Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...

Join the forum, it's quick and easy

Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...
Zvezdan Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Novi udarac iscprljenoj Srbiji

2 posters

Ići dole

Novi udarac iscprljenoj Srbiji Empty Novi udarac iscprljenoj Srbiji

Počalji od vivijen Pon 8 Avg - 16:30:58


Novi udarac iscprljenoj Srbiji

08. 08. 2011. 12:05h | Lj. Ivanović - Vesti

Novi udar ekonomske krize, za koji se već sad tvrdi da će biti teži od onog iz 2008, Srbija dočekuje na kolenima, s mršavim ekonomskim oporavkom, razorenom privredom i krhkom političkom stabilnošću.

Sa svetskih berzi i iz centara ekonomsko-političkih moći za Srbiju, kao i ostatak sveta uostalom, stižu samo loše vesti - SAD više nemaju vrhunski kreditni rejting, posle Portugala, Grčke i Irske, bankrotirale su i Italija i Španija, treća i četvrta po veličini zemlja evrozone.


Domaći ekonomski stručnjaci voleli su da istaknu kako bi se 2008. Srbija našla u svojoj krizi ekonomskih apsurda čak i da nije bilo sloma svetske ekonomije, a sad se slažu da ako smo 2008. pali na kolena, sad ćemo biti na leđima.

Novi udarac iscprljenoj Srbiji 169991_080802c2_f

Novi udar donosi ogromne opasnosti kao što su još veća nezaposlenost, dalji pad vrednosti dinara, dvocifrena, odnosno galopirajuća inflacija, dalji pad direktnih stranih investicija, skok bankarskih kamata i manjak kredita i pad izvoza i uvoza, odnosno javne potrošnje. Ovaj crni scenario je izgledan već do kraja godine ukoliko se ne dogodi čudo, pa vlade Nemačke, Francuske, Velike Britanije, SAD, Italije, Japana i Kanade danas ne donesu sudbonosne odlučne mere protiv potpunog sloma evrozone teško pogođene dužničkom krizom.



Ekonomista Milojko Arsić kaže da je izbijanje krize izvesno.



- Srbija nema šanse da izbegne ekonomsku krizu, već samo možda da je ublaži merama kakve su već primenjivane 2009. godine. Najveća opasnost preti od povećanja nezaposlenosti, što je ionako gorući problem za nas. Srbija je veoma zavisna i od priliva stranog novca, a sa krizom će i njega biti manje - ističe Arsić.

Prethodnu depresiju Srbija je teško podnela uprkos izjavama predsednika i ministara isprva da će kriza Srbiju zaobići, pa kad su shvatili da neće zaobići - da je ona naša šansa jer će svi pohrliti u zemlju jeftine radne snage. Otrežnjenje je bilo surovo.




Dinar je tada igubio 30 odsto vrednosti, nezaposlenost je skočila s 14 na 22 odsto, u blokadi je bilo 60.000 preduzeća a desetine hiljada su potpuno prestale s radom. Italijanski Fijat je zbog potresa odložio serijsku proizvodnju u Kragujevcu. Devizne rezerve su se topile zabrinjavajuće brzo, pa je NBS za dve godine potrošio više od dve milijarde evra usporavajući strmoglav pad dinara, te je zatražena i hitna pomoć Međunarodnog monetarnog fonda srpskim rezervama.


Ni Vladimir Gligorov, saradnik Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije, nije optimista kad je reč o Srbiji suočenoj s novim udarom krize. On strahuje da bi u iznudici vlada mogla da posegne i za štampanjem dinara kako bi, zapravo iz nerealnih izvora, pokrila izdatke. To, razume se, vodi u veliku inflaciju.



- Oporavak od novog udara bi bio znatno mukotrpniji u odnosu na prethodnu krizu i nije isključeno da čak dođe do povlačenja kapitala iz Srbije - dodao je Gligorov.

U najkraćem, Srbija novu krizu dočekuje potpuno nespremno. Vlada, zapravo, požar u kući gasi čašom vode i jedino čemu bismo mogli da se ponadamo jeste da zemljotres što kraće traje.
Sve oči u banke



Ministar ekonomije Nebojša Ćirić takođe strahuje od prelivanja evropske krize na Srbiju.


- Postoji realna opasnost da se globalna ekonomska kriza prelije i u Srbiju. U toj situaciji važno je da bankarski sektor ostane stabilan. Bilo bi dobro kada bi se ponovo sa svetskim bankama koje imaju vlasništvo u domaćim poslovnim bankama postigao dogovor poput onoga koji je pre nekoliko godina ostvaren u okviru Bečke inicijative. Važno je obezbediti da banke garantuju nivo plasmana u Srbiju. Obavio sam više razgovora sa predstavnicima ovdašnjih banaka i zasada je nivo njihovih plasmana visok i stabilan. Ali, ipak, treba se pripremiti i za mogući lošiji scenario - kaže Ćirić.


I Tadić zabrinut


Slično upozorenje sa nedavnog sastanka na Brionima poslao je i predsednik Tadić:

- Građani Srbije moraju da se pripreme na ono što će se dogoditi u Evropi. Moramo pažljivo sagledati najnoviji udar u evrozoni, kako bismo se pripremili za potencijalni drugi udar ekonomske krize.


Strah od sloma berze


Lideri sedam industrijski najrazvijenijih zemalja hitno se sastaju kako bi se zaustavila panika koja je zavlada svetskim berzama posle izbijanja dužničkih kriza u Španiji i Italiji, kao i posle srozavanja američkog kreditnog rejtinga sa klase AAA, na AA plus.
Tokom vikenda telefoni Angele Merkel i Nikole Sarkozija su se usijali.


- Ministri finansija G7 su u kontaktu 24 sata dnevno i u kojem je stanju ekonomija sveta znaćemo danas kad se otvore berze. Prošlonedeljni pad je bio zastrašujući - izjavio je Fransoa Baroan, ministar finansija Francuske.



Britanski premijer Dejvid Kameron s odmora u Toskani na stalnoj je telefonskoj vezi s ekonomskim savetnikom Džordžom Ozbornom, koji pokušava da ubedi Angelu Merkel i Nikolu Sarkozija da je jedino rešenje za krizu da Evropska centralna banka počne da izdaje evroobveznice, kao i da otkupi deo španskih i italijanskih obveznica kako bi se strmoglavo padanje zaustavilo.



Krizni tim Evrope ima, prema procenama stručnjaka, samo nedelju dana da preduzme drastične mere jer je u suprotnom opstanak evrozone u pitanju, a to bi opet dovelo do lančane reakcije lomova u kojem niko neće imati razloga da trlja ruke.



Nemačka traži da se Italija i Španija ustavnim amandmanima obavežu da više nikad neće zajmiti više nego što mogu da vrate i to je ključni uslov da kancelarka Merkel odobri finansijsku pomoć tim zemljama. Posle toga bi trebalo da Nemačka odobri da se fond za spas posrnulih privreda poveća sa 440 milijardi na 1,3 triliona evra. Nad celim ovim procesom je zebnja da li će politički dogovori biti postignuti, pa i ako hoće, da li će to biti dovoljno brzo.

[You must be registered and logged in to see this link.]
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Novi udarac iscprljenoj Srbiji Empty Re: Novi udarac iscprljenoj Srbiji

Počalji od pepeljuginadobravila Pon 8 Avg - 19:07:05

Moram da se nadovezem na ovu temu, jer mislim da cu poceti da propagiram jedan novi trend a to je
Mars iz grada , nazad na dedovinu i zivi kao Covek.

Na, zalost iako deluje grubo receno, ali dosta mi je vise nenormalnog priliva ljudstva u gradove, narocito u Beograd, jer ne vidim sta ima da ponudi sem bezbroj privatnika koji menjaju radnike na crne jer svako kome treba pristace da radi pa makar trpeo ponizenja, mobilng pa i rad bez upisa radnog staza.A cemu sve to?
Radi toga da se kaze
J......ja zivim u Begisu Trt milojka ili dete mi ide u Beoooogradsku skolu, gde ce samo jadno nauciti mnogo pre sta znaci svet droge i prostitucije( ne moze niko da me demantuje kada zvanicni podaci govore o maloletnickim trudnocama koje idu i do 13, godine)
I dok se tako jadni ljudi koprcaju i pristaju na sve uzase samo da bi se etikiralo da je Beogradjanin, selo zvrji prazno.
A sama ekonomija jedne drzave zavisi od toga koliko njena porodica ima mogucnosti da normalno zivi.Sto pa da i ne moze da zivi normalno, ali uslov je da se neko vrati na tu jadnu i zaraslo nevinu zemlju koja samo ceka zeljna da neko po njoj gazi, da je ore, okopava, seje i kupi plodove.
Iskreno, posto sam vec u tom poslu, ali Beograd i kao drugi gradovi jedino sto ima da bere su sirovine, pa stoga i ne cudi povecan broj ljudi ne samo Roma koji sakupljaju po kontejnerima. I dok Beograd muku muci sa Gazelom i drugim divljim karton citijima, Vladicin han zvji prazan.
Dok je izgleda neko posteno napravio marketing za sakupljanje po kontejnerima u gradovima, propadaju vinogradi, sljivaci, malinari, breskvari.
Dok drzava nudi neke svoje otkupne cene, dosli pametni Rusi pa kupuju i voce i povrce , i hteli bi jos ali nikako da se sakupi sacica pametnih Srba ne da bi stao pod staru sljivu vec da obradi trziste i ponudi crno na belo ponudu koja trenutno postoji u seoskom bogastvu.
I da se sastane, opet ko je pa i ostao na selu, umesto da se domacin bavi zemljom, on ide u pecalbu da zida trzne centre, kuce i vile, a livade ostaju puste.
Jedna porodica u Lazrevcu, gde njih 9 -oro zive umesto da novac koji je isplacen kao osiguranje posle nezgode domacina iskoristi za more za decu, kupila je kozu, jarice i seno Smile O divnih li i pametnih ljudi.Mogu bez mora ali bez mleka deca nece biti Smile
Dokle god snajkama i frajerima bude na listi prioriteta da dangubi na ulicama velegrada, ili da ne daj Boze propusti vikend setnju Knez Mihajlovom,a da se pri tom ne ode u pozoriste, ili muzej, dotle ce golja da guli i da zivi kao prosjak ali pod svetlima velegradova u blizini velelpnih trznih centara gde jadnik i ne kupuje nego seta umesto da to radi Kalimegdanom ili Petrovaradinom.
Spas ove zemlje i njenih gradjana je da se svako lepo vrati svojoj kucici na selu, onoj istoj koja je othranila i iznegovala oca, mater ili dedu, i da tamo sa tog kucnog praga i prati decu u skolu, i da mu pruzi parce hleba, jer time deci cuva dostojanstvo.
Da je tesko jeste, ali ako se sve svodi da se Cast, Obraz,Dostojanstvo menja za Silikonsku dolinu, trzne centre i legalizovani sunovrat morala porodice onda ne treba ni saka ljudi da ostane pod Sljivu koju su Tarabici spominjali.

Pametan covek koji zeli deci dobro sad u ovim vremenima vratice se na ocevinu, dedovinu, sa decom i da im za sad pruzi i Cast, i Moral i Dostojanstvo, ono ako je ludo i blesavo nece da ceni, a ako je pametno hoce.Kao sto rece stari dobri i nimalo nepismen narod niti pametnom steci niti ludom ostaviti, ali cinjenica je da 5 koleno sve rasproda upropasti i opet Jovo nanovo.
Svako pa i onaj na selu najpre, moze u dvoriste da iskopa i bazen, pa kad se vrati sa posla, lepo uskoci, ispliva koji krug i legne na sunce kao i onaj u akva parku, ako zeli pozoriste, manifestaciju, malo li ih je po Srbiji?
Proizvodnja kakva god bila donosi dinar, samo sto se to nekako zaboravilo, jer se zuri, da se zaliju farme na Facebook, napoje stada na virtualnim svetovima, a sto stoka lipsava po livadi i stali ahhhhhhhhhhh...........ima vremena.
Drzavu cini narod i njegova moralna vrednost i zdrav razum, a ako se nacija zaglupi,onda i bericet u zlatu ne vredi jer bi i to bacao ili zakopavao u blato.
Imamo zemlju koja moze celu Evropu da hrani ali sta vredi kada stoji u parlogu i ceka pametne strance da je kupe za par stotina evra i posle kud se dede drzava???????????????????????
Za budalu uvek ima posla i ni jedan posao nije za dzabe, to odgovorno tvrdim kao zena koja ima 2 posla i malo joj je jer vidi da nema ko.
pepeljuginadobravila
pepeljuginadobravila
Novi Član
Novi Član

BANNED
Srbija

Grad : Beograd
Browser : Firefox
Broj Postova : 29
Broj Poena : 4988
Reputacija : 96
Datum upisa : 04.01.2011
Datum rođenja : 24.11.1971
Godine Starosti : 52
Pol : Ženski Zodijak : Strelac Svinja

Zanimanje : svasta nesto
Raspoloženje : ko braca Marks :)
Uzrečica : Mozete da me mrzite, mozete da me volite , ali morate da me postujete
Knjiga/Pisac : Dusan Stefan
http://pepeljuga21veka.org.rs/forum/
Moj YOUTube Video :


http://pepeljuga21veka.org.rs/forum/

Nazad na vrh Ići dole

Novi udarac iscprljenoj Srbiji Empty Re: Novi udarac iscprljenoj Srbiji

Počalji od vivijen Uto 9 Avg - 0:43:32


U potpunosti se slazem sa tobom, ali mnogo je tesko kad su mozgovi isprani, a ljudi nisu ni svesni toga - NISU SVESNI!!!

Posle ovog tvog jako dobrog teksta koji je proizvod zrelog i cistog razmisljanja, nekog ko misli svojom glavom, mogu samo da dodam sledeci citat:


Alan Dals, direktor CIA-e (1953-1961), direktiva američkim službama bezbednosti pod naslovom »DOKTRINA AMERIČKE BORBE PROTIV ISTOKA»:

»Rat je završen, polako ćemo sve izgraditi, i mi ćemo dati sve što imamo, svo zlato, svu materijlanu moć na magarčenje i zaluđivanje ljudi. Čovečiji mozak, svest ljudi skloni su promenama. Posejemo li tamo haos, mi ćemo neprimetno da im podmetnemo lažne vrednosti i primoraćemo ih da te vrednosti i prihvate. Kako? Mi ćemo naći istomišljenike, svoje saveznike i pomoćnike u njihovoj domovini. Malo po malo, mi ćemo odigrati grandioznu po svom obimu TRAGEDIJU POGIBIJE SVIH PRAVOSLAVNIH SLOVENA, I KONAČNO NEPOVRATNO ĆEMO UGASITI NjIHOVU NACIONALNU SVEST. Literatura, bioskop i pozorište će proslavljati najniža ljudska osećanja. Mi ćemo na svaki način podržavati one koji budu usađivali u čovekov razum kult seksa, nasilja, sadizma i izdaje – jednom rečju svake nemoralnosti. U upravljanju državom, mi ćemo izazivati haos i nered. Neprimetno, no aktivno i postojano, pomagaćemo despotizam činovnika, korupciju i neprincipijelnost. Čestitost i pravednost biće ismevani, nikome neće biti nužni i biće smatrani ostatkom prošlosti. Grubosti i naglost, laž i obmana, pijanstvo, narkomanija, izdajništvo, šovinizam i neprijateljstvo prema narodima – sve ćemo to kultivisati u svest ljudi. I mali broj, veoma mali broj ljudi će shvatiti o čemu se radi. Ali, takve ćemo ljude staviti u bespomoćan položaj, ismevati se sa njima, oklevetati ih i proglasiti ih otpadnicima društva. Mi ćemo rušiti duhovne vrednosti, vulgarizovati i uništavati osnove narodne moralnosti. Na takav način ćemo rasklimati pokoljenje za pokoljenjem, lovićemo ljude u detinjstvu i mladalačkom dobu, uvek ćemo glavnu stavku da bacamo na omladinu, demoralisati, razvrašćivati i obeščaćivati je. Eto, tako ćemo mi to da uradimo«.


Izvor
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Novi udarac iscprljenoj Srbiji Empty Re: Novi udarac iscprljenoj Srbiji

Počalji od pepeljuginadobravila Uto 9 Avg - 12:07:13

Bogu Hvala u Srbiji ima dosta ljudi koji razmisljaju svojom glavom, samo su tihi i otisli kao Prle i Tihi u ilegalu, ali su tu prate sta se radi.
Ide jesen, zima, licno sam optimista koji uvek vidi svetlo na kraju tunela, ali sad posle ovakvih vesti koje citam ova dva dana, mislim da treba malo da se spustim na zemlju. Zbog drugog posla kojim se bavim, u prilici sam da vidim da ljudi ne samo da tesko zive vec tesko i prezivljavaju.Deca su se okrenula protiv roditelja i smatraju ih nerijateljima jer ne mogu da dobiju sto zele, a zele provod, zele mogucnost za zabavu i ako se to nema onda se roditelji maltretiraju pod patronatom drzave jer sada deca imaju veca prava od roditelja.
Drugo, ne shvatam opsednutost da neko zivi u gradu, sta je to sto ga cini srecnim? Kirija koja ne ide ispod 200 evra mesecno, gde su rezije, komunalije, troskovi za mobilne, karte za saobracaj i tek onda ide stavka hrana i lekovi.Ljudi su od sebe napravili sluge, robote, robove jer zele svetlost grada, a selo koje ih hrani ceka prazno, jer na pijaci niko ne kupuje dopune, igrice, sate za internet, vec hranu, povrce i voce i meso.
To neko treba da proizvede, i donese do grada. Ali ne bolje da se cvare pod stegom modernog zivota, nego da se znoje pod plastenikom ili sunca dok rade na polju.
Zima donosi umiranje starih i siromasnih, jer nece biti ni hleba ni po kontejnerima, jer ce biti skupocen da bi se bacao. Stari koji su zaboravljeni od svojih najmilijih ce biti ispraceni na vecni pocinak, i onda ce se tek setiti deca unuci da je tamo negde postojala baka ili deka i gledace se da se to sto je ostalo iza osobe proda za bud zasto da bi se priustio bolji zivot u gradu.
Srbija je zemlja koja ima sve sto joj je potrebno da bude druga svajcarska ali nema ljude koji su toga svesni i dovoljo pametni da zasucu rukave i da se late motike.
Iako zivim u prigradskom mestu podomak Beograda, jezim se pomisli da mi dvoriste bude bez kokosaka i guske, e zainat ima da ih drzim, jer zelim da me pevanje petlova budi a ne alarm sa mobilnog Laughing
Sad cu i svinje da kupim i koke nosilje,jer to me hrani,nisam sasava da placam kilo mesa 400 dinara i da mi to bude samo za jedan rucak.
Kada nam ne bude smrdelo od zivotinja , i kada nam ne bude smrdelo od znoja dok radimo , bicemo i siti i sretni, a sad rexona samo sljasti sa tv ekrana koja moze i na crno i belo, Trt milojka , e bas necu da kupujem nju uzecu bugarsku ruzu, pa nek mirise cela grocka ali necu da budem rob potrosackog drustva pa da posle ne znam kud mi pare.
Moj dinar je veliki koliko god da ga imam, i nisam bogata da bih trosila na prodavnice kad je dovoljno bar za jaje da nahranim koku i eto carolije Smile
a ko hoce nek ga placa i do 12 dinara
Svest se menja dok ima volje i zelje da drugima pomognemo, kada se to izgubi i covek se orkene samo sebi onda krece kraj drustva.
Bogu hvala, jos jednom da napisem ima pametnih ljudi u Srbiji, sad dokle ce biti u ilegali ne znam ali bitno da su tu.
Malo se vise raspisah , izvinjavam se na tome, ali nadam se da bar nesto pametno rekoh ovok prilikom.
pepeljuginadobravila
pepeljuginadobravila
Novi Član
Novi Član

BANNED
Srbija

Grad : Beograd
Browser : Firefox
Broj Postova : 29
Broj Poena : 4988
Reputacija : 96
Datum upisa : 04.01.2011
Datum rođenja : 24.11.1971
Godine Starosti : 52
Pol : Ženski Zodijak : Strelac Svinja

Zanimanje : svasta nesto
Raspoloženje : ko braca Marks :)
Uzrečica : Mozete da me mrzite, mozete da me volite , ali morate da me postujete
Knjiga/Pisac : Dusan Stefan
http://pepeljuga21veka.org.rs/forum/
Moj YOUTube Video :


http://pepeljuga21veka.org.rs/forum/

Nazad na vrh Ići dole

Novi udarac iscprljenoj Srbiji Empty Re: Novi udarac iscprljenoj Srbiji

Počalji od vivijen Uto 9 Avg - 23:56:38



Sve si rekla, nemam sta da dodam... mozda jedino:

Divno je ziveti na selu!

Divno je da te ujutro bude petlovi!

Divno je u rano jutro otici u svoju bastu, proci kroz onu travu punu sjajne rose, ubrati svoj paradajz i pojesti ga tu u basti kao jabuku!

Divno je utonuti u san uz pesmu slavuja iz obliznje sume!

Divno je docekati u prolece prve laste i ispratiti ih u jesen!

Divan je miris pokosenih livada, miris bagrema i lipe posle kise!

Divna je nocna seoska tisina kad se cuju samo zrikavci i sustanje lisca!

Divno je cak i kad mrtav umoran dodjes kuci, uzmes parce sira i komad umesenog hleba, sednes na kucni prag i sve to u slast pojedes, deleci sa svojim psom koji ti lezi kraj nogu...

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61734
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Novi udarac iscprljenoj Srbiji Empty Re: Novi udarac iscprljenoj Srbiji

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu