
opasno, jer nosi mogucnost katastrofa globalnih razmera. Po
pretpostavkama eksperata, stanice u Norveskoj, na Aljasci i Grenlandu
cine konture celine koja u potpunosti pokriva teritoriju Evroazije,
ukljucujuci i Kinu. Naucnici su vec ukazali na citav niz opasnih
dejstava ovog oruzja. S podmornica stacioniranih u Severnom moru moguce
je poslati radio impuls koji ce zapaliti plazmu jonosfere. Stvorene
plazmene cestice sakupljaju se u jedan kanal i uz pomoc antena s
Grenlanda ili sa Aljaske salju na zeljeni cilj. Tako se dobija nista
manje od "Tunguskog meteorita". To moze da pokrene lanac katastrofa, od
pozara na naftovodima, eksplozija u nuklearnim centralama... Upozoriti
svet! "Ovo su zloupotrebe koje genijalni Srbin Nikola Tesla nikada
nije imao u vidu kada je razradjivao svoja genijalna otkrica",
zakljucuju poslanici Dume. Podrzani od strane naucnika i vojnih lica,
oni svojim pismom nastoje da upozore svet na zloupotrebu Tesline
ostavstine, koja moze da dovede u opasnost citavu planetu.

Dejan Berkovic





Serbian News Network - SNN
[EMAIL PROTECTED]
[You must be registered and logged in to see this link.]
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 18:44:09



TESLA-Carobnjak i genije
Menu
Gordana Horvatov




Nikola Tesla rodjen je 10.07.1856. u Smiljanu, u Lici, tada u austrougarskom carstvu. Njegov otac Milutin, bio je pravoslavni svestenik, majka Djuka, bila je poreklom iz svstenicke porodice, nepismena, pametna i plemenita zena.
1876 godine Nikola Tesla odlazi u Grac da studira elektrotehniku. Radio je do 22 casa dnevno.Napustio je studije koje nikada nije ni zavrsio i radi u Budimpestia 1883 prelazi u Parioz da radi za kompaniju Edison.1884 prelazi u Njujork.
Vrlo brzo Tesla otkriva,obrtno magnetno polje, indukcioni motor, naizmenicnu struju, transformator visokofrekfentne struje, bezicni prenos radio-talasa, itd.

MOC KONTROLE UMA

Uz pomoc elektromagnetne radijacije moguce (EM) moguce je kontrolisati ljudsko ponasanje.Za ove talase se veujusvi eksperimenti kontrole mozga, jer modularne emisije mikrotalasa njaefikasnije prolaze kroz koru mozga,inace otpornu na EM zracenja niskog nivoa.
To znaci da EM talasi sa podesenom frekfencijom odlicno posluze za prenos signala i poruka do mozga.
Delovanjem ELP tehnologije moze da se usmeri na citave organizacije ili zemlje koje ne pokazuju "podobno" ponasanje. U preduzecima ili agencijama sistem se razmesta po svim prostorijama, tako da izaziva nepovoljnu radnu atmosferu, slicno zgradama lociranim na izvorima stetnih zracenja.
Jedan od strucnjaka za parapsiholoske fenomene, je pratio eksperimente i njegova prica potvrdjuje frapantnu bezobzirnost u radu sa ljudskim "materijalom".
"Imao sam prilike da razgovaram sa ljudima koji saradjuju u projektima NATO za VND (vidjenje na daljinu). U jednom od njih ucestvuje i general major A. Stablbajn. Rekli su mi da i oni koriste slicne modele, pa sam ih pitao da li su im poznate i negativne posledice VND.Moja saznanja su govorila sa u slucajevima kada se postigne potpuno fizicko razdvajanje, kao u cuvenom "filadelfiskom eksperimentu" to moze da traje samo dva , tri minuta.Pitao sam ih da li znaju sta se dogadja kada se vrate sa takvog putovanja, jer se time ostecuje elektromagnetsko polje oko sebe i za kratko vreme gubite pamcenje.Kada sam im rekao kakvu stetu takav proces moze da nanese centralnom nervnom sistemu(ima se utisak kao da su ukljuceni svi automobilski alarmi u gradu) pitao sam ih da li znaju kako takvo ostecenje moze da se popravi, rekli su mi da ne znaju, a ti ljudi rade za vrhunsku armiju sveta!"
Knjiga Nabela Dzima, "Vidjenje na dlanu" je detaljan opis ko za koga radi i pod cijom kontrolom.On tvrdi, da se sva istrazivanja u vezi sa izmenjenim stanjem svesti, pa i VND, obavljaju na Monro institutu u Virdziniji.To pomalo plasi i podseca na neke eksperimente pre 40 godina.Tacno je da postoji nacin da se sposobnost VND izzove i nekim hemijskim sredstvom, ali najbolje pomocno sredstvo za razvoj ove sposobnosti je zvuk.Oni to rade tako sto oba uha stimulisu sa dva razlicita izvora muzike i podsticu bi-neuralnu aktivnost centra za zvuk, sto postepeno aktivira i one delove mozga koji se u svakodnevnim situacijama nekada ne koriste.Poznato mi je da je polovina ljudi koji su ucestvovali u ovim eksperimentima, a bili su potpuno neobuceni i nepripremljeni,dozivela ozbiljne mentalne poremecaje, jer je u vojsci i slicnim tajnim laboratorijama ne znaju ni notornu cinjenicu da ovakve :igre" po pravilu vode ka promenama stanja svesti, nesto slicno psihodelicnim iskustvu, ali bez upotrebe hemijskih stimulansa.To se moze proveriti malim eksperimentom.Ako stavite prst na levu stranu cela pritisnete vrhom nokta i lagano pomerate, kada naidjete na pravu tacku, to ce vas naterati da kinete.

DUSA JE ELEKTRICNA POJAVA

Tesla nikada nije ni pokusavao da zasnije neku svoju naucnu teoriju.Verovao je da svima koristi vise oko svo vreme bude koristio na otkrica i pronalaske.Ako i postoje elementi naucne teorije u njegovom radu, smatrao je da ce ljudi ciji je nacin misljenja identican njegovom razumeti sta je hteo da saopsti covecanstvu.Nastace nova era covecanske mudrosti, cije ce glavne odlike biti razumevanje vremena, otkrice izvora beskrajne energije i oblikovanje materije po volji naucnika.Ljudska svest pomerice granice zivota
i bice moguce razgovarati sa dusama umrlih odvojenih od tela.Ova saznanja dodatno ce pomeriti nase shvatanje o razlici zivota i smrti".Jer kako kaze Tesla, prema saznanju engleskih fizicara Kruskai Olivera Lodza, dusa je emanacija elektriciteta i u trenutku smrti izrucuje se energija jednaka masi od jedanaest do dvadeset pet grama, koja se gubi na vagi, trenutno.
Dusa je elektricna pojava koja se moze kontrolisati i cije se sve reakcije mogu predvideti.Jer, covek je automat kosmickih sila.

ZIVOT JE ELEKTRICNI TOK

U ocuvanju zivotnog sistema bez vremenskog ogranicenja, svaki covek treba da bude u stanju da se u toku samo jednog svog zivota, potpuno razvije kao duhovno bice.Teslina nauka, potpuno suprotna od realisticke Ajnstajna i kvantne mehanike Nika Bora, omogucava da se desicudo moderne tehnologije i naucnog misljenja, voljno biranje predmeta koji ce nastajati iz energetskog sloja etarskih pojava.Drugim recima, moc preobrazaja materije je u pravom odnosu vremena i prostora koji moraju da se odrede prema ljudskoj dusi.
Nema fizike bez dusevnosti i duhovnosti, kao sto nema ni coveka bez elektricnih dogadjaja koje je Tesla tako dobro poznavao.Citav zivot coveka je samo elektricni tok, kaze Tesla, a njegova dusevnost - svetlost .


TUNGUSKA EKSPLOZIJA

Da li je resena jedna od poslednjih zagonetki proslog veka?O Teslinom tajnom oruzju ili "zracima smrti" vec godinama bruje i novine i knjige i laici i strucnjaci.Istina je da se o takvim Teslinim radovima jos uvek malo zna - i mnogo suska. Ne zna se da li je Tesla ikada eksperimentisao ovim zracima.Medjutim, postoji prica po kojoj Tesla, jedne noci, 1908, pokusao da ih iskoristi, doduse ne zbog ubistva.
U to vreme, Robert Piri je krenuo u svoj dugi pokusaj osvajanja Severnog pola.Navodno, Tesla je obavestio ekspediciju da ce pokusati da sa njima ne stupi u kontakt. Njih je zamolio da zabeleze sve sto se bude dogodilo u dogovoreno vreme.
U noci 30.juna, u pratnji saradnika Dzordza Serifa, Tesla je, sa Vordenklajf tornja, usmerio zracni top preko Atlantika ka mestu na Arktiku, nesto zapadnije od proracunatog polozaja Pirijeve ekspedicije.
Sutradan, poceo je pazljivo da prati sve izvestaje o ekspediciji, ocekujuci da ce biti pomenut i neobican dogadjaj, ali od "cuda" ni pomena.Tesla se vec pomirio sa porazom kada je stigla ta vest o snaznoj eksploziji u Tunguziji, u bespucima istocnog Sibira.
Unistena je ogromna povrsina suma, oko cetrdeset hiljada stabala u krugu od 50 kilometara, a eksplozija koja se cula na preko 1.000 kilometara, bila je ravna eksploziji od 15 megatona TNT-a.Po grubom proracunu, to je za oko hiljadu puta veca snaga od eksplozije koja je unistila Hirosimu.Gotovo citav svet je video sta se dogodilo.Jedan seljak je kasnije ispricao istrazivacima da se sa obe ruke cvrsto drzao za plug jer je naisao tako snazan i topao vetar da se plasio da ce ga odneti. On se nalazio oko 220 kilometar daleko od epicentra.Medjutim, cak 640 km dalje, talas umalo nije izbacio iz koloseka voz na liniji trans-sibirske zeleznice.Potres su zabelezili seizmografi u Londonu i Vasingtonu, a svetlost eksplozije osvetlila je nebo citave Evrope.
Zabelezeno je da su tokom dve noci svetla bila tako jasna da su se mogle citati novine.Posto je tek dvadesetak godina kasnije , 1927, jedan naucni tim prvi put dosao na lice mesta da eventualno utvrdi uzorke razaranja, morali su da zatvore dosije bez konacnog odgovora.
Prvi je na mesto dogadjaja dosao sovjetski naucnik, profesor Leonid Kalik.Kasnije, 1946, vodeci sovjetski akademik, Aleksandar Kazancev, zakljucio je da se ovde dogodila atomska eksplozija, na oko dva ipo kilometra iznad tla, verovatno zbog kvara nekog NLO objekta.Potom je, 1958, istrazivanje zapoceo jos jedan eminentni sovjetski naucnik profesor Aleksej Zolotov.I on je konacno ostao na teoriji o NLO-ima i zakleo se da se nece obrijati dok ne obezbedi valjane dokaze.Na zalost, oktobra 1995, kada mu je brada presla preko pojasa, Zolotova je ubio neki religiozni fanatik, koji je tvrdio da je eksplozija bila bozija opomena.
U medjuvremenu,1976, Kazancev je dosao do 1,5 kg teskog komada metalne srebrnaste legure, pronadjene na obalama sibirske reke Vaska."Neobicna legura je sastavljena od 76 do sto cerijuma, 10 odsto lantana i osam odsto niobiuma.Takva legura se ne moze napraviti sa nama poznatom tehnologijom", pisao je Kazancev.
Danas je i dalje je u opticaju zvanicno tumacen je da je eksploziv izazvao ili meteorit ili delovi komete, mada nikada nije pronadjen krater na mestu sudara ili bilo kakvi mineralni ostaci nebeskih objekata.
Njegovi zraci smrti nisu i jedini vojni projekat.Godinu dana pre Kolorado Springsa, 1989, na izlozbiu Medison skver gardenu.Tesla je uspesno demonstrirao sistem daljinskog upravljanja.Kao prototip je koristio mali brod, ali je isto mogao da ucini i sa podmornicom ili torpedom.Tada se obratio i ministarstvu rata Sad, tvrdeci da bi njegova torpeda mogla da uniste spansku armadu i okoncaju rat sa Spanijom za jedno popodne.Nisu ga , medjutim , shvatili ozbiljno.
Industrijalcu Morganu ponudio je da preuzme proizvodnju njegove podmornice.Prema jednoj prici, Morgan je prihvatio projekat, ali pod uslovom da se Tesla ozeni njegovom cerkom.Naravno , od dogovora nije bilo nista, a njihova saradnja ce se ipak nastaviti na projektu Vordenklajf, nekoliko godina kasnije.
Pricalo se takodje, da je Tesla ipak uspeo da dodje do jednog ugovora sa vojskom.Navodno , naisao je na razumevanje Nemacke pomorske komande.Ovoga puta predmet saradnje bile su Tesline brodske turbine, koje je admiral fon Tirpic uspesno upotrebio za svoju ratnu flotu.Posle Morganovog otkaza dalje saradnje na projektu Vordenklajf , ugovor sa Nemcima bio je Teslin jedini izvor prihoda.Pocetkom I svetskog rata, Tesla je ugovor raskinuo, jer je strahovao da bi mogao biti proglasen izdajnikom.

SNAGA TUNGUNSKE ESPLOZIJE

Dogodila se 30 juna 1908.g.
Moc eksplozije bila je oko 1.000 puta veca od moci bombe nad Hirosimom.
Crveni oblak na 50 km iznad mesta dogadjaja video se nad citavom Evropom.
U krugu od 50 km napravljena je potpuna pustos.
Na razdaljini od 80 km toplotni udar je mogao da sadrzi odecu ili izlozene delove tela.
Na 220 km od epicentra snaga talasa jos uvek je bila jednaka snazi orkana.
Na oko 650 km talas je gotovo izbacio voz sa sina.

FILADELFIJSKI EKSPERIMENAT

Sest decenija posle eksperimenta, koji jos nije odlozen u arhivu, ielek nam prica:"Brod kao da je utonuo u san. Rekli su nam da u slucaju neobicnih dogadjaja sami donesemo odluku.Obala je bila jos blizu i mislili smo da je najbolje da skocimo u vodu.
Dugo smo padali.Mislim oko dva minuta, ali umesto u vodi, nasao sam se u bolnickom krevetu.Najgore je, medjutim, tek doslo.Od ljudi koji su mi prisli, saznao sam da se nalazim u - 1983 godini!"
Bielekovu ispovest je tesko shvatiti ozbiljno.Pa ipak, covek koji tako ubedljivo govori, ne pravi pauze da se priseti i pomisli, niti trepne kada vam kaze da je vremenskim tunelima krstario kao da je u tramvaju, i sam, iskreno, priznaje:"Moja prica je, zaista bizarna i verujem da je vecina ljudi slusa sa podsmehom.Ako me, medjutim, pazljivo pratite, necu se ljutiti, ma sta da zakljucite."
Ala Bielika je zaista tesko opisati.Spolja , zivahan i vedar kao da mu je te trideseta.Po onome sto govori i sam misli o sebi, spada u red onih koje covek sretne samo jednom u zivotu.Tvrdi da je rodjen 1916.godine kao Edvard Kamerun . Kao Kamerun, doktorirao je fiziku na Hrvardu.Sa rodjenim bratom, Dankanom 1939. jew stupiou americku mornaricu i mimo svoje volje usao u tkzv. "filadelfijski eksperimenat", navodno prvi pokusaj da se, na osnovu Teslinog i Ajnstajnovog projekta, jedan ratni brod ucini nevidljivim.Zatim je putovao kroz vreme.Bielek kaze da je u konacnom testu bio na brodu Eldridge, kada su on i njegov brat prebaceni 40 godina u buducnost, a zatim vraceni u 1947.godinu.Te godine, u tajnom

[You must be registered and logged in to see this link.]
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 18:52:15

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 18:54:26

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 19:01:57

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 19:25:21



vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 19:29:16

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 19:40:39

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 19:58:42

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 20:04:39

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 20:16:44

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 20:26:38

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 20:38:29

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 20:49:59

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 20:56:49

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 21:50:16

[googlevideo][You must be registered and logged in to see this link.][/googlevideo]
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 22:15:18



„Господар муња” у дому Јутових

О Симониди и Роберту из Вашингтона се у Србији мало зна – а они су заједно с Маргарет Чејни извукли Теслу из заборава

Великог научника, кога се и код нас и у свету обично сете два пута годишње – на датум рођења и датум смрти, у једном дому удаљеном 9.000 километара од Србије спомињу сваки дан. Ако ни због чега другог, онда када се Симонида и Роберт Јут обраћају свом сину Николи, студенту биоинжењеринга, који је име добио по Симонидиној слави, сестри Николети и – генију Николи Тесли.

–У септембру ћемо после 10 година поново у нашим рукама имати сва права за документарни филм и књигу „Тесла:господар муња” и тренутно размишљамо о преводу на друге језике и дистрибуцију. Иначе, управо смо примили телефонски позив у којем су нас обавестили да смо номиновани за национални Еми награду за наш прошлогодишњи документарац „Света поља” – прича нам Симонида Јут коју смо пронашли захваљујући др Јасмини Вујић, професорки са Берклија.

– Ово двоје људи су највише допринели промовисању живота и рада Николе Тесле у последњих 30 година, а добили су најмање признања за то. Током рада на књизи и филму замало нису банкротирали, па су морали да пренесу ауторска права на PBS (за филм) и Barns and Noble Books (за књигу) – објашњава нам др Вујић.

Она је сасвим случајно пронашла информацију о књизи, коју је касније користила и као уџбеник, јер се спремала да на годишњицу бомбардовања 2000. године први пут на једном универзитету у свету уведе предмет о Тесли. Маргарет Чејни, која је била гост на овом предмету, тада јој је рекла за Симониду и Роберта и филм који је управо требало да крене с приказивањем на америчкој телевизији. Пре званичне промоције у јавности, филм је приказан студентима на Берклију.

– Од почетка нашег брака трудили смо се да један другоме приближимо културу из које потичемо. Учећи Роберта о Србији и нашој тешкој и богатој историји наравно да сам морала да говорим и о великом генију. Купила сам књигу Маргарет Чејни „Тесла: Човек ван времена”... Роберт је био фасциниран. Када је 90-их почео рат у нашој земљи, хрватски лоби је почео жестоку пропаганду по Америци да је Тесла Хрват а не Србин, па смо Роберт и ја схватили да је то прави и последњи тренутак да се неке историјске чињенице поставе на право место. Договорили смо се да направимо документарни филм и књигу о Тесли и његовом доприносу свету – сећа се Симонида.

Прво се обратила својим пријатељима покојној директорки Музеја Никола Тесла, Марији Шешић и др Велимиру Абрамовићу. У Америци су се повезали са највећим ауторитетима за Теслу као што је др Леланд Андерсон, без којег не би било ни књиге Маргарет Чејни.

– Иако смо чули за многе потенцијалне спонзоре, богате Србе овде у САД, никада нисмо добили њихову подршку и цео пројекат смо сами финансирали, што је за једну младу фамилију са бебом био велики подухват. Радили смо преко недеље, за празнике, викенде и годишњи одмор, који нисмо користили за одмор него за рад на делу о Тесли са љубављу и сазнањем да је неопходно направити један савршено тачан уџбеник за будућа покољења. Било је много кризних момената када смо посустајали пред финансијским притиском, увредама, подсмевањем и претњама... Верујте ми, било их је заиста много. Други део битке био је како штампати књигу и како пласирати филм на телевизију – причају нам Симонида и Роберт.

У току десетогодишњег рада они су, на пример, 1999. године у архивама Њујорка извадили из прашине и заборава Теслин посмртни говор градоначелнику Ла Гвардији и ставили га у документарац, а случајно су открили и филмски снимак с Михајлом Пупином.

На наше питање како је дошла у Америку, Симонида одговара да је завршила сликарство и да је после успешних изложби у Берлину и Бриселу 1980. године позвана да излаже и у Лос Анђелесу. Отишла је да посети тетку Милицу у Вашингтону и остала заувек. Прво је радила као продавачица, а у слободно време волонтирала у Музеју природних наука како би, каже, одржала било какву везу са светом уметности.

– Било је доста тешко јер после великих почетних успеха, 10 година нисам могла да добијем место за изложбу ни у Њујорку ни у Вашингтону. Мој енглески је био лош јер сам учила руски у школи. Највећу шансу ми је дао Роберт, који је желео да радим за њега као уметнички директор. Много сам морала да научим док нисмо постали сјајан тим. Интересантно, али је мој живот на неки начин и почео од филмског света, јер су мајка и отац радили у „Авала филму”, где су се и упознали. Моја сестра је радила на ТВ Београд, као студент сам тамо понекад радила за џепарац. Тада нисам ни била свесна да ће све то користити да се добро уклопим у Робертов посао и да му помогнем да се развије у једног од најбољих режисера и продуцента у Вашингтону. Неки наши пријатељи имају и Оскаре – прича Симонида, док отварамо сајт њихове филмске компаније на чијој почетној страни је фотографија Роберта с Полом Њуменом.

Осим Роберта, који је иначе дипломирао светску књижевност, Николе, кућног љубимца чинчиле, књига и уметности, њена велика љубав је и брзо клизање. Има и једну медаљу – бронзу на националном такмичењу. Пријатељи су им Французи, Корејци, Кинези, Енглези, Шпанци... Кроз осмех додаје да јој се некада чини да најмање виђа и зна Американце. „На забаве идемо само кад морамо. Робертов и мој живот је стална бора за опстанак и пуно рада”, каже нам на крају.

Роберт за своје филмове до сада добио око 20 престижних награда, укључујући и Емија 2000. за филм о Тесли. Књигу је 2006. године наградило Америчко национално удружење књижевника који пишу о науци.

----------------------------------------------

Министарство за дијаспору рачуна на овакве људе

– Министарство ће убудуће свакако подржавати пројекте попут овога и надам се да ће Србија имати прилику да види филм и прочита књигу. Ми у Министарству нисмо знали за Роберта и Симониду Јут и драго нам је што ће сада путем „Политике” и јавност видети какве све људе имамо у дијаспори, а који некада могу да помогну више него цео државни апарат. Професорка Вујић је стручњак који је такође пуно учинила за нашу државу и велики борац да се углед Србије у свету подигне. Такви људи су свакако оне особе на којима ћемо базирати нову политику према дијаспори – рекао је за наш лист Миодраг Јакшић, државни секретар у Министарству за дијаспору Србије.

Сандра Гуцијан
објављено: 19/07/2010

[You must be registered and logged in to see this link.]
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 22:18:50

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 22:21:20

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od vivijen Sre 15 Sep - 22:24:16

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Na tragu Teslinih izuma Empty Re: Na tragu Teslinih izuma

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu