Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...

Join the forum, it's quick and easy

Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...
Zvezdan Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

S kolena na koleno

2 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pet 11 Feb - 23:31:28


JABUKOVO SIRĆE


JABUKOVO SIRĆE je izvanredan lek kome uvaženi strucnjaci pripisuju čudotvornu moc i smatraju da ono treba da postane deo svakodnevne ishrane, a evo i nekoliko recepata koji su se pokazali

veoma uspešni u lecčenju pojedinih smetnji i bolesti.



Kako se pravi jabukovo sirće

Potrebno je: neprskane jabuke (najbolje su divlje, samonikle, ali mogu da posluže i gajene), šecer. Jabuke dobro oprati, odstraniti peteljke, a zatim ih zajedno sa semenom usitniti i samleti na mašini za meso. Zajedno sa sokom koji puste staviti u veci lonac ili kacicu. Ako nema dovoljno soka, može se na deset kilograma jabuka dodati cetvrt litra prokuvane i ohladene vode. Zatim dodati na ovu kolicinu i sto grama šecera, sve dobro izmešati, sud prekriti cistom, višestruko ispresavijanom gazom i ostaviti na toplom mestu ili na suncu. Povremeno pregledati i promešati. Posuda se povezuje višeslojnom gazom i ostavlja i ostavlja na mestu gde temperatura ne pada ispod 18 stepeni Celzijusovih i ne prelazi 25 stepeni. Fermentacija traje oko 25 do 30 dana; na suncu nešto krace.Posle završenog procesa sirce se pažljivo procedi i razliva u ciste boce. Boja treba da mu je svetlo žuta i bez taloga. Kada se zapazi da je fermentacija gotova i da je sirce dovoljno kiselo, sve procediti najpre kroz redje, a zatim i kroz gušce sito ili cediljku, a na kraju i kroz višeslojnu gazu, da bi se dobila bistra tecnost. Sirce sipati u boce, hermeticki zatvoriti i cuvati na hladnom i mracnom mestu. Ukoliko se posle izvesnog vremena sirce usred zrenja zamuti, ili se pojavi talog, treba ga još jednom procediti kroz višeslojnu gazu i ponovo sipati u ciste boce.Cuva se na hladnom i tamnom mestu, a rok upotrebe mu je prakticno neogranicen.


Ustanovljena je optimalna doza jabukovog sirceta koju treba uzeti u toku jednog dana. To je rastvor od 2 kašike sirceta u mlakoj, prethodno prokuvanoj vodi, uz dodatak dve kašike meda. Ovaj eliksir pomaže kod bolesti grla, kod neuredne probave, slabe cirkulacije i razmene materija u organizmu. Preporucuje se i kod bolesti srca, bubrega i krvnih sudova. Prema nekim izvorima, dobro se pokazao u povecanju plodnosti - kao kod ljudi tako i kod životinja, i u lecenju nocnog mokrenja kod dece. Dokazano je i da jabukovo sirce snižava povišeni krvni pritisak i da je odlican saveznik u ocuvanju vitke linije.

Protiv svraba na koži preporucuje se spoljna upotreba razblaženog sirceta, a trljanje i masiranje ovim rastvorom izvanredno prija i potpuno zdravim osobama. Osim osecanja svežine koje dugo traje, ovakve "kisele kupke" daju koži mekocu, vlažnost i zdravo rumenilo.

U svojstvu obloga ili sredstva za utrljavanje, jabukovo sirce se takode primenjuje kod proširenih vena; u kombinaciji sa unutrašnjom upotrebom sirceta, prelaskom na zdraviju ishranu i cišcenjem organizma, postižu se dobri rezultati.

Na isti nacin, jabukovo sirce olakšava i neke reumatske bolesti i otklanja osecaj stalnog umora, na koji se žali sve više ljudi.

Nerazblaženim jabukovim sircetom ispira se grlo kod prvih znakova prehlade, a vrlo je preporucljivo poneti na put (pogotovu leti) bocicu sirceta da bi se sprecile nelagodnosti u probavi koje se obicno vezuju za promenu vode i hrane.

U ishrani sportista, ali i intelektualaca, jabukovo sirce i njegova kombinacija sa medom trebalo bi da zauzmu važno mesto. Ovo sirce je prebogato kalijumom, a on utice na rad mišica i nerava, a ucestvuje i u biohemijskim procesima na celijskom nivou.

Ako ste sa svojim lekarom iskljucili druge uzroke, a osecate slabost, pospanost, grcenje i bolove u mišicima, verovatno vam samo nedostaje kalijum; kura sa jabukovim sircetom dace ubrzo odlicne rezultate.

PROTIV HRONICNOG UMORA

Pomesati tri kasicice jabukovog sirceta sa soljom meda, sipati u teglu i uzimati svako vece pred spavanje po dve kasicice ove mesavine.
Drugi nacin je kasicicu sirceta sipati u casu vode i piti za vreme
rucka.

PROTIV GLAVOBOLJE
Popiti casu vode u kojoj su razmucene dve kasike meda i dve kasike jabukovog sirceta.

PROTIV OPEKOTINA
Na opekotinu naneti jabukovo sirce nekoliko puta. To ce spreciti pojavu plika i ublaziti bol.

ZA SNIZAVANJE KRVNOG PRITISKA
Tri puta dnevno piti casu vode sa dve kasicice jabukovog sirceta.

ZA ISPIRANJE GRLA
U casu vode sipati kasicicu sirceta i ispirati grlo na svaka dva sata.

PROTIV BOLOVA U SINUSIMA
Na svaki sat, sedam puta popiti casu vode u kojoj je razmucena kasicica jabukovog sirceta

PROTIV REUMATICNIH BOLOVA U ZGLOBOVIMA
Bolna mesta u toku noci obloziti platnenom tkaninom koja je dobro natopljena jabukovim sircetom a odozgo uviti suvom flanelskom tkaninom. Uz svaki obrok popiti casu vode u kojoj je razmuceno deset kasicica jabukovog sirceta.

PROTIV EKCEMA
Obolela mesta mazati jabukovim sircetom cetiri puta dnevno i tri puta u toku noci. Ubrzo ce ekcem i svrab nestati.

ZA MRSAVLJENJE
Svako jutro na prazan zeludac piti casu vode sa jednom do dve kasicice sirceta ili uz svaki obrok popiti casu vode sa dve kasicice sirceta. Terapija traje dva meseca. Jabukovo sirce utice na sagorevanje suvisnog masnog tkiva.

PROTIV PROSIRENIH VENA
Svakog jutra i veceri istrljati cistim jabukovim sircetom kozu preko prosirenih vena i dva puta dnevno popiti casu vode sa dve kasicice sirceta. Ova terapija traje mesec dana.

PROTIV MITISERA
Jedan deo jabukovog sirceta izmesati sa osam delova vode i tom tecnoscu tri puta dnevno prskati lice.

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pet 11 Feb - 23:28:31


BILJNE MASTI



HEMOROIDI
Mast za lecenje hemoroida
10 g ekstrakta od lišca i kore leske,
10 g lanolina,
25 g masti od pupova topole (crna topola).



LIŠAJ
Kad vam se na koži pojavi lišaj, možete koristiti mast koja se priprema tako što se 4 velike kasike iseckanog belog luka /cešnjaka/ i 2 velike kasike iseckanog lista belog jasena /Fraxinus excelsior/ izmešaju sa 6 kasika meda.
Ovom masti treba mazati i previjati bolna mesta 3 puta dnevno. Pre svakog mazanja obrisati lišaj mlakom kamilicom. Oblog se drži po dva sata dnevno, a tretman traje 10 dana.



URTIKARIJA
Crvene " pecate" po telu koji se javljaju kad dodje do urtikarije treba mazati biljnom masti koja se priprema po sledecoj recepturi:
6 kasika sitno iseckanog peršunovog lista i 4 kasike sitno iseckanog lista koprive pomešamo sa 1 litrom destilisane vode i nalijemo u bocu. Boca se drži 20 dana u hladnjaku i promucka se više puta tokom dana. Potom se procedi i sa time se 6 dana mažu "pecati" na telu.



CRVENILO KOŽE
Lekovita mast za lecenje crvenila kože priprema se na sledeci nacin:
Po jedna velika kasika sitno iseckane lista bokvice (Plantago media), lista koprive - ( Urtica dioica ), i 50 grama rastopljene neslane svinjske masti.
Sve se ovo pomeša i kuva na pari dok se ne pretvori u kašu. Ovako dobijenom lekovitom smesom bolna mesta
se mažu tri puta dnevno, preko masti se stavi gaza i zamota zavojem. Smesa se drži dva sata, nakon toga se skine i opere mlakom kamilicom. Na crvena i upaljena mesta tako spravljena lekovita mast stavlja se šest dana.



BUBULJICE
Ako vam se cesto pojavljuju bubuljice pokušajte ih "izleciti" biljnom masti koju cete napraviti tako što cete zagrejati jednu veliku kasiku pivskog kvasca - na pari i time mazati bubuljice ujutro, u podne i uvece po nekoliko minuta.
Ako ovo ne pomogne, pokušajte koristiti mast pripremljenu od 3 velike kasike sitno iseckanog lista bokvice i dve kasike ulja za jelo. Sve to dobro izmešajte i stavljajte na delove lica sa bubuljicama. Ulje treba držati po jedan sat tri puta tokom dana.
Ako je potrebno da gnojnice na koži sazru, može se koristiti caj koji se pravi tako što se tri velike kasike sitno iseckanog lista bokvice i cveta i lista podbela /Tussilago farfara/ preliju sa jednom litrom kipuce destilisane vode i ostavi poklopljeno 2 sata dalje od topline. Caj se procedi i zasladi medom. Pije se tokom dana, a na bolna mesta se stavlja 3 puta dnevno po 2 sata oblog , koji se namace svakih pola sata . / Oblog je neprocedjeni ostatak caja./
Po skidanju obloga bolna mesta obrisati mlakom kamilicom. Ovaj recept koristite 5 dana.



SITNI GNOJNI CVORICI
Za lecenje ovakvih promena na koži predlaže se sledeca biljna mast: pripremiti po dve kasike iseckanog lista kupine i lista bokvice, pa ih izmešati sa dve kasike maslinovog ulja ( ili suncokretovog ). Zagnojena mesta treba namazati tim melemom tri puta na dan i držati po dva sata. Recept se koristi 4 dana.



CIREVI
Uzeti dve glavice crvenog luka koji se sitno isecka, tome dodati 150 g ulja za jelo. Blago kuvati dok se ne dobije kaša - mast. Njome mazati cireve više puta tokom dana , a obloge držati 2 sata. Posle skidanja preparata obrisati cireve mlakom kamilicom. Za 2-3 dana cirevi ce puci, gnoj ce iscuriti, ranu ocistiti i ona ce zaceliti.
U lecenju cireva može koristiti i glavica crvenog luka poprecno izrezana. Stavlja se na plocu štednjaka da se malo zapece, skine s ploce i namaže jestivim uljem. Ovakvom polovinom ujutro previti cir. Povezati gazom i zavojem i držati do podneva. Zatim skinuti i bolesno mesto obrisati kamilicinim cajem. Uvece postupak ponoviti, držati celu noc. Ujutro skinuti i oprati kamilicom a potom namazati medom. Ovakvim nacinom lecenja cir mora proci za dan - dva.



ŽULJEVI
Vrlo cesta i neugodna pojava , posebno na nožnim prstima, pokušajte s jednim od dva recepta :
1/ Uzmite svežu ili suvu šljivu i rasecite je. Na polutke ovih šljiva izlijte po 1/2 male kasike soka od lista bršljana. Ovakvu polutku šljive privežite na žulj tokom noci. Tokom dve do tri veceri žulj treba da otpadne.
2/ Uzmite 1/2 glavice belog luka i ocistite je i zgnjecite, te time premažite žulj ujutro i uvece. Za 3-4 dana žulj treba da otpadne.



KURJE OKO
Uzmite po 3 velike kasike izribane povrtnice i korena rena. Ovu smesu previjte komadom lanenog platna na bolna mesta. Kurje oko prethodno namazati uljem za jelo, a oblog držati ujutro i navece po 2 sata. Možete koristiti i drugi recept:
Uzmite 2 velike kasike sitno iseckanog belog luka i isto toliko vinskog sirceta. Sve to izmešajte i stavite na bolno mesto. Oblozi se drže 2 puta dnevno po 2 sata;
Ako vam ne pomognu prethodna dva recepta možete pokušati sa trecim : uzmite glavicu crvenog luka, iseckajte je i izmešajte sa istom kolicinom vinskog sirceta. Smesu stavite na bolno mesto a obloge držite 2 sata, dva put dnevno. Tretmani traju 3 dana.



ISPUCALA KOŽA
Biljni preparat pravi se tako što se 5 velikih kasika sitno iseckanog lista koprive stavi u 100 g rastopljene neslane svinjske masti. Ova se masa kuva na pari dok se ne stvori kaša -mast i njom se maže ispucala koža više puta tokom dana. Pre svakog mazanja obrišite kožu mlakom kamilicom. Tretman se ponavlja 5 dana.



ZANOKTICE
U lecenju zanoktica, narocito gnojnih, koristi mast koja se pravi od 2 velike kasike sitno iseckanog lista kupine, lista petrovca/ Agrimonia eupatoria/ i 4 velike kasike meda. Sve se to izmeša i ovom smesom mažu bolna mesta. Prsti moraju biti zavijeni tokom celog dana, a po skidanju obloga, obrišite ih mlakom kamilicom. Tretman se ponavlja 4 dana.



NAŽULJANA KOŽA - DEKUBITUS
Ovakve povrede kože cesto se javljaju kod bolesnika koji dugo leže zbog nekog hronicnog oboljenja. U takvim slucajevima može koristiti sledeci biljni preparat: uzmu se po tri velike kasike sitno iseckane bokvice, lista kupine i lista maline. Sve se to prelije sa 200 g maslinovog ulja i pazljivo kuva na pari dok se ne pretvori u kremu. Njome treba mazati bolna mesta 3 puta dnevno i previjati ih. Pre svakog mazanja , bolna mesta obrisati mlakom kamilicom, a uljnu kremu držati privijenu po 3 sata. Ovaj tretman mora trajati najmanje 5 dana.

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:47:06


LEČENJE VODOM
Topla voda je odlična protiv stomačnih tegoba, loše probave, menstrualnih bolova


Da nije reč samo o mitu, potvrđuju i naučna istraživanja koja se slažu da toplina deluje na termičke receptore i zaustavlja poruke bola koje želudac i stomak šalju u naš mozak.

Topla i hladna voda deluju na perifernu cirkulaciju i to tako što topla širi krvne sudove dok ih hladna sužava. Naizmeničnim tuširanjem toplom i hladnom vodom, mi, na neki način, prisiljavamo kapilare na jednu vrstu gimnastike koja kao krajnji rezultat ima učvršćivanje kože. Kontakt sa toplom i hladnom vodom jača i sistem za regulaciju telesne temperature, pomažući tako organizmu da lakše podnese nagle promene temperature. Ne treba zaboraviti i to da širenje krvnih sudova donosi hranu i kiseonik u tkiva, na taj način ih čisteći.

Voda po stepenima
Od temperature vode, u rasponu od 18 do 37 stepeni Celzijusa, zavisi da li će vas tuširanje osvežiti ili opustiti. Uveče donosi smirenost, a ujutro obezbeđuje lagano buđenje. Ako se ujutru tuširate vrućom vodom, može vam se desiti da se tokom celog dana osećate pospano. Da biste to izbegli, završite tuširanje tako što ćete mlakom vodom pokvasiti ruke i noge.
Za buđenje - hladan tuš
Započnite tuširanje mlakom vodom, a zatim postepeno snižavajte temperaturu sve dok voda ne postane potpuno hladna. Krenite od nogu i polako idite ka gornjem delu tela. Ovakvo tuširanje ubrzava srčani ritam i cirkulaciju. Odlično je za jutro, dok se za večernje sate preporučuje samo ako planirate kasni izlazak ili želite da ostanete budni do sitnih sati.
Za dobru formu - mlaka voda
Tuširanje mlakom vodom prija i ujutro i uveče. Za lep početak novog dana idealno je tuširanje vodom čija temperatura iznosi od 30 do 32 stepena Celzijusa. Ona deluje stimulativno na organizam, ali ne izaziva šok, ubrzava metabolizam i cirkulaciju i otklanja osećaj težine u nogama. Uveče, pre večere, tuširanje mlakom vodom će vas osvežiti, a neće se negativno odraziti na vaš san. U toku dana se preporučuje ako vas iznenada sustigne umor.
Opustite se uz - topao tuš
Tuširanje toplom vodom ne zahteva nikakav dodatni napor organizma pošto se telesna temperatura ne snižava. Započnite tuširanje mlakom vodom, a zatim postepeno prelazite na vruću, sve do temperature od 37 stepeni Celzijusa.

Delotvornost po stepenima
+100* C - Ne pokušavajte da se tuširate vodom koja ima 100 stepeni! Para, međutim, širi kapilare i pospešuje uklanjanje toksina. Inhalacija pomaže protiv začepljenog nosa i vlaži grlo, ublažavajući tako nadraženost.
+37* C - Na ovoj temperaturi voda je topla i širi krvne sudove poboljšavajući perifernu cirkulaciju na koži. Ublažava menstrualne bolove, smanjuje napetost, opušta mišiće, a dobra je u borbi protiv nesanice i stresa.
+10* C - Voda na ovoj temperaturi je hladna i kao takva učvršćuje mišiće i kožu lica i tela, dobra je protiv slabe cirkulacije i osećaja težine u nogama. Krpa natopljena vodom na toj temperaturi može da snizi povišenu temperaturu, ali i da ublaži glavobolju.
- 5* C - Voda na ovoj temperaturi se pretvara u led koji je veoma dobar lek protiv telesnih povreda. Da bi ublažio bol i otekline, stavlja se na povređena mesta, upaljene zglobove i mesta uboda insekata.

Recepti za prvu pomoć vodom

Osvežite lice
Ako tragate za brzim tretmanom koji će vam ublažiti bore, osvežiti lice i pomoći kada se probudite otečenih očiju, imamo jedan baš za vas. Udahnite, stavite celo lice u hladnu vodu, otvarajući i zatvarajući oči i izdišući. Ponovite ovo nekoliko puta zaredom.

Protiv otečenih nogu
Nakon napornog dana provedenog na nogama moguće je da vam noge oteknu. U ovom slučaju će vam pomoći slana kupka, koju ćete pripremiti na sledeći način:
- Lavor napunite toplom vodom i u njega dodajte dve šake krupne morske soli. Drugi lavor napunite hladnom vodom. Stavite noge deset minuta u toplu vodu, a zatim minut u hladnu. Nakon što ovo ponovite tri puta, ispružite noge u ležećem položaju i pokrijte ih.

Oterajte stres
Voda može da bude odličan lek protiv napetosti i bolova u mišićima. Lezite u praznu kadu, presavijte peškir i stavite ga ispod onog dela tela koji je najnapetiji. Topli mlaz iz tuša usmerite ka peškiru. Peškir će se postepeno natopiti i toplina će početi da se širi kožom, opuštajući mišiće i ublažavajući stres.

Led protiv povreda
Hladne obloge su odlične protiv povreda. Hladnoća zaustavlja hematome jer se krvni sudovi sužavaju i krvarenje se zaustavlja, a time i stvaranje modrica, a na isti način se ublažava i otečenost i upala. U slučaju nagnječenja, uboda insekata ili upala zglobova, odmah stavite led, ali ne u direktan dodir sa kožom i ne duže od pola sata.

Smanjite napetost
Mišićna napetost koju ne tretirate pravovremeno i na pravi način može da izazove vrlo neprijatnu glavobolju. Zato koristite topli tuš koji ćete usmeriti na potiljak i tuširajte ga desetak minuta. Posle tuširanja dobro obrišite vrat i osušite kosu da ne biste zaradili upalu mišića.

Za stomačne tegobe
Ako patite od loše probave ili menstrualnih tegoba, iskoristite toplu vodu kao lek. Lezite na krevet, na stomak stavite termofor sa toplom vodom i držite ga dok ne osetite olakšanje. Nežna muskulatura unutrašnjih organa se tako opušta, a tegobe ublažavaju.

Protiv upale mišića
Ako vam se desi da dobijete upalu mišića, kao delotvoran lek upotrebite kombinaciju vode i soli. U kadi, koju ćete prethodno napuniti toplom vodom, otopite kilogram morske soli i kupajte se 15 minuta. Nakon kupke lezite na krevet i pokrijte se.

Hladnom vodom protiv umora
Tuširanje mlazom hladne vode je najbolji način za brzo vraćanje energije. On masira kožu i tako deluje na nervni sistem. Kada budete primenjivali ovaj savet, nemojte odmah celo telo da pokvasite hladnom vodom, već postepeno kvasite deo po deo. Tek na kraju se celi istuširajte hladnom vodom.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:42:16



Heljda

Heljda je višestruko korisna biljka leči bolesti disajnih organa, hipertenziju, nesanicu, glaukom... Odlična je hrana za decu, a od njenih ljuspica prave se medicinski jastuci koji ublažavaju tegobe i garantuju čvrst san.

Heljda je jednogodisnja zeljasta biljka sa čvrstom rebrastom i grubom stabljikom. Listovi heljde su srcoliki i zašiljeni, cvetovi su joj maleni, belo crvene boje i izuzetno jakog karakterističnog mirisa(koji u vreme cvetanja privlače pčele), dok je plod sitan i braonkasto-crn.
Bogatstvo u zrnu

Zrno heljde sadrži belančevine, masti, vitamine, fosfor, gvožđe, kalcijum, mikroelemente kao što su jod, cinkbor I drugi, organske kiseline i rutin

Inače inzvaredno sredstvo za lečenje mnogih bolesti poput hipertenzije, reumatizma, glaucoma, dijabetesa i oboljenja koja su posledica radioaktivnog zračenja. Rutin je dragoceni sastojak koji povećava elastičnost kapilara i poboljšava njihovu propustljivost.
Zdrava i hranljiva

Narodna medicina preporučuje cvet heljde kao lek protiv kašlja i sluzi u gornjim disajnim puevima. Čaj od lista i cveta upotrbljava se za lečenje arteriosklerize, naročito ako je kombinovana sa povišenim krvnim pritiskom, a sveži listovi mogu se stavljati direktno na ranu ili posekotinu, jer imaju izraženo baktericidno dejstvo. Najfinije heljdino brašno, pomešati sa usitnjenim listom ove biljke odličan je i ekološki bebi-puder koji nežnu dečiju kožu štiti od infekcija. Od heljdine prekrupe priprema se zdrava i ukusna kaša koja spada u vrhunske dijetetske proizvode.Preporučuje se u ishrani dece i odraslih jer jača memoriju i koncentraciju, leči bolesti želuca i creva, a pomaže i u slučaju malokrvnosti, gojaznosti i nervne napetosti.
Recepti
Čajevi za lečenje arterioskleroze
Dve kašičice osušenog lista heljde preliti sa 2dl proključale vode, poklopiti, ostaviti da odstoji 15min i procediti. Piti 2-3 šoljice dnevno tokom 4-8 nede3lja.
Supenu kašku neoljuštenog semena heljde sipati u 2dl vode i ostaviti da se kuva 10min, a potom procediti. Ovaj napitak treba piti mlak, po 2-3 šoljice dnevno. Može se zasladiti heljdinim medom koji deluje umirujuće. Terapija traje 3-4 nedelje.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:39:19



Borac protiv bakterija

Crna slačica je nenadmašan borac protiv bakterija. Gaji se širom sveta kao industrijska i lekovita biljka, a seje se u rano proleće ili već krajem zime ako je vreme pogodno. Žanje se u leto dok je stabljika još zelena, kada lišće počne opadati, ljuske požute i seme sasvim potamni. Slačica spada u medonosno bilje jer ima dosta nektara i polena. Najviše se koristi seme, ali široku primenu ima i ulje slačice.
Blagotvorno ulje

Destilacijom se iz semena slačice dobija ulje koje je vrlo efikasno sredstvo u borbi protiv bakterija i parazita, ali ako se nestručno koristi, može da izazove teško trovanje pa čak i smrt. Bezbojno je ili žućkasto, ljutog i prodornog mirisa, izaziva suzenje, jako iritira sluzokožu, a ukoliko se dugo drži na kži može da izazove plikove i rane. Ulje se rastvara u etru, alkoholu ili vodi. Oblozi od slačice pospešuju cirkulaciju, što naročito pomaže u slučaju akutne upale zglobova i nerava te i išijasa. Za razliku od drugih ulja, ulje slačice prodire dublje u kožu.
Riznica vitamina i minerala

Slačica je bogata selenom, omega-3 masnim kiselinama, fosforom, magnezijumom, manganom, dijetalnim vlaknima, gvožđem, kalcijumom, proteinima cinkom i nijacinom.. Selen je poznat po svojim antiupalnim svojstvima i stoga pomaže u ublažavanju napada astme i lečenju reumatoidnog artritisa. Magnezijum snižava visoki krvni pritisak, sprečava infrakt kod ljudi koji pate od ateroskleroze, dijabetesa, srčanih problema i ublažava napade astme i migrene. Gvožđe i fosfor podstiču radnu sposobnost, a nijacin štiti nervni sistem kao i kožu. Ova biljka poznata je po svom antibakterijskom dejstvu, jer efikasno uništava sve parazite u hrani, zbog čega se vrlo često koristi kao sredstvo za konzerviranje namirnica.



Oslobodite se cista na jajnicima

Prema statistikama, svaka druga žena ima ciste na jajnicima, a uz lečenje koje prepisuje zvanična medicina, preporučuju se čajevi od lekovitih trava.
Šta su ciste?

Ciste su izrasline na tkivu ispunjene tečnošču, a na jajnicima se mogu javiti pojedinačno ili u većem broju. Najčešći uzrok njihovog nastanka jeste izostanak pucanja folikula prilikom ovulacije. Smatra se da važnu ulogu u formiranju cista imaju hormonalni poremećaji kao i upalni procesi.
Simptomi

Ciste malih dimenzija uglavnom ne izazivaju tegobe, ali se ponekad mogu javiti blagi bolovi ili pritisak u stomaku. Međutim, ukoliko se radi o većim cistama, njihovo pucanje i izlivanje sadržaja u trbučnu duplju može uzrokovati oštar, snažan bol. Iznenadni, jaki bolovi mogu nastati i usled uvrtanja velikih cista oko peteljki, torzija ciste.Osim toga mogu se javiti nepravilna ili jaka krvarenja, kao i izostanak menstruacije.Većina cista dijagnostikuje se prilikom ginekološkog pregleda.
Lečenje

U većini slučajeva ciste se povlače same pucaju, a njihov rast se može zaustaviti hormonskom terapijom.Ukoliko im je promer veći od 4cm, a medikamentozna terapija nije dala očekivane rezultate pristupa se njihovom hiruškom odstranjivanju. Fitoterapija može da bude od velike pomoći u lečenju cista na jajnicima, kao i u zaustavljanju njihovog rasta.
Pakovanje od ricinusovog ulja

Prče platna, stari peškir ili neku drugu tkaninu od prirodnih vlakana presaviti 3-4 puta, vodeći računa o tome da krpa bude dovoljno velika da pokrije celo područje koje se trtira. Natopiti tkaninu ricinusovim uljem pa priviti na donji deo stomaka u predelu jajnika. Potom umotati peškirom ili folijom, a preko toga staviti zagrejan termofor ili flašu tople vode i držati 1-2 sata. Posle upotrebe pakovanje se može sačuvati u frižideru za još nekolko primena, najviše deset, ali bi pre naredne upotrebe držati nekolko sati na sobnoj temperaturi. Pri ponovnom korišćenju dodati još ricinusovog ulja.


Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:36:35



Izvor života - Voda

Postoji mnogo razloga, zbog kojih u organizam svakodnevno treba unositi dovoljnu količinu tečnosti, a najbolje je vodu.Stručnjaci savetuju da bi trebalo dnevni unos tečnosti u organizam da bude dve litre, jer u suprotnom razmena materija ne funkcioniše dobro, pošto otrovni sastojci ne mogu da se izbace iz organizma.
Japanska metoda

Japanci, najdugovečniji narod na planeti, tradicionalno piju vodu odmah nakon budjenja, a i naučni testovi potvrdjuju da je ova navika blagotvorna za zdravlje. Japanska metoda lečenja vodom se sastoji u tome, da ujutru dok se probudite popijete (pre pranja zuba), oko 640ml vode. Zatim operete zube, usnu šupljinu, i u narednih 45 min, nemojte ništa da jedete i pijete. Potom možete jesti, a posle 15 min koliko bi bilo dobro da traje obrok, opet nemojte da jedete ništa sledeća dva sata. Ova metoda koristi i zdravima i bolesnima, naravno ne može da škodi, a jedino je to što ćete češće posećivati toalet.
Sve dobrobiti vode
Tromboza

Dovoljan unos tečnosti može sprečiti pojavu tromboze, koja se stvara na uskom mestu nekog krvnog suda, kada krv postane pregusta. Tromboza nastaje kao posleica taloženja holesterola na zidovima krvnog suda, ali istina je da tečnost može da snizi nivo holesterola u krvi. Naime, uz dovoljno tečnosti holesterol se u krvnimsudovima taloži znatno sporije ili se uopšte ne taloži.
Upala bubrega

Zadatak bubrega jeste da naše telo oslobadjaju od toksina. Da bi mogli da obavljaju svoju funkciju onako kako treba bubrezima je potrebna tečnost. Nedovoljno unošenje tečnosti u organizam kod bubrega stvara problem, pa može da se dogodi da se stvori kamenje, pesak... ali i dovesti do upale. Onaj koje imao barem jednom upalu bubrega, zna kakvi su to bolovi. A ne samo bolovi, tu su i oci i imte osečaj da ste naduvani, kao balon.Lično ja sam imala tih problema, i lečila sam se sa kukuruznom svilom, kuvala čaj, i brusnicom.
Upala zglobova

Upala zglobova, takodje može da nastane ne dovoljnoim unosom vode u organizam. Naime, ukoliko nema dovoljno vode, zglobovima se uskraćuje ,ulje za podmazivanje; pa se kosti trljaju jedna uz drugu, na taj način se oštećuju, što može dovesti do upale.
Alergije

Kada ne unosimo dovoljno tečnosti, u organizmu se pojačano stvara hormon histamin, koji se smatra izazivačem alergija. Dovoljna količina vode ne dozvoljava da se količina histamina poveća.
Visok krvni pritisak

Visok krvni pritisak takodje može biti posledica nedostatka vode u organizmu. Naime to dovodi do povećane gustine krvi, srce mora jače da radi kako bi prosledilo krv kroz vaskularni sistem, zbog kog dolazi do povišenog krvnog pritiska i opterećenja srca.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:33:24


Kako da se izborite s nazebom

Počela je sezona kada ljudu oko nas počinju da kašlju, šmrcaju i kijaju. Nagle promene temperature u ovo doba godine, sezona virusnih infekcija disajnih puteva, lekari kažu da je razlog to što slabi naš imuni sistem, nastojeći da u hladnijem vremenskom periodu nadoknadi temperaturu nužnu za sve životne funkcije. Uz to virusi se lako šire, jer se boravi u zatvorenom prostoru, naročito kada je reč o većim grupama ljudi i dece, pa se tako prenose infekcije.
Ublažite kašalj

Najveći problem kod ljudi prilikom prehlade predstavlja glasan i naporan kašalj. O, problemima sa kašljem sam pisala na sajtu, ali evo još par saveta.Kašalj se javlja obično u toku noći, a to je znak da disajni putevi pokušavaju da se oslobode klica. Olakšajte sebi.
u toku dana toplim čajevima, sirupima sekret u grudima možete razrediti i iskašljati
skuvajte čaj od anisa i komorača ili od belog sleza, ovi čajevi će Vas osloboditi čvrstog sekreta
pileća supa, topla i blago posoljena odličan je lek za nadražene bronhije i grlo
pr spavanja pripremite i delimično popijte čaj od hibiskusa sleza i bokvice. Ostatak čaja ostavite, pa ako Vas u toku noći uhvati potreba za kašljem popijte gutljaj ili dva
oblozi od krompira su veoma delotvorni kuvani vreo krompir izgnječite u platnenoj salveti i privijte 15 min na grudi. Preko njega stavite peškir ili deblju majicu
guščija mast je jedan od izuzetno efikasnih prirodnih lekova. Namažite njome grudni koš i vrat, stavite preko čistu pamučnu krpu i dobro utoplite grudi
Oslobodite se sekreta iz nosa

Čim počne najava prehlade, kada steže u gornjim delovima nosa, između očiju i u slepoočnicama treba odmah reagovati, jer tako možete sprečiti napredovanje infekcije.
uzmite fiziološki rastvor ili morsku vodu i ubrizgajte po 10ml u svaku nozdrvu, dobro zabacivši glavu unazad. To će isprati i sekret i viruse.
zapušen nos može Vam otvoriti i topao čaj od cvetova zove, a proveren starinski recept je udisanje mirisa isevkanog crnog luka
pre spavanja je dobro inhalirati se nad vrelim čajem od kamilice ili bosiljka
blagotvorno deluju i sprejevi za ispiranje nosa na bazi morske soli i kupke sa eteričnim uljima mentola, kamfora ili borovih iglica
Neizbežan C vitamin

Za svaki pad imuniteta to jest za svaku infekciju preporučuje se pojačano unošenje vitamina C Uz tople napitke obezbedite Vašem bolesnom organizmu ceđene sokove od citrusa ili se opredelite za tablete C vitamina. Naročito je nužno dodatno uzimanje C vitamina ako ste pušač ili imate neku od hroničnih sistemskih oboljenja.



Infektivne bolesti

Šarlah

Biljni čajevi, oblozi i tečnosti za ispiranje grla znatno će ublažiti tegobe izazavane ovom zaraznom bolešću.
Šta je šarlah?

Šarlah je akutna infektivna bolest, koju izaziva streptokokna bakterija. Javlja se kod dece predškolskog i školskog uzrasta, vrlo retko kod odraslih, i to najčešće u jesen. Prenosi se kapljičnim putem, a inkubacija je kratka i traje do osam dana.
Simptomi

Početni stadijum bolesti karakterišu visoka temperatura, bol u grlu i povraćenje. Nakon toga javlja se osip po telu, koža postaje suva, hrapava i svrbi. Obrazi su zaraženi, a regija oko usana dobija karakterističnu bledu boju, grlo je crveno. Osipni stadijum traje 3-4 dana, nakon čega dolazi do povlačenja svih simptoma i bolest i bolest ulazi u takozvani “prazan period“. Posle svega što Vas je zahvatilo, nije kraj, nažalost. Nastupa priod perutanja kože, gde se prvo zahvata lice, pa telo i na kraju dlanove i tabane. Ovi simptomi karakteristični su za najčešću vrstu šarlaha, takozvani scarlatina simplex.Međutim postoje i teži oblici ove bolesti kao što su scarlatina toxica, koji može izazavati komu, tahikardiju, pad pritiska. Postoji i scarlatina septica sa ulceroznom anginom gnojnimuvećanjem limfnih žlezda, ponekad i sa sepsom. Ove dve vrste šarlaha mogu imati i smrtni ioshod.
Lečenje

U terapiji se najčešće primenjuje pencilin, a upotrebom antibiotika sprečava se pojava komplikacija i daljeg širenja šarlaha. Ukoliko se bolest otkrije na vreme i pravilno leči, traje nedelju dana, nekad i kraće. Preparati na bazi žalfije, koprive, zove, hajdučice, takođe mogu da budu od pomoći prilikom lečenja ove bolesti.
Recepti
Angina

Pomešati po dve supene kašike sitni iseckanog lista žalfije, cveta i lista kičice i lista nane pa sve preliti sa 1l ključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata, procediti i grgoljiti pre i posle jela.
Povraćanje

Pomešati po supenu kašiku sitno iseckanog lista matišnjaka i lista nane, preliti sa 4dl kjlučale vode i ostaviti poklopljeno dva sata. Procediti i piti po 2dl čaja kada se oseti mučnina.
Osip

Pomešati po supenu kašiku cveta kamilice, sitno iseckanog lista koprive, lista ranjenika i lista i cveta kičice pa preliti litrom ključale vode i ostaviti poklopljeno dva sata. Procediti , zasladiti medom i piti u toku dana.
Visoka temperatura

Pomešati po 2 supene kašike sitno iseckanog cveta zove i cveta kamilice pa preliti sa 7dl ključale vode. Ostaviti poklopljeno dva sata, procediti i piti tri puta dnevno po 2dl pre jela.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:30:12



Brze dijete

Iako se brze dijete optužuje za jo-jo efekt, odnosno da se izgubljeni kilogrami vrlo brzo vrate, brze dijete su ipak vrlo popularne jer se u samo nekoliko nedelja dana može izgubiti i do pet kilograma.

Ove dijete obećavaju gubitak pet kilograma u pet dana.
Brza dijeta br. 1.
Traje pet dana, a svaki dan se jede isto.
Doručak: Bilo koje voće osim banane
Ručak: jedna hrenovka i jedno kuvano jaje
Alkohol, zaslađeni sokovi i mleko su zabranjeni, ali je nužan unos dva litra tečnosti, vode ili bolje nezaslađenih čajeva.
Dijeta se ne sme sprovoditi uzastopno nekoliko puta bez pauze.
Brza dijeta br.2.

Traje sedam dana, a predviđeni gubitak težine je 5 do 6 kilograma.
PRVI DAN

Jede se samo voće, osim banana. Voće je dozvoljeno u neograničenim količinama. S tim da je najbolji izbor ono koje sadrži puno vode poput lubenica.
DRUGI DAN

Jede se isključivo povrće, koje može biti sveže, kuvano i konzervisano, s tim da treba izbegavati grašasto povrće. Preporučuje se zeleno i lisnato povrće. Začini su dozvoljeni, ali ne ulje i masnoće.
TREĆI DAN

Jede se i voće i povrće, te pripremljena supa: Izrezano povrće prelijte vodom i kuvajte na visokoj temperaturi oko 10 minuta, zatim smanjite temperaturu i kuvajte dok ne omekša. Na kraju dodajte začine.
ČETVRTI DAN

Jedu se banane (do tri dnevno), nemasno mleko i supa pripremljena kao za prethodni dan.
PETI DAN

Jede se supa, za jedan obrok 200 g govedine i do 6 svežih paprika tokom dana. Goveđi odrezak treba biti pečen ili kuvan. Ne sme se pržiti na masnoćama.
ŠESTI DAN

Uz supu, 400 g govedine danas možete slobodno obrati bilo koje povrće.
SEDMI DAN

Ishrana je kao i prethodni dan, samo govedinu zamenite integralnom rižom.

Dijeta se može sprovoditi kroz nekoliko ciklusa, s tim da je potrebno preskočiti nekoliko dana između dve dijete.

Alkohol, zaslađeni sokovi i mleko su zabranjeni, ali je nužan unos dva litra tečnosti, vode ili bolje nezaslađenih čajeva.




Kako da pobedite napade gladi

Da li vam je poznat ovaj osećaj: morate istog trena nešto da stavite u usta, inače ćete umreti od gladi?! Kod mnogih se nepodnošljiva potreba za slatkišima javlja odmah nakon jela, dok drugi preskaču doručak ili ručak da bi zatim osetili neizdrživu glad i ne samo nadoknadili ušteđene kalorije, već i nabacili višak. Pri tom veoma lako možete da izbegnete da se nađete u začaranom krugu u koji vas teraju napadi gladi.

Osnovno pravilo: jedite što je moguće redovnije, tri obroka dnevno. Tako će energija biti ravnomerno raspoređena tokom celog dana i neće moći da vam se desi da vas spopadne vučja glad. Zamenite 10 namirnica koje izazivaju napade gladi onima koje smanjuju apetit kako biste uštedeli dodatnu količinu kalorija i suvišni kilogrami će nestati kao rukom odneti.
Umesto belog hleba - integralni krekeri

Ovaj hrskavi hleb je bogat vlaknastim materijama. Reč je o nesvarljivim ugljenim hidratima koji održavaju nivo šećera u krvi i sprečavaju napade gladi. Nasuprot tome, proizvodi od belog brašna sadrže veoma malo biljnih vlakana koja se brzo prerađuju pa se samim tim i brzo budi apetit.
Umesto pomorandže - grejpfrut

Grejpfrut je idealan za doručak ili užinu. Bogat je gorkim materijama koje smanjuju nivo insulina u krvi, čime se brzo stvara osećaj sitosti i sprečavaju napadi gladi. Pomorandže ne sadrže gorke materije.
Umesto putera - švapski sir

Umesto puterom, namažite parče hleba švapskim sirom. Tako ne samo da ćete uneti manje masti, već ćete biti i duže siti. Razlog? Zbog visokog sadržaja belančevina, švapski sir se sporo vari.
Umesto grožđa - šargarepa

Grožđe je veoma bogato šećerom. Nivo šećera u krvi naglo raste i isto tako naglo pada. Mozak prima poruku: Potrebno mi je još! Šargarepa sadrži malo šećera, ali je zato bogata pektinom. To je vlaknasta materija koja bubri u želucu i teško se vari.
Umesto testenina - krompir

Krompir sadrži manje kalorija od testenina, a znatno više vlaknastih materija i belančevina. Zato se sporije vari, sprečavajući napade gladi. Sa druge strane, testenine su bogate brzo svarljivim ugljenim hidratima, pa se stomak brzo prazni.
Umjesto slatkiša - suvo voće

Sušeno voće je slatko, ali se zbog velike količine vlaknastih materija sporije vari od slatkiša. Voćni šećer ne dospijeva u krv odjednom već postepeno, zbog čega osjećaj sitosti duže traje. Nasuprot tome, slatkiši zasićuju samo nakratko, pa se brzo javlja glad.
Umesto keksa - miris vanile

Jaku želju za slatkišima ublažićete mirisom vanile. Upalite mirišljavu sveću ili stavite otvorenu kesicu vanilinog šećera na peć. Aroma vanile će zaustaviti napad gladi. Keks uzrokuje nagli rast šećera u krvi, a posledica je napad gladi.
Umesto kornfleksa - zobene pahuljice

Kornfleks ima visok glikemijski indeks, što znači da nivo šećera u krvi zbog brzog varenja naglo skače i isto tako naglo pada. Napadi gladi su unapred programirani. Zobene pahuljice su bogate vlaknima pa je glikemijski indeks nizak. Organizam se polako i neprekidno snabdeva energijom.
Umesto zaslađivača - šećer

Zaslađivač, doduše, štedi kalorije, ali neizbežno vodi ka napadima gladi. Sladak ukus šalje mozgu signal „stiže energija", ali kada uzimamo zaslađivač, do mozga ne stiže nikakav signal i mi osećamo glad i jedemo više. Bolje je staviti manje šećera nego izazvati ovakav efekat.
Umesto limunade - voda

Voda je najbolja za gašenje žeđi. Ona nema kalorija, niti šećera i ne podstiče apetit. Jedna čaša limunade sadrži i do sedam kockica šećera, pa nivo šećera u krvi naglo raste. Luči se velika količina insulina, a da bi se šećer ponovo razgradio, šećer u krvi naglo pada i javlja se glad.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:17:23



Top pet biljaka za čišćenje krvi

Pojam čišćenje krvi, podrazumeva izbacivanje toksina, ali i viška nekih štetnih materija kao što su holesterol i šećer. U toku i nakon neke zarazne, bilo da se radi o gripu ili nekom drugom obolenju, štetni mikroorganizmi izlučuju u krv razne toksine, što dovodi do promene njenom sastavu.Takođe i brzi tempo života, preteran unos alkohola i nepravilna ishrana, izazivaju intoksikaciju (trovanje) organizma, pojavu holesterola i šećera u krvi, a sve to zahteva njeno čišćenje i obnovu. Zato preporučujemo top pet biljaka, koji su nezaobilazan deo terapije, a sama upotreba lekovitog bilja ima jaka detoksikaciona svojstva.
Orah

Orah cveta u maju, njegovi listovi sakupljaju se u junu, zelene ljuske pre sazrevanja (dok ne postanu smeđe), zeleni plodovi beru se sredinom juna, a zreli u jesen. Svi delovi oraha izuzetno su korisni za zdravlje, povoljno utiču na mozak, srce i jetru, a smatra se da štite i od povećane radijacije. List oraha pročišćava krv, a koristi se i u lečenju dijabetesa, malokrvnosti, avitaminoza, neredovnih menstruacija, upale štitne žlezde i plućnih bolesti. Mladi zeleni orasi pomešani sa medom blagotvorno deluju u slučaju malokrvnosti, a od njih se pravi i vrlo lekovita rakija za pročišćavanje jetre, želuca i krvi.
Rakija od oraha

Dvadesetak zelenih oraha iseći na četvrtine, staviti u teglu ili flašu sa širokim grlom, preliti litrom domaće rakije, čvrsto zatvoriti i ostaviti da stoji dve4 nedelje na suncu ili toplom mestu. Potom procediti i sipati u čistu flašu. Po potrebi uzimati kašičicu rakije.
Neven

Među domačim lekovitim biljkama neven zauzima jedno od najznačajnijih mesta. U narodnoj medicini koriste se cvet, stabljika i list, i to za spoljnu u vidu (tinkture i masti) i unutrašnju upoterbu.

Čaj od nevena odlično je sredstvo za pročišćavanje krvi, jačanje jetre, podsticanje cirkulacije, a potpomaže i zarastanje rana, leči bubrege, malokrvnost, urinarne tegobe, upalne procese na sluzokoži usta i grla...Mast i ulje koriste se u slučaju hemoroida, proširenih vena, fistula i gljivičnih obolenja stopala. Važno je napomenuti da preparati od nevena ne izazivaju nikakve nuspojave.
Čaj

Punu malu kaščicu sitni iseckanog nevena staviti u 250 ml ključale vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji pet do deset minuta, procediti i piti sveže pripremljeni čaj.
Sremuš

Ili divlji beli luk poseduje mnogobrojna lekovita svojstva. Sremuš ima osobine običnog belog luka, ali je mnogo lekovitiji, naročito je pogodan za prolećno čišćenje organizma, a pomaže i u slučaju nekih hroničnih kožnih obolenja. Listovi sremuša sakupljaju se u proleće, a lukovice se vade u kasno leto i jesen. Najbolje je da se koristi u svežem stanju jer sušenjem gubi svoju lekovitost. Od listova se prave salate i namzi, a lukovica se koristi isto kao i beli luk. Osim što pročišćava krv i creva, sremuš poviljno deluje na želudac, otklanja srčane smetnje, nesanicu i tegobe izazvane povišenim krvnim pritiskom. Osobe koje pate od kožnih lišajeva, akni, bubuljica i perutanja kože trebalo bi da redovno sprovode kuru čišćenja krvi ovom čudesnom biljkom.
Lekovita tinktura

Flašu rastresito napuniti sitno iseckanim listovima ili lukovicama sremuša i preliti rakijom jačine od oko 40%. Ostaviti da stoji na suncu ili nekom toplom mestu 14 dana. Piti 14-15 kapi tinkture razblažene sa malo vode.
Maslačak

U lekovite svrhe koriste se list, cvet i koren maslačka. Odličan je čistač organizma, a oslobađa od otrova čak i zemljište na kom raste. Oduvek se primenjivao kao hrana i kao lek. Listove treba brati pre cvetanja jer tada nemaju gorak ukus, a preporučuje se da se jedu svakodnevno kako bi se organizam očistio od toksina nagomilanih preko zime. Koren takođe može da se kristi u ishrani, i to sirov, kao začin ili dodatak jelima. Maslačak se upotrebljava protiv bolova u žuči i jetri, pospešuje izbacivanje kamena iz žuči i bubrega...
Čaj

Punu kašičicu korena maslačka staviti u 250 ml hladne vode, pa ostaviti da prenoći, a sledećeg dana ugrejati do ključanja i procediti. Piti pola sata pre i pola sata posle doručka u manjim gitljajima.
Kopriva

Kopriva je biljka čiji su svi delovi lekoviti- od korena preko lista i stabljike, do cveta. Proveren je lek protiv bubrežnih oboljenja, glavobolje, ekcema, bolesti jetre, žuči i slezine, želudačnih frčeva i čira na dvanaestopalačnom crevu, a naročito je poznata po tome što proćišćava krv i povećava broj crvenih krvnih zrnaca, čisti creva i bubrege, a čaj od njenih listova snižava nivo šećera u krvi. Preporučljivo je piti ga ujutru, polako gizljaj po gutljaj, kako bi njegovo dejstvo bilo što efikasnije. Da bi aktivne materije ostale , biljku ne treba kuvati, već samo popariti vrelom vodom. Kopriva pomešana sa drugim biljkama, koristi se čak i u lečenju leukemije. Koprivu je najbolje jesti u svežem stanju, kao salatu, a u kombinaciji sa čajem i tinkturom ima snažno preventivno dejstvo protiv mnogih bolesti.
Čaj

Tri do pet grama suvog lista koprive preliti sa 250 ml ključale vode i ostaviti da odstoi da odstoji deset minuta. Čaj pripremati svež, a piti ga tri puta na dan, nakon obroka.


Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:12:43



Vitaminski kokteli za jačanje imuniteta

Da li je vaš organizam spreman za niske temperature, jake vetrove i navalu virusa? Ne čekajte da vam kijavica ili temperatura nagoveste da vam je imunitet slab, već se bacite na pripremu vitaminskih napitaka. Dajemo vam recepte za četiri voćna koktela koji će vas osnažiti, ali i osvežiti u svako doba dana.
Penušavi koktel od limuna

Pomešajte sok od dva limuna sa 15 cl gazirane mineralne vode. Dodajte dva sitno iseckana listića sveže nane i dobro promešajte. Ako ovome dodate kafenu kašičicu sirupa od šećerne trske, vaš koktel će dobiti samo 20 kcal, ali će biti neuporedivo prijatnijeg ukusa.

Napomena: Dve čaše ovog koktela zadovoljavaju vaše dnevne potrebe za vitaminom C. Izbegavajte mineralnu vodu sa visokim sadržajem natrijuma ako ste skloni nadimanju.

Jedna čaša koktela od limuna ima oko 26 kcal.
Sok od jabuke sa cimetom

Stavite u čašu malo usitnjenog leda, koji ćete preliti sa 10 cl soka od jabuke i sokom od pola limuna. Dodajte malo cimeta i ukrasite kriškom limuna i zrnom grožđa, koje ste malo zasekli nožem da biste mogli da ga pričvrstite na rub čaše.

Napomena: Sok od jabuke je poznat po tome što deluje umirujuće na organizam. Osim toga, štiti od infekcija respiratornih organa i gripa.

Jedna čaša soka od jabuke sa cimetom ima oko 60 kcal.
Mirisni koktel od paradajza i paprike

Isecite 1/4 paprike i dva paradajza na kockice i izmiksirajte ih. Dodajte oko 10 cl vode i dva do tri lista svežeg korijandera. Ukrasite čašu štapićem koji ste dekorisali crnim i zelenim maslinkama i listićem celera.

Napomena: Papirka i paradajz predstavljaju idealnu kombinaciju, pošto su bogati vitaminom C i još nekim dragocenim antioksidansima.

Jedna čaša soka od paradajza i paprike ima oko 40 kcal.
Egzotični indijski koktel „lasi"

Dobro umutite jogurt sa kafenom kašikom soka od limuna. Dodajte 15 cl ledene vode i malo usitnjenog leda, prstohvat kima ili nekoliko listova sveže nane. Promešajte i poslužite.

Napomena: Ovo je vrlo origanalan i osvežavajući napitak, bogat je kalcijumom i belančevinama.

Jedna čaša indijskog „lasija" ima oko 60 kcal.



Suvo voće - najbolja hrana za zimu

Tradicionalno konzumiranje suvog voća, koje se najviše i uobičajeno konzumira za vreme posta, trebalo bi da postane navika.

Sudeći po tome šta se sve nalazi u njemu, stariji ljudi su bili očigledno mudri kada su govorili da na stolu uvek treba da stoji činijica suvog voća i orašastih plodova.

Suvo voće je vrlo poželjno, jer istovremeno predstavlja izdašan izvor kalorija i različitih zaštitnih sastojaka. Spada u vrlo zdravu hranu, u kojoj su sve hranljive materije višestruko koncentrisane, dok se energetska vrednost povećava između šest i deset puta, zavisno o kojoj vrsti je reč.

U našem podneblju u upotrebi su najčešće suve šljive, smokve, jabuke, kruške, kajsije, grožđe, mada se sve više navikavamo i na egzotične vrste kao što su urme, ananas, banane, papaja...

Vrednost suvog voća se, pre svega, ogleda u bogatstvu mineralnih materija, a naročito kalijuma i magnezijuma. Primera radi, u sto grama suvog voća prosečno ima od 600 do 800 miligrama kalijuma, a u suvim kajsijama čak 1.370. U sto grama suvih banana još više - 1.490 miligrama! Kajsije imaju i rekordnu količinu beta-karotena - 4.620 miligrama u sto grama ovog osušenog voća, pišu "Novosti".

Nije ni čudo što je količina belančevina, vlakana, vitamina i mineralnih soli u suvom stanju multiplicirana, ako se zna da, primera radi, za kilogram suvih kajsija treba šest kilograma svežih. Suvo voće ima i zavidnu količinu gvožđa, a predstavlja i savršeni antioksidansni koktel, sa vitaminima C, E i beta-karotenom, kao borcima protiv slobodnih radikala. Ipak, ovih vitamina je nešto manje u odnosu na voće u svežem stanju, jer tokom sušenja stradaju, kao i folna kiselina.

Kao hiperkalorična hrana, osušeno voće je vrlo zahvalno zimi, jer obezbeđuje dodatnu energiju za borbu protiv hladnoće. S obzirom na to da ovaj izvor energije veoma brzo stiže u krvotok, posebno se preporučuje sportistima posle napornih treninga. Jedino se ne preporučuje osobama koje žele da smršaju.

Savremeni nutricionisti smatraju da osušeno voće treba jesti u umerenim količinama tokom cele godine. Ovo posebno važi za osobe sa povišenim holesterolom, jer ne sadrži masti, a prebogato je biljnim vlaknima i šećerima. Preporučuju ga i kao prvoklasnu namirnicu za doručak, jer pomaže pri varenju, dok ga treba izbegavati posle glavnog obroka, jer usporava varenje, a donosi previše kalorija.
Dodatak zimskoj ishrani

Banane treba jesti jer su dobre protiv stresa, dok šaka suvog grožđa zasićuje i utoljava glad, a šećeri iz njega pomažu da se lakše podnose fizički i mentalni napori. A da bismo lakše zaspali, pre spavanja treba uzeti dve sušene banane i šolju mleka. Banane su važne jer obiluju velikim količinama magnezijuma.
Suve šljive, i smokve...

Suve šljive i smokve preporučuju se u okviru dijete, jer sadrže obilje vlakana. Osim toga, tri-četiri suve šljive pre doručka ubrzaće varenje, ukoliko je ono usporeno. U slučaju jake gladi, dobro je pojesti dve-tri smokve. Suve smokve su bogate magnezijumom i vlaknima, a manje kalorične u odnosu na drugo sušeno voće.
Suve kajsije

Suve kajsije preporučuju se profesionalnim sportistima, i svima koji imaju redovne fizičke aktivnosti, jer sadrže ogromne količine kalijuma, važnog za normalan rad mišića. Treba znati da porcija od pet suvih kajsija pokriva dvadeset odsto dnevnih potreba za ovim mineralom i deo potreba organizma za gvožđem.

Zato, pre početka bavljenja sportom treba uzeti četiri-pet suvih kajsija. Kajsije je najbolje jesti u kombinaciji sa pomorandžom i kivijem, jer vitamin C koji ovo voće sadrži olakšava apsorpciju gvožđa u organizmu.
Kao začin

Da bi sušeno voće povratilo sočnost, treba ga držati u mlakoj vodi, rumu ili nekom drugom alkoholnom napitku ili čaju. Sušeno voće predstavlja idealan sastojak za voćne salate.

U slanoj verziji suve šljive mogu da se koriste kao začin za svinjsko pečenje. Smokve popravljaju ukus hlebu, serviraju se uz guščije paštete ili uz jači stariji sir.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:10:10



Hrana - izvor sreće i straha

Hrana, uz seks i izbegavanje bola, spada u osnovne ljudske potrebe. Veliki broj rituala vezanih za hranu govori i o njenom snažnom simboličkom značenju. Raznovrsnost i egzotičnost trpeze govori o društvenom statusu, o kulturnom miljeu i smislu za estetiku. Izobilje hrane na stolu ogledalo je moći i prosperiteta. Paradoksalno, modernom čoveku izobilje je donelo i specifičan odnos prema hrani. U "sendviču" između zadovoljstva i straha on se svakodnevno pita jede li premalo ili previše. U njegovim noćnim morama proganja ga dilema: "Da li je ovo što jedem premasno ili nedovoljno masno? Da li unosim dovoljno antioksidanata? Da li je hrana zaražena mikrobima, da li je prepuna štetnih hemikalija?"

U kojoj meri su ovi strahovi opravdani, stvar je za diskusiju. Međutim, ljudi sve više jedu, a sve manje se kreću. Kako pokazuju američka istraživanja, u SAD preko pedeset posto ljudi ima prekomernu težinu, a preko dvadeset posto populacije pati od debljine koja im ozbiljno ugrožava fizičko i mentalno zdravlje. Bez obzira na činjenicu da na telesnu težinu utiče veći broj faktora kao što su nasleđe, kultura i životni stil, koliko će neka osoba biti teška ipak u najvećoj meri zavisi od unošenja prekomernog broja kalorija čiji su izvori ugljeni hidrati, masti i belančevine.
Upotrebite kalorije pravilno

Uravnotežena i raznovrsna ishrana neophodna je za pravilan rad organizma. Kalorije vam mogu biti ljuti neprijatelj u borbi protiv gojaznosti, ali ako ih dobro upoznate, postaće vam saveznik na putu ka boljem zdravlju.
Proteini
Uloga: učestvuju u izgradnji i obnavljanju tkiva; sastavne su komponente enzima, hormona i antitela.
Izvori visoko kvalitetne (kompletne) proteinske hrane: životinjsko meso, soja
Izvori nekompletne proteinske hrane koja zahteva kombinacije supstanci: žitarice, zrnevlje, semenje, pasulj
Ugljeni hidrati
Uloga: supstance koje osiguravaju neophodnu energiju organizmu
Prosti šećeri
Izvori: beli šećer, med, voće (grožđe), lubenica
Kompleksni ugljeni hidrati
Izvori: pasulj, krompir, testenine, pirinač
Glikogen
Uloga: prilikom većih napora aktivira se iz depoa (jetra, mišići) i snabdeva krv, mozak i mišiće
Izvori: ne nalazi se u namirnicama već se konvertuje iz hrane i deponuje u jetri i mišićima.
Deponovane rezerve: dovoljne za 90 minuta fizičke aktivnosti
Masti
Uloga: energetski rezervoari; oblažu vitalne organe; učestvuju u sintezi hormona i apsorpciji vitamina rastvorljivih u mastima: A, D, E i K.
OMEGA-3 MASTI ("dobre masti")
Izvori: losos, tuna,makarel, laneno i sojino uje, koštunjavo voće
Dnevne potrebe organizma: nekoliko grama
Osobine: snižavaju nivo lošeg holesterola
Korisna dejstva: sprečavaju rizik od srčanih oboljenja i bolesti krvnih sudova, malignih oboljenja, autoimunih bolesti, artritisa, Alchajmerove demencije i multiple skleroze
OMEGA-6 MASTI
lzvori: suncokretovo, kukuruzno i druga biljna ulja
Optimalne količine unosa: unos manje od jedne treôine od 20 g dnevne optimalne konzumacije
Osobine: optimalni unos snižava nivo "lošeg" holesterola
Korisna dejstva: optimalni unos ovih biljnih ulja koristan je u prevenciji bolesti srca krvnih sudova
Štetna dejstva: suvišan unos ovih ulja povećava rizik od srčanih oboljenja i oboljenja krvnih sudova
MONOZASIĆENE MASNE KISELINE ("dobre masti")
Izvori: maslinovo I manola ulje, kikiriki, avokado
Osobine: snižavaju nivo holesterola
Korisna dejstva: sprečavaju rizik oboljevanja od bolesti srca i krvnih sudova
ZASIĆENE MASNE KISELINE ("loše masti")
Izvori: puter, margarin, masno meso, polumasno mleko i sir
Optimalne količine unosa: manje od 20 gr dnevno
Osobine: unošenje većih količina utiče na povećanje vrednosti holesterola u krvi
Štetna dejstva: unošenje većih količina od optimalnih, povećavaju se rizici oboljevanja od bolesti srca I krvnih sudova
TRANS MASTI
Poreklo: nastaju hidrogenacijom biljnih ulja
Izvori: čips, margarin, "brza hrana"
Osobine: povećavaju nivo holesterola u krvi
Korisna dejstva: ne postoje
Štetna dejstva: unošenjem hrane koja je obrađivana hidrogenisanim biljnim uljima izrazito se povećava rizik oboljevanja od bolesti srca i krvnih sudova

"Loše masti" nalaze se u masnom mesu (svinjetina, jagnjetina, iznutrice, guščije i pačije meso, prerađevine od mesa, salame, čvarci), rečnim ribama (som, aran), kao i u mlečnim proizvodima koje toliko volimo (kačkavalj, pavlaka, punomasno mleko, jogurt). Budite oprezni i sa morskim plodovima, budući da su puni holesterola. Jedite posno meso (ćuretina, piletina bez kožice, posna divlja, govedina, konjetina), posne mlečne proizvode, zdravu ribu (skuša, sardela, tunj, pastrmka, štuka). Meso i ribu pripremajte na teflonu bez prženja, a po završetku pripreme prelijte ih zdravim, hladno ceđenim uljem (suncokretovo, maslinovo, susamovo, bundevino). Samo ako ih upotrebijavate na taj način, ova ulja zadržaće svoja dobra svojstva i moći će da se bore protiv loših masti kojih ima i u posnom mesu. Pravilna ishrana daje energiju, štiti od infekcija i bolesti, pomaže da jasno mislimo i održava telo u dobroj kondiciji.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:08:11



Peršun - veliko bogatstvo vitamina

Peršun (Petroselinum hortense) spada među povrće koje je jako dobro poznato na ovim prostorima. Koristi se kao začinska biljka uglavnom, ali su poznata i njegova lekovita svojstva. To pre svega proizilazi iz njegovog bogatstva vitaminima i mineralima. Naravno kao i sve biljke preporuka je da se konzumira svež, pogotovo ako se uzima zbog lekovitosti. Kao začin, već se koristi osušen i sitno iseckan list peršuna, a ređe i koren. Zelena apoteka nam je poklonila peršun kao izvandredno zdravu biljku koja imai fantastična aromatična svojstva.
Poreklo peršuna

Upotreba peršuna seže daleko u prošlost, tako je poznato da se koristio u staroj Grčkoj i u doba Rimskoga carstva. Zabeleženo je takođe da je u Britaniju stigao tek u 16 veku. Prilikom prvih klasifikacija od strane botaničara je bilo zabeleženo nekoliko vrsta peršuna, međutim u novije doba se dokazalo da su to samo varijeteti jedne osnovne sorte. Peršun je biljka koja je poreklom sa bliskog istoka da bi se raširila po celoj Evropi, a prvi kolonisti su je odneli i u Ameriku gde se takođe dobro prihvaćena i gde je veoma popularna. Uglavnom gde god ima peršuna, veoma je popularan i rado ga ljudi koriste. U poslednje vreme je primetna tendecija da se listovi peršuna koriste za dekoraciju gotovih jela prilikom posluživanja.
Šta znamo o peršunu?

Peršun je dvogodišnja biljka koja može da naraste u visinu od 30 cm do 70 cm. Ima karakterističan beli koren i listovi mu izbijaju iz niske stabljike. Postoji više sorti peršuna, ali bi se podela mogla odrediti na osnovu toga dali se uzgajaju za dobijanje korena ili listova. Precizno vođenom naučnom selekcijom se kod pojedinih sorti povećavala bujnost listova ili se povećavala zapremina korena, već prema tome šta je bio cilj. Kada već se priča o sotrama peršuna, potrebo je spomenuti paštrnjak, koji ima sličan izgled, ali se u priličnoj meri razlikuje od peršuna. Ako bi se odlučili da gajimo peršun u kući, bio bi nam potreban pre svega dublji sud u kojem bi ga posadili. Osim što bi na taj način uvek imali sveže listove peršuna, imali bi i veoma dekorativan detalj u kuhinji. Trebalo bi mu samo obezbediti mesto gde ima dovoljno dnevne svetlosti da bi moga da se lepo razvija.
Biljka sa puno vitamina

Mogao bi se razlog peršunove popularnosti potražiti i u velikom bogatstvu vitamina. Na prvom mestu vitamnin C, zatim tu su provitamin A, kompleks vitamina B, i to uključujući veoma cenjen vitamin B12. Pored vitamina veoma veliku ulogu igraju i minerali koji su zastupljeni u većoj količini. Pored toga što vitamini i minerali čine da peršun u ishrani daje specifičnu aromu, vitamini i minerali čine da se naše telo dobro oseća usled korišćenja peršuna.

Sprečava nadimanje, umiruje grčeve i deluje protiv vrenja u crevima. Lagano pospešuje menstruaciju. Ubraja se u biljke koje otvaraju. Ne sme se upotrebljavati kod upalnih procesa u bubrezima. Peršunov list je izuzetno delotvoran kao sredstvo koje podstiče izlučivanje štetnih materija iz organizma, a povoljno utiče na cirkulaciju i na srčane smetnje.



Namirnice koje čuvaju zdravlje

Gotovo svi znaju da su visoke masnoće u krvi, a naročito holesterol pogubni za čovekovo zdravlje. Posebno loše utuču na srce i krvne sudove. Imajući na umu da su ovi ptetni faktori proizvod loše ishrane, Američka asocijacija za srce napravila je listu poželjnih namirnica u svakodnevnoj ishrani. Spisak je malo poduži, tako da svako može izdvojiti ono što voli.
Paradajz

Najviše uništava loš holesterol, brani kardiovaskularni sistem i tako podstiče normalan rad srca. Paradajz sadrži niz efikasnih biohemijskih elemenata, od kojih se posebno izdvaja likopen, zahvljujući kojem ova namirnica ima crvenu boju.
Pasulj i boranija

Porcija boranije dnevno snižava holesterol za petinu u roku od tri nedelje, i to zahvaljujući vlaknima koja ograničavaju apsorpciju masti i blagotvorno deluju na creva. Pasučj takođe snižava holesterol i reguluše krvni pritisak.
Brokoli

Veoma su delotvorni u snižavanju holesterola i šećera u krvi, pretstavlja pravu riznicu antioksidanasa, među kojima je najvađniji kvercetin, glutation, beta-karoten, vitamin C, lutein, glukarat.
Beli luk

Poželjan u jelovniku jer sadrži supstance na bazi simpora koje imaju antibiotsko dejstvo, šire krvne sudove i sprečavaju zgrušavanje krvi. U kombinaciji sa kalijumom, selenom i vitaminom A i C, ovi sastojci jačaju odbrambeni sistem organizma. Redovno konzumiranje belog luka snižava krvni pritisak i holesterol, sprečava aterosklerozu, a takođe štiti i creva od tumora.
Orasi

Snižavaju holesterol i sprečavaju pojavu srčanih oboljenja, ali samo ukuoliko se uzimaju svskodnevno, i to koliko može da stane u sopstvenu šaku. Orasi su izuzetno delotvorni jer sadrže veoma mnogo vitamina iz B grupe, a posebno B9, odnosno folne kiseline, koja sprečava taloženje masti u ćelijama. Orasi sadrže i esencijalne masne kiseline, koja obezbeđuje elastičnost krvnih sudova i razređuje krv.Visok sadržaj cinka i bakra sa vitaminom E spada u red najefikasnijih antioksidanasa.Od koštunjavog voća tu spadaju još lešnici, bademi i pistaći koji takođe imaju jako dejstvo u snižavanju holesterola, sprečavaju naslage masnih ćelija, regulišu krvni pritisak...

Znamo da limun sadrži mnogo kalijuma esencijalnih ulja koja snižavaju holesterol, kao i limunsku kiselinu koja ima dezinfikciono sredstvo, mnogo vitamina C koji neutrališe slobodne radikale i podstiče cirkulaciju.

Zeleni čaj vraća holesterol u granice normale, čisti organizam, dobar je antioksidans.Grožđe snižava holesterol, uklanja masne naslage, štiti organizam od slobodnih radikala,a zbog obilja antioksidanasa grožđe je delotvorno protiv bakterija, virusa, upala i alergija.Takođe je dobro uzimati grožđe protiv loše cirkulacije. Bogat je vitaminima A, B i C kao i raznim mineralima.

U namirnice koje čuvaju zdravlje spadaju još morski plodovi, kukuruz, soja, ovsene pahuljice, pa i crno vino koje uspešno snižava holesterol, a pomaže i u prevenciji bolesti srca. Preporučena dnevna doza je jedna-dve čase dnevno.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:03:44



Brusnica - prirodni antibiotik

Retko koja biljka je sa svojim plodovima kao brusnica, koja je prirodni antibiotik, potvrdila svoj doprinos zdravlju. Plodovi su bogati različitim zaštitnim materijama, sadrže minerale, vitamin A, vitamin C, kalijum i biljna vlakna. Crvena tvrda bobica ima zbog veće količine vitamina C kiselkast ukus.
Bobica sa puno vitamina C

Pored toga brusnica kao lekovita biljka je već dugo poznata, od lišća i plodova se prave lekoviti čajevi, u svežem obliku se prave sokovi, plodovi se mogu čuvati samrzavanjem ili sušenjem, a njime možemo pripremati džemove i ukusne sosove i jela. Sveže brusnice, sok, smrznute ili sušene su prirodan antibiotik koji, uništava štetne bakterije i gljivice u telu. Bioflavonoidi imaju posebno antibakterijsko delovanje tako su istraživanja pokazala, da brusnice mogu sprečiti pojavu infekcije urinarnog trakta (E. Colli bakteriju), isto tako sastavni delovi brusnice deluju na uništenje bakterije Helicobacter pylori, koja je uzročnik čira na želucu, smanjuje rizik od pojave bolesti zuba i zubnog mesa.
Lekovitost crvene bobice

Isto tako sastojci brusnice smanjuju rizik od različitih karcinoma, kao što su rak dojke i debelog creva, sprečava rast ćelija raka i njegovo širenje po telu. Brusnica pomaže pri obnovi vida (očiju), smanjuje šećer u krvi, što je korisno za dijabetičare. Plodovi brusnice su veoma cenjeni u ishrani osoba izloženih stresu, prevencija su kod kardiovaskularnih bolesti (srca i krvnih žila). Preporučuje se sok i čaj od plodova i lišća brusnice, deci i starijim osobama. Brusnica je crvena jagodica koja se kao namirnica upotrebljava za kolače i torte, marmelade sirupe kao filovi u pecivima, ide kao sastojak voćnih kupova, frapea. Jela od mesa vepra i druge divljači zadržavaju svojstvenu aromu, koju umak od brusnica ublažava, tako se jelo čini ugodnijim i probavljivijim. Plodove brusnice preradimo u sok, čaj, džem, umak, plodovi se suše ili zamrzavaju, kao jagodasto voće pravi su izvor užitka i zdravlja.
Pokušajte!

Svako ko želi može na okućnici posaditi manji nasad brusnica tako da ima lišće i plodove na dohvat ruke, a u proleće u početku marta i aprila je pravo vreme da se sade brusnice.



Zdravo laneno ulje

Formula snažnog imuniteta glasi - kad god možete uzimajte omega 3 i omega 6 esencijalne masne kiseline

Pogrešno je mišljenje da su masti neprijatelji zdravlja, jer one su nužne i za vitkost i za zdravlje. Važno je u kojem obliku ih unosimo. Među zdravim mastima su važne omega 3 i omega 6 masne kiseline. Važno ih je unositi hranom ili eventualno dodacima ishrane. Te kiseline učestvuju u izgradnji ćelijskih membrana i hormona.
Najbolji izvor omega 3

Najzastupljenija među omega 6 amino-kiselinama jeste linoleinska kiselina, a ima je puno u suncokretovom ulju, nešto manje u voću, povrću i žitaricama. Najbolji izvor omega 3 su laneno ulje i plava riba. Laneno ulje kod nas se prodaje u prodavnicama zdrave hrane. Kod kupovine važno je paziti na kvalitet, jer ga svetlost i kiseonik lako mogu uništiti. Zato laneno ulje treba držati u tamnim, dobro zatvorenim staklenim bocama. Uvek ga treba držati u frižideru i koristiti za hladna jela, nikad za kuvanje, jer visoka temperatura uništava omega kiseline.
Lekovito ulje

Mršavljenje: omega 3 i omega 6 pomažu u redukciji telesne masti.

Bolesti srca i krvnih sudova: omega 3 smanjuju holesterol, trigliceride i ublažavaju aritmiju srca, pa služe za prevenciju bolesti srca i krvnih sudova.

Karcinomi: istraživanja su pokazala da omega kiseline mogu selektivno da uništavaju ćelije raka na tkivima u laboratoriji, bez uništavanja zdravih ćelija. Veruje se da bi u budućnosti visoke doze omega 3 mogle služiti za usporavanje ili zaustavljanje rasta tumora, a zdravim ljudima hrana bogata omega kiselinama savetuje se kao prevencija raka.

Artritis: kod dve trećine pacijenata koji su uzimali omegu kao svakodnevni dodatak ishrani zapažen je značajan napredak, pa više nisu morali da uzimaju lekove na bazi steroida, a kod ostalih 20 odsto omogućeno je smanjenje lekova protiv artritisa.

Problemi sa kožom: psorijaza, akne, ekcem, suva koža, alergije i druga stanja kože u velikoj su meri povezana s nedostatkom omega kiselina.

Stres: omega 3 masne kiseline su preteča prostaglanida, koji regulišu imunitet i odgovorni su za fiziološki odgovor tela na stres.
Korisno i zdravo
Pomaže u zaštiti tela od upala
Sprečava zadržavanje vode u telu.
Jača imunitet.
Skraćuje vreme oporavka mišića nakon velikih napora.
Pomaže u lečenju uganuća, iščašenja, podliva i masnica.
Ubrzava metabolizam tako što stimulišu tzv. smeđe masne ćelije i olakšava gubitak telesne masti.
Sadrži lignan, antioksidant koji sprečava apsorpciju holesterola iz masne hrane i koristi se u prevenciji i lečenju raka dojke, debelog creva i prostate

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 11:01:25



Odložite starenje

Dug život bez stvarnog starenja i njegovih posledica oduvek je bio čovekov san.Medicinske statistike pokazuju, međutim, da ovaj san i nije više samo san, odnosno da tipične staračke tegobe, kao što je na primer slabo srce, počinju sve kasnije. Dobro zdravlje se tako može sačuvati duže nego pre samo nekoliko generacija. Već oko 30 godina u tome nam pomažu i takozvani antiejdžing istraživači, koji se trude da doznaju sve više o onome što nas održava mladim, zdravim i aktivnim.

Glavni zaključak koji se pri tom nameće zapanjujuće je jednostavan - onaj ko hoće da se naruga sopstvenim godinama treba samo malo da pazi na to šta mu prija, piše "Blic Nedeljom". Za primetno poboljšanje, pri tom, često su dovoljni već i samo mali trikovi u ishrani, redovno kretanje i opuštanje.
Zeleni čaj održava ćelije mladim

Naučnici su ovim čajem iz Kine prosto oduševljeni. U njemu ima takozvanih katehina koji jačaju arterije i sistem imuniteta, podstiču obnavljanje ćelija, štite od raka i podstiču intelektualne rezultate - ako pijete najmanje tri šolje dnevno. Pri tom je veoma važno da odaberete čaj najboljeg kvaliteta, odnosno prve kategorije.
Jodirana so za razmenu materija

Koristite li jodiranu so? Ako to nije slučaj, odmah počnite. Jod je element koji se nalazi u tragovima i koji održava zdravom štitnu žlezdu i podstiče je da proizvodi hormone važne za razmenu materija. Intenzivna razmena materija jača imunitet, a što je najvažnije štiti i od mnogih bolesti, kao i od prekomerne težine.
Ne jedite nakon 18 časova

Studije pokazuju da mini-postovi zaustavljaju starenje. Veoma je delotvorno ako se posle 18 sati ne jede više ništa, ili bar ne ugljeni hidrati kao što su hleb, pirinač i testenine. Ako noću ne varimo, nastaje više hormona rasta. A oni, sa svoje strane, obezbeđuju da se telo u snu podmlađuje i oslobađa toksina.
Crpite snagu iz tišine

Kratka šetnja po parku, povlačenje na nekoliko minuta u mirnu prostoriju - ako jednom dnevno sebi priuštite trenutak tišine, time crpite novu energiju. To jača nerve i podstiče regeneraciju.
Jednom dnevno ubrzajte puls

Kratak stres za telo odgovara našoj prirodi. Telu je potreban da bi krvotok, razmena materija i sistem imuniteta optimalno funkcionisali. Jednom dnevno bi trebalo da sebi ubrzate puls, recimo penjanjem uz stepenice, kratkim trčanjem ili brzom vožnjom bicikla.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:57:38


Bundeva štiti od raka grlića materice

Nepravedno zanemarena bundeva je odličan izvor vitamina, minerala i drugih važnih materija. Siromašna je kalorijama i lako se vari. A sva lekovita svojstva semenki i ulja bundeve još nisu otkrivena.

Bundeva se može naći na pijacama tokom cele jeseni i zime - kaže Branka Mirković, nutricionista. - Doskora se nije preterano cenila u ishrani i uglavnom se koristila za pite ili pečena u rerni. U narodnoj medicini je uvek visoko vrednovana, a danas je tako vrednuje i zvanična medicina. U kulinarstvu, ali i u kozmetici sve se više koristi - objašnjava ona.
Jestivi delovi

Kao namirnica je veoma korisna. Jestivo je njeno narandžasto meso, zatim semenke, koje su odličan dodatak ishrani. A ulje od bundeve spada među najkvalitetnija ulja.
Hranljivi sastojci

Bundeva ima manju količinu belančevina, ugljenih hidrata i masti, ali i vitamina karotina ili provitamina A, C, E i K vitamina iz grupe B, i to B1, B2 i B6 zatim nacina, folne kiselina, minerala kalijuma, fosfora, kalcijuma i gvožđa. Treba pomenuti i pektin, celulozu, kao i druga biljna vlakna. Njena energetska vrednost se preporučuje u dijetetskim režimima ishrane jer meso bundeve ima samo 26 kcal na 100 gr, semenke 467 cal na 100 gr, a ulje od bundeve 879 cal na 100 g
Beta karoten

Danas se zna da beta karoten, kojim bundeva obiluje, ima višestruko zaštitno delovanje na naš organizam. On blokira dejstvo slobodnih radikala i tako direktno sprečava oštećenje ćelijske DNK strukture, deluje kao jak antioksidant, što znači da stopira razvoj superoksida i peroksida. Dnevna doza potrebna organizmu je od sedam do 10 mg. Preventivno se koristi jer smanjuje rizik od pojave raka grla, jednjaka, želuca i grlića materice.
Semenke bundeve

Njihova kalorijska vrednost je velika, ali sadrže niz dobrih sastojaka od celuloze, pektina do fitosterina, fitina i salicilne kiseline. Semenke treba oljuštiti pre upotrebe, ali voditi računa da se ne ukloni tanka sivozelena opna, koja je posebno bogata ovim sastojcima. Semenke bundeve mogu da se grickaju, dodaju pecivu ili salatama.
Bundevino ulje

Ulje bundeve dobijeno hladnim postupkom ceđenja je veoma lako svarljivo i koristi se za pripremu salata. Tamnozelene je boje, sadrži masne esencijalne kiseline: oko 45 odsto linoleinske, 25 odsto oleinske, 30 odsto palmitinske i stearinske, ali i lecitin, koji je prirodni emulgator koji čisti krvne sudove.
Priprema bundeve

Najjednostavniji oblik pripreme bundeve je pečenje u rerni. Tada se kora ne odstranjuje, a dužina pečenja zavisi od debljine ploda.

Od sirove bundeve možete da pripremate salatu ili da iscedite sok. Možete i da je pohujete (takav način pripreme se preporučuje samo mladim i zdravim ljudima), pravite krokete, kuvate supe, čorbe, variva ili slatke i slane pite. A veoma je ukusna kada se skuva u vodi ili na pari.

Bundeva može da se kombinuje sa mesom, sirom, dodajte u nju maslac, ulje ili pavlaku. Zaista možete da je koristite na mnogo načina, može da bude glavno jelo, prilog, salata, poslastica. Jela od bundeve oplemenite začinskim travama, peršunom, majčinom dušicom, lovorom, muskatnim oraščićem, cimetom, đumbirom.
Primena kod posebnih režima ishrane

Bundeva je idealna namirnica za osobe koje imaju probleme sa želucem i crevima. Zbog vlakana idealna je kod opstipacije, ublažava tegobe kod upale debelog creva, kao odličan dijuretik se preporučuje kod upale mokraćnih kanala, bubrega, problema sa žuči. Veoma uspešno smanjuje holesterol u krvi, giht, reumatske probleme.
Primena u kozmetici

Odlično deluje na problematičnu kožu, posebno masniju sa miteserima, bubuljica i aknam,a tako da se stavlja u kreme i maske za lice. Ulje iz semenki bundeve je bogato cinkom i koristi se za upalne procese prostate, preventivno deluje na razvoj kancerogenih promena prostate.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:56:03



Lekovi sa dalekog Istoka

Crna soja i azuki pasulj blegotvorno deluju na bubrege, poboljšavaju rad creva, čiste organizam od toksina, snižavaju krvni pritisak i holesterol. Ubrzan tempo života, loše prehrambene navike, uz nepravilno uzgajanje, obradu i pripremu namirnica, uzrokovali su drastičan porast broja obolenja koja napadaju stanovnike naše planete.Veliki deo bolesnika koristi sintetičke medikamente, i , što je još gore skloni su njihovoj nekontrolisanoj upotrebi.Lekari Dalekog istoka smatrli su da pravilna ishrana najbolje rešava zdravstvene probleme, kao i da neke namirnice, poput azuki pasulja i crne soje, jačaju organizam i u stanju su da izleče bolest.
Azuki pasulj

Reč azuki znači sitan pasulj, a ova biljka crvene ili mrkr boje potiče sa Dalekog istoka. Bogata je belančevinama, aminokiselinama, a sadrži i znatne količine kalcijuma, fosfora, gvožđa i kalijuma. Redovno konzumiranje azuki pasulja jača bubrege, poboljšava rad creva i bešike, kao i funkciju reproduktivnih organa. Istočni narodi često ga koriste za čišćenje organizma od toksina, kao i za normalizaciju menstrualnog ciklusa. U našoj zemlji se u poslednje vreme sve više koristi azuki pasulj, naročito u ishrani dfijabetičara, i to kuvan, u napicima, sirov ili u obliku klica.
Crna soja

Stari Kinezi su , hiljadama godina pre Hrista, soju smatrali hranom i lekom, ali i svetom biljkom. Crna soja sadrži 40% proteina, što je više dva puta nego meso, uključujući svih osam esencijalnih aminokiselina, belančevine, vitamine C, D, E i K, a dobar izvor vitamina B6, folne kiseline, tiamina te raznih minerala. Crna soja olakšava tegobe u slučaju astme, i kašla, smanjuje proizvodnju masnih ćelija,snižava krvni pritisak i holesterol. Vlakna iz soje vežu toksine koji uzrikuju nastanak raka debelog creva, a smanjuje rizik od raka dojke i prostate. Korisna je za dijabetičare, a priprema se kao isve mahunarke.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:54:24



20 Najjačih biljnih antioksidanata

Nedostatak antioksidanata u ishrani dovodi do povećanja krvnog pritiska i stvaranja holesterola, što može uzrokovati teška obolenja. Stoga treba jesti što više belog luka, crnog grožđa, brokolija, paradajza...
Antioksidanti

Svi znamo da je kiseonik neophodan za život, ali je malo poznata njegova druga negativna strana. Tokom varenja ovaj gas u organizmu stvara međuprodukte poznate kao slobodni radikali, a stalna izloženost tom procesu uzrokuje takozvani oksidativni stres, koji kasnije dovodi do raznih oboljenja. Antioksidanti ublažavaju oksidativni stres i sprečavaju pojavu bolesti, a deluju na tri načina:
sprečavaju nastanak slobodnih radikala
umanjuju njihivo dejstvo ili
prekidaju proces oksidacije u organizmu

Kako bi se telo odbranilo od štetnog dejstva slobodnih radikala, neophodno je svakodnevno unositi dovoljnu količinu antioksidanata koji će eliminisati destruktivne molekule kiseonika. Najčešće posledice nedovoljnog unosa antioksidanata jesu stvaranje holesterola i povišen krvni pritisak, što izaziva začepljenje arterija i infrakt srca ili šlog. Manjak antioksidanata u ishrani i pojačano dejstvo slobodnih radikala, izazivaju propadanje nervnih ćelija i pojavu Parkinsonove bolesti, upalne procese, kao što su astma i arthritis, a može dovesti i do neplodnosti ili oštećenja ploda.
Sveže voće i povrće

Kada birate voće i povrće , uzimajte uvek ono tamnije, pošto sadrži veću količinu antioksidanata (crno grožđe umesto belog, crveni grejp, a ne žuti). Jedite ga sveže ili kratko kuvano na pari, jer visoka temperature uništava vitamin C I indole.

Sandra Živanović
20 najsnažnijih antioksidanata
beli luk
crni luk
crno grožđe
lisnato povrće
zelena salata
brokoli
hladno ceđeno maslinovo ulje
crveni grejpfrut
paradajz
bundeva
ljuti začini
bosiljak
lubenica
brazilski orah
bobičasto voće
med
krompir
zeleni čaj
nana
žalfija
Recepti
Grejpfrut

Ovo voće bogato je antioksidantima i vitaminom C, zbog čega je odlično sredstvo za snižavanje nivoa holesterola, a uz to štiti srce i krvne sudove, te smanjuje rizik od nastanka kancera pankreasa i želuca.
Grejpfrut s medom

Iseći grejpfrut na kripke, preliti ga medom i ostaviti desetak minuta da odstoji. Uzimati kao desert ili užinu.
Bundeva

Ovo povrće izuzetno je bogato beta-karotenom, antioksidantom koji sprečava mnoge zdravstvene tegobe, uključujuči rak, srčana oboljenja i kataraktu.
Slatka kaša od bundeve

Komad bundeve kuvati nekoliko minuta, u vrlo malo vode, a nakon toga propasirati, pa kada se prohladi, dodati kašičicu meda i biljnog ili običnog mleka.
Bundeva sa medom, cimetom i brazilskim orahom

Sirovu bundevu narendati i pomešati sa medom i cimetom po ukusu. Ostaviti da odstoji desetak minuta kako bi pustila sok, a zatim je prosuti mlevenim brazilskim orahom.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:52:36


Lekovite trave za ublažavanje bolova

Bez obzira na to kolikog je inteziteta, bol nam predstavlja neprijatan simptom koga želimo da se oslobodimo u što je moguće kraćem vremenskom roku. Ponekad prolazi spontano, ali u većini slučajeva za popuštanje bolova koristimo analgetike ili druge medikamente, promena navika u ishrani, kao i fizikalna terapija.

Od pomoći mogu da budu i prirodni analgetici-čajevi i oblozi od biljaka, koje ublažavaju bolove i ubrzavaju ozdravljenje, a u tu grupu lekovitih trava za ublažavanje bolova spadaju (kamilica, arnika, lincura, nana, kantarion, vrba i majčina dušica).

Pet najboljih biljnih analgetika



Kamilica
Najefikasnija biljka protiv bolova je kamilica, čiji je osušeni cvet, pretvoren u prah i pomešan sa šećerom, odličan prirodan analgetik. Ova biljka najdelotvornija je u slučaju migrene, glavobolje i zubobolje. Čaj kamilice sprema se tako što u ključalu vodu se stavi jedna kašika, poklopi i ostavi da odstoji par minuta. Čaj je dobar i za ispiranje očiju, ili stavljanje obloga.
Arnika kamilice

Lekoviti preparati na bazi arnike koriste se za spoljašnju upotrebu jer njihovo unošenje u organizam može izazvati posledice štetne po zdravlje. Kao oblog koristi se za ublažavanje bolova u mišićima i tetivama, ali i onih koji nastaju usled nagnječenja i udarca. Pripremiti oblog od jedne do dve kašičce arnike, preliti sa 2dl vrele vode, ostaviti da odstoji dest minuta i procediti.


Vrba
Kora vrbe sadrži materije koje ublažavaju bolove, a kupke u koje se dodaje čaj napravljen od ove biljke pomažu u slučaju reume i gihta. Kaščicu kore preliti sa 2dl hladne vode i kuvati do ključanja. Ostaviti da odstoji pet minuta, procediti i koristiti za kupke i obloge. Biljna mešavina protiv reumatskih bolova priprema se od jednakih delova vrbine kore i listova breze. Ovaj čaj treba piti tri puta dnevno. Trudnicama se ne preporučuje.


Kantarion
Čaj od kantariona se preporučuje u slučaju menstrualnih bolova, za grčeve u stomaku, a upotreba kantarijonovog ulja za masažu protiv bolova izazvani gihtom, reumom i iščašenjem. Kašičicu osušene biljke preliti sa 2dl vrele vode i ostaviti da stoji poklopljeno pet minuta. Čaj se pije topao ujutru pre jela i uveče pre spavanja.


Nana
Nana se upotrebljava kao prijatno i neškodljivo pomoćno sredstvo za ublažavanje bolova. Preporučuje se osobama koje pate od hronočnih bolova izazvanih artritisom, a deluje čak i u slučaju dugotrajnih bolnih stanja kad je nervni sistem postao toliko osetljiv da i najblaži dodir izaziva bol. Kašičicu nane preliti sa 2dl ključale vode i ostaviti da odstoji 5-10 minuta. Procediti i piti 2-3 puta dnevno.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:33:33



Blagotvorni sok od masline

Dokazano je da maslinovo ulje podstiče rad želuca, gušterače, jetre i creva, sprečava pojavu čira i osteoporoze, i pomaže apsorpciju kalcijuma. Maslinovo ulje u stvari, je sok koji se dobija ceđenjem maslina, a njegov kvalitet, svojstva i namena zavise pre svega, od načina prerade. Od 56-83% masnoća u maslinovom ulju su masne kiseline koje snižavaju nivo štetnog holesterola, dok visok sadržaj vitamina A, D, E i K povećava odbranbenu snagu organizma.
Ako niste znali

Dokazano je da maslinovo ulje podstiče rad želuca, gušterače, jetre i creva, sprečava pojavu čira. Maslinovo ulje se preporučuje osobama koje imaju problema sa srcem, arteriosklerozom i dijabetesom. Maslinovo ulje je ekstra klase, i obično na etiketama piše iz kog regiona su gajene masline, gde je pakovano ulje i da li sadrži konzervanse?
Maksimalno korišćenje ulja

Da biste iz maslinovog ulja izvukli maksimalnu korist, treba ga čuvati na suvom i hladnom mestu, ne duže od godinu dana. Nikako nemojte mešati staro maslinovo ulje sa tek kupljenim, ili sa nekim drugim uljima, jer postoji mogućnost da dođe do trovanja.

Takođe, za razliku od drugih ulja maslinovo se može koristiti za pečenje nekoliko puta, potrebno ga je samo procediti od ostatka hrane. Takođe, iz namirnica koje se prže ili peku, treba odstraniti višak vlade, jer voda razbija molekule masnoće.
Recepti

Protiv kamena u bubregu

Pomešati supenu kašiku maslinovog ulja, sa nekoliko kapi limuna. Uzimati svakog jutra na prazan stomak (popiti odjednom).

Melem protiv reume

Pomešati litar nerafinisanog maslinovog ulja i deset supenih kašika, isitnjenog orahovog lista. Držati na toplom mestu mesec dana i mućkati nekoliko puta dnevno. Ovim učjem masirati bolna mesta.



Biljna terapija ženskih bolesti

Anemija, vaginalna infekcija, cistitis i upala karlice mogu se sprečiti odgovarajućom ishranom, promenom štetnih navika i fizičkom aktivnošću, a, ako ipak dođe do oboljenja, priroda nudi čitavu riznicu bilja za njihovo lečenje. Neke statistike pokazuju zabrinjavajuće podatke, od anemije pati oko 15% žena, koje nisu ušle u menopauzu, samo 15% žena starijih od 45 godina ima zdravo srce, vaginalne infekcije se javljaju kod 4-7 miliona žena godišnje, od oboljenja štitaste žlezde pate milioni žena, cistitis po učestalosti zauzima drugo mesto, odmah posle prehlade, među bolestima koje napadaju lepši pol, a svaka dvanaesta žena u Srbiji umire od raka dojke. Da bi se izbegle opake bolesti, kao što su rak dojke, jajnika i materice, najvažnija je prevencija. Zdrava ishrana, uz izbegavanje zasičenih masti, redovna fizička aktivnost i povremene lekarske kontrole, od presudnog su značaja.
Recepti

Tinktura od belog luka protiv anemije

Očistiti i oprati 300g belog luka, preliti ga litrom čistog alkohola i ostaviti da stoji tri nedelje. Piti po 20 kapi tinkture sa pola čaše mleka tri puta dnevno.

Kupka za lečenje vaginalne infekcije

U vodu u kadi dodati šest kapi, eteričnog ulja melaleuke, i dve kapi ulja majčine dušice. Čučnuti u kadu i nekoliko puta poprskati genitalije pre nego što se sedne. Ostati u vodi deset minuta.

Ječmena voda za ublažavanje cistitisa

Kašičicu ječma kuvati sat vremena lutri vode. Procediti i začiniti limunovim sokom i medom. Piti svakih sat vremena po jednu šolju ovog napitka.



Evo, jedne biljne terapije koju su meni rekli, i koristim je drugu godinu.

O čuvarkući sam pisala, ali ne ovo.

Terapija traje tri meseca. Svako jutro, kada ustanete, uzmete list-dva čuvarkuče skinete samo onaj vrh(kao mala bodlja), žvaćete. Ova terapija je preventive radi kancera. Napravite pauzu posle tri meseca (dve nedelje). Zatim jedete čuvarkuću četrdeset dana, s tim da skinete njenu opnu, koliko možete, uzimate isto list-dva. Ova terapija je preventive radi štitaste žlezde.Deca mogu po jednu dnevno da uzimaju, odrasli mogu i do tri kom.

Napomena
Kada krenete sa ovom terapijom, ne mojte samo zaboraviti da je ne uzmete svaki dan.
Kada se terapija završi, čuvarkuću možete jesti opet umereno.
Sledeće godine kada krenete s terapijom , pomerate se za mesec dana unapred tj, ako krenete sad u maju, sledeće godine u junu, s tim da je datum isti.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:30:27



Trodnevna dijeta za čišćenje organizma

Zdravi ljudi gotovo bez obzira na uzrast mogu u ograničenom periodu da sprovode ovu jednostavnu dijetu, ali tek posle savetovanja sa zdrvstvenim stručnjakom.
Prvi dan

Pijte samo čist voćni sok ili sok od povrća.Upotrebljavajte sveže isceđen sok ili nezaslađensok od jabuke, kruške, grožđa ili ananasa iz konzerve ili flaše, i to u razmeri pola soka-pola vode. Pijte po kednu čašu četiri do pet puta dnevno.

U drugim prilikama pijte čistu izvorsku vodu ili prokuvanu vodu u koju ćete dodati kašičicu limunovog soka ili jabukovog sirćeta.
Drugi dan

Posle ustajanja, pre odlaska na spavanje ili između obroka pijte voćni sok ili biljni čaj (lipa, nana, kamilica). Za obroke odaberite sveže sirovo voće.
jabuke
grožđe
kruške
breskve
pomoranđe
dinja ili lubenica

Tvrdo voće možete da narendate ili iseckate na kockice, a od više vrsta voća možete da napravite i voćnu salatu. Pijte vode po želji.
Treći dan

Za doručak pojedite sveže voće ili voćnu kašu s bioaktivnim jogurtom napravljenim od kozijeg ili ovčijeg mleka. Za ručak pripremite sirovu salatu u koju ćete staviti lisnato i narendano korenasto povrće. Ukrasite je grožđicama i semenkama suncukreta.

Za dezert jedite sveže voće. Za večeru pojedite supu od povrća ili povrće kuvano na pari, kojim ćete dodati mizo ili soja sos. Da utolite žeđ pijte vodu.

Dijeta uzeta iz knjige prirodno lečenje bolesti i tegoba izdavača Mladenska knjiga Beograd.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:28:22



Za svakog po neki lekovit recept

Česta prehlade, i samim tim pad imuniteta problem kod većine ljudi. Pokušajte ovaj problem rešiti na lak način.

Vitamin C stimuliše naš imuno sistem, a dnevne potrebe ovog vitamina su 80mg, s tim da unos vitamina C kada smo prehlađeni treba biti veći. Sada se verovatno pitate koje su to namirnice bogate vitaminom C?

To su južno i egzotično voće, kupus i karfiol. Karfiol pokriva dnevne potrebe vitamina C.
A, da li vas boli grlo ?

Ponekad znamo da kažemo, za stvari koje teku baš onako kako želimo "teče mi med i mleko".

Svi znamo velike moći meda i mleka. Mleko sa svojim aminokiselinama deluje kao analgetik, a to dejstvo još više dolazi do izražaja kada se kombinuje sa prirodnim zaslađivačem kao što je med.

Velika šolja toplog mleka i nekoliko kašičica meda, rešiće vaš problem bolnog grla.
Spustite temperaturu

Svako je barem jednom u životu imao temperaturu. Znamo da kada se javi velika je verovatnoća da postoji upalni proces u organizmu. Mene lično uhvati panika. Danas postoje razni preparati protiv tamperature, a tu su i inekcije. Odlazak doktoru, i uzimanje date terapije podrazumeva i unos dosta vode, čaja, supa i raznih čorbica. Tada znamo da kažemo onu našu uzrečicu (al, mi prija).



Recepti protiv kašlja

Stari narodni lek protiv jakog kašlja

U šolju ključalog mleka ubaciti pola kašičice žalfije. Ostaviti da vri tačno tri minuta, a onda dodati čajnu kašičicu svinjske masti i pola čajne kašičice sode bikarbone. To sve promešati i piti malim gutljajima. Tokom dana se može popiti do tri šolje. Svaka porcija se priprema neposredno pre konzumiranja.
Recept protiv upornog suvog kašlja

Jednu pomarandžu sitno narezati zajedno sa korom (operite je vodom i soda bikarbonom), pospite šećerom i kuvajte trideset minuta. Uzimajte 1-2 kašike sirupa čim osetite napad kašlja.
Jabuke sa lukom protiv kašlja

Narendati jabuku i luk, dodati med sve treba da bude u jednakim količinama npr po 70 gr. Od ove mase uzimajte po jednu kašiku nekoliko puta na dan.
Sok od luka sa šećerom

Ako je kašalj uporan, očistite jednu glavicu crnog luka i pospite je kašikom šećera. Ocedite sok koji će se pojaviti i pijte po jednu kašiku tri puta na dan, dvadeset minuta pre jela. Možete napraviti i sok od luka sa medom , koji se pravi u razmeri 1;2, i piti ga po jednu čajnu kašičicu 3-4 puta na dan, 30-40 minuta pre jela.
Smokve sa mlekom protiv suvog kašlja

Odvar suvih smokava koji ste napravili od sto grama plodova i dve šolje vrele vode, držite na tihoj vatri još oko 15 minuta, a onda ostavite da stoji tri sata. Uzimajte po pola čaše 2-3 puta na dan ako imate suvi kašalj. Ako se radi o bronhitisu, isti ovakav odvar napravite na mleku.
Šerbet na starinski način

Jednu šoljicu šećera usuti u emajliranu šerpicu i staviti na tihu vatru. Kad se šećer istopi i dobije lepu zlatnomrku boju, usuti šoljicu-dve vode i smanjiti temperaturu. Mešati dok se karamelisani šećer sasvim ne rastopi. Dodati đumbira na vrh noža, kao i malo limunovog soka. Uzimati dve kašičice tri puta na dan.
Lovorov list protiv kašlja
150gr šećera
10 lista lovora
½ vode

U pola litre vode dodati 150 gr šećera, kada provri dodati 10 lista lovora i kuvati još pola sata. Izvaditi lovorov list, smešu staviti u teglicu ili šolju. Koristiti po potrebi.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:20:51


Recepti

Čovek se tokom svog života sreće sa raznim zdravstvenim problemima, bilo da je koža, kosa, višak kilograma, glavobolja i druge bolesti sada ih neću nabrajati, ali za pojedine koje su date, u sam uvod dajem par recepata.
Glavobolja

U slučaju migrene i kijavice narendati ren pomešati s vinskim sirćetom, i udisati kroz nos više puta na dan.
Skidanje sala i masnoće;

Uz svaki obrok popiti čašu vode sa dve kašičice jabučnog sirćeta, bez zaslađivanja. Istovremeno ako je izražen stomak, stavljati na njega tople obloge namočene razblaženim vinskim sirćetom u toku 20 dana.
Saboreja - masna koža i kosa;

Uzeti po 40 gr isitnjenog korena koprive, cveta kamilice i lista čička, sve preliti litrom ključale vode, ostaviti poklopljeno tri sata, procediti.

Dodati 300 gr vinskog sirćeta dobro izmešati, pa pomoću natopljene vate kvasiti koren kose ujutru i uveče po 10 min.

Kosu prati normalno, a terapija traje 20 dana.
Sinusi

U flašu od pola litra staviti narendani ren do vrha napuniti vinskim sirćetom, zatvoriti i na toplom držati 10 dana uz češće mućkanje. A zatim koristiti tako što se na svaki sat preko otvorenog grlića flaše udiše pet minuta.

Uveče tečnost sipati na tkaninu i držati na čelu i potiljku, u toku noći. Ležati bez jastuka. Terapija traje pet dana.
Jogurt za dugovečnost

U pola litre jogurta staviti i izmešati tri stucana čena belog luka. Jogurt piti svakodnevno.
Recept za pročišćavanje organizma

Tri supene kašike mešavine od 20g šipka, 10g klekinja, 10g peteljki višanja i 10g kukuruzne svile kuvati 5 min, u pola litre vode. Posle tri sata procediti i piti umesto vode.
Ojačajte imunitet

Sipati dve kašike mešavine od 25g šipka, 25g cvetova lipe, 15g cvetova zove i 15g pomorandžine kore, u pola litra proključale vode. Ostaviti 10 min, a potom procediti. Piti vruće, 2-3 šolje dnevno.
Za bolji apetit

Preliti dve kašike mešavine od 25g šipka, 20g pomorandžine kore i 20g kičice, sa dva litra tople vode. Poklopiti i ostaviti da odstoji 5 min, procediti i piti po jednu šolju nezaslađenog čaja 30 min pre jela.
Med i semenke bundeve

Oljuštiti 200g svežih semenki i pomešati ih sa nekoliko kašika meda. Uzimati na prezan stomak. Pouzdano eliminiše crevne parazite.
Protiv uvećanja prostate

Više puta dnevno pojesti po šaku očišćenih semenki bundeve, pomešanih sa rendanom šargarepom.
Čaj protiv menstrualnih tegoba

Kašiku suvih stabljika i cvetova bundeve preliti šoljom proključale vode. Posle 10 min procediti, kada se ohladi piti u manjim gutljajima. Idealan je u slučaju bolne i obilne menstruacije.
Oblog od bundeve

Izrendati meso bundeve, i u tankom sloju naneti ga na kožu zahvaćenu psorijazom, opekotinama ili otokom. Ostaviti pola sata, ukloniti toplom vodom.
Pire od bundeve

Iseckati svežu bundevu i prokuvati je nekoliko minuta. Ispresovati meso dok ne nastane pire. Jesti pomalo tokom celog dana. Pire ima efikasno dejstvo u slučaju zatvora.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:18:01



Lekovito seme senfa

Biljka crne slačice, koju nazivamo i gorušica ili senf, raste poludivlje na peskovitom i šljunkovitom zemljištu. Najbliži rođak joj je bela slačica, koja je često korov u polju, među žitaricama.
Kako leči?

Ulje slačice je ustvari lekovita supstanaca, a sema ga sadrži 25%. Oblozi od slačice su najbolji prirodni ekstrat za pospešivanje cirkulacije. To naročito pomaže kod akutne upale zglobova i nerava, recimo kod išijasa. Z a razliku od drugih prirodnih biljnih ekstrakata, slačice prodire dublje u kožu. Zato se oblozi od slačice koriste u lečenju zapaljenja pluća i porebrice, jakog bronhitisa i velikog kašlja.
Blagotvorni oblog

Kada se privije, oblog od slačice trenutno smiri bolne grčeve, a posebno je efikasan protiv zapaljenja žučne kese, nadimanja u želucu i crevima, zatvora, bubrežnih kolika i angine pektoris. Priprema se od mlevenog semena slačice, pa se to brašno zamesi istom količinom mlake vode, čija temperatura ne sme preći 40 stepeni. Za pripremu testa koristiti sveže samleveno brašno slačice. Ako već mora da stoji, treba ga čuvati u dobro zatvorenoj posudi.Oblog se pravi tako što se veći komad vlažne gaze privije na deo tela koji se leči, pa tek na njega nanosi lanena krpa na koju je stavljen debeo sloj testa od slačice. Preko toga se privija čisto platno ili frotir. Oblog se skida kada počne jače da peče. Taj jak osećaj pečenja treba istrpeti oko minut i tek onda ukloniti oblog. Posle uklanjanja obloga, koža je jako crvena, blago otečena i slabije osetljiva. To mesto se tada pospe pirinčanim bračnom ili namaže jestivim uljem i privije suva gaza. Crvenilo če se povući najviše za nekoliko dana, a nije strašno i ako se dogodi da se koža blago ljušti na tom mestu gde je bio oblog.
Napomena

Terapija se sme ponavljati par dana, ali samo jednom dnevno, ako lekar ne savetuje češće. Kod dece i osetljivih osoba ne treba praviti oblog samo od brašna slačice, već ga treba pomešati s lanenim ili ražanim brašnom u srazmeri 4 dela lanenog ili raženog i 1 deo slačice.



Divlji origano

Naučne studije su pokazale da ulje divljeg origana sprečava pojavu gripa i prehlade, jača imunološki sistem i uništava trideset vrsta bakterija, uključujući ešerihiju koli, kandidu, salmonelu i stafilokoke.
Vrste origana

Postoje 53 vrste origana, od čega 32 raste u Turskoj.Izdvajamo divlji origano, koji je cenjen širom sveta, a destilacijom četiri vrste ove biljke(origanum vulgare, origanum onites, origanum majorana i origanum minutiflorum) dobija se blagotvorno ulje. Za razliku od prve tri vrste, origanum minutiflorum je endemska biljka, koja raste samo na Taurus planinama, u južnim delovima Turske, u specifičnim klimatskim uslovima, zbog kojih sadrži specifičan procenat aktivne supstance-karvakrola i ima odlična antibakterijaska, antiviralna, fungicidna, antiseptička i antioksidantna svojstva.
Origano ulje

Origano ulje je ozbiljan rival medikamentima kao što su streptomicin, penicilin, vaknomicin... Za razliku od antibiotika čijom prekomernom i nekontrolisanom upotrebom bakterije mutiraju i razvijaju otpornost, origano ulje mutacije i uništave već mutirane bakterije. U Zapadnoj Evropi, SAD i Kanadi ova dragocena supstanca veoma je tražena kao prirodna biljna prevencija gripu AH1N1, sezonskom gripu i prehladi.
Rezultati naučnih istraživanja

Naučno je dokazano da ova blagotvorna supstanca jača imunološki sistem i uništava trideset vrsta bakterija, uključujući ešerihiju koli, kandidu, salmonelu, stafilokoke... Studije su pokazale da ulje origana ima nekoliko puta efikasnije dejstvo od belog luka i ehinacee, da je 26 puta jeće od fenola(sredstvo kojim se sterilišu hiruški instrumenti), a pri tom 42 puta puta snažniji antioksidant od jabuke, 12 puta od pomorandže i 5 puta od borovnice.
Origano voda i čaj

Osim origano ulja koristi se i origano voda, dobijena kao nus produkt destilacije divljeg origana. Najčeđće se koristi za eliminisanje bakterija u usnoj duplji i u slučaju digestivnih problema. Osobama koje imaju problema sa ešerihijom koli u urinarnom traktu savetuje se korišćenje čaja od divljeg origana.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:15:47



Žuti noćurak

Žuti noćurak- noćni cvet, dvogodišnja je biljka iz porodice pupoljki, a dobio je ime po svojim žutim cvetovima, koji su otvoreni samo noću. Raste u visinu do 60 cm, listovi su duguljasti i nazubljeni, a cveta od juna do oktobra. Indijanci su ga koristili za ublažavanje kožnih bolesti, čireva i rana, te lečenje astme, prehlade i gripa. Najčešće se koristi u obliku ulja koje se dobija hladnim ceđenjem semenki.
Blagotvorni sastojci

Ulje noćurka sadrži dve važne nezasićene masne kiseline esencijalnu alfa- linolensku ( organizam sam nije sposaoban da je proizvodi), već se mora unositi hranom i gama- linolensku ( telo može da je proizvede od sirovina koje izdvaja iz hrane). Alfa-linolenska kiselina hrani mozak, povoljno deluje na živce, štiti od bolesti srca i krvnih sudova, dok gama-linolenska jača imunološki sistem, reguliše sintezu i sekreciju hormona i štiti ćelije od oštećenja i prevremenog starenja. Noćurak se smatra najbogatijim izvorom ove kiseline ali i biološki aktivnog vitamina E. Nezasićene masne kiseline posebno su osetljive na delovanje slobodnih radikala i u tom procesu mogu i same da postanu štetne, pa se zato onima koji u većim količinama uzimaju ulje žutog noćurka preporučuje da unose što više antioksidanata.
Lekovita svojstva

Ulje noćurka čisti krv, snižava nivo holesterola u krvi, poboljšava cirkulaciju, smanjuje visok krvni pritisak, sprečava zgrušavanje krvi i upalu vena, pa pomaže i u lečenju hemoroida, a preporučuje se i osobama koje pate od reume, artritisa, gihta te za ublažavanje predmenstrualnih i klimakteričnih tegoba. Smatra se da ulje noćurka može da zaustavi degenerativne promene izazvane multiplom sklerozom, ublažava stres, nervozu i depresiju, smanjuje želju za alkoholom. Listovi noćurka upotrebljavaju se za ublažavanje kašlja, u lečenju prehlada, gripa, upala grla i krajnika, bronhitisa, astme, kao i dijareje. Primrnom ulja žutog noćurka postiže se balans hormona i sprečavaju neprijatni simptomi koji prethode pojavi menstruacije-PMS.
Protiv alkoholizma

Ulje žutog noćurka može biti korisno i u odvikavanju od alkohola. S obzirom na to da alkohol sprečava pretvaranje linolenske u gama-linolensku, kod alkoholičara se smanjuje razlika prostaglandina E1 u organizmu, što dovodi do depresije koja, pak, podstiče potrebu za alkoholom. Time što smanjuje depresiju, ulje žutog noćurka posredno eliminiše i želju za pićem. Poznato je da alkohol oštećuje jetru i bubrege, dok ih ulje žutog noćurka štiti.
Ulje od semena noćurka

Izgnječiti četiri do pet kašika semena noćurka i preliti sa 2dl bademovog ulja. Ostaviti zatvoreno da odstoji sedam do deset dana, uz svakodnevno mućkanje, a onda procediti. Tako pripremljeno ulje spremno je za upotrebu.
Čaj od žutog noćurka

Usitnjenu kašičicu suvih listova noćurka preliti sa 2,5 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji pet do deset minuta. Procediti i zasladiti kašičicom meda, pa topao čaj piti dva do tri puta dnevno.



Srčanik

Ova aromatična biljka umiruje napete nerve, normalizuje puls, podstiče cirkulaciju i sprečava nastanak kardiovaskularnih oboljenja.Srčanik je izuzetno lekovita i aromatočna biljka oporog ukusa, čija stabljika raste u visinu od 50-150cm. Ima razvijen i uvijen koren, kopljaste listove koji su sa gornje strane sjajnozeleni, a sa donjr dlakavi i sivkasti, i debele roza cvati sastavljene od brojnih sitnih cvetova.Srčanik raste na vlažnom i rastresitom zemljištu, obiluje proteinima, taninima i skrobom, kao i alkaloidima, etarskim uljima, gorkim supstancama i vitaminima A,C i E. Zbog bogatog lekovitog sastava, koristi se za suzbijanje i lečenje najrazličitijih bolesti. Preparati na bazi ove lekovite biljke pročišćavaju organizam, jačaju krvnu sliku i stimulišu rad oslabljenih organa.
Kardiovaskularni sistem

Srčanik širi krvne sudove, pročišćava krv i podstiče stvaranje eritrocita. Efikasan je u lečenju anemije, loše cirkulacije, hipotenzije i hipertenzije, jača srčani mišić, normalizuje puls i sprečava anginu pektoris i infrakt.
Organi za varenje

Prah od sušenog povrća srčanika eliminiše crevne parazite, zaustavlja proliv i povraćanje, dok čaj od listova ove biljke ubrzava varenje i smanjuje nadutost.
Koža

Ulje srčanika sanira opekotine, a melem od ove aromatične biljke dezinfikuje rane i ubrzava njihovo zarastanje.
Polne bradavice

Kupka od svežih listova i cvetova srčanika ima snažno antivirusno dejstvo, pa pomaže u lečenju kondiloma.
Klimaks

Ova lekovita biljka zaustavlja odlive, ublažava valunge i srčane palpitacije. Žene u menopauzi treba svaki dan da popiju po tri šolje čaja od srčanika.
Uganuća

Oblog od srčanika otklanja otoke i ublažava bolove izazvane uganućem zgloba. Na bolno mesto priviti led i sitno iseckane listove srčanika.
Imunološki sistem

Sirup od srčanika podstiče detoksikaciju organizma i stimuliše rad oslabljenih organa. Preporučljivo je svako jutro na prazan stomak uzimati po jednu supenu kašiku tog napitka.

Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od vivijen Pon 7 Feb - 10:11:50



Lekovite šumske bobice

Jesen je doba obilja-raskošnih boja i sočnih zdravih plodova. Šetnje u prirodi odlična su relaksacija, ali i dobra prilika da se snabdete ukusnim i blagotvornim divljim voćem.
Dren

Dren je listopadno drvo koje cveta u februaru i martu, plodovi su duguljaste crvene bobice dozrevaju krajem avgusta, da bi tokom jeseni poprimili tamnocrvenu boju, imaju opor, kiselkast ukus i mogu se konzumirati tek pošto omekšaju i pošnu da otpadaju. Drenjine sadrže tanin, organske kiseline, pektin, šećer, vitamine Ci E, flavonoide.
Kleka

Kleka je zimzeleni grm visine od 0,5 do 7 metara, sa zašiljenim bodljikavim listićima. Zreli poldovi su okrugli i tamnoljubičasti, specifične arome i gorko slatkog ukusa. Proces njihovog sazrevanja traje čak dve godine, a za to vreme u klekinjama se sakupljaju lekovite materije-etarska ulja, šećer, gorke supstance, tanin, masti slične vosku, pentozan, pektin, taninski glikozid, grožđani šećer, mravlja i sirćetna kiselina, kalcijum, kalijum, mangan... Od kleke se pravi i rakija koja se osim za piće, koristi za dezinfekciju, ali i kao oblog protiv nazeba i reumatizm. Klekinje se beru polovinom leta i početkom jeseni, što zavisi od nadmorske visine na kojoj uspevaju. Suše se u tankom sloju, u hladovini na promajnom mestu, nikako na suncu i pećnici.
Trnjina

Trnjina je grm visine do tri metra, sa malim jajastim listovima, koji su u početku prekriveni dlačicama, a kasnije glatki i sjajni. Beli cvetovi pojavljuju se pre listanja i to u velikom broju. Plod trnjine je koštunica okruglastog oblika, tamnoplave do crne boje, a dozreva u avgustu i na granama ostaje sve do proleća. Pulpa trnjine je zelenkasta, kisela, pomalo oporog ukusa koji se gubi kada plod 23 puta promrzne. Sadrži šećer, pektin, tanin, organske kiseline i veliku količinu vitaminaC. Koristi se kao laksativ i diuretik, za lečenje bolesti bubrega i mokraćnih kanala, kao i za regulaciju probave. Plodovi se beru potpuno zreli i mogu se sušiti u pećnici, a od njih se pripremaju voćni sokovi, kompoti, pekmez, vino, rakija, liker ili sirće.
Glog

Drvo gloga je tvrdo i žilavo, sa trnovitim granama, nazubljenim tamnozelenim listovima i belim cvetovima skupljenim u raskošne cvasti. Crveni plodovi gloga imaju okruglastojajast oblik i sazrevaju u septmbru i oktobru. Oporog su ukusa sve do prvih mrazeva, nakon čega postaju mekši i ukusniji. Bogati su vitaminom C i provitaminom A , limunskom i vinskom kiselinom, a naročito pektinom pa su pogodni za spravljenje pekmeza, marmelada i džemova. Glog čuva srce i krvne sudove, reguliše krvni pritisak, koristi se u lečenju nesanice, uznemirenosti i vrtoglavice. Plodovi se beru bez peteljke, pa se suše najpre u hladu dok napola ne uvenu, a potom u toploj peći.



Sve blagodeti ploda čičoke

Ako se povede priča o zdravoj hrani, u poslednje vreme plod čičoke je nezaobilazna tema. Reč je o biljki koja je stigla iz Amerike i kod nas je poznata i kao divlji krompir. Umesto skroba sadrži inulin. Reč je o probiotiku koji pospešuje razvoj korisnih bakterija u crevima (bifidobakterije i acidofila).
Lekovita svojstva

Inulin, dakle, normalizuje varenje, oporavlja crevnu floru kod primene antibiotika, pomaže kod opstipacije i crevnih infekcija. Osim toga, inulin normalizuje nivo triglicerida i holesterola u krvi, čime sprečava kardiovaskularna oboljenja i postepeno smanjuje masne naslage, koje muče mnoge ljude s viškom kilograma.Kako razgradnjom inulina ne dolazi do porasta nivoa šećera i insulina u krvi, čičoka je odlična namirnica za dijabetičare. Čičoka se odlikuje niskom energetskom vrednošću.

Dobar je izvor kalijuma i fosfora. Kalijum je važan za kontrolu krvnog pritiska, prenos nervnih impulsa, rad mišića i srca i regulaciju vode u telu. Fosfor je sastavni deo kostiju, zuba i važan je faktor za procese u ćelijama. Čičoka takođe sadrži kalcijum, magnezijum i gvožđe u nešto manjim količinama, međutim, zahvaljujući inulinu, njihova je apsorpcija poboljšana.

Čičoka je interesantna i po tome što je izvor esencijalnih aminokiselina, tačnije aminokiselina koje organizam ne može da proizvede. Čičoka se najčešće priprema kao krompir, kuvana (preporučuje se u kori) i pečena, ali može da se koristi i kao sirova u slati ili kao zimnica.


Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Lepljiva Re: S kolena na koleno

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu