Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...

Join the forum, it's quick and easy

Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...
Zvezdan Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gljive/Pečurke

3 posters

Ići dole

Gljive/Pečurke Empty Gljive/Pečurke

Počalji od Zaga Sre 13 Okt - 12:50:58

Dragana i Ivica članovi su Asocijacije gljivara Srbije. Potpuni su zaljubljenici u prirodu, u autu uvek imaju opremu za šumu jer se nikad ne zna odakle će da proviri gljiva.


Goste služe slatkim od gljiva, a po zimnicu ne idu na pijac, već u šumu.
– Kad dođe jesen, kažem Ivici: „Moramo hitno na Divčibare da donesemo rujnicu.“ Svake godine naberemo po nekoliko gajbica ove gljive, a onda požurimo kući. Brzo sve očistimo, operemo, pa gljive izmrvimo i onda ih bacimo na vrelo ulje. Moraju odmah da se pakuju jer u dodiru sa kiseonikom hoće da puste gorčinu. Stavljamo ih u razna jela, pite, musake... Fantastične su. Lepe su i marinirane – priča Dragana Janković (60) iz Beograda, žena koja zna imena više od hiljadu gljiva.
Al' nije oduvek imala tako snažnu vezu sa prirodom. Ljubav je nikla pre deset godina, onda kada joj je nevenčani muž Ivica Tončev (43) bacio gljivarsku klicu.
– Ja sam rođen u Sloveniji, u zemlji gde ljudi neguju drugačije ponašanje prema prirodi. Zna se, čim dođe vikend, svi uzimaju korpe i odlaze u pečurke – priča Ivica, inženjer informatike. Kao dečak mnogo je voleo takve izlete. Bilo je prirodno da jednoga dana upiše kurs o gljivama.
– Pre desetak godina čuo sam na televiziji poziv, prijavio sam se i položio test.

Dok ga slušam kako na latinskom nabraja svoje omiljene gljive, primećujem koliko je neobično što haker toliko voli prirodu. Radi u računskom centru jedne kompanije, ali posle radnog vremena navlači gumene čizme, oblači kabanicu i uzima pod ruku svoju sedamnaest godina stariju partnerku. I pravac šuma!
– Tačno smo i sedamnaest godina zajedno – nadovezuje se Ivica na moje pređašnje računanje. – Moja draga se u gljive zaljubila tek kasnije. U početku je nisu zanimale.

– Ma nisam htela ni da čujem – uključuje se Dragana. – Ali jednog dana rešim da pođem s njim u šumu. Odmah smo naišli na ogromnu pečurku, biserku od 400 grama. Kunem vam se, bila je velika kao panj.
Te večeri slistili su slasnu pečurku. Kažu, bila je to gozba za četvoro.
Nakon toga, nabavila je literaturu i ubrzo i sama položila test. Sada su oboje članovi Asocijacije gljivara Srbije.
– Ovog meseca ta asocijacija slavi deset godina postojanja. Održaćemo izložbu 9. i 10. oktobra u Beogradu, u Domu sindikata.
Puno vremena provode po šumama. Obožavaju da šetaju Tarom, Divčibarima, ali vole i Košutnjak, Ripanj, Golubac, Gibavac...
Dragana vozi „ladu nivu“, a Ivica „jugića“. Oboma su gepeci puni opreme jer nikad se ne zna odakle će neka gljiva da proviri!
Kao pravi zaljubljenici u prirodu, imaju potrebu da zamole ljude da ne uništavaju pečurke koje nisu jestive.
– Što da je neko šutne?! Pustite pečurku da živi. Gljive su važan deo ekosistema, da nema njih, naša planeta bi bila prekrivena lišćem.

KONAČNO PRAVA KNJIGA O GLJIVAMA
Sve donedavno ljubitelji gljiva nisu imali pristojnu literaturu. Učili su iz zastarelih, prevaziđenih knjiga. Ali, Branislav Uzelac, predsednik Asocijacije gljivara Srbije, preuzeo je stvar u svoje ruke. Objavio je knjigu „Gljive Srbije i zapadnog Balkana“.
– To je kapitalno delo. Sveobuhvatna, jasna, tačna... Laka je za upotrebu, svaka gljiva ima svoju sliku – poručuje Ivica.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Zaga
Zaga
Šefica Grupe TNT
Šefica Grupe TNT

http://marezato.hpage.com
Srbija

Grad : Niš
Browser : Firefox
Broj Postova : 1829
Broj Poena : 27287
Reputacija : 1344
Datum upisa : 24.12.2009
Datum rođenja : 21.05.1973
Godine Starosti : 50
Pol : Ženski Zodijak : Bik Bizon

Zanimanje : svašta nešto
Moj YOUTube Video :


Nazad na vrh Ići dole

Gljive/Pečurke Empty Re: Gljive/Pečurke

Počalji od mikula Pon 13 Dec - 11:42:10

Hvala odlicno sve pohvale!!
mikula
mikula
Novi Član
Novi Član

Srbija

Grad : London
Browser : N/A
Broj Postova : 3
Broj Poena : 5161
Reputacija : 0
Datum upisa : 15.02.2010
Datum rođenja : 15.09.1962
Godine Starosti : 61
Pol : Muški Zodijak : Devica Tigar

Zanimanje : stolar
Raspoloženje : ok
Uzrečica : karamba
Knjiga/Pisac : asd

Nazad na vrh Ići dole

Gljive/Pečurke Empty Re: Gljive/Pečurke

Počalji od dejan1972 Sre 10 Okt - 23:40:34

Cena "kapitalnog dela" je za vecinu ljubitelja gljiva - previsoka , 13.ooo,oo din.
dejan1972
dejan1972
Novi Član
Novi Član

Srbija

Grad : Nis
Browser : Google Chrome
Broj Postova : 1
Broj Poena : 4371
Reputacija : 0
Datum upisa : 11.04.2012
Datum rođenja : 24.08.1972
Godine Starosti : 51
Pol : Muški Zodijak : Devica Pacov

Zanimanje : mikologija
Moj YOUTube Video :


Nazad na vrh Ići dole

Gljive/Pečurke Empty Re: Gljive/Pečurke

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu