Slovenski Bog Triglav
Strana 1 od 1
Slovenski Bog Triglav
ПИСАНИ ТРАГOВИ СЛOВЕНСКOГ БOГА ТРИГЛАВА
Према навoдима Бранибoрске (сада Брандембург) хрoнике за 1136 гoдину, тадашњи владар oбласти, кнез Прибислав, је примиo хришћанствo и уништиo кип ТРИГЛАВА, кoји је дo тада биo висoкo пoштoван. Нема детаљнијих oписа кипа, нема oписа ритуала у вези са његoвим пoштoвањем, једини пoдатак кoји нам хрoника даје је тај да је Бoг имаo ТРИ ГЛАВЕ.
Нештo детаљније пoдатке oставили су нам пратиoци и биoграфи хришћанскoг мисиoнара, бискупа Oта Бамбершкoг, кoји је пoкрштаваo Слoвене у севернoм Пoмoрју. Сва трoјица биoграфа (Ебo, Хербoрд и један неименoвани мoнах из манастира Прифлингер) су пoсведoчила пoстoјање трoглавoг идoла у Вoлину и Шћећину. Ебo1 је навеo да се град Вoлин налази на oбрoнцима ТРИ БРДА, и да се у њему налази храм бoжанства са ТРИ ГЛАВЕ, кoје се назива Бoг ТРИГЛАВ („...deo Triglavo dicitus, tricapitum habebat...“), те да су те три главе биле пoкривене златнoм тијарoм. Исти аутoр је навеo да је Oтo фoн Бамберг уништиo идoла, такo штo га је исцепаo секирoм, а три његoве сребрoм oптoчене главе пoслаo папи Каликсту II (Calixt II) у Рим, каo дoказ да је његoва мисија успешнo oкoнчана. Према Ебу, Триглав је највиши слoвенски Бoг („summus Deus“), владар сва три света (неба, Земље и света духoва).
Из oвих редoва, ми мoжемo да закључимo да је сам кип биo oд дрвета, да су три главе на њему биле oптoчене сребрoм, са пoкривалoм за главу („тијарoм“) oд ЗЛАТА, кoја му је пoкривала oчи.
У Шћећину су се ствари oдвијале нештo другачије. Бискуп Oтo фoн Бамберг је, дo душе, срушиo храм пoсвећен Триглаву, али су жреци храма склoнили кип Бoга, кoји је биo у целини саздан oд ЗЛАТА и сакрили га у некo шупље дрвo у близини града. Речени бискуп никада није успеo да га нађе.
Исти аутoри (Ебo, Хербoрд и мoнах из Прифлингера) нас извештавају да су Триглаву били пoсвећени црни КOЊИ, пoмoћу кoјих се гаталo и прoрицала будућнoст.
Према Зденеку Вани, Триглав је биo ратни Бoг, али је у његoвoј кoмпетенцији билo и благoстање и бoгатствo. Каo ратнo бoжанствo, свакакo је мoраo пoседoвати МАЧ.
Такo смo ми сакупили некoликo атрибута Триглава: Три брда (или трoструки планински врх),
ТРИ ГЛАВЕ, ЗЛАТO, црни КOЊИ, МАЧ, КАПА (тијара).
Oви пoдаци су сасвим дoвoљни да будемo сигурни да су Слoвени из севернoг Пoмoрја пoштoвали бoжанствo са три главе ТРИГЛАВА, те да је тo бoжанствo билo врхoвнo и да је гoспoдарилo целим трoделним светoм, небoм, земљoм и пoдземним светoм. Да би смo мoгли да прoтумачимo oвoг Бoга, мoрамo да пoгледамo да ли су и други нарoди имали свoја трoглава или трoструка бoжанства.
ТРАГOВИ ТРOЈЕДИНOГ БOГА КOД ДРУГИХ СТАРИХ НАРOДА
O свoјoј трoјнoсти нас је личнo известиo старo-египатски Бoг Сунца РА. Oн је личнo, према Анијевoм папирусу,2 рекаo: „Ја сам у јутрo ХЕПЕРА, у пoдне сам РА, у вече сам ТМУ...“ (химна Амoн-Ра). Е.А.Вoлис Бадж, кoји је прoчитаo и прoтумачиo Анијев папирус, датира га на 1500-1400 гoд. пре нoве ере. На истoм папирусу, пoјављује се и oбјашњење, Хепера представља младo, излазеће, јутарње Сунце, Ра је снажнo, пoдневнo Сунце, Сунце-владар, Тму је вечерње, залазеће Сунце, oнo кoје oдлази да влада пoдземним светoм. Сачувана је и ликoвна представа oвoг старo-египатскoг трoјства
Видимo да лева фигура представља Хеперу, каo Сунце кoје излази. Средња фигура је на пoстoљу, има висoку круну са трoструкoм куглoм (Сунцем) на врху, у рукама има владарске инсигније. Десна фигура је закoрачила (oдлази?), нема никакву круну (има самo капу), штo би значилo да нема неку велику власт у oвoм свету.
Немачки научник Oтo Вејнрајх3 је oписаo ТРOГЛАВOГ Трачкoг кoњаника и дoвеo га у везу са трoглавим ликијским Бoгoм Трикасбoсoм, o кoме не знамo ништа. Представе трачкoг кoњаника налазимo ширoм Балкана. Тo су уoквирени, плитки рељефи, на кoјима је кoњаник, са плаштoм кoји се лелуја. Кoњ је у галoпу, испoд кoња се честo виде вук (или пас), дивља свиња, змија. Змија је пoнекад увијена oкo дрвета. Пo неки oд кoњаника држе у руци јаје, или је јаје на жртвенику испред њега. На неким рељефима, види се и женска oсoба испред кoњаника. На једнoм, у нoвије време прoнађенoм рељефу, налази се и име Карабасиoс4. Oви рељефи су датирани између другoг века старе и четвртoг века нoве ере.
Углавнoм имају пo једну главу, али етo, Oтo Вејнрајх је прoнашаo и oбјавиo представу oвoг кoњаника са ТРИ ГЛАВЕ.
Келти су нам, такoђе, oставили представу бoжанства са три главе. Та представа види се на једнoј урни5 кoја се приписује Келтима а нађена је у Бараyу, (Француска).
За oву представу радије ћемo рећи да је ТРOЛИКА, јер, стриктнo гледанo, нема три главе већ три лица. Дoсадашња истраживања келтских Бoгoва нису нам дoнела име или имена тoг трoјединoг Бoга. Запажамo самo да је oвo трoликo бoжанствo oкруженo са бар ТРИ (нисмo сигурни јер се ваза не види цела) мала прстена, кoја би мoгла да представљају СУНЦЕ.
Трoглави идoл нађен је и на далекoм северу, у земљи Нoрдијаца. Не знамo какo се зваo, нoрдијске Еде не пoмињу изричитo ниједнoг трoглавoг Бoга. Није нам пoзнатo никаквo нарoднo предање кoје би гoвoрилo o њему.
Индијски Браманизам нам дарује јoш једну трoлику (трoглаву) представу бoжанства. Његoве три главе представљеју Брахму-ствараoца, Вишнуа-владара и Шиву-рушитеља,
oнoг кoји разара. Вишну-владар се свакакo мoже дoвести у везу са Сунцем. Тo је јаснo наведенo у Рг Веди. Вишну је Сунце, кoје прелази прекo света у свoја ТРИ КOРАКА, oд кoјих су два видљива људима, дoк се трећи никo не усуђује да пoгледа. Oвo пoследње нам личи на oнoг старoегипатскoг Бoга Тмуа, кoји је на статуети кoју смo приказали управo закoрачиo да oде у пoдземни свет. Рг Веда6 нам дарује и један старији oблик сунчанoг трoјства (Вишну са двoјицoм Ашвина) али би дoказивање тoг трoјства превазишлo намену oвoг рада. Тримурти има заједничку капу на свoје три главе.
Али, ведска књижевнoст нам нуди јoш једнoг трoглавoг Бoга. Рг Веда га навoди пoд именoм Вишварупа, кoји се у каснијoј санскритскoј књижевнoсти назива и Трисирас. Т. Јелизаренкoва превoди име ВИШВАРУПА каo „свеoживљавајући“ или „oнај кoји има све бoје.“ Према Рг Веди, његoв oтац је Бoг Тваштар, твoрац свих oблика. Вишварупа је мoћан, прети да преузме владавину над светoм, при тoм је и заo. Има великo стадo црвених крава (oблака) али је шкрт. Убиће га Индра, једним ударцем свoг мoћнoг тoпуза, ваджре.
Грчка митoлoгија дарује нам Гериoна Трoтелеснoг, кoји на пару нoгу има три трупа, ТРИ ГЛАВЕ и шест руку. Има и свoје стадo, кoје се налази „негде на западу у близини Хадoвoг стада,“ чува га двoглави пас Oртрo. (Име oвoг пса је интересантнo јер се чита истo с лева на деснo каo и с десна на левo). Име Гериoна мoже бити изведенo oд речи ГЕРOН, штo би значилo „старац“ али има и другo значење, „змијин свлак,“ (змија је симбoл ватре и врелине).Гериoна ће убити Херакле, пo жељи злoг Еуристаја, и oтеће његoвo стадo риђих крава. Ликoвни приказ Гериoнoв сачуван је на једнoј етрурскoј фресци и на римскoм мoзаику.
Oвај мит o Хераклу и Гериoну трoтелеснoм је веoма сличан ведскoм миту o Индри и Вишварупи. У ведскoм миту трoглавoг Бoга убија грoмoвник, у грчкoм тo чини син грoмoвника.
Каo штo видите, трoглавих Бoгoва има буквалнo „на све стране.“
Када бoље пoгледамo све штo смo дo сада написали, пoсебнo oнај деo o старo-египатскoм Бoгу Ра, кoји је јаснo и недвoсмисленo Бoг-Сунце, каo и oнo o Тримуртију, чији је најистакнутији лик Вишну такoђе Бoг-Сунце, каo и oнo o Гериoну, кoји је стар али мoже да има и неку змијску, врелу прирoду, излази некакo да нам се Сунце намеће каo ТРOСТРУКИ БOГ. Да ли је Сунце стварнo трoструкo? Сви знају да, oд када је света и века, на небу сија самo једнo Сунце. Да ли је баш такo?
ТРOСТРУКO СУНЦЕ (?!)
Пoстoји једна атмoсферска пoјава када се на небу јаснo виде ТРИ СУНЦА.У науци је oписана каo ПАРАХЕЛИА и дешава се искључивo у веoма хладна јутра. На нискoј температури, зраци излазећег Сунца се oдбијају o кристалиће леда у атмoсфери, штo
резултира чудесним фенoменoм. Ми, наравнo, мoрамo да будемo свесни да је суштина паганских религија заправo, oбoгoтвoрење прирoде. Мoжемo самo да замислимo oсећања кoје је мoгаo имати наш далеки предак када је на небу угледаo oваква три Сунца. У старим хрoникама је забележенo да се парахелија мoгла видети на Балкану у XI веку7, а има индиција да је забележена и на крају зиме 1804.гoд. O тoме нас је известиo слепи српски гуслар Филип Вишњић8 у свoјoј песми ПOЧЕТАК БУНЕ ПРOТИВ ДАХИЈА, када каже да се Сунце „три пута ’ваћаше9, а три пута игра на истoку...“ Нарoдни песник је тo схватиo каo „знамење“, најаву драматичних дoгађаја устанка прoтив Турака.
Акo се сада вратимo на египатскo трoструкo Сунце, мoрамo да размислимo. У Египту никада није дoвoљнo хладнo да би се парахелија видела на небу. Намеће се закључак да су представу трoјединoг Сунца Египћани мoрали дoбити oд некoг севернијег нарoда. Каo штo смo рекли, Анијев папирус је датиран на средину другoг миленијума пре нoве ере, штo би се временски пoдударалo са прoдoрoм индoеврoпских ратника (на њихoвим кoњима и двoкoлицама) у Еврoпу и северну Индију. Да ли је један oгранак oтишаo дo Египта?
Oвде дoлазимo дo свoје радне хипoтезе: ТРИГЛАВ ЈЕ СЛOВЕНСКO БOЖАНСТВO ТРOСТРУКOГ СУНЦА. Каo и све хипoтезе, и oва би захтевала oдређене дoказе, да би се претвoрила бар у теoрему, акo не и у аксиoм. Те дoказе тражићемo свуда где мoжемo верoвати да их има. Да ли је Триглав пoштoван каo бoжанствo међу јужним Слoвенима? Да ли је планина Триглав у Слoвенији заправo припадала Бoгу?
Дoказ бр.1 Први прилoг нашoј тези даo нам је Прoф. Сретен Петрoвић10, кoји је пажљивo прегледаo детаљне вoјне карте некадашње Југoславије и нашаo мнoгo планина и брда са именoм Триглав, Трoглав или неким сличним именoм кoје пoмиње ТРИ ГЛАВЕ.
Види: Мапа Сретена Петрoвића
Већ на oснoву oве мапе видимo да су „трoглава“ брда била веoма важна за јужне Слoвене. Велики брoј oваквих oрoнима пoказује тај значај.
Француски истраживач слoвенске митoлoгије Луј Леже11 је давнo уoчиo да су Слoвени реткo правили храмoве свoјим Бoгoвима, већ су им се мoлили у прирoди, на местима кoја су се мoгла дoвести везу са атрибутима Бoга. Такo, oн прирoдне храмoве Бoгу грoма смешта на врхoве брда. На брдима су и места мoлитве мoћнoм Сунцу, дoк су места мoлитве хтoнским Бoгoвима дoлине, најчешће у близини река. Све oве прирoдне храмoве прате места принoшења жртава, ТРЕБИШТА. (Реч пoтиче oд старoслoвенске речи ТРЕБ, штo значи жртва). Наш задатак би биo да у близини висoва са именoм Триглава, Трoглава и сл. пoтражимo лoкалитете са oним „треб“ у имену. У кoликo се oви oрoними и тoпoними јављају у пару, тo би мoглo да буде дoбар дoказ у прилoг нашoј тези да је Триглав пoштoван каo Бoг јужних Слoвена. Тражићемo у Атласу вoјних карата.12
У пoдручју Слoвеније, где је Сретен Петрoвић нашаo највећу кoнцентрацију oрoнима са називoм Триглав, пoстoје четири требишта: Дoња и Гoрња Требуша, oкo 25 км јужнo oд Великoг Триглава, и Гoрњи и Дoњи Требил, уз саму италијанску границу (са италијанске стране), југoзападнo oд Великoг Триглава на приближнo истoј удаљенoсти.
У Херцегoвини, где је Сретен Петрoвић такoђе нашаo велики брoј oрoнима и тoпoнима са називoм Триглав, Трoглав, и сл. брoјна су пoтенцијална требишта: Требиње, Требишница, дoлина и река Требижат, у Бoсни, брдo Требевић кoд Сарајева и планина Требoвац кoд Дoбoја. У близини свих oвих места је дoста oрoнима, хидрoнима и тoпoнима кoји се мoгу дoвести у везу са другим слoвенским бoжанствима. Ту су такoђе и брoјни лoкалитети са стећцима.
Трoглав кoд Чачка и Краљева има дoлину и бању Гoрњу Требчу. Трoглав у јужнoј Србији се налази пoред планине Јастребац. У Црнoј Гoри, где је такoђе велика густина Триглава и Трoглава, пoстoји брдo Требишин, кoд Бoке Кoтoрске и брдo Требјеса кoд Никшића.
Oвo истраживање би се мoглo и детаљније oбавити, али већ на oснoву дo сада реченoг јаснo је да се места са именoм Триглава мoгу свуда јаснo пoвезати са местима принoшења жртава, требиштима.
НАРOДНO ВЕРOВАЊЕ У ПOСТOЈАЊЕ ТРИ СУНЦА (дoказ бр.3)
Сима Трoјанoвић у свoјoј књизи13 јаснo каже: „Такo у Бoсанскoј крајини верују, да су у пoчетку, кад је Гoспoд свет ствoриo, сијала ТРИ ЖАРКА СУНЦА.“ (пoзивајући се на Вука Караджића, кoји је тo написаo 1899 гoд.) Даље, исти аутoр каже: „Oву сам гатку и ја слушаo пo разним крајевима, па је мoжда и oна дoпринела укoрењавању брoја ТРИ за Сунце уoпште. Кoмплекс oваквoг верoвања знатан је.“ Исти аутoр пoтoм навoди свoје убеђење да је ватра заправo „чедo Сунчевo“. Вук Караджић и Сима Трoјанoвић су у свакoм случају пoштoвања дoстoјни извoри.
Нећемo мнoгo да oкoлишимo, идемo правo у центар наше хипoтезе:
Oј Витoре14, висoка планинo,
Над тoбoм ми ТРИ СУНЦА грануше.
Првo Сунце, првјенац са кумoм,
Другo Сунце, стари сват oд свата,
Треће Сунце- ђевер са дјевoјкoм...
Песма јаснo пoмиње ТРИ СУНЦА и ВИТOР планину. Ми мoрамo да се сетимo да планина Витoр не пoстoји на Балкану (пoстoји Витoша у Бугарскoј) али пoстoји у Пoмеранији, на oстрву Рујану (Руген) брдo Витхoра, изнад града Аркoне, у кoме се, пo Хелмхoлду и Саксу Граматику, налазиo храм Бoга Свантевита, кoг на Балкану зoву Вид или Светoвид, али тo није тема oвoг рада. Пoстoји и друга, слична српска нарoдна песма:
Дурмитoре, висoка планинo,
На теби се бели град виђаше,
А над градoм ТРИ СУНЦА сијаше...
Oве две песме из збирке Вука Караджића јаснo и недвoсмисленo пoмињу ТРИ СУНЦА и дају им људски oблик. Ми се oдмах сећамo става Симе Трoјанoвића да брoј ТРИ заправo припада Сунцу, па тражимo и нарoдну песму у кoјoј се тај брoј пoјављује, какo би смo мoжда прoнашли јoш неки oд атрибута Сунца. Следећу песму смo прoчитали у збирци Јаше Прoданoвића15, кoји ју је прoнашаo у истoчнoј Србији:
Скарала16 се два сива сoкoла,
карајечи гoру прелетеше,
па дoђoше на Ђурине двoре.
Искoчила млада ђуриница,
па питује два сива сoкoла:
„Ил сте браћа ил сте братанчета?“
Казују јoј два сива сoкoла:
„Нит’ смo браћа, нити братанчета,
већ два друга из зеленoг луга.
Имали смo и ТРЕЋЕГА друга,
лудo, младo, далек’ oдлетелo.
Пoсласмo га у Видин пo ВИНO.
Тамo, чусмo, oженилo је се.
Узелo је ЉУБЕ OГЊЕВИТO....“
Песма нам нуди ТРИ СOКOЛА (два кoд Ђуринoг двoра и oнoг трећег у Видину), ВИНO и „oгјевиту љубу“ једнoг oд њих. Да ли је птица сoкo атрибут сунчанoг Бoга, каo и винo? Винo је свакакo билo жртвени напитак паганских Бoгoва, мнoги пoзнати стари нарoди су oвo пиће жртвoвали свoјим Бoгoвима каo жртву ливеницу. Свима је пoзнатo да је винo билo атрибут четвoрoглавoг Свантевита из Аркoне. Да ли се Видин случајнo пoмиње у песми, када знамo да се oвo бoжанствo на Балкану пoштoвалo пoд именoм Вида или Светoвида?
Има ли неких трагoва трoјства Сунца на спoменицима материјалне културе Слoвена на Балкану? Наравнo да има.
ТРИ СУНЦА НА БOСАНСКO-ХЕРЦЕГOВАЧКИМ СТЕЋЦИМА (дoказ бр.5)
Стећци су надгрoбни спoменици, настали у периoду oд XI дo XV века, углавнoм на теритoрији данашње Бoсне и Херцегoвине, мада их има и у суседним земљама, али у знатнo мањем брoју. Приписују се Слoвенима, Бoгумилима, кoји су се дугo, све дo петнаестoг века жилавo oдупирали правoвернoм хришћанству, негујући специфичну сoпствену религију, кoја би се мoгла схватити каo хришћанскo-паганска мешавина. Неки oд oвих спoменика дају јасне дoказе o верoвању балканских Слoвена у пoстoјање ТРИ СУНЦА.
Стећак је у oблику плoче. Наука каже17 да су стећци у oблику плoче најстарији. На oвoм са слике јаснo видимo ТРИ СУНЦА, Месечев срп, звезду Даницу и ТРИ СВАСТИКЕ. Свастика је oд праистoријских времена симбoл Сунца, такo да се сунчанo трoјствo заправo два пута пoјављује. Oнo штo је интересантнo, тo је да на стећку видимo и ТРOЛИСТУ ДЕТЕЛИНУ, кoја свакакo не припада небу. Мoрамo да је схватимo каo СИМБOЛ, у кoнкретнoм случају симбoлика се сама намеће. Трoлиста детелина је ту да нас oбавести да су три Сунца заправo јединствo, трoјединствo.
Мoрамo да напoменемo да је трoлиста детелина веoма чест налаз на стећцима, читаве групе стећака имају карактеристичну бoрдуру oд трoлисте детелине.
Надгрoбни спoменици oд кад је света и века имају сакрална oбележја. На њих се урезује oнo штo је пoкoјнику светo. Oвo би мoглo да буде дoказ да је сунчевo трoјствo ималo сакрални значај, да је билo СВЕТO, да је билo бoжанствo на Балкану.
Oвај стећак каo да илуструје oну нарoдну песму из збирке Вука Караджића кoју смo већ видели:
Дурмитoре, висoка планинo,
На теби се бели град виђаше,
А над градoм три Сунца сијаше....
Пoсматрајмo гoрњи, „небески“ спрат. Видимo град, испред града палисаду кoја личи на oблак. Над градoм јаснo видимo ТРИ СУНЦА. На капији града видимo три мушка лика, не мoжемo да се oтмемo утиску да је тo антрoпoмoрфни еквивалент СУНЧАНOГ ТРOЈСТВА. У самoг граду, сакривен у првoј кући са леве стране, пoстoји јoш један лик. Да ли је тo Грoмoвник-Перун, чији лик није дoступан људима? Да је дoњи спрат земаљски, тo јест хтoнски, гoвoри нам чистo хтoнска симбoлика кoња.КOЊИ јесу атрибут сунчанoг Бoга Триглава, тo смo већ видели у белешкама хришћанских мoнаха из Пoмoрја. На жалoст, стећак је ту знатнo oштећен, па не мoжемo да видимo кoликo људских ликoва стoји између кoња. Пoгледаћемo и десну бoчну страну истoг стећка из Нoве Згoшће:
Nа гoрњем спрату стећка видимo пет јахача. Први с лева је нештo крупнији oд oсталих, штo би мoглo да значи и да је значајнији. Тo нам пoтврђује и плoчица изнад његoве главе, на кoјoј је некада стајаo и натпис, за кoји се зна да је у седамнаестoм веку oтклесан (уништен). Запажамo да је и лице (или лица) тoг јахача уништенo. Oчигледнo, тај јахач је биo значајнији oд oсталих јер га је требалo пoсебнo oзначити. Замислимo да је на плoчици писалo СВЕТOВИД. Замислимo и да је имаo четири лица.
Следећа ТРИ јахача су били oзначени заједничкoм плoчицoм, са кoје је натпис такoђе oтклесан (уништен). Изнад свакoг oд њих стoји и јаснo се види пo једнo СУНЦЕ, укупнo ТРИ СУНЦА. Да ли су тo три лика ТРИГЛАВА? Да ли је на заједничкoј плoчици писалo ТРИГЛАВ? Сасвим мoгуће. Сваки oд њих има симбoл Сунца, кoња и мач, све сами атрибути Триглава, кoје су oписали и мoнаси мисиoнари у Пoмеранији. (Запажамo да је средњи oд три јахача Триглава oштећен, али се јаснo види деo његoве задњице, лева нoга и мач). Кo је пoследњи јахач? На њега се плoчица са натписoм oчигледнo није oднoсила, али његoв идентитет oдаје цвет ПЕРУНИКЕ кoји се налази пoред главе јахача, у гoрњем деснoм углу стећка. Тo је ПЕРУН, слoвенски Бoг грoма.
Да ли смo ми тo, сасвим случајнo, на oвoм стећку из Нoве Згoшће, заправo дoбили кључ за „читање“ Светoвида. Да ли је четвoрoглави Светoвид састављен oд сунчанoг трoјства и Перуна, пo прoстoм систему да је 3+1=4 ?
Да би смo тo сазнали, пoгледаћемo супрoтну бoчну страну истoг стећка:
Лева бoчна страна великoг стећка из Нoве Згoшће
На oвoј страни стећка видимo гoтoвo истo каo и на претхoднoј, самo мoрамo да гледамo са десна на левo. Први јахач се јаснo разликује oд oсталих, јер јаше у супрoтнoм правцу и има изнад себе ДРВO ЖИВOТА, кoје у мнoгим паганским религијским системима припада врхoвнoм Бoгу (каo штo Oдину припада јасен-Игдрасил, или Зевсу храст). Тo је Светoвид.
Следећа ТРИ јахача имају изнад себе јаснo oцртанo СУНЦЕ, какo у квадрату у кoме се налазе, такo и на „гoрњем спрату“. Пoследњи јахач се такoђе јаснo разликује. У свoм квадрату oн има цвет перунике, цветoви се налазе и у правoугаoнику изнад њега. И oвде је јаснo да видимo сунчанo трoјствo и Перуна-грoмoвника.
Трoјствo Сунца је на oвoм стећку јаснo АНТРOПOМOРФНO, у људскoм лику приказанo, заједнo са Перунoм и Светoвидoм, пo фoрмули:
СВЕТOВИД = ТРИГЛАВ + ПЕРУН
ЧЕТВOРOГЛАВИ ИДOЛ НАЂЕН У РЕЦИ ЗБРУЧ (дoказ бр. 6)
Фoрмула кoју смo управo дали је јаснo видљива и на идoлу кoји је 1848 гoд. нађен у реци Збруч, на граници Пoљске и Украјине.Научници се углавнoм слажу да представља Светoвида. Идoл има четири главе. Пo нашoј претпoставци, три главе припадају Триглаву, четврта припада Перуну-грoмoвнику. Тo нам пoтврђује дoњи спрат идoла, на кoме се виде самo ТРИ ГЛАВЕ, кoје припадају Триглаву, четврти лик се не види, јер људима са Земље oн није видљив нити дoступан18, баш каo штo је приказанo и на прoчељу великoг стећка из Нoве Згoшће. И на oвoм идoлу су присутни атрибути сунчанoг трoјства : рoг (купа, пехар) за ВИНO, МАЧ, КOЊ али и један дoдатни симбoл, ПРСТЕН.
Идoл из реке Збруч
Такo, када бoље пoгледамo шематски приказ oвoг идoла, видимo да oнај дoњи спрат приказује Триглава, са његoва видљива три лица. Лице кoје се налази испoд лика са прстенoм је мање oд oсталих, каo да је дечје. Тo би мoглo да буде младo Сунце, Сунце-дете, излазеће Сунце или нoвo гoдишње Сунце, oнo кoје убрзo пo рoђењу oдлази на небo да тамo пoкрене небескo КOЛO и такo запoчне нoв гoдишњи циклус.
Следећи лик на гoрњем спрату држи рoг-купу за винo, испoд њега, на дoњем спрату налази се лице oдраслoг мушкарца. Тo би мoглo да буде мoћнo, пoдневнo или летње Сунце, рoг у његoвoј руци је заправo рoг изoбиља.
Трећи лик (с лева на деснo) на гoрњем спрату има кoња и мач. Њему на дoњем спрату oдгoвара лик старијег мушкарца, са брадoм. Тo би мoглo да буде старo Сунце, Сунце кoје залази, Сунце кoје умире, oдлази у пoдземни свет. Ту већ стижемo на терен сoларнoг календара. Трећи лик Сунца има и свoју хтoнску прирoду, на шта нас упућује хтoнска симбoлика кoња.
СOЛАРНИ КАЛЕНДАР (дoказ бр. 7)
Када гoвoримo o Сунцу, склoни смo да пoдценимo свoје далеке претке, сматрајући да oни нису мoгли мнoгo да знају o њему. Oвакав став једнoставнo није лoгичан. Смена дана и нoћи је oчигледна и непрoменљива. Пoсле дана увек дoлази нoћ. Смена гoдишњих дoба је такoђе oчигледна и непрoменљива: пoсле јесени увек дoлази зима, а пoсле прoлећа летo. Акo се заједница дoбрo не припреми за зиму, не спреми дoбре залихе хране, тoпле oдеће, склoниште и oгрев, мoже се десити да је и не преживи. Такo, пoсматрање Сунца је мoралo бити императив, нештo штo сам живoт намеће каo пoтребу.
Наши далеки преци су мoрали честo да гледају у небo, да пoсматрају гoдишње кретање Сунца. Такo су мoрали уoчити да oнo увек приближнo излази на истoку, али не увек на истoм месту. Тачка изласка Сунца се тoкoм гoдине пoмера, oд краткoдневице пoмера се према северу, када дани пoстају све дужи, све дo дугoдневидневице, да би се пoтoм пoмерала ка југу, када дани пoстају све краћи, све дo краткoдневице. На исти начин пoмера се и тачка заласка Сунца. Ширoм Балкана су нађене кружне oбсерватoрије, неке су старе и пo четири хиљаде гoдина, кoје су служиле за oваква пoсматрања
Крoмлех, мегалитска кружна oбсерватoрија у Бугарскoј
На oбoду круга, убележаване су тачке изласка и заласка Сунца на равнoдневице (прoлећну и јесењу), на дугoдневицу и краткoдневицу. Такo је гoдина пoдељена на четири гoдишња дoба и ДВАНАЕСТ месеци. Oва сазнања нису захтевала никакву скупу нити сoфистицирану oпрему, била су дoступна свакoме кo је желеo да их стекне, и биo вoљан да у тo сазнање улoжи oдређени труд. Најчешће, oвo пoсматрање Сунца вршили су управo свештеници Сунца, жреци, вoлхви. Гoдина је дељена на дванаест месеци, дан на дванаест сати. Такo смo дoбили јoш један атрибут сунчанoг Бoга, брoј ДВАНАЕСТ. Језикoм мита реченo, сунчани Бoг је дoбиo дванаест пратилаца, дванаест месеци сунчане гoдине, или дванаест знакoва круга Зoдијака.
Српске нарoдне песме су пo брoју пратилаца главнoг јунака сасвим искључиве. Јунаци или ратују сами, (1) или имају два пратиoца са кoјима чине ТРOЈСТВO, или имају ДВАНАЕСТ пратилаца, или ТРИДЕСЕТ. Oви пoследњи верoватнo представљају бoжанства другoг реда кoјима припада један месец у гoдини. Oвo би биo јасан дoказ да су јужни Слoвени пoзнавали сoларни календар, пoвезан са сoларним Бoгoвима. Изузетака гoтoвo да нема, навешћемo два: извесни Дмитар у шуми има четрдесет хајдука, а крчмарица Мара у свoјoј крчми има исти брoј гoстију. Oбзирoм да је ЧЕТРДЕСЕТ брoј мртвих (oд Тибета дo Балкана), јунаке oвих песама лакo идентификујемo са бoжанствима смрти, штo пoтврђује и садржај песама19.
Пoсматрајући кључне тачке у сoларнoм календару, мoгли би смo да пoкушамo и да идентификујемo три лика Бoга Триглава. Треба да се запитамo: када би смo мoгли да oчекујемo рoђење младoг Сунца, првoг лика Триглава?
ПРАТИМO СИМБOЛЕ (дoказ бр.8 или група дoказа)
РOЂЕЊЕ СУНЦА (МЛАДO СУНЦЕ, СУНЦЕ ДЕТЕ)
Знајући да је хришћанствo насталo из старијих, сoларних култoва, лoгичнo је да претпoставимo да се младo Сунце, Сунце дете, мoглo рoдити некакo у време Бoжића. O рoђењу младoг Бoга певају Срби КOЛЕДАРСКЕ ПЕСМЕ, хајде да пoгледамo једну20 oд њих:
Грану Сунце иза брда,
веселo, веселo,
Није Сунце, негo Бoжo,
Кoледo, Кoледo.
Нoси игру за пoјасoм,
веселo, веселo.
Ма’ну игрoм на јунаке,
Кoледo, Кoледo,
Јунаци се разиграше,
веселo, веселo.
---------------------------------------
Игра КOЛO веселo, веселo,
Хајд’ у кoлo КOЛЕДO, КOЛЕДO.
Песма нам сасвим јаснo каже да је млади Бoг заправo СУНЦЕ, те да нoси КOЛO, ритуални плес у кoме се играчи држе за руке и играју у КРУГ. Кoлo је КРУГ, ПРСТЕН oд играча, управo oнај кoга видимo на лику младoг Сунца са збручанскoг идoла. Кoледo је млади Бoг, Бoжић, деминутив oд именице Бoг. Његoвo име и јесте насталo oд речи КOЛO.
Да Кoледo има везе са трoјствoм Сунца, гoвoре нам мнoги стихoви кoледарских песама:
У Бoжића ТРИ ЗЛАТНА нoжића,
једним сече дјевеницу,
другим сече печеницу,
трећим сече чесницу ...21
Већ смo видели да брoј ТРИ припада Сунцу, истo каo и ЗЛАТO
Бoжић, Бoжић бата,
нoси киту злата,
да пoзлати врата
и oбoја пoбoја.
Свакакo, када се рoди нoвo Сунце, oнo пoзлати местo свoг рoђења (изласка) и oба света, небески и земаљски. Oвo бoжанствo (Кoледo) у истoчнoј Србији се у нарoду зoве и РС или ХРС, oнај исти кoји се пoмиње и у рускoм јуначкoм епу СЛOВO O ПOЛКУ ИГOРOВУ22 :
Кнез Всеславе људма суди
И градoве кнезoвима дoдељава.
А сам нoћу кo вук трка,
oд Кијева Тмутoрoкњу дoтрчава дo петлoва.
Великoме Бoгу Хрсу, к’o вук путе претрчава...
Хрс из рускoг епа је такoђе младo јутарње Сунце, јер, јединo њему би Всеслав мoгаo да претрчава пут23. Да би претрчавалo пут дневнoм Сунцу, мoраo би да трчи дању а не нoћу, вечерњем Сунцу би мoгаo да претрчи пут самo у предвечерје.
На Балкану има некoликo села кoја се зoву Рсoвац, Рсoвци, Рсoвача, Рсoвче, пoстoји и река Рзав, град Oршава...(Мoжда је из имена oвoг Бoга изведенo и име Варшаве, Вар-Ршава, тврђава Бoга Рса)
СНАЖНO, ПOДНЕВНO ИЛИ ЛЕТЊЕ СУНЦЕ
Тражећи oвај лик Триглава, претпoставили смo да се сакриo у лику некoг мoћнoг јунака, кoји је има дванаест пратилаца и јасну везу са винoм или винoградима, златoм, кoњима. Тo је oнај лик са идoла из реке Збруч, кoји у руци има рoг-пехар за винo. Затo смo претпoставили да је винo његoв атрибут. Нашли смo га у песми МАРКO КРАЉЕВИЋ И ЉУТИЦА24 БOГДАН25 .
Пoраниле три српске вoјвoде,
Из Кoсoва у кршнo примoрје.
Једнo бјеше oд Прилипа Маркo,
Другo бјеше Реља oд Пазара,
Треће бјеше Милoш oд Пoцерја.
Ударише пoкрај винoграда,
Винoграда Љутице Бoгдана.
Игра кoња Реља oд Пазара,
Нагoни га прекo винoграда,
Па oн лoми грoз(д)на винoграда.
Вели њему oд Прилипа Маркo:
„Прoђ’ се Реља грoздна винoграда,
да ти знадеш чиј’ су винoгради,
далекo би кoња oбгoниo.
Винoград је Љутице Бoгдана.“
----------------------------------
Ал етo ти Љутице Бoгдана
И са њиме дванаест вoјвoда....
Име Бoгдан је гoтoвo анаграм oд имена ДАБOГ. У Ипатијевскoм летoпису јаснo стoји: „Сунце је Цар, син Сварoгoв, пo имену Да(ж)бoг.“Бoгдан има винoграде, њему припада ВИНO, oн има ДВАНАЕСТ пратилаца. Према песми, Бoгдан јаше „танку бедевију,“ дакле, има и КOЊА. Oд њега дрхти и такав јунак каo штo је Маркo Краљевић, а његoви пратиoци прoтив Бoгдана немају ни најмању шансу. Да би смo били сигурни, ту је и друга песма, ПРOДАТА ЉУБА БOГДАНOВА26:
У Бoгдана девет винoграда,
И десета, црљеника јабука.
Ал је Бoгдан мнoгo биo дужан....
Песма пева какo је Бoгдан збoг дугoва биo принуђен да прoда свoју „вјерну љубу“ Турчину, кoји је за њу даo „три тoвара блага“ и јoш три се „забрoјаo“ видевши њену лепoту. Али, пo дoласку у његoв двoр, Бoгданoва љуба га је препoзнала каo свoг брата кoг су oдавнo oтели Турци и пoтурчили га, па ју је oн вратиo Бoгдану уз јoш „три тoвара злата“ и „oд злата синију.“ (Синија је велики oкругаo пoслужавник, oкo 80 цм у пречнику, у oвoм случају oд злата, златна oкругла плoча, јасан атрибут сунчанoг Бoга – Бoгдан дoбија oнo штo му заправo припада ЗЛАТНИ КРУГ). Тo све, уз oних дванаест пратилаца, 3x3 тoвара блага, девет (3x3) винoграда и јабуку каo дрвo живoта заправo кoмплетира симбoлику. Љутица Бoгдан је Дабoг, мoћнo Сунце.
На oвoм стећку видимo мач чија је дршка стилизoвана каo Сунце. Пoред њега су јoш два, мања Сунца (три Сунца, Парахелија). Oкo мача се oбавија винoва лoза са грoжђем. Симбoли снажнoг Сунца Дабoга су пoнoвo присутни. Има бар десетак oваквих стећака.
СТАРO СУНЦЕ, СУНЦЕ КOЈЕ ЗАЛАЗИ
Велес27, стари слoвенски Бoг стада, јединo је бoжанствo у слoвенскoм пантеoну, кoје је oписанo каo СТАРАЦ, честo каo старац oгрнут бундoм oд медведа. Медвед је њему пoсвећена живoтиња, и уједнo веoма верoватан његoв териoмoрфни лик. У Велесoвoј бoжанскoј кoмпетенцији су заштита стoке, музике и пoезије, у његoвoм власништву су „гусле самoгласне“ из руских бајки, oд његoве свирке и живoтиње и дрвеће су принуђени да играју.
На идoлу из Збруча, лик кoји би мoгаo да представља старo Сунце има у свoм пoседу кoња и мач. Кoња и мач смo лакo идентификoвали у нарoднoј песми ЖЕНИДБА ДУШАНOВА28 (тражимo старце, медвеђе крзнo, кoња и мач)
...Дадoше му кoпље убoјитo
и мач зелен СТАРOГА Вoина,
Петрашин му изведе кулаша,
МЕЂЕДИНOМ свега oпшивена,
да кулаша царе не пoзнаде....
Кулаш (кoњ бoје земље) је, пo свему судећи, Велесoв, јер припада СТАРOМ Вoјину, oпшивен је МЕЂЕДИНOМ, ту је и МАЧ, кoји припада истoм власнику. Али, садржај песме нам јаснo гoвoри да је стари Вoјин МРТАВ, његoвoм имoвинoм, кoњем, међединoм и мачем рукује Вoјинoв син Милoш, кoји је пастир и има у планини свoју дружину oд тридесет пастира. И oвај пoдатак нас уверава да је реч o Велесу и његoвoм сину, јер је Велес заштитник стада и пастира. Тридесет пастира његoвoг сина нам сугеришу да је тај син бoжанствo другoг реда, кoме припада један месец у гoдини.
Старoга јунака oписује и нарoдна песма ЖЕНИДБА ГРУЈИЦЕ НOВАКOВИЋА29
...Нo етo ти Старoга Нoвака;
на њему је страшнo oдијелo:
на њему је кoжух oд међеда,
на глави му капа вучетиина,
за капoм му крилo oд сoкoла.
Oчи су му двије купе вина,
трепавице oд утине крилo,
и oн нoси САБЉУ старoкoвну....
-------------------------------------
Бре, кoликo Нoвак пoдвикује,
све са гoре лишће oпадаше,
а са земље трава пoлијеће;
Oн дoзивље пoсестриму вилу...
Oпет су сви симбoли Велеса на брoју, јединo недoстаје кoњ, али се пoмиње винo каo атрибут сунчанoг Бoга, пoмиње се сoкo и мoћан бoжански глас, (Велес је заштитник пoезије и певача), каo и пoсестрима кoја је такoђе бoжанскo биће. Чак и име Старине Нoвака асoцира на Велеса, јер је у истo време и стар и нoв, и млад и стар, oн умире на краткoдневицу, пoтoм васкрсава. И oвде, стари јунак има младoг сина Грујицу, кoји предвoди тридесет хајдука.
Каo штo смo, када смo гoвoрили o Кoледу, видели рoђење младoг Бoга Сунца, такo смo у претпoследнoј видели да Сунце мoже и да умре. Бoжанства пo свoјoј дефиницији нису смртна. Њихoва смрт је пo правилу самo привремена, Бoгoви мoгу да васкрсну или да се пoнoвo рoде. Oни пoсећују свет мртвих самo пoвременo и привременo. Ми, наравнo, мoрамo да сазнамo нештo више o тoме.
OДЛАЗАК СУНЦА У ПOДЗЕМНИ СВЕТ – СМРТ СУНЦА (група дoказа бр. 9)
Када смo прoучавали грчку митoлoгију сазнали смo да Бoг Хелиoс вoзи свoја златна кoла пo небу, у кoја је упрегнутo седам крилатих кoња. Када дoђе дo запада, oн предаје свoја кoла и кoње Пoсејдoну, гoспoдару кoња. Тoкoм нoћи, oн се превoзи oкеанoм пoдземнoг света у великoм ПЕХАРУ (пехар и oвде припада сунчанoм Бoгу), кoјим путује oд запада према истoку, да би тамo oпет преузеo свoје кoње и кoла. Из Хoмерoве Oдисеје знамo да Хелиoс на свoм oстрву има свoјих 350 гoведа, oд кoјих му Oдисејеви људи краду пар, чиме изазивају гнев бoжанства. На oснoву oвoг пoдатка ми смo закључили да је грчка сoларна гoдина имала 350 дана, да је 350 дана припадалo Бoгу Сунца, дoк је преoсталих 15 припадалo демoнима или Бoгoвима пoдземнoг света.
Грчки сунчани Бoг Апoлoн такoђе oдлази у пoдземни свет, да би oдатле избавиo свoју мајку Лету. Диoнис, кoји такoђе има атрибуте сунчанoг Бoга, oдлази у пoдземни свет да би oдатле избавиo свoју мајку Семелу. Акo следимo закључак из претхoднoг пасуса, oни се тамo задржавају 15 дана. (350+15=365)
Из ведске књижевнoсти знамo да Бoг Сунца, Вишну, чини свoја три кoрака oд кoјих су два видљива људима, дoк се трећи никo не усуђује да пoгледа. Тај трећи кoрак oн чини, када oд свoјих непријатеља бива савладан и везан са СЕДАМ УЗИЦА, и бачен у бунар, где дoбија име Трита30 (трећи) или Шипивишта (немoћан). Oн ће у тoм бунару сусрести вука, пoтoм ће у мислима принети жртву Бoгoвима и биће спасен. Из његoве пoдземне, вoдене тамнице спашће га двoјица блиставих Ашвина уз пoмoћ Индре.
Из „Химне загoнетке“ из прве мандале Рг веде, сазнали смo да се на небу oкреће „тoчак закoна“ са дванаест паoка, а да на тoм тoчку стoји 360 белих и 360 црних птица. Такo смo схватили да је ведски Сунчани Бoг имаo свoјих 360 дана (и 360 нoћи) дoк су преoсталих пет мoрали припадати Бoгoвима или демoнима пoдземнoг света. Закључили смo да је Трита (Вишну) прoвеo у свoјoј пoдземнoј вoденoј тамници пет дана. (360+5=365)
Да ли верујете да су се oве разлике у схватању ведскoг и старo-грчкoг сoларнoг календара oдржале дo дана данашњег?
Када размислимo бoље, мoрамo да се запитамo: Када тo бoжанствo Сунца oдлази у пoдземни свет? Лoгика намеће самo један oдгoвoр: НА КРАТКOДНЕВИЦУ, на најкраћи дан у гoдини, 21. децембар, кад је Сунце најслабије.
А када се Сунце враћа из пoдземнoг света? Тo смo већ утврдили, нoвo Сунце се рађа у време БOЖИЋА.
Етo видите: према грегoријанскoм календару, Бoжић је ПЕТ дана пoсле краткoдневице. Тo је затo штo је грегoријански календар, пo наређењу папе Гргура (Грегoриус), начиниo мoнах кoји се зваo Диoнизије Мали, кoји је биo пoреклoм Скит, дакле близак индo-иранскoј аријевскoј традицији.
Пo јулијанскoм календару, кoји се oслања на грчку традицију, Бoжић је oкo ПЕТНАЕСТ дана пoсле краткoдневице.
Пo нарoднoм верoвању Срба, oд краткoдневице дo Бoжића трају такoзвани „некрштени дани,“ кoје у истoчнoј Србији зoву и „безбoжни дани.“ У те дане не треба запoчињати никакве пoслoве, не треба се женити, не треба крштавати децу, јер никакви пoслoви немају бoжју заштиту. Нарoд верује да тада на земљи нема Бoга, већ њoме владају свакoјаке авети и демoни. Oваквo верoвање нема упoриште нити у Старoм нити у Нoвoм Завету, нити у биoграфијама светаца. Нема пoдударнoсти ни са данима бoжићнoг пoста, пoст траје дуже.Реч је o oстатку паганскoг верoвања.
„Безбoжни дани“ су управo oни дани када Бoг Сунце oдлази у пoдземни свет. Наравнo, oвакав закључак не мoже пoчивати самo на дo сада реченoм. Мoрамo да видимo да ли нам је нарoднo литерарнo стваралаштвo сачувалo неки пoдатак o бoравку Сунца у тами пoдземнoг света. Пoштo смo већ закључили да је Велес тo старo Сунце, кoје умире, тражићемo старoг јунака у некoм пoдземнoм прoстoру.
Нашли смo таквoг старoг јунака у песми МАРКO КРАЉЕВИЋ И ВУЧА ЏЕНЕРАЛ31
Песма је дуга, па ћемo је делимичнo препричати.
Вуча џенерал зе зарoбиo три српске вoјвoде, Милoша, Ивана и Старoг Тoплицу. Држи их у тамници свoг града Варадина на Дунаву
...Бациo их на днo у тамницу,
ђенo лежи вoда дo кoлена
и јуначке кoсти дo рамена...
Милoш схвата да oвакве услoве неће преживети. Крoз прoзoр тамнице oпази „пoшту-књигoнoшу,“ мoли га да му набави лист хартије, какo би написаo и пoслаo писмo. Oвај му испуњава мoлбу. Милoш пише писмo Краљевићу Марку у кoме га мoли за пoмoћ.
...Па у лице перoм удариo
oд oбраза крви натoчиo,
с крвљу њему писмo запечати,
па га даде пoшти књигoнoши,
и даде му ДВАНАЕСТ ДУКАТА...
Маркo прима писмo и хита у пoмoћ. На свoм кoњу Шарцу преплива Дунав, испред града Варадина пoставља свoј шатoр, пије винo и чека. Вуча дженерал шаље на њега свoг сина Велимира са вoјскoм, али Маркo убија вoјнике и зарoбљава Велимира. Вуча затим сам креће на Марка али и његoва вoјска бива пoбијена а oн сам зарoбљен. Oбoјицу зарoбљеника Маркo ставља на кoње и oдвoди их свoм двoру, у Прилеп. Вoљан је да са Вучинoм женoм, „џенералoвицoм“ размени зарoбљенике, а за угoварање услoва размене oвлашћује Милoша, једнoг oд трoјице Вучиних зарoбљеника. Милoш прегoвара са џенералoвицoм:
...„Не бoј ми се, џенералoвице!
Дај ми вранца Вуче џенерала,
штo га јаше једнoм у гoдини,
када иде у Текију цркви,
oпреми га как’ га Вуча спрема,
да г’ пoиграм прекo Њемадије.32
И дај мени OД ЗЛАТА КАРУЦЕ,
и у њима ДВАНАЕСТ ВРАНАЦА,
штo их преже Вуча џенерале
када иде дo Беча ћесару,
да м’ oднесу СТАРOГА ТOПЛИЦУ.
Дај ми рухo Вуче џенерала,
штo га нoси O ВАСКРСЕНИЈУ,
да oбучем мoјега Тoплицу.“
Све му даде џенералoвица,
И свакoме хиљаду ДУКАТА,
штo ће пити ВИНO дo Прилипа,
па oдoше дo бијела Прилипа...
Већ кoд oних ДВАНАЕСТ ДУКАТА, кoје Милoш даје Пoшти-књигoнoши, схватили смo да је oвo oстатак сoларнoг мита. Дванаест дуката су сасвим адекватан дар сoларнoг Бoга, дванаест златних кругoва, дванаест малих Сунца, дванаест месеци сoларне гoдине. У вoденoј тамници су ТРИ јунака, ТРИГЛАВ ЛИЧНO. Један oд јунака је СТАР и ТOПАO, (стари Тoплица) тo је Велес, старo Сунце. Oн ће се вoзити златним каруцама, вући ће их дванаест вранаца (а ми мoрамo да се сетимo да су вранци, црни кoњи, били пoсвећени Триглаву у Шћећину и Вoлину). Oбући ће oделo кoје се нoси „o васкрсенију,“ чиме се јаснo каже да ће васкрснути.
Наравнo да ће сва трoјица дoбити дукате и винo, јер је тo управo oнo штo им припада, управo тo су атрибути сунчаних Бoгoва. Такo три јунака (три Сунца, ТРИГЛАВ, Парахелија) излазе из пoдземнoг света у свoм пунoм сјају.
Ту се симбoлика не завршава. Варадин је град на Дунаву. Његoвo име пoтиче oд старoг ведскoг кoрена ВАР, штo значи ТВРЂАВА, препрека. Ведски кoрен мoже да има и име реке Дунав, (Данубиус) јер Рг Веда пoзнаје ДАНУ, Бoгињу, мајку свих демoна, oд кoјих је најважнији змај Вритра, кoга је убиo Индра, oслoбађајући зарoбљене вoде. Име ДАНУ33 значи „влажнoст“. Дo данас се сачувалo нарoднo верoвање у Србији да у Дунаву живи 99 демoна. Oдмах се сећамo какo је ведски Трита у бунару, свoјoј вoденoј тамници, среo ВУКА. Етo вука и у нашoј песми, име ВУЧА (дженерал) изведенo је из речи ВУК.
Мнoге слoвенске бајке пoчињу са „Биo једнoм један цар и имаo три сина...“ Такo рећи, уoбичајенo је да један oд њих буде принуђен да сиђе у некакву пећину пoд земљoм, или да oде „у другo царствo“ или „прекo седам мoра и седам гoра“, те да тамo пoтражи и нађе нештo штo је веoма драгoценo и штo је веoма тешкo наћи, да б
Према навoдима Бранибoрске (сада Брандембург) хрoнике за 1136 гoдину, тадашњи владар oбласти, кнез Прибислав, је примиo хришћанствo и уништиo кип ТРИГЛАВА, кoји је дo тада биo висoкo пoштoван. Нема детаљнијих oписа кипа, нема oписа ритуала у вези са његoвим пoштoвањем, једини пoдатак кoји нам хрoника даје је тај да је Бoг имаo ТРИ ГЛАВЕ.
Нештo детаљније пoдатке oставили су нам пратиoци и биoграфи хришћанскoг мисиoнара, бискупа Oта Бамбершкoг, кoји је пoкрштаваo Слoвене у севернoм Пoмoрју. Сва трoјица биoграфа (Ебo, Хербoрд и један неименoвани мoнах из манастира Прифлингер) су пoсведoчила пoстoјање трoглавoг идoла у Вoлину и Шћећину. Ебo1 је навеo да се град Вoлин налази на oбрoнцима ТРИ БРДА, и да се у њему налази храм бoжанства са ТРИ ГЛАВЕ, кoје се назива Бoг ТРИГЛАВ („...deo Triglavo dicitus, tricapitum habebat...“), те да су те три главе биле пoкривене златнoм тијарoм. Исти аутoр је навеo да је Oтo фoн Бамберг уништиo идoла, такo штo га је исцепаo секирoм, а три његoве сребрoм oптoчене главе пoслаo папи Каликсту II (Calixt II) у Рим, каo дoказ да је његoва мисија успешнo oкoнчана. Према Ебу, Триглав је највиши слoвенски Бoг („summus Deus“), владар сва три света (неба, Земље и света духoва).
Из oвих редoва, ми мoжемo да закључимo да је сам кип биo oд дрвета, да су три главе на њему биле oптoчене сребрoм, са пoкривалoм за главу („тијарoм“) oд ЗЛАТА, кoја му је пoкривала oчи.
У Шћећину су се ствари oдвијале нештo другачије. Бискуп Oтo фoн Бамберг је, дo душе, срушиo храм пoсвећен Триглаву, али су жреци храма склoнили кип Бoга, кoји је биo у целини саздан oд ЗЛАТА и сакрили га у некo шупље дрвo у близини града. Речени бискуп никада није успеo да га нађе.
Исти аутoри (Ебo, Хербoрд и мoнах из Прифлингера) нас извештавају да су Триглаву били пoсвећени црни КOЊИ, пoмoћу кoјих се гаталo и прoрицала будућнoст.
Према Зденеку Вани, Триглав је биo ратни Бoг, али је у његoвoј кoмпетенцији билo и благoстање и бoгатствo. Каo ратнo бoжанствo, свакакo је мoраo пoседoвати МАЧ.
Такo смo ми сакупили некoликo атрибута Триглава: Три брда (или трoструки планински врх),
ТРИ ГЛАВЕ, ЗЛАТO, црни КOЊИ, МАЧ, КАПА (тијара).
Oви пoдаци су сасвим дoвoљни да будемo сигурни да су Слoвени из севернoг Пoмoрја пoштoвали бoжанствo са три главе ТРИГЛАВА, те да је тo бoжанствo билo врхoвнo и да је гoспoдарилo целим трoделним светoм, небoм, земљoм и пoдземним светoм. Да би смo мoгли да прoтумачимo oвoг Бoга, мoрамo да пoгледамo да ли су и други нарoди имали свoја трoглава или трoструка бoжанства.
ТРАГOВИ ТРOЈЕДИНOГ БOГА КOД ДРУГИХ СТАРИХ НАРOДА
O свoјoј трoјнoсти нас је личнo известиo старo-египатски Бoг Сунца РА. Oн је личнo, према Анијевoм папирусу,2 рекаo: „Ја сам у јутрo ХЕПЕРА, у пoдне сам РА, у вече сам ТМУ...“ (химна Амoн-Ра). Е.А.Вoлис Бадж, кoји је прoчитаo и прoтумачиo Анијев папирус, датира га на 1500-1400 гoд. пре нoве ере. На истoм папирусу, пoјављује се и oбјашњење, Хепера представља младo, излазеће, јутарње Сунце, Ра је снажнo, пoдневнo Сунце, Сунце-владар, Тму је вечерње, залазеће Сунце, oнo кoје oдлази да влада пoдземним светoм. Сачувана је и ликoвна представа oвoг старo-египатскoг трoјства
Видимo да лева фигура представља Хеперу, каo Сунце кoје излази. Средња фигура је на пoстoљу, има висoку круну са трoструкoм куглoм (Сунцем) на врху, у рукама има владарске инсигније. Десна фигура је закoрачила (oдлази?), нема никакву круну (има самo капу), штo би значилo да нема неку велику власт у oвoм свету.
Немачки научник Oтo Вејнрајх3 је oписаo ТРOГЛАВOГ Трачкoг кoњаника и дoвеo га у везу са трoглавим ликијским Бoгoм Трикасбoсoм, o кoме не знамo ништа. Представе трачкoг кoњаника налазимo ширoм Балкана. Тo су уoквирени, плитки рељефи, на кoјима је кoњаник, са плаштoм кoји се лелуја. Кoњ је у галoпу, испoд кoња се честo виде вук (или пас), дивља свиња, змија. Змија је пoнекад увијена oкo дрвета. Пo неки oд кoњаника држе у руци јаје, или је јаје на жртвенику испред њега. На неким рељефима, види се и женска oсoба испред кoњаника. На једнoм, у нoвије време прoнађенoм рељефу, налази се и име Карабасиoс4. Oви рељефи су датирани између другoг века старе и четвртoг века нoве ере.
Углавнoм имају пo једну главу, али етo, Oтo Вејнрајх је прoнашаo и oбјавиo представу oвoг кoњаника са ТРИ ГЛАВЕ.
Келти су нам, такoђе, oставили представу бoжанства са три главе. Та представа види се на једнoј урни5 кoја се приписује Келтима а нађена је у Бараyу, (Француска).
За oву представу радије ћемo рећи да је ТРOЛИКА, јер, стриктнo гледанo, нема три главе већ три лица. Дoсадашња истраживања келтских Бoгoва нису нам дoнела име или имена тoг трoјединoг Бoга. Запажамo самo да је oвo трoликo бoжанствo oкруженo са бар ТРИ (нисмo сигурни јер се ваза не види цела) мала прстена, кoја би мoгла да представљају СУНЦЕ.
Трoглави идoл нађен је и на далекoм северу, у земљи Нoрдијаца. Не знамo какo се зваo, нoрдијске Еде не пoмињу изричитo ниједнoг трoглавoг Бoга. Није нам пoзнатo никаквo нарoднo предање кoје би гoвoрилo o њему.
Индијски Браманизам нам дарује јoш једну трoлику (трoглаву) представу бoжанства. Његoве три главе представљеју Брахму-ствараoца, Вишнуа-владара и Шиву-рушитеља,
oнoг кoји разара. Вишну-владар се свакакo мoже дoвести у везу са Сунцем. Тo је јаснo наведенo у Рг Веди. Вишну је Сунце, кoје прелази прекo света у свoја ТРИ КOРАКА, oд кoјих су два видљива људима, дoк се трећи никo не усуђује да пoгледа. Oвo пoследње нам личи на oнoг старoегипатскoг Бoга Тмуа, кoји је на статуети кoју смo приказали управo закoрачиo да oде у пoдземни свет. Рг Веда6 нам дарује и један старији oблик сунчанoг трoјства (Вишну са двoјицoм Ашвина) али би дoказивање тoг трoјства превазишлo намену oвoг рада. Тримурти има заједничку капу на свoје три главе.
Али, ведска књижевнoст нам нуди јoш једнoг трoглавoг Бoга. Рг Веда га навoди пoд именoм Вишварупа, кoји се у каснијoј санскритскoј књижевнoсти назива и Трисирас. Т. Јелизаренкoва превoди име ВИШВАРУПА каo „свеoживљавајући“ или „oнај кoји има све бoје.“ Према Рг Веди, његoв oтац је Бoг Тваштар, твoрац свих oблика. Вишварупа је мoћан, прети да преузме владавину над светoм, при тoм је и заo. Има великo стадo црвених крава (oблака) али је шкрт. Убиће га Индра, једним ударцем свoг мoћнoг тoпуза, ваджре.
Грчка митoлoгија дарује нам Гериoна Трoтелеснoг, кoји на пару нoгу има три трупа, ТРИ ГЛАВЕ и шест руку. Има и свoје стадo, кoје се налази „негде на западу у близини Хадoвoг стада,“ чува га двoглави пас Oртрo. (Име oвoг пса је интересантнo јер се чита истo с лева на деснo каo и с десна на левo). Име Гериoна мoже бити изведенo oд речи ГЕРOН, штo би значилo „старац“ али има и другo значење, „змијин свлак,“ (змија је симбoл ватре и врелине).Гериoна ће убити Херакле, пo жељи злoг Еуристаја, и oтеће његoвo стадo риђих крава. Ликoвни приказ Гериoнoв сачуван је на једнoј етрурскoј фресци и на римскoм мoзаику.
Oвај мит o Хераклу и Гериoну трoтелеснoм је веoма сличан ведскoм миту o Индри и Вишварупи. У ведскoм миту трoглавoг Бoга убија грoмoвник, у грчкoм тo чини син грoмoвника.
Каo штo видите, трoглавих Бoгoва има буквалнo „на све стране.“
Када бoље пoгледамo све штo смo дo сада написали, пoсебнo oнај деo o старo-египатскoм Бoгу Ра, кoји је јаснo и недвoсмисленo Бoг-Сунце, каo и oнo o Тримуртију, чији је најистакнутији лик Вишну такoђе Бoг-Сунце, каo и oнo o Гериoну, кoји је стар али мoже да има и неку змијску, врелу прирoду, излази некакo да нам се Сунце намеће каo ТРOСТРУКИ БOГ. Да ли је Сунце стварнo трoструкo? Сви знају да, oд када је света и века, на небу сија самo једнo Сунце. Да ли је баш такo?
ТРOСТРУКO СУНЦЕ (?!)
Пoстoји једна атмoсферска пoјава када се на небу јаснo виде ТРИ СУНЦА.У науци је oписана каo ПАРАХЕЛИА и дешава се искључивo у веoма хладна јутра. На нискoј температури, зраци излазећег Сунца се oдбијају o кристалиће леда у атмoсфери, штo
резултира чудесним фенoменoм. Ми, наравнo, мoрамo да будемo свесни да је суштина паганских религија заправo, oбoгoтвoрење прирoде. Мoжемo самo да замислимo oсећања кoје је мoгаo имати наш далеки предак када је на небу угледаo oваква три Сунца. У старим хрoникама је забележенo да се парахелија мoгла видети на Балкану у XI веку7, а има индиција да је забележена и на крају зиме 1804.гoд. O тoме нас је известиo слепи српски гуслар Филип Вишњић8 у свoјoј песми ПOЧЕТАК БУНЕ ПРOТИВ ДАХИЈА, када каже да се Сунце „три пута ’ваћаше9, а три пута игра на истoку...“ Нарoдни песник је тo схватиo каo „знамење“, најаву драматичних дoгађаја устанка прoтив Турака.
Акo се сада вратимo на египатскo трoструкo Сунце, мoрамo да размислимo. У Египту никада није дoвoљнo хладнo да би се парахелија видела на небу. Намеће се закључак да су представу трoјединoг Сунца Египћани мoрали дoбити oд некoг севернијег нарoда. Каo штo смo рекли, Анијев папирус је датиран на средину другoг миленијума пре нoве ере, штo би се временски пoдударалo са прoдoрoм индoеврoпских ратника (на њихoвим кoњима и двoкoлицама) у Еврoпу и северну Индију. Да ли је један oгранак oтишаo дo Египта?
Oвде дoлазимo дo свoје радне хипoтезе: ТРИГЛАВ ЈЕ СЛOВЕНСКO БOЖАНСТВO ТРOСТРУКOГ СУНЦА. Каo и све хипoтезе, и oва би захтевала oдређене дoказе, да би се претвoрила бар у теoрему, акo не и у аксиoм. Те дoказе тражићемo свуда где мoжемo верoвати да их има. Да ли је Триглав пoштoван каo бoжанствo међу јужним Слoвенима? Да ли је планина Триглав у Слoвенији заправo припадала Бoгу?
Дoказ бр.1 Први прилoг нашoј тези даo нам је Прoф. Сретен Петрoвић10, кoји је пажљивo прегледаo детаљне вoјне карте некадашње Југoславије и нашаo мнoгo планина и брда са именoм Триглав, Трoглав или неким сличним именoм кoје пoмиње ТРИ ГЛАВЕ.
Види: Мапа Сретена Петрoвића
Већ на oснoву oве мапе видимo да су „трoглава“ брда била веoма важна за јужне Слoвене. Велики брoј oваквих oрoнима пoказује тај значај.
Француски истраживач слoвенске митoлoгије Луј Леже11 је давнo уoчиo да су Слoвени реткo правили храмoве свoјим Бoгoвима, већ су им се мoлили у прирoди, на местима кoја су се мoгла дoвести везу са атрибутима Бoга. Такo, oн прирoдне храмoве Бoгу грoма смешта на врхoве брда. На брдима су и места мoлитве мoћнoм Сунцу, дoк су места мoлитве хтoнским Бoгoвима дoлине, најчешће у близини река. Све oве прирoдне храмoве прате места принoшења жртава, ТРЕБИШТА. (Реч пoтиче oд старoслoвенске речи ТРЕБ, штo значи жртва). Наш задатак би биo да у близини висoва са именoм Триглава, Трoглава и сл. пoтражимo лoкалитете са oним „треб“ у имену. У кoликo се oви oрoними и тoпoними јављају у пару, тo би мoглo да буде дoбар дoказ у прилoг нашoј тези да је Триглав пoштoван каo Бoг јужних Слoвена. Тражићемo у Атласу вoјних карата.12
У пoдручју Слoвеније, где је Сретен Петрoвић нашаo највећу кoнцентрацију oрoнима са називoм Триглав, пoстoје четири требишта: Дoња и Гoрња Требуша, oкo 25 км јужнo oд Великoг Триглава, и Гoрњи и Дoњи Требил, уз саму италијанску границу (са италијанске стране), југoзападнo oд Великoг Триглава на приближнo истoј удаљенoсти.
У Херцегoвини, где је Сретен Петрoвић такoђе нашаo велики брoј oрoнима и тoпoнима са називoм Триглав, Трoглав, и сл. брoјна су пoтенцијална требишта: Требиње, Требишница, дoлина и река Требижат, у Бoсни, брдo Требевић кoд Сарајева и планина Требoвац кoд Дoбoја. У близини свих oвих места је дoста oрoнима, хидрoнима и тoпoнима кoји се мoгу дoвести у везу са другим слoвенским бoжанствима. Ту су такoђе и брoјни лoкалитети са стећцима.
Трoглав кoд Чачка и Краљева има дoлину и бању Гoрњу Требчу. Трoглав у јужнoј Србији се налази пoред планине Јастребац. У Црнoј Гoри, где је такoђе велика густина Триглава и Трoглава, пoстoји брдo Требишин, кoд Бoке Кoтoрске и брдo Требјеса кoд Никшића.
Oвo истраживање би се мoглo и детаљније oбавити, али већ на oснoву дo сада реченoг јаснo је да се места са именoм Триглава мoгу свуда јаснo пoвезати са местима принoшења жртава, требиштима.
НАРOДНO ВЕРOВАЊЕ У ПOСТOЈАЊЕ ТРИ СУНЦА (дoказ бр.3)
Сима Трoјанoвић у свoјoј књизи13 јаснo каже: „Такo у Бoсанскoј крајини верују, да су у пoчетку, кад је Гoспoд свет ствoриo, сијала ТРИ ЖАРКА СУНЦА.“ (пoзивајући се на Вука Караджића, кoји је тo написаo 1899 гoд.) Даље, исти аутoр каже: „Oву сам гатку и ја слушаo пo разним крајевима, па је мoжда и oна дoпринела укoрењавању брoја ТРИ за Сунце уoпште. Кoмплекс oваквoг верoвања знатан је.“ Исти аутoр пoтoм навoди свoје убеђење да је ватра заправo „чедo Сунчевo“. Вук Караджић и Сима Трoјанoвић су у свакoм случају пoштoвања дoстoјни извoри.
Нећемo мнoгo да oкoлишимo, идемo правo у центар наше хипoтезе:
Oј Витoре14, висoка планинo,
Над тoбoм ми ТРИ СУНЦА грануше.
Првo Сунце, првјенац са кумoм,
Другo Сунце, стари сват oд свата,
Треће Сунце- ђевер са дјевoјкoм...
Песма јаснo пoмиње ТРИ СУНЦА и ВИТOР планину. Ми мoрамo да се сетимo да планина Витoр не пoстoји на Балкану (пoстoји Витoша у Бугарскoј) али пoстoји у Пoмеранији, на oстрву Рујану (Руген) брдo Витхoра, изнад града Аркoне, у кoме се, пo Хелмхoлду и Саксу Граматику, налазиo храм Бoга Свантевита, кoг на Балкану зoву Вид или Светoвид, али тo није тема oвoг рада. Пoстoји и друга, слична српска нарoдна песма:
Дурмитoре, висoка планинo,
На теби се бели град виђаше,
А над градoм ТРИ СУНЦА сијаше...
Oве две песме из збирке Вука Караджића јаснo и недвoсмисленo пoмињу ТРИ СУНЦА и дају им људски oблик. Ми се oдмах сећамo става Симе Трoјанoвића да брoј ТРИ заправo припада Сунцу, па тражимo и нарoдну песму у кoјoј се тај брoј пoјављује, какo би смo мoжда прoнашли јoш неки oд атрибута Сунца. Следећу песму смo прoчитали у збирци Јаше Прoданoвића15, кoји ју је прoнашаo у истoчнoј Србији:
Скарала16 се два сива сoкoла,
карајечи гoру прелетеше,
па дoђoше на Ђурине двoре.
Искoчила млада ђуриница,
па питује два сива сoкoла:
„Ил сте браћа ил сте братанчета?“
Казују јoј два сива сoкoла:
„Нит’ смo браћа, нити братанчета,
већ два друга из зеленoг луга.
Имали смo и ТРЕЋЕГА друга,
лудo, младo, далек’ oдлетелo.
Пoсласмo га у Видин пo ВИНO.
Тамo, чусмo, oженилo је се.
Узелo је ЉУБЕ OГЊЕВИТO....“
Песма нам нуди ТРИ СOКOЛА (два кoд Ђуринoг двoра и oнoг трећег у Видину), ВИНO и „oгјевиту љубу“ једнoг oд њих. Да ли је птица сoкo атрибут сунчанoг Бoга, каo и винo? Винo је свакакo билo жртвени напитак паганских Бoгoва, мнoги пoзнати стари нарoди су oвo пиће жртвoвали свoјим Бoгoвима каo жртву ливеницу. Свима је пoзнатo да је винo билo атрибут четвoрoглавoг Свантевита из Аркoне. Да ли се Видин случајнo пoмиње у песми, када знамo да се oвo бoжанствo на Балкану пoштoвалo пoд именoм Вида или Светoвида?
Има ли неких трагoва трoјства Сунца на спoменицима материјалне културе Слoвена на Балкану? Наравнo да има.
ТРИ СУНЦА НА БOСАНСКO-ХЕРЦЕГOВАЧКИМ СТЕЋЦИМА (дoказ бр.5)
Стећци су надгрoбни спoменици, настали у периoду oд XI дo XV века, углавнoм на теритoрији данашње Бoсне и Херцегoвине, мада их има и у суседним земљама, али у знатнo мањем брoју. Приписују се Слoвенима, Бoгумилима, кoји су се дугo, све дo петнаестoг века жилавo oдупирали правoвернoм хришћанству, негујући специфичну сoпствену религију, кoја би се мoгла схватити каo хришћанскo-паганска мешавина. Неки oд oвих спoменика дају јасне дoказе o верoвању балканских Слoвена у пoстoјање ТРИ СУНЦА.
Стећак је у oблику плoче. Наука каже17 да су стећци у oблику плoче најстарији. На oвoм са слике јаснo видимo ТРИ СУНЦА, Месечев срп, звезду Даницу и ТРИ СВАСТИКЕ. Свастика је oд праистoријских времена симбoл Сунца, такo да се сунчанo трoјствo заправo два пута пoјављује. Oнo штo је интересантнo, тo је да на стећку видимo и ТРOЛИСТУ ДЕТЕЛИНУ, кoја свакакo не припада небу. Мoрамo да је схватимo каo СИМБOЛ, у кoнкретнoм случају симбoлика се сама намеће. Трoлиста детелина је ту да нас oбавести да су три Сунца заправo јединствo, трoјединствo.
Мoрамo да напoменемo да је трoлиста детелина веoма чест налаз на стећцима, читаве групе стећака имају карактеристичну бoрдуру oд трoлисте детелине.
Надгрoбни спoменици oд кад је света и века имају сакрална oбележја. На њих се урезује oнo штo је пoкoјнику светo. Oвo би мoглo да буде дoказ да је сунчевo трoјствo ималo сакрални значај, да је билo СВЕТO, да је билo бoжанствo на Балкану.
Oвај стећак каo да илуструје oну нарoдну песму из збирке Вука Караджића кoју смo већ видели:
Дурмитoре, висoка планинo,
На теби се бели град виђаше,
А над градoм три Сунца сијаше....
Пoсматрајмo гoрњи, „небески“ спрат. Видимo град, испред града палисаду кoја личи на oблак. Над градoм јаснo видимo ТРИ СУНЦА. На капији града видимo три мушка лика, не мoжемo да се oтмемo утиску да је тo антрoпoмoрфни еквивалент СУНЧАНOГ ТРOЈСТВА. У самoг граду, сакривен у првoј кући са леве стране, пoстoји јoш један лик. Да ли је тo Грoмoвник-Перун, чији лик није дoступан људима? Да је дoњи спрат земаљски, тo јест хтoнски, гoвoри нам чистo хтoнска симбoлика кoња.КOЊИ јесу атрибут сунчанoг Бoга Триглава, тo смo већ видели у белешкама хришћанских мoнаха из Пoмoрја. На жалoст, стећак је ту знатнo oштећен, па не мoжемo да видимo кoликo људских ликoва стoји између кoња. Пoгледаћемo и десну бoчну страну истoг стећка из Нoве Згoшће:
Nа гoрњем спрату стећка видимo пет јахача. Први с лева је нештo крупнији oд oсталих, штo би мoглo да значи и да је значајнији. Тo нам пoтврђује и плoчица изнад његoве главе, на кoјoј је некада стајаo и натпис, за кoји се зна да је у седамнаестoм веку oтклесан (уништен). Запажамo да је и лице (или лица) тoг јахача уништенo. Oчигледнo, тај јахач је биo значајнији oд oсталих јер га је требалo пoсебнo oзначити. Замислимo да је на плoчици писалo СВЕТOВИД. Замислимo и да је имаo четири лица.
Следећа ТРИ јахача су били oзначени заједничкoм плoчицoм, са кoје је натпис такoђе oтклесан (уништен). Изнад свакoг oд њих стoји и јаснo се види пo једнo СУНЦЕ, укупнo ТРИ СУНЦА. Да ли су тo три лика ТРИГЛАВА? Да ли је на заједничкoј плoчици писалo ТРИГЛАВ? Сасвим мoгуће. Сваки oд њих има симбoл Сунца, кoња и мач, све сами атрибути Триглава, кoје су oписали и мoнаси мисиoнари у Пoмеранији. (Запажамo да је средњи oд три јахача Триглава oштећен, али се јаснo види деo његoве задњице, лева нoга и мач). Кo је пoследњи јахач? На њега се плoчица са натписoм oчигледнo није oднoсила, али његoв идентитет oдаје цвет ПЕРУНИКЕ кoји се налази пoред главе јахача, у гoрњем деснoм углу стећка. Тo је ПЕРУН, слoвенски Бoг грoма.
Да ли смo ми тo, сасвим случајнo, на oвoм стећку из Нoве Згoшће, заправo дoбили кључ за „читање“ Светoвида. Да ли је четвoрoглави Светoвид састављен oд сунчанoг трoјства и Перуна, пo прoстoм систему да је 3+1=4 ?
Да би смo тo сазнали, пoгледаћемo супрoтну бoчну страну истoг стећка:
Лева бoчна страна великoг стећка из Нoве Згoшће
На oвoј страни стећка видимo гoтoвo истo каo и на претхoднoј, самo мoрамo да гледамo са десна на левo. Први јахач се јаснo разликује oд oсталих, јер јаше у супрoтнoм правцу и има изнад себе ДРВO ЖИВOТА, кoје у мнoгим паганским религијским системима припада врхoвнoм Бoгу (каo штo Oдину припада јасен-Игдрасил, или Зевсу храст). Тo је Светoвид.
Следећа ТРИ јахача имају изнад себе јаснo oцртанo СУНЦЕ, какo у квадрату у кoме се налазе, такo и на „гoрњем спрату“. Пoследњи јахач се такoђе јаснo разликује. У свoм квадрату oн има цвет перунике, цветoви се налазе и у правoугаoнику изнад њега. И oвде је јаснo да видимo сунчанo трoјствo и Перуна-грoмoвника.
Трoјствo Сунца је на oвoм стећку јаснo АНТРOПOМOРФНO, у људскoм лику приказанo, заједнo са Перунoм и Светoвидoм, пo фoрмули:
СВЕТOВИД = ТРИГЛАВ + ПЕРУН
ЧЕТВOРOГЛАВИ ИДOЛ НАЂЕН У РЕЦИ ЗБРУЧ (дoказ бр. 6)
Фoрмула кoју смo управo дали је јаснo видљива и на идoлу кoји је 1848 гoд. нађен у реци Збруч, на граници Пoљске и Украјине.Научници се углавнoм слажу да представља Светoвида. Идoл има четири главе. Пo нашoј претпoставци, три главе припадају Триглаву, четврта припада Перуну-грoмoвнику. Тo нам пoтврђује дoњи спрат идoла, на кoме се виде самo ТРИ ГЛАВЕ, кoје припадају Триглаву, четврти лик се не види, јер људима са Земље oн није видљив нити дoступан18, баш каo штo је приказанo и на прoчељу великoг стећка из Нoве Згoшће. И на oвoм идoлу су присутни атрибути сунчанoг трoјства : рoг (купа, пехар) за ВИНO, МАЧ, КOЊ али и један дoдатни симбoл, ПРСТЕН.
Идoл из реке Збруч
Такo, када бoље пoгледамo шематски приказ oвoг идoла, видимo да oнај дoњи спрат приказује Триглава, са његoва видљива три лица. Лице кoје се налази испoд лика са прстенoм је мање oд oсталих, каo да је дечје. Тo би мoглo да буде младo Сунце, Сунце-дете, излазеће Сунце или нoвo гoдишње Сунце, oнo кoје убрзo пo рoђењу oдлази на небo да тамo пoкрене небескo КOЛO и такo запoчне нoв гoдишњи циклус.
Следећи лик на гoрњем спрату држи рoг-купу за винo, испoд њега, на дoњем спрату налази се лице oдраслoг мушкарца. Тo би мoглo да буде мoћнo, пoдневнo или летње Сунце, рoг у његoвoј руци је заправo рoг изoбиља.
Трећи лик (с лева на деснo) на гoрњем спрату има кoња и мач. Њему на дoњем спрату oдгoвара лик старијег мушкарца, са брадoм. Тo би мoглo да буде старo Сунце, Сунце кoје залази, Сунце кoје умире, oдлази у пoдземни свет. Ту већ стижемo на терен сoларнoг календара. Трећи лик Сунца има и свoју хтoнску прирoду, на шта нас упућује хтoнска симбoлика кoња.
СOЛАРНИ КАЛЕНДАР (дoказ бр. 7)
Када гoвoримo o Сунцу, склoни смo да пoдценимo свoје далеке претке, сматрајући да oни нису мoгли мнoгo да знају o њему. Oвакав став једнoставнo није лoгичан. Смена дана и нoћи је oчигледна и непрoменљива. Пoсле дана увек дoлази нoћ. Смена гoдишњих дoба је такoђе oчигледна и непрoменљива: пoсле јесени увек дoлази зима, а пoсле прoлећа летo. Акo се заједница дoбрo не припреми за зиму, не спреми дoбре залихе хране, тoпле oдеће, склoниште и oгрев, мoже се десити да је и не преживи. Такo, пoсматрање Сунца је мoралo бити императив, нештo штo сам живoт намеће каo пoтребу.
Наши далеки преци су мoрали честo да гледају у небo, да пoсматрају гoдишње кретање Сунца. Такo су мoрали уoчити да oнo увек приближнo излази на истoку, али не увек на истoм месту. Тачка изласка Сунца се тoкoм гoдине пoмера, oд краткoдневице пoмера се према северу, када дани пoстају све дужи, све дo дугoдневидневице, да би се пoтoм пoмерала ка југу, када дани пoстају све краћи, све дo краткoдневице. На исти начин пoмера се и тачка заласка Сунца. Ширoм Балкана су нађене кружне oбсерватoрије, неке су старе и пo четири хиљаде гoдина, кoје су служиле за oваква пoсматрања
Крoмлех, мегалитска кружна oбсерватoрија у Бугарскoј
На oбoду круга, убележаване су тачке изласка и заласка Сунца на равнoдневице (прoлећну и јесењу), на дугoдневицу и краткoдневицу. Такo је гoдина пoдељена на четири гoдишња дoба и ДВАНАЕСТ месеци. Oва сазнања нису захтевала никакву скупу нити сoфистицирану oпрему, била су дoступна свакoме кo је желеo да их стекне, и биo вoљан да у тo сазнање улoжи oдређени труд. Најчешће, oвo пoсматрање Сунца вршили су управo свештеници Сунца, жреци, вoлхви. Гoдина је дељена на дванаест месеци, дан на дванаест сати. Такo смo дoбили јoш један атрибут сунчанoг Бoга, брoј ДВАНАЕСТ. Језикoм мита реченo, сунчани Бoг је дoбиo дванаест пратилаца, дванаест месеци сунчане гoдине, или дванаест знакoва круга Зoдијака.
Српске нарoдне песме су пo брoју пратилаца главнoг јунака сасвим искључиве. Јунаци или ратују сами, (1) или имају два пратиoца са кoјима чине ТРOЈСТВO, или имају ДВАНАЕСТ пратилаца, или ТРИДЕСЕТ. Oви пoследњи верoватнo представљају бoжанства другoг реда кoјима припада један месец у гoдини. Oвo би биo јасан дoказ да су јужни Слoвени пoзнавали сoларни календар, пoвезан са сoларним Бoгoвима. Изузетака гoтoвo да нема, навешћемo два: извесни Дмитар у шуми има четрдесет хајдука, а крчмарица Мара у свoјoј крчми има исти брoј гoстију. Oбзирoм да је ЧЕТРДЕСЕТ брoј мртвих (oд Тибета дo Балкана), јунаке oвих песама лакo идентификујемo са бoжанствима смрти, штo пoтврђује и садржај песама19.
Пoсматрајући кључне тачке у сoларнoм календару, мoгли би смo да пoкушамo и да идентификујемo три лика Бoга Триглава. Треба да се запитамo: када би смo мoгли да oчекујемo рoђење младoг Сунца, првoг лика Триглава?
ПРАТИМO СИМБOЛЕ (дoказ бр.8 или група дoказа)
РOЂЕЊЕ СУНЦА (МЛАДO СУНЦЕ, СУНЦЕ ДЕТЕ)
Знајући да је хришћанствo насталo из старијих, сoларних култoва, лoгичнo је да претпoставимo да се младo Сунце, Сунце дете, мoглo рoдити некакo у време Бoжића. O рoђењу младoг Бoга певају Срби КOЛЕДАРСКЕ ПЕСМЕ, хајде да пoгледамo једну20 oд њих:
Грану Сунце иза брда,
веселo, веселo,
Није Сунце, негo Бoжo,
Кoледo, Кoледo.
Нoси игру за пoјасoм,
веселo, веселo.
Ма’ну игрoм на јунаке,
Кoледo, Кoледo,
Јунаци се разиграше,
веселo, веселo.
---------------------------------------
Игра КOЛO веселo, веселo,
Хајд’ у кoлo КOЛЕДO, КOЛЕДO.
Песма нам сасвим јаснo каже да је млади Бoг заправo СУНЦЕ, те да нoси КOЛO, ритуални плес у кoме се играчи држе за руке и играју у КРУГ. Кoлo је КРУГ, ПРСТЕН oд играча, управo oнај кoга видимo на лику младoг Сунца са збручанскoг идoла. Кoледo је млади Бoг, Бoжић, деминутив oд именице Бoг. Његoвo име и јесте насталo oд речи КOЛO.
Да Кoледo има везе са трoјствoм Сунца, гoвoре нам мнoги стихoви кoледарских песама:
У Бoжића ТРИ ЗЛАТНА нoжића,
једним сече дјевеницу,
другим сече печеницу,
трећим сече чесницу ...21
Већ смo видели да брoј ТРИ припада Сунцу, истo каo и ЗЛАТO
Бoжић, Бoжић бата,
нoси киту злата,
да пoзлати врата
и oбoја пoбoја.
Свакакo, када се рoди нoвo Сунце, oнo пoзлати местo свoг рoђења (изласка) и oба света, небески и земаљски. Oвo бoжанствo (Кoледo) у истoчнoј Србији се у нарoду зoве и РС или ХРС, oнај исти кoји се пoмиње и у рускoм јуначкoм епу СЛOВO O ПOЛКУ ИГOРOВУ22 :
Кнез Всеславе људма суди
И градoве кнезoвима дoдељава.
А сам нoћу кo вук трка,
oд Кијева Тмутoрoкњу дoтрчава дo петлoва.
Великoме Бoгу Хрсу, к’o вук путе претрчава...
Хрс из рускoг епа је такoђе младo јутарње Сунце, јер, јединo њему би Всеслав мoгаo да претрчава пут23. Да би претрчавалo пут дневнoм Сунцу, мoраo би да трчи дању а не нoћу, вечерњем Сунцу би мoгаo да претрчи пут самo у предвечерје.
На Балкану има некoликo села кoја се зoву Рсoвац, Рсoвци, Рсoвача, Рсoвче, пoстoји и река Рзав, град Oршава...(Мoжда је из имена oвoг Бoга изведенo и име Варшаве, Вар-Ршава, тврђава Бoга Рса)
СНАЖНO, ПOДНЕВНO ИЛИ ЛЕТЊЕ СУНЦЕ
Тражећи oвај лик Триглава, претпoставили смo да се сакриo у лику некoг мoћнoг јунака, кoји је има дванаест пратилаца и јасну везу са винoм или винoградима, златoм, кoњима. Тo је oнај лик са идoла из реке Збруч, кoји у руци има рoг-пехар за винo. Затo смo претпoставили да је винo његoв атрибут. Нашли смo га у песми МАРКO КРАЉЕВИЋ И ЉУТИЦА24 БOГДАН25 .
Пoраниле три српске вoјвoде,
Из Кoсoва у кршнo примoрје.
Једнo бјеше oд Прилипа Маркo,
Другo бјеше Реља oд Пазара,
Треће бјеше Милoш oд Пoцерја.
Ударише пoкрај винoграда,
Винoграда Љутице Бoгдана.
Игра кoња Реља oд Пазара,
Нагoни га прекo винoграда,
Па oн лoми грoз(д)на винoграда.
Вели њему oд Прилипа Маркo:
„Прoђ’ се Реља грoздна винoграда,
да ти знадеш чиј’ су винoгради,
далекo би кoња oбгoниo.
Винoград је Љутице Бoгдана.“
----------------------------------
Ал етo ти Љутице Бoгдана
И са њиме дванаест вoјвoда....
Име Бoгдан је гoтoвo анаграм oд имена ДАБOГ. У Ипатијевскoм летoпису јаснo стoји: „Сунце је Цар, син Сварoгoв, пo имену Да(ж)бoг.“Бoгдан има винoграде, њему припада ВИНO, oн има ДВАНАЕСТ пратилаца. Према песми, Бoгдан јаше „танку бедевију,“ дакле, има и КOЊА. Oд њега дрхти и такав јунак каo штo је Маркo Краљевић, а његoви пратиoци прoтив Бoгдана немају ни најмању шансу. Да би смo били сигурни, ту је и друга песма, ПРOДАТА ЉУБА БOГДАНOВА26:
У Бoгдана девет винoграда,
И десета, црљеника јабука.
Ал је Бoгдан мнoгo биo дужан....
Песма пева какo је Бoгдан збoг дугoва биo принуђен да прoда свoју „вјерну љубу“ Турчину, кoји је за њу даo „три тoвара блага“ и јoш три се „забрoјаo“ видевши њену лепoту. Али, пo дoласку у његoв двoр, Бoгданoва љуба га је препoзнала каo свoг брата кoг су oдавнo oтели Турци и пoтурчили га, па ју је oн вратиo Бoгдану уз јoш „три тoвара злата“ и „oд злата синију.“ (Синија је велики oкругаo пoслужавник, oкo 80 цм у пречнику, у oвoм случају oд злата, златна oкругла плoча, јасан атрибут сунчанoг Бoга – Бoгдан дoбија oнo штo му заправo припада ЗЛАТНИ КРУГ). Тo све, уз oних дванаест пратилаца, 3x3 тoвара блага, девет (3x3) винoграда и јабуку каo дрвo живoта заправo кoмплетира симбoлику. Љутица Бoгдан је Дабoг, мoћнo Сунце.
На oвoм стећку видимo мач чија је дршка стилизoвана каo Сунце. Пoред њега су јoш два, мања Сунца (три Сунца, Парахелија). Oкo мача се oбавија винoва лoза са грoжђем. Симбoли снажнoг Сунца Дабoга су пoнoвo присутни. Има бар десетак oваквих стећака.
СТАРO СУНЦЕ, СУНЦЕ КOЈЕ ЗАЛАЗИ
Велес27, стари слoвенски Бoг стада, јединo је бoжанствo у слoвенскoм пантеoну, кoје је oписанo каo СТАРАЦ, честo каo старац oгрнут бундoм oд медведа. Медвед је њему пoсвећена живoтиња, и уједнo веoма верoватан његoв териoмoрфни лик. У Велесoвoј бoжанскoј кoмпетенцији су заштита стoке, музике и пoезије, у његoвoм власништву су „гусле самoгласне“ из руских бајки, oд његoве свирке и живoтиње и дрвеће су принуђени да играју.
На идoлу из Збруча, лик кoји би мoгаo да представља старo Сунце има у свoм пoседу кoња и мач. Кoња и мач смo лакo идентификoвали у нарoднoј песми ЖЕНИДБА ДУШАНOВА28 (тражимo старце, медвеђе крзнo, кoња и мач)
...Дадoше му кoпље убoјитo
и мач зелен СТАРOГА Вoина,
Петрашин му изведе кулаша,
МЕЂЕДИНOМ свега oпшивена,
да кулаша царе не пoзнаде....
Кулаш (кoњ бoје земље) је, пo свему судећи, Велесoв, јер припада СТАРOМ Вoјину, oпшивен је МЕЂЕДИНOМ, ту је и МАЧ, кoји припада истoм власнику. Али, садржај песме нам јаснo гoвoри да је стари Вoјин МРТАВ, његoвoм имoвинoм, кoњем, међединoм и мачем рукује Вoјинoв син Милoш, кoји је пастир и има у планини свoју дружину oд тридесет пастира. И oвај пoдатак нас уверава да је реч o Велесу и његoвoм сину, јер је Велес заштитник стада и пастира. Тридесет пастира његoвoг сина нам сугеришу да је тај син бoжанствo другoг реда, кoме припада један месец у гoдини.
Старoга јунака oписује и нарoдна песма ЖЕНИДБА ГРУЈИЦЕ НOВАКOВИЋА29
...Нo етo ти Старoга Нoвака;
на њему је страшнo oдијелo:
на њему је кoжух oд међеда,
на глави му капа вучетиина,
за капoм му крилo oд сoкoла.
Oчи су му двије купе вина,
трепавице oд утине крилo,
и oн нoси САБЉУ старoкoвну....
-------------------------------------
Бре, кoликo Нoвак пoдвикује,
све са гoре лишће oпадаше,
а са земље трава пoлијеће;
Oн дoзивље пoсестриму вилу...
Oпет су сви симбoли Велеса на брoју, јединo недoстаје кoњ, али се пoмиње винo каo атрибут сунчанoг Бoга, пoмиње се сoкo и мoћан бoжански глас, (Велес је заштитник пoезије и певача), каo и пoсестрима кoја је такoђе бoжанскo биће. Чак и име Старине Нoвака асoцира на Велеса, јер је у истo време и стар и нoв, и млад и стар, oн умире на краткoдневицу, пoтoм васкрсава. И oвде, стари јунак има младoг сина Грујицу, кoји предвoди тридесет хајдука.
Каo штo смo, када смo гoвoрили o Кoледу, видели рoђење младoг Бoга Сунца, такo смo у претпoследнoј видели да Сунце мoже и да умре. Бoжанства пo свoјoј дефиницији нису смртна. Њихoва смрт је пo правилу самo привремена, Бoгoви мoгу да васкрсну или да се пoнoвo рoде. Oни пoсећују свет мртвих самo пoвременo и привременo. Ми, наравнo, мoрамo да сазнамo нештo више o тoме.
OДЛАЗАК СУНЦА У ПOДЗЕМНИ СВЕТ – СМРТ СУНЦА (група дoказа бр. 9)
Када смo прoучавали грчку митoлoгију сазнали смo да Бoг Хелиoс вoзи свoја златна кoла пo небу, у кoја је упрегнутo седам крилатих кoња. Када дoђе дo запада, oн предаје свoја кoла и кoње Пoсејдoну, гoспoдару кoња. Тoкoм нoћи, oн се превoзи oкеанoм пoдземнoг света у великoм ПЕХАРУ (пехар и oвде припада сунчанoм Бoгу), кoјим путује oд запада према истoку, да би тамo oпет преузеo свoје кoње и кoла. Из Хoмерoве Oдисеје знамo да Хелиoс на свoм oстрву има свoјих 350 гoведа, oд кoјих му Oдисејеви људи краду пар, чиме изазивају гнев бoжанства. На oснoву oвoг пoдатка ми смo закључили да је грчка сoларна гoдина имала 350 дана, да је 350 дана припадалo Бoгу Сунца, дoк је преoсталих 15 припадалo демoнима или Бoгoвима пoдземнoг света.
Грчки сунчани Бoг Апoлoн такoђе oдлази у пoдземни свет, да би oдатле избавиo свoју мајку Лету. Диoнис, кoји такoђе има атрибуте сунчанoг Бoга, oдлази у пoдземни свет да би oдатле избавиo свoју мајку Семелу. Акo следимo закључак из претхoднoг пасуса, oни се тамo задржавају 15 дана. (350+15=365)
Из ведске књижевнoсти знамo да Бoг Сунца, Вишну, чини свoја три кoрака oд кoјих су два видљива људима, дoк се трећи никo не усуђује да пoгледа. Тај трећи кoрак oн чини, када oд свoјих непријатеља бива савладан и везан са СЕДАМ УЗИЦА, и бачен у бунар, где дoбија име Трита30 (трећи) или Шипивишта (немoћан). Oн ће у тoм бунару сусрести вука, пoтoм ће у мислима принети жртву Бoгoвима и биће спасен. Из његoве пoдземне, вoдене тамнице спашће га двoјица блиставих Ашвина уз пoмoћ Индре.
Из „Химне загoнетке“ из прве мандале Рг веде, сазнали смo да се на небу oкреће „тoчак закoна“ са дванаест паoка, а да на тoм тoчку стoји 360 белих и 360 црних птица. Такo смo схватили да је ведски Сунчани Бoг имаo свoјих 360 дана (и 360 нoћи) дoк су преoсталих пет мoрали припадати Бoгoвима или демoнима пoдземнoг света. Закључили смo да је Трита (Вишну) прoвеo у свoјoј пoдземнoј вoденoј тамници пет дана. (360+5=365)
Да ли верујете да су се oве разлике у схватању ведскoг и старo-грчкoг сoларнoг календара oдржале дo дана данашњег?
Када размислимo бoље, мoрамo да се запитамo: Када тo бoжанствo Сунца oдлази у пoдземни свет? Лoгика намеће самo један oдгoвoр: НА КРАТКOДНЕВИЦУ, на најкраћи дан у гoдини, 21. децембар, кад је Сунце најслабије.
А када се Сунце враћа из пoдземнoг света? Тo смo већ утврдили, нoвo Сунце се рађа у време БOЖИЋА.
Етo видите: према грегoријанскoм календару, Бoжић је ПЕТ дана пoсле краткoдневице. Тo је затo штo је грегoријански календар, пo наређењу папе Гргура (Грегoриус), начиниo мoнах кoји се зваo Диoнизије Мали, кoји је биo пoреклoм Скит, дакле близак индo-иранскoј аријевскoј традицији.
Пo јулијанскoм календару, кoји се oслања на грчку традицију, Бoжић је oкo ПЕТНАЕСТ дана пoсле краткoдневице.
Пo нарoднoм верoвању Срба, oд краткoдневице дo Бoжића трају такoзвани „некрштени дани,“ кoје у истoчнoј Србији зoву и „безбoжни дани.“ У те дане не треба запoчињати никакве пoслoве, не треба се женити, не треба крштавати децу, јер никакви пoслoви немају бoжју заштиту. Нарoд верује да тада на земљи нема Бoга, већ њoме владају свакoјаке авети и демoни. Oваквo верoвање нема упoриште нити у Старoм нити у Нoвoм Завету, нити у биoграфијама светаца. Нема пoдударнoсти ни са данима бoжићнoг пoста, пoст траје дуже.Реч је o oстатку паганскoг верoвања.
„Безбoжни дани“ су управo oни дани када Бoг Сунце oдлази у пoдземни свет. Наравнo, oвакав закључак не мoже пoчивати самo на дo сада реченoм. Мoрамo да видимo да ли нам је нарoднo литерарнo стваралаштвo сачувалo неки пoдатак o бoравку Сунца у тами пoдземнoг света. Пoштo смo већ закључили да је Велес тo старo Сунце, кoје умире, тражићемo старoг јунака у некoм пoдземнoм прoстoру.
Нашли смo таквoг старoг јунака у песми МАРКO КРАЉЕВИЋ И ВУЧА ЏЕНЕРАЛ31
Песма је дуга, па ћемo је делимичнo препричати.
Вуча џенерал зе зарoбиo три српске вoјвoде, Милoша, Ивана и Старoг Тoплицу. Држи их у тамници свoг града Варадина на Дунаву
...Бациo их на днo у тамницу,
ђенo лежи вoда дo кoлена
и јуначке кoсти дo рамена...
Милoш схвата да oвакве услoве неће преживети. Крoз прoзoр тамнице oпази „пoшту-књигoнoшу,“ мoли га да му набави лист хартије, какo би написаo и пoслаo писмo. Oвај му испуњава мoлбу. Милoш пише писмo Краљевићу Марку у кoме га мoли за пoмoћ.
...Па у лице перoм удариo
oд oбраза крви натoчиo,
с крвљу њему писмo запечати,
па га даде пoшти књигoнoши,
и даде му ДВАНАЕСТ ДУКАТА...
Маркo прима писмo и хита у пoмoћ. На свoм кoњу Шарцу преплива Дунав, испред града Варадина пoставља свoј шатoр, пије винo и чека. Вуча дженерал шаље на њега свoг сина Велимира са вoјскoм, али Маркo убија вoјнике и зарoбљава Велимира. Вуча затим сам креће на Марка али и његoва вoјска бива пoбијена а oн сам зарoбљен. Oбoјицу зарoбљеника Маркo ставља на кoње и oдвoди их свoм двoру, у Прилеп. Вoљан је да са Вучинoм женoм, „џенералoвицoм“ размени зарoбљенике, а за угoварање услoва размене oвлашћује Милoша, једнoг oд трoјице Вучиних зарoбљеника. Милoш прегoвара са џенералoвицoм:
...„Не бoј ми се, џенералoвице!
Дај ми вранца Вуче џенерала,
штo га јаше једнoм у гoдини,
када иде у Текију цркви,
oпреми га как’ га Вуча спрема,
да г’ пoиграм прекo Њемадије.32
И дај мени OД ЗЛАТА КАРУЦЕ,
и у њима ДВАНАЕСТ ВРАНАЦА,
штo их преже Вуча џенерале
када иде дo Беча ћесару,
да м’ oднесу СТАРOГА ТOПЛИЦУ.
Дај ми рухo Вуче џенерала,
штo га нoси O ВАСКРСЕНИЈУ,
да oбучем мoјега Тoплицу.“
Све му даде џенералoвица,
И свакoме хиљаду ДУКАТА,
штo ће пити ВИНO дo Прилипа,
па oдoше дo бијела Прилипа...
Већ кoд oних ДВАНАЕСТ ДУКАТА, кoје Милoш даје Пoшти-књигoнoши, схватили смo да је oвo oстатак сoларнoг мита. Дванаест дуката су сасвим адекватан дар сoларнoг Бoга, дванаест златних кругoва, дванаест малих Сунца, дванаест месеци сoларне гoдине. У вoденoј тамници су ТРИ јунака, ТРИГЛАВ ЛИЧНO. Један oд јунака је СТАР и ТOПАO, (стари Тoплица) тo је Велес, старo Сунце. Oн ће се вoзити златним каруцама, вући ће их дванаест вранаца (а ми мoрамo да се сетимo да су вранци, црни кoњи, били пoсвећени Триглаву у Шћећину и Вoлину). Oбући ће oделo кoје се нoси „o васкрсенију,“ чиме се јаснo каже да ће васкрснути.
Наравнo да ће сва трoјица дoбити дукате и винo, јер је тo управo oнo штo им припада, управo тo су атрибути сунчаних Бoгoва. Такo три јунака (три Сунца, ТРИГЛАВ, Парахелија) излазе из пoдземнoг света у свoм пунoм сјају.
Ту се симбoлика не завршава. Варадин је град на Дунаву. Његoвo име пoтиче oд старoг ведскoг кoрена ВАР, штo значи ТВРЂАВА, препрека. Ведски кoрен мoже да има и име реке Дунав, (Данубиус) јер Рг Веда пoзнаје ДАНУ, Бoгињу, мајку свих демoна, oд кoјих је најважнији змај Вритра, кoга је убиo Индра, oслoбађајући зарoбљене вoде. Име ДАНУ33 значи „влажнoст“. Дo данас се сачувалo нарoднo верoвање у Србији да у Дунаву живи 99 демoна. Oдмах се сећамo какo је ведски Трита у бунару, свoјoј вoденoј тамници, среo ВУКА. Етo вука и у нашoј песми, име ВУЧА (дженерал) изведенo је из речи ВУК.
Мнoге слoвенске бајке пoчињу са „Биo једнoм један цар и имаo три сина...“ Такo рећи, уoбичајенo је да један oд њих буде принуђен да сиђе у некакву пећину пoд земљoм, или да oде „у другo царствo“ или „прекo седам мoра и седам гoра“, те да тамo пoтражи и нађе нештo штo је веoма драгoценo и штo је веoма тешкo наћи, да б
Poslednji izmenio Zaga dana Pet 5 Nov - 13:00:53, izmenjeno ukupno 1 puta
Zaga- Šefica Grupe TNT
-
Grad : Niš
Browser :
Broj Postova : 1829
Broj Poena : 27546
Reputacija : 1344
Datum upisa : 24.12.2009
Datum rođenja : 21.05.1973
Godine Starosti : 51
Pol : Zodijak :
Zanimanje : svašta nešto
Moj YOUTube Video :
Re: Slovenski Bog Triglav
У три сакупљена тома под називом ''Песме и обичаји укупног народа српског'' Милош С. Милојевић (1840-1897) нам је оставио благо важно не само за проучаhttps://2img.net/i/fa/wysiwyg/separator.pngвање српске, већ и општесловенске традиције. Овај његов допринос, као резултат великог ентузијазма, научне савести и родољубља, дуго је скриван од очију читалаца. Још за живота пао је у политичку немилост ондашњих српских власти, што се директно и сурово одразило на судбину његовог дела. У каснијем времену, после смрти, према његовом делу се односило са још више ниподаштавања... А, ипак, треба подсетити да се радило о човеку таквог калибра који је за свој историографски рад прошао архиве Москве, Пекинга и Рима, школованог у Београду и Москви, професору који је да би учествовао у ослобађању српских земаља од Турака оставио катедру и значајно научно истраживање, организовао студентске ослободилачке јединице и заједно са њима, храбро, био спреман да се за добро отаџбине и народа одрекне сопственог живота. Та његова, очигледно, лична величина, као што то иначе бива и у животу и у историји, била је таква да је људи нису могли разумети и даље, таква – да често смета. Како тада, тако и касније. Ни до данас, а рачунајући од године штампања прве књиге обредних песама 1869, није приређено ниједно поновљено издање ових песама. Из библиотека се ове књиге не могу позајмити, јер их нема, већ само читати у две српске националне читаонице, па и то тек делимично и само реткима доступно.
И поред тога, ми данас можемо осветлити култ Триглава код Срба из сачуваних народних песама које нам је у наручје предао Милош С. Милојевић, толико истрајан и енергичан да није презао ни да тајно одлази у окупиране српске крајеве, прерушен у зидара или радника, да спава по гробљима или сеницима, само како би овековечио народно памћење.
Како су Срби видели Триглава?
Из извештаја неколицине средњовековних хроничара и бројних касније написаних прегледа посвећених Триглаву најчешће сазнајемо да је ово тролико словенско божанство које се може повезати са аријским Тримуртијем, највише поштовано на северу, у Шћећину и Бранибору (нем. Бранденбург), где су постојали кипови у славу троједног; да је његова култна животиња био црни коњ из чијих су се реакција предвиђали будући догађаји, као и да се може уочити знатан број топонима који су још једно сведочанство о важности овог бога у начину на који су наши преци доживљавали свет – како његове саставне елементе, делове који га чине, тако и њихову повезаност и укупност.
Са друге стране, на дашчицама ''Велесове књиге'', као аутентичном словенском изворнику, остало је забележено ''Прослављање Триглава'':
''Молимо се и клањамо се првом Триглаву и њему велику славу појемо'' (Д-11/А). Потом, наводећи сва божанства поименце, најчешће у тројкама – тријадама (Хорос, Велес и Стрибог, а затим – Вишењ, Лељ и Летиц итд), до најмање битног, које разне систематизације тзв. словенског пантеона богова и не помињу, као што су Плодић, Пчелић, Снежић и слична, завршавају:
''То је суштина Триглава јер сви од њега потичу и њему се опет враћају'' (Д-11/Б).
Према томе, од Триглава све настаје и у њему све завршава, он је почетак и крај свега постојећег. По нечему и због нечега, због своје функције или атрибута, очигледно је испред самог Сварога за кога знамо да је ''свему роду божјем зачетник и творац је свега живог'' (Д-11/А). Дакле, према веровању старих Словена, Триглав је изнад онога који је отац богова и свеколиког живота.
Потом: ''А ми смо се молили Триглаву Великом и Малом. И Триглав нам се придружио и коњицом непријатеља поразио'' (Д-25А).
Осим тога што Словенима помаже у невољи, овде видимо да му се они моле и то – Великом и Малом. Великог Триглава чини тријада богова Сварог – Перун – Световид, а Малог Триглава тријада Хорс – Велес – Стрибог.1
Дакле, Сварог је тек један део Триглава... Који и какав – показаће нам управо српско предање.
Вратићемо се сад на ''Прослављање Триглава'' где пише: ''Јер тајна је велика, како то Сварог бива у исто време и Перун и Световид''2, а кључ и за ову тајну троичности дају српске обредне песме...
Седма тзв. иванданска обредна песма из прве Милојевићеве књиге певала се за време жетвених свечаности и у њој се наводе сви значајни богови који један до другог, у време најјачег сунца током године, преузимају цветни венац као симбол тог сунца, његовог рађања, јачања, највеће снаге, слабљења и умирања; годишњег циклуса уопште3. Осим тога што се набрајају богови, напомиње се неко њихово својство или чак и међусобно сродство: Иван (Купало) – мајка му је Сварога, отац стари Сварог, стриц Радгост, стрина Прпрша, брат Коледо... Дажбог је даждни, Велес товни, војин Перун, велики Јарило, силни Правид, Порева, светли Све(то)вид, млади Пољељ итд.
''Ивањско цвеће петрањско,
Петровско цвеће ивањско!
Иван га бере те бере.
Петар га плете те плете.
Даје га силну Триглаву,
Триглаву светој тројици...''
У овој песми, Триглав је силан и састоји се од тројице. У њему једном садржана су три, која су божанске природе, и обрнуто: та три, ''света'' - како каже песма, чине њега једног – Триглава. Триглав у себи носи троструку божанственост и отуда, што ће се видети и касније у свим наведеним песмама, уз њега увек стоји атрибут -''силни''.4
Следећа песма (бр. 9) која се певала у време прослављања Купала, а интересантна је по томе што описује све радње везане за обраду и прераду лана, пружа јаснију слику о трострукој божанствености Триглава, као и известан одговор на запитаност о разлозима преимућства над Сварогом забележеног у ''Велесовој књизи'':
''Да нам стока буде здрава
Та говеда и те овце
Ти јарићи и јагањци.
Доратасти вељи коњи
Што но носе те јунаке
Миле борце Триглав бора5
Триглав бора те Троице
Вишњег бога Створитеља
Јаког Живе рушитеља
И Брањања Бранитеља.''
Сад је, према томе, јасније: Триглав је вишњи бог и не само да има својства стварања као Сварог, што је код њега тек једна од функција, већ и бранитеља и рушитеља.
Представа Триглава је сложенија од дуалитета, или антитезе, које се појављују нпр. у схватањима манихејаца или код Словена у антиподу Белобог – Црнобог. Осим једноставне противстављености, контрапункта, који су веза између два удаљена и/или међусобно супротстављена квалитета, базирајући се на броју три (чиме се практично из појма слике прелази у појам простора, односно тела, што упућује на питање димензије уопште), Триглав, за разлику од других, добијајући то своје треће лице, као божанство, у себи садржи процесе, тачније развој. Тај развој и представа о животним процесима не би били могући да у лик божанства није укључен ''трећи део, трећа тачка''.
Па ипак, конкретно у овој песми, казивач није био сасвим прецизан; када каже ''створитељ и рушитељ'' говори нам и о соларној и о хтонској природи Триглава, али његова особина ''бранитеља'' још увек није довољно јасна. Можда је то исто као кад у ''Велесовој књизи'' помаже Русичима да победе у борби? Јесте присутна и трећа особина неопходна за поимање вишег система, али и поред свог значаја (бранитеља, помоћника у невољи, ратника), још увек је недовољна да се сагледа постојање процеса као неопходног услова у доказивању да је реч о ''вишњем'' богу.
Обредна песма бр. 107 из прве књиге (певала се на Бадњи дан) представља решење.
''Сива Жива сива силна,
Сива силна голубице!
да куда си путовала?
Одговара Сива Жива
Сива силна голубица:
„Ја сам тамо путовала
У Инђију нашу земљу.
Пролећела Хиндушана
И ту Глобу Тартарију
Црни Хиндуш и Тартару.
Летила сам Господару
Нашем силном Триглав бору
Те гледала што нам чини
Што нам чини заповеда."
Шта чињаше наш господар,
Наш господар Тригљав вељи,
Наш Створитељ и Држитељ
И велики Уморитељ?''
Силни Триглав, велики господар је, сад знамо – створитељ, држитељ и уморитељ. Процеси о којима је било речи могу се препознати: рађање, живљење, умирање, гледано из угла човека, онога који је у позицији пасивног, над којим се врше те 'радње'... Човек, као и све постојеће, се рађа, живи и умире. Али сам Триглав има другачију позицију, за разлику од човека он је активан, тај је који својим деловањем изазива ову последицу, а његово деловање је: стварање, одржавање и разградња. То што се ми рађамо, живимо и умиремо, последица је његове активности, а он је вечан...
Ово је његово чињење!
И песма бр. 137 (Млеткова и заспала девојка) из прве књиге обредних песама показује исто:
''...Триглав бору највећем
Највећем.
Вишњем бору створ'оцу
Створ'оцу.
Силну бору Држ'оцу.
Држ'оцу.
И велику Рушиоцу
Рушиоцу...''
Велики господар, по природи ствари, да би то био мора владати царством. Кад ствара – онда је владар небеса, кад држи – земље, кад мори – господари доњим светом.
Ово су његова поља деловања у простору!
Уосталом: ''По средњовековним западним европским ауторима (Ебон, Херборд и др) три главе Триглава симболизовале су његову власт над три царства – над небом, земљом и подземним светом.''6
Песма бр. 429 из треће књиге ''Песме и обичаји укупног народа српског'' још је један од доказа ове идеје:
'' Сива Жива голубичка!
Кьде си нам путувала?
''Ја сум тамо путувала,
Во Индија стар Индија,
Свако добро куповала,
А по млогу здравје сејир,
Господу је покланала,
Сильн бора Триглавому,
Што ми седит, ни зборува,
Длго много што минува,
Длго много што ћа бидне,
Длго много што живуе,
Де им имат до три сили,
Прва сила на небеса,
Друга сила на под земје,
А трећа ми на та земја...''
Сам извор из српске традиције уверава нас да Триглав има три силе, на небесима, на земљи и под земљом7. Осим тога, Сиви – Живи обелодањује оно што је било, оно што јесте, и оно што ће тек да буде. Његова величина је бескрајна, према томе он влада укупним димензијама и простора и времена.
Ово је његово дејствовање у времену!
'' Са његове три велике главе,
Са три главе великим Триглавом,
Што ми дрма светом тим пребелим,
На све стране и та сва времена...''8
Сходно томе, из претходно наведених српских народних песама се може закључити да Триглав управља:
процесима - рађање, живљење, умирање;
световима (простором) - небеса, земља, подземље и
временом - прошлост, садашњост и будућност.
Постаје јасно и зашто су бројеви који се везују за Триглава - три и (3х3) девет. Ево шта у енциклопедијском речнику ''Словенска митологија'' пише о овим бројевима:
''Број три је најзначајнији елемент бројног низа. Он симболизује довршеност и целину неког тока, који има почетак, средину и крај, и пре свега се јавља у упутствима да се три пута обави ова или она магијска радња (...).'' И: ''Временско значење има и број девет, који се схвата и као утростручавање броја три. Он се јавља у магијским текстовима и ритуалима (...).''9
Ево и потврде из средњовековних хроника: ''...у Шћећину је његов троглави идол стајао на главном од три посвећена брежуљка; приликом гатања, враног коња Триглава трипут би превели преко девет копаља положених на земљу.'' 10
Намеће се питање хоћемо ли ове Триглавове бројеве наћи и у српској народној песми и тиме доказати одређену јединственост представе овог бога код различитих словенских народа...
Да. У песми ''Сива Жива'' (бр. 177, стр. 133) из треће књиге обредних песама:
''Сива жива голубице,
Мила ћерко баба Јагде!
До куда си путовала?
''До нашега господара,
Господара Триглав бора,
И његова мила сина,
Мила сина Световида,
И његове силне браће,
Јаровита, Поревита,
Рановита, Радигоста,
Праве, Прове, Ђурашина,
Даворита, Самовила,
И остале божје силе,
У три-зраку у небесу,
У деветом кола свету,
Више њих је Тризрак Триглав,
Над деветим по три зраку,
Љубила му скуте руке,
И молила за све земно,
За све земно и под земљом.''
Примећујемо још један мотив у до сада наведеним песмама – када казивач каже ''Инђија наша земља''; сећање на Индију као прапостојбину Аријаца и Веда, где се одлази до Триглава, сачувано је у песмама које су усменим путем преношене с колена на колено и задржале се у народном памћењу све до 19. в. н. е, када су записане. Оваквих песама у српском предању има велики број, а овде ћемо навести део још само једне која се истовремено односи и на Триглава:
''... Овди нама кажу.
Рабренога војна,
Скоро ожењена,
Лепо обучена:
Своју љубу љубит!
Свима добро чинит';
Дугом пушком бити.
Бритком сабљом сећи,
Душманине своје
И племена свога.
Тог племена рода
Рода завичаја.
Рода завичаја
Србског господскога.
Србског господскога
Земље племењите.
Племените земље,
Те Инђије свете.
Те Инђије свете
Ђе но Триглав спава.
Ђе но Триглав спава
Русане уснива.''11
Песма је, по свему, нарочито важна како за Србе, тако и за Русе, на известан начин она овде та два етнонима употребљава као синонимна и у некој мери их изједначава. Тако добијамо да је Индија света земља из које је род српски господски (очигледно сећање на друштвено уређење) у којој пребива (спава) Триглав. Одакле су Срби и Руси, одатле је и Триглав. Стога је и Тримурти аријско божанство, рећи ћемо слободно, заправо божанство Срба и Руса у некадашњој древној Индији у ведском времену.12
Рећи ћемо још да се у српским народним песмама Триглав често налази у улози судије који својом појавом и пресудом изазива страхопоштовање: ''...Стаде тица Гангелица. / Уплаши се Триглав бора. / Слава, слава Триглав бору...'' (песма бр. 189, 1. књига). Или:
''...Ко превари свога друга?
Свога друга побратима
Сатрьо га силни Љељу:
Својим оцем страшним Богом.
Страшним Богом Триглав Богом,
А Триглавом светом Тројицом.
Дом му затри Прпрьруша
Страшна сеја Давор Бога,
Посланица Вишња Бога:
Створитеља Држатеља
И страшнога Рушитеља.''13
Песма под називом ''Похођанска, кад умре убрзо невеста''14 описује нам како вила плаче за својом кћерком која је преминула тек што се удала за Давор-бога. Цела родбина тугује за невестом: заовице и јетрвице – ''бијеле виле'', младожења ''млади војно Давор боре'', стара мајка – свекрва – ''стара вила'' и ''стари свјекре Триглав силни'' и питају се који је разлог њене смрти. Међутим, кад у једном тренутку она (мртва) одговори: ''Ја ње вољем војна мога, / ... / ''Војна ми је од зла рода, / Од зла рода тога грјешног, / Мајка му је смртна жјена, / Смртна жјена са земљице, / Са земљице уваћена.'', то према речима младине мајке изазва Триглавов страшни гнев:
''...Кад то зачух стари свјекре / Стари свјекре Троглав боре, / Снашици је говоријо: / ''Снахо моја бјела вило! / Данаске те ја проклињем!'' / Како рече тако створи, / Пропаде ми шћерка моја, / Пропаде ми и умрје ми. / Благослови стари свјекрје, / Благослови љубу своју, / Љубу своју црну земљу, / Да ми живи до вјекова / Зато плачем сејо моја...''
На први поглед Триглавова одлука да прокуне своју већ мртву, тек доведену снају делује страшно и прва помисао би могла бити да овај бог у својој намери да суди изражава само своје лице ''рушиоца, уморитеља''. Међутим, иза овог наизглед безобзирног суда стоји божанска свест о вишим законима. Снаја не само да се није из љубави удала за Давор-бога, што јој Триглав нигде и не замера, већ надајући се једино упливу небеског у свом будућем брачном животу, заправо презире онај део који Давор-бог наслеђује од мајке и који је земаљске природе. Тиме се она огрешује о јединство света, односно његову троичност чији је главни обезбедитељ и заштитник сам Триглав. Отуда нема сумње да је бог такав став морао да казни.
Са становишта људског, казивач нам поручује да и све што је на земљи, макар пролазно и неважно, има своју сврху и свој смисао; па био трун и у овом времену, његово постојање је важно и у дослуху са одлукама божанског.
Наведени цитат из песме показује још један ниво утемељености овакве Триглавове казне. Наиме, ко је уствари свекрва? Свекрва је, како се наводи, ''стара мајка'', ''стара вила'', ''са земљице уваћена'', љуба Триглавова – ''црна земља''. Очигледно је реч о култу земље, култу пра-мајке, остатку матријархата. Оженивши се њоме Триглав (а самим тим и народ који је опевао песму) објављује подједнаку важност мушког и женског принципа и старе богове из времена матријархата уводи у пантеон богова који су ступили на сцену са патријархатом15.
Према томе, Триглав, као тројство, је изван смене богова насталих са променама у развоју људске заједнице.
Триглав је израз самог устројства света.
Он је рођење, живот и смрт; он је прошлост, садашњост и будућност; он је небо, земља и подземље... он је пра-бог! А тако га слави и песма:
''... Ти јунаци млади храбра,
Вељи војни Триглавови,
Триглавови силна Бога,
Силна Бога највећега,
Бога стара Пра Пра Бога...''16
Како су се Срби молили Триглаву?
У првој књизи ''Песама и обичаја укупног народа српског'' појављује се још аутентичних записа у којима се помиње Триглав. Ипак, рекли бисмо да се они по много чему разликују од цитираних у првом делу овог текста; да није реч тек о народним песмама, већ о нарочитим обредним песмама, прецизније - о молитвама овом богу коју су га славиле током верских ритуала.
Пре него што их наведемо у целости, подсетићемо се да су обредне песме ''најстарији слој народних лирских песама... а обједињене су једним доминантним обележјем: извођењем у саставу древне обредне целине, што је и одредило њихову садржину и облик''.17 ''Њих прожима вера у самостално магијско дејство речи и њених носилаца у оквиру обреда...''18 ''У њима су очувани исконски симболи и култови...''19
Већ на основу употребљених израза 'древна обредна целина', 'магијско дејство речи', 'обред', 'симбол' и 'култ' – увиђамо да се налазимо на терену религије; при чему обредне песме представљају ''облик многобожачке религијске свести''.20 Данашњим речником речено – ради се о молитви, а њу нпр. једна друга религијска традиција, хришћанска, најчешће дефинише на следећи начин:
''Ми кад кажемо ријеч ''молитва'' обично мислимо на неку прошњу за нешто. И то је, ако је изречено како треба, молитва, али молитва није у првом реду тражење нечега. Она је прије свега тражење Некога, тј. Бога. Можда је најбољу и најједноставнију дала Терезија од Дјетета Исуса (...): 'За мене је молитва занос срца, једноставан поглед бачен према небу, усклик захвалности и љубави у кушњи као и у радости.'''21
''Она је срце свих врлина, најпре вере. Без молитве нема праве љубави према Богу, нема ни праве љубави према људима. Без молитве нема правог богопознања ни разумевања светих тајни вере православне, без ње не може бити ни правог познања света у коме живимо, ни људи са којима општимо.''22
''Св. Аугустин каже: 'Молитва је крик срца', а св. Иван из Дамаска: 'Молитва је уздигнуће душе к Богу.'' (...) ''О молитви говоримо као о сусрету. Она и јест сусрет у најпосебнијем смислу те ријечи. То је додир, успостављање контакта с Богом. ''23
С обзиром на број лица која се обраћају богу, молитве могу бити појединачне или заједничке (групне)24, а по самој форми разликују се три врсте – молитве прослављања (славоспеви), благодарења (захвалности) и мољења (везане за наше потребе).25
''У молитвама прослављања ми се предајемо осећањима која величају свемогућега Бога... У таквим молитвама ништа не тражимо од Господа (бога). Ми се само усхићујемо његовом величином у једној неописивој срећи што то доживљавамо.''26 У њима ''прослављамо Бога због Његове моћи, доброте и љубави''.27 ''Славоспев је израз поштовања које Му дугујемо за оно што је Он сам по себи.''28
Према томе, са сигурношћу можемо тврдити да се у првој књизи ''Песама и обичаја укупног народа српског'' налазе три заједничке молитве прослављања Триглава (мада песме бр. 197 и 198 имају и елементе мољења при самом крају).
Песма (молитва) под бројем 138.
Пјевај пјесне да пјевамо,
Пјевамо!
Наше боре да славимо
Да славимо:
Триглав бора вјеличамо
Вјеличамо.
У Триглава три снаге,
Три снаге;
Једна држи зјемљицу
Зјемљицу,
И то њебо високо
Високо.
Друга ствара свје наше
Свје наше
Трјећа руши свје наше
Свје наше.
Свје ми зјемно нејачко
Нејачко.
Слава слава Триглаву
Триглаву!
Он ми цуре милује
Милује,
За јунаке дарује
Дарује.
Свакој цури по Рајла
По Рајла
Њима свима по Трајла
По Трајла.
Љек им траје за дуго
За дуго
Живо здраво и срјетно
И срјетно.
Песма (молитва) под бројем 197.
Силни вељи Триглаву!
Триглаву!
Вишњи боже свесилни,
Свесилни!
Погледај нас нејачке
Нејачке,
Твоје створе слабачке
Слабачке,
Ми смо деца грешна ти
Грешна ти!
Слаби мали нејачки
Нејачки,
Удржи нас боже наш,
Боже наш!
Боже богов великих,
Великих!
Спаси наске и живи,
И живи!
Дуго млого година
Година.
Кад умремо узми нас
Узми нас
Твојим светлим палатам'
палатам'.
Песма (молитва) под бројем 198.
Силни велији највећиј
Највећиј!29
Силнији снажни најснажнији!
Јави свети најсветији!
Страшни страшнији најбољи!
Бого мила Тројицо!
Вишња силна држаљко!
Држи наске живи нас!
Стварај наске узми нас!
У те твоје палате
Јасне свете и вечне.
Цар царева највећи!
Створитељу свег и сва!
Бого богова највећих!
Најсилнијих и бољих!
И најгорих и најзлијих!
Горе доле и свуда!
Дај нам живот и снагу:
Свако добро и срећу,
Милост раброст и гозбу,
Добру љубав и слогу.
Ако се за тренутак присетимо наведених дефиниција молитве, рекло би се да ове обредне песме по свему одговарају критеријумима. Као молба за нешто: ''Дај нам живот и снагу: / Свако добро и срећу''; као тражење бога: ''погледај нас нејачке...''; као поглед усмерен према небу: ''вишња силна држаљко'', ''вишњи боже свесилни''; као усклик захвалности и љубави: ''Пјевај пјесне да пјевамо, / Наше боре да славимо...''; као усклик у кушњи: ''Свје ми зјемно нејачко / Слава слава Триглаву...'', или: ''Кад умремо узми нас / Твојим светлим палатам''; без кога нема правог познања света: ''Створитељу свег и сва! / Бого богова највећих!'' или '' У Триглава три снаге, / Једна држи зјемљицу / И то њебо високо / Друга ствара свје наше / Трјећа руши свје наше...'' и сл.
Пре него што наведемо и остале молитве, приметићемо да им се стихови састоје или од седам (седмерац), или од осам слогова (осмерац). За осмерац је карактеристично да његова појава указује на већу старост народних песама од оних које су писане нпр. у толико познатом десетерцу (такође, најстарији француски стих, а у Пољској поезији најзаступљенији). Седмерац, пак, у западноевропско песништво долази из литургијске латинске поезије30, па бисмо рекли да је његова појава и у случају цитираних српских народних песмама (молитвама) додатни доказ њиховог обредног, литургијског, односно религијског карактера.
Следеће три молитве31 певане су као завршни део обреда, при крају прослављања и по томе добијају карактер, прецизније позицију молитви захвалности32. Тачније, по свом месту у обреду ближе су молитвама захвалности, али по садржају још увек - славоспевима.
Овакве појаве постоје и у каснијој, као и у савременој религијској пракси, да се елементи ове две врсте прожимају, јер: ''Захвалити значи, дакле, прославити Бога'' (...), ''захваљивање Богу и славоспев уско су повезани. Практично, немогуће их је раставити.''33
Песма (молитва) под бројем 141.
Ми идемо кућицама
Нашим домима
Нашим домима.
Прослави смо велича смо
Бора Триглава
Бора Триглава!
И његове веље слуге
Љеља и Љељу,
Љеља и Љељу!
И Пољеља и Пољељу
Милу дечицу
Милу дечицу.
Кола смо на кола смо
Кола велика
Кола велика,
И велика и малога
Кола маленог
Кола маленог.
Прослави смо оживи смо
Нашег Смрхарта
Нашег Смрхарта.
Написмо се живе воде
Да не умремо
Да не умремо.
Што ј' умрло да не живи
Као ванпире
Као ванпире.
Што је живо нек се плоди
Плодом обилним
Плодом обилним.
Што с' оплоди нек остане
Нек се одржи
Нек се одржи.
Слава, слава Вишњем бору!
Бору Триглаву,
Бору Триглаву!
И Његовој светој снаги
Снаги највећој,
Снаги највећој.
Песма (молитва) под бројем 200.
Ми слави смо прослависмо,
Прослависмо.34
Прослави смо величасмо.
Величасмо силна Бога!
Силна Бога великога'.
Држитеља створитеља!
Створитеља рушитеља!
Бога нашег највећега.
Највећега Пра Пра Бога!
Који нас је сатворио.
Сатворио и одржо.
Коме ће мо и отићи.
Песма (молитва) под бројем 201.
Ој Љејљу Љејљу
Љејљу!35
Велејасни Љејљу!
Наш премили Љејљу!
Прослави смо хвалисмо,
Велича смо Вишњега!
Превишњега и јасњега!
Триглав Бога највећег.
Свету Тројцу најјасну.
Створитељицу најјачу.
Одржатељицу најкрепку.
Рушитељицу најстрашну.
Осим што се из граматичког лица може закључити да је реч о заједничким (групним) молитвама, додатну потврду за ово пружа нам и појава припева (рефрена) као вербалног дела обреда. Припев има функцију да истакне одређене делове молитве, али и да у верски обред укључи већи број људи и да, кроз дијалог, интензивира емоционалност читавог догађаја. Заправо, припев у молитви је бесмислен ако није присутна група људи која ће га изговарати или певати. Учествујући на тај начин у ритуалу, активно, заједница потврђује своју повезаност, како једних са другима, тако и у свом заједничком односу према богу. Постоји утврђен однос тј. склад између онога који води обред и осталих у групи који му присуствују, као и целе групе, свих учесника обреда заједно - према богу.
Припеви у молитви 138: пјевајмо, да славимо, вјеличајмо, три снаге, зјемљицу, високо, свје наше, нејачко, Триглаву, милује, дарује, по Рајла, по Трајла, за дуго, и срјетно.
Припеви у молитви 197: Триглаву, свесилни, нејачке, слабачке, грешна ти, нејачки, Боже наш, великих, и живи, година, узми нас, палатам'.
Припеви у молитви 198: највећиј', најснажнији, најсветији, најбољи, Тројицо, држаљко, живи нас, узми нас, палате, вечне, највећи, свег и сва, највећих, и бољих, најзлијих, и свуда, и снагу, и срећу, и гозбу, и слогу.
Припеви у молитви 141: нашим домима, бора Триглава, Љеља и Љељу, милу дечицу, кола велика, кола маленог, нашег Смрхарта, да не умремо, као ванпире, плодом обилним, нек се одржи, бору Триглаву, снаги највећој.
Припеви у молитви 200: прослависмо, величасмо, силна Бога, великога, створитеља, рушитеља, највећега, пра пра Бога, сатворио, одржо, и отићи.
Припеви у молитви 201: Љејљу, хвалисмо, Вишњега, јасњега, највећег, најјасну, најјачу, најкрепку, најстрашну.
Читава појава је разумљивија ако је упоредимо са тзв. 'одговарањем на литургијама' у хришћанској православној цркви:
''Свешт: Рцем вси от всеја души, и от всего помишљенија нашего рцем.
Појци: Господи помилуј.
Свешт: Господи сведржитељу, Боже, отец наших, молимтисја, услиши и помилуј.
Појци: Господи помилуј.
Свешт: Помилуј нас, Боже, по велицјеј милости твојеј молимтисја услиши и помилуј.
Појци: Господи помилуј (3 пута).''36
На примеру молитве под бројем 198, следи:
Лице које води обред: Силни велији највећиј!
Остали учесници у обреду: Највећиј!
Лице које води обред: Силнији снажни најснажнији!
Остали учесници у обреду: Најснажнији!
Лице које води обред: Јави свети најсветији!
Остали учесници у обреду: Најсветији!
Лице које води обред: Страшни страшнији најбољи!
Остали учесници у обреду: Најбољи!
Лице које води обред: Бого мила Тројицо!
Остали учесници у обреду: Тројицо!
Лице које води обред: Вишња силна држаљко!
Остали учесници у обреду: Држаљко!
Лице које води обред: Држи наске живи нас!
Остали учесници у обреду: Живи нас!
Лице које води обред: Стварај наске узми нас!
Остали учесници у обреду: Узми нас! итд.
Припеви у старим српским молитвама Триглаву по правилу, дакле, понављају последњу реч претходног стиха. Та кроз припев истакнута реч појачава разумевање суштине бога, у овом случају Триглава, његових главних особина, али говори и о улози, очекивањима, односно судбини човека. Када се појављују припеви ''највећи'', ''најснажнији'', најсветији'', ''најбољи'' и сл., на делу је величање бога, али у исто време и инвокација, призивање бога преко његових атрибута; док припеви ''Тројицо'' или ''Триглаву'' представљају директно клицање, зазивање Бога.
Ево још једног поређења са украјинском народном традицијом у молитви ''Слава велика''37:
Лице које води обред: Слава Сварогу – нашому богу!
Остали учесници у обреду: Слава!
Лице које води обред: Слава Дажбогу! Слава Перуну!
Остали учесници у обреду: Слава!
Лице које води обред: Славу спiваймо Матерi-Славi!
Остали учесници у обреду: Слава!
Лице које води обред: Слава Мокошi! Лелi i Ладi!
Остали учесници у обреду: Слава! итд.
Према томе како Григориј Андрејевич Глинка у свом делу ''Древна религија Словена'' описује обред у славу Световида, закључујемо да је припев једно од обележја звучног дела обреда; друго обележје у погледу звука представља употреба инструмената:
''Тада је велики првосвештеник, дошавши к престолу, клекнуо на колена и, подигавши златну чашу, почео да чита молитве; после приношења чаше рогу који је стајао у руци (кипа) Световида (...) и све се потресло од гласова труба и рогова, од звука бубњева, звона, струна, гусли (...) и гласова појаца који су клицали ''слава!''.''38
Паралела постоји и у српској традицији. Милош С. Милојевић је описао употребу инструмената као звучног дела обреда у српским молитвама Триглаву - код песама бр. 197. и 198: ''Сад узму они дудуке. Највећи дудук метну на рамена њих неколициле, па се грабе да сви у њега дувају. Оне мање дудуке носе око највећих, но тако, да већи долази до највећег, па по степену, док се сва та гомила неогради најмањим у које дувају момчићи. На један мах задувају сви у своје дудуке. У велики удевају и повише пискова, па дувају њих и повише негде. (...) Кад сви задувају у дудуке подигне се такви урлик, писак, врисак, мумљање и бог те зна каквих ту гласова нема...''
Закључујемо да ако у оба случаја инструменти имају исту функцију, онда се мора радити и о томе да и вербални део обреда који они прате такође има исту функцију; па ако је ''првосвештеник почео да чита молитве'' да је онда и у случају овакво устројеног српског обреда реч такође о молитвама.
И као последње, али не и најмање важне доказе да наведене песме заправо представљају изворне старе српске молитве Триглаву, навешћемо још две радње које су пратиле 'извођење' оваквих песама:
''Овако дувајућиј обиђу девет пута око села (...) и ако могу трипут мало даље од села... Овај атар или мало већи простор од села обилазе не девет, него трипут и опет се враћају одакле су и пошли. Ту одиграју трипут, а негде и сад и први пут по девет пута и одпевају горње и идуће песме, па се разлазе кућама.''39
Примећујемо да је читав обред прожет магијском функцијом специфично Триглавових бројева – три и девет. Но присутна је још једна појава данас позната у пракси хришћанске цркве; реч је о опходу у круг. Мештани обилазе село или простор око села три пута! А Дмитриј Зелењин описује једнако овакав ритуал код Руса и Белоруса, наводећи уз читав низ сличних примера, да је управо тај обичај, као прототип, у хришћанску цркву дошао из народне религије.40 Сетимо се да обред венчања данас налаже да младенци три пута обиђу по цркви, или да се о већим празницима обилази око цркве, а да савремене литије (групна молитва!) по свему нису ништа друго него овај исти опход око села сачуван из ранијег времена и из народног веровања.
Потом: ''гатају по коњским корацима и то, ако коњ десном ногом корачи, биће добро, нашта су наменили, ако левом хрђаво. Воде коње да прескачу преко врљика и то увек лијо, па ако прескоче најпре, три, па 7 па 9 без да се копитама додарну до врљика и без да се узтежу тада ће такође бити врло добро, иначе зло и хрђаво.''41
Треба ли подсећати да су у Триглавовом светилишту у Шћећину гатали на исти начин? Да је понашање коња у оба случаја представљало израз воље самог Триглава? Да се ова воља тумачила по истом моделу?
И можемо ли ићи и корак даље: ако је обред био до те мере сличан како на Балтику, тако и на Балкану (на овом примеру), или широм руског пространства, јесмо ли ближе сумњи да је оно што данас зовемо словенска митологија заправо одраз јединственог религиозног, ритуалног система?
Напомене
1. Види: ''Свято-Русские Веды. Книга Велеса'' - перевод, пояснения А. И. Асова, стр. 315. Такође, у свом тумачењу ''Велесове књиге'', Галина Лозко понудила је реконструкцију дашчица 11-А и 11-Б, према којој у Сварзи највише место заузима Велики Триглав кога чине Сварог (у улози оца), Перун (сина) и Световид (духа). Види: ''Велесова книга – Волховник'' – лiтературний переклад, укладення те коментарi Г. С. Лозко, стр. 327. Са друге стране, Гиљфердинг у својој књизи ''Историја балтичких Словена'' доказује како су Световид и Триглав по много чему једно божанство, полазећи од обреда гатања који је сличан, преко поликефалности, до коња (истина различитих боја) преко чијих поступака се предвиђа будућност. Види: ''Исторiя балтiйскихъ Славяанъ'' - А. Гильфердинг, стр. 165.
2. Види: ''Велесова књига'', 1. део, стр. 151.
3. Иста песма: ''Плаветно цвеће кољедско, / Кољедско цвеће купалско! / Купал га бере те бере / Свом брату млађем говори: / ''Мој брате млади Коледо! / Ево ти цветак обиља! / Плети га брале плети га, / Чувај га брале чувај га. / До мога смртна умрења, / До твога чудна рођења / И до твог страшног умрења. / Сачувај брате млађани! / Нашему брату најмлађем / Божићу сину Сварога.'' (...)
4. У другом делу текста видећемо како се у многим песмама ово 'силни' појачава: ''силни, вељи, највећиј'', ''свесилни'', ''вишњи, свети, најсветији''...
5. Уобичајено, попут других народа, Срби су користили еуфемизам 'бор', како би избегли директно помињање речи 'бог'.
6. ''Словенска митологија – енциклопедијски речник'', стр. 538.
7. Тј. прав, јав и нав.
8. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 3; песма бр. 193 (Радгост и гости), стр. 144-145.
9. ''Словенска митологија – енциклопедијски речник'', стр. 54.
10. ''Словенска митологија – енциклопедијски речник'', стр. 539.
11. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 1; песма бр. 247 (Војну).
12. Проф. Сретен Петровић у књизи ''Систем српске митологије'' (стр. 191) закључује да су ове песме новијег датума или знатно прерађене. Рекли бисмо, да када се народ нађе у одређеној ситуацији у новијем добу, присећа се и опева сличну ситуацију из своје историје и у њој налази надахнуће и могуће разрешење за искушења којима је изложен у том тренутку када настаје песма. Таквих појава има и у народној (и епској и лирској) поезији, у песништву, али и у уметности уопште. Сетимо се нпр. филма Здравка Шотре ''Бој на Косову'' у коме се у радњи која се тиче саме Косовске битке (1389) преплићу дијалози у вези са ситуацијом у којој се Србија поводом косовског питања нашла крајем 20. века, као и мотива за настанак тог филма. Или, пример слике Паје Јовановића ''Сеоба Срба'' (1896) , настале као наруџбина од стране патријарха Георгија Бранковића којом је хтео да подсети како Срби са Косова нису народ тек побегао од Турака, већ ратници, под оружјем, пристигли на територију данашње Војводине са већ унапред договореним условима и статусом, што је требало да изазове реакцију аустро-угарских власти крајем 19. века. Вергилијева ''Енеида'' је сличан пример. Тако је народ у страху од непријатеља (највероватније Турака) сместио у песми Триглава на аријски простор; чињеница да је народ у неко касније време у својој потреби да се заштити и ојача морал, присетио се аријског ареала и једнокрвности са Русима, доказ је да је сачувао вишевековно сећање на своје аријско порекло, а да је у времену невоље имао потребу да се позове на њега... То што је песма новијег датума не умањује њену аргументацију, напротив, говори колико је и после толиких векова остало живо сећање на братство, порекло, па и архетип.
13. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 1; песма бр. 191.
14. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 2; песма бр. 348, стр. 208-211.
15. Ова одбрана матријархата и старих богиња није случајна. Тако, Григориј Андрејевич Глинка у својој књизи ''Древна религија Словена'' наводи женско божанство Триглаву и за њу каже да је то богиња земље којој нису градили храмове у насељеним местима, већ су се њој молили по кијевским пољанама и ливадама. Представљана је као жена са три главе које су свака за себе означавале три начела, тачније елемента на земљи: земљу, воду и ваздух (док још богови нису људима подарили огањ) или долине, горе и шуме. И Триглаву је карактерисало разумевање прошлог, садашњег и будућег.
16. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 1; песма бр. 216.
17. ''Речник књижевних термина'', стр. 498.
18. ''Речник књижевних термина'', стр. 499.
19. ''Речник књижевних термина'', стр. 500.
20. ''Као и други облици многобожачке религијске свести, тако су и обредне песме биле вековима на удару црквених забрана и прогона, о чему постоје многа документа. Упркос томе, виталне лирске обредне форме, чуване у породици и у широј људској заједници као светиња и аманет предака, пратиле су и даље, тајно или јавно, свакидашњи људски живот. Добар део наше лирске народне традиције у целини прожело је 'паганско осећање живота' (В. Недић).'' Види: ''Речник књижевних термина'', стр. 499.
21. Види: http://www.katolici.org/kolumne.php?action=c_vidi&id=10230
22. Види: http://pic4.piczo.com/Bogoslovlje-KJV1611/?g=39814760
23. Види: http://www.skac.hr/biblija/1_moliti_s_biblijom.htm
24. ''Још нас поучава да се молимо појединачно, насамо у својој соби (Матеј 6,6), али да је такође потребно молити се заједнички, особито у храму, са другом браћом у вери, на заједничком богослужењу...'' Види: http://veronauka.tripod.com/latinica/knjige_lat/molitvenik_lat/molitvenik_lat.htm.
25. ''Веронаука у кући'', стр. 106-112.
26. ''Веронаука у кући'', стр. 107-108.
27. Види: http://veronauka.tripod.com/latinica/knjige_lat/molitvenik_lat/molitvenik_lat.htm
28. Види: http://www.svetlostistine.org/Knjige/MolitvaHallesby/7i.htm
29. Примедба М. С. Милојевића: ''Тако се повторавају, после сваке врсте последњи слогови и речи од ових.''
30. Види: ''Речник књижевних термина'', стр. 515-516, 701-702.
31. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', 1. књига.
32. ''У молитвама благодарења ми се з
И поред тога, ми данас можемо осветлити култ Триглава код Срба из сачуваних народних песама које нам је у наручје предао Милош С. Милојевић, толико истрајан и енергичан да није презао ни да тајно одлази у окупиране српске крајеве, прерушен у зидара или радника, да спава по гробљима или сеницима, само како би овековечио народно памћење.
Како су Срби видели Триглава?
Из извештаја неколицине средњовековних хроничара и бројних касније написаних прегледа посвећених Триглаву најчешће сазнајемо да је ово тролико словенско божанство које се може повезати са аријским Тримуртијем, највише поштовано на северу, у Шћећину и Бранибору (нем. Бранденбург), где су постојали кипови у славу троједног; да је његова култна животиња био црни коњ из чијих су се реакција предвиђали будући догађаји, као и да се може уочити знатан број топонима који су још једно сведочанство о важности овог бога у начину на који су наши преци доживљавали свет – како његове саставне елементе, делове који га чине, тако и њихову повезаност и укупност.
Са друге стране, на дашчицама ''Велесове књиге'', као аутентичном словенском изворнику, остало је забележено ''Прослављање Триглава'':
''Молимо се и клањамо се првом Триглаву и њему велику славу појемо'' (Д-11/А). Потом, наводећи сва божанства поименце, најчешће у тројкама – тријадама (Хорос, Велес и Стрибог, а затим – Вишењ, Лељ и Летиц итд), до најмање битног, које разне систематизације тзв. словенског пантеона богова и не помињу, као што су Плодић, Пчелић, Снежић и слична, завршавају:
''То је суштина Триглава јер сви од њега потичу и њему се опет враћају'' (Д-11/Б).
Према томе, од Триглава све настаје и у њему све завршава, он је почетак и крај свега постојећег. По нечему и због нечега, због своје функције или атрибута, очигледно је испред самог Сварога за кога знамо да је ''свему роду божјем зачетник и творац је свега живог'' (Д-11/А). Дакле, према веровању старих Словена, Триглав је изнад онога који је отац богова и свеколиког живота.
Потом: ''А ми смо се молили Триглаву Великом и Малом. И Триглав нам се придружио и коњицом непријатеља поразио'' (Д-25А).
Осим тога што Словенима помаже у невољи, овде видимо да му се они моле и то – Великом и Малом. Великог Триглава чини тријада богова Сварог – Перун – Световид, а Малог Триглава тријада Хорс – Велес – Стрибог.1
Дакле, Сварог је тек један део Триглава... Који и какав – показаће нам управо српско предање.
Вратићемо се сад на ''Прослављање Триглава'' где пише: ''Јер тајна је велика, како то Сварог бива у исто време и Перун и Световид''2, а кључ и за ову тајну троичности дају српске обредне песме...
Седма тзв. иванданска обредна песма из прве Милојевићеве књиге певала се за време жетвених свечаности и у њој се наводе сви значајни богови који један до другог, у време најјачег сунца током године, преузимају цветни венац као симбол тог сунца, његовог рађања, јачања, највеће снаге, слабљења и умирања; годишњег циклуса уопште3. Осим тога што се набрајају богови, напомиње се неко њихово својство или чак и међусобно сродство: Иван (Купало) – мајка му је Сварога, отац стари Сварог, стриц Радгост, стрина Прпрша, брат Коледо... Дажбог је даждни, Велес товни, војин Перун, велики Јарило, силни Правид, Порева, светли Све(то)вид, млади Пољељ итд.
''Ивањско цвеће петрањско,
Петровско цвеће ивањско!
Иван га бере те бере.
Петар га плете те плете.
Даје га силну Триглаву,
Триглаву светој тројици...''
У овој песми, Триглав је силан и састоји се од тројице. У њему једном садржана су три, која су божанске природе, и обрнуто: та три, ''света'' - како каже песма, чине њега једног – Триглава. Триглав у себи носи троструку божанственост и отуда, што ће се видети и касније у свим наведеним песмама, уз њега увек стоји атрибут -''силни''.4
Следећа песма (бр. 9) која се певала у време прослављања Купала, а интересантна је по томе што описује све радње везане за обраду и прераду лана, пружа јаснију слику о трострукој божанствености Триглава, као и известан одговор на запитаност о разлозима преимућства над Сварогом забележеног у ''Велесовој књизи'':
''Да нам стока буде здрава
Та говеда и те овце
Ти јарићи и јагањци.
Доратасти вељи коњи
Што но носе те јунаке
Миле борце Триглав бора5
Триглав бора те Троице
Вишњег бога Створитеља
Јаког Живе рушитеља
И Брањања Бранитеља.''
Сад је, према томе, јасније: Триглав је вишњи бог и не само да има својства стварања као Сварог, што је код њега тек једна од функција, већ и бранитеља и рушитеља.
Представа Триглава је сложенија од дуалитета, или антитезе, које се појављују нпр. у схватањима манихејаца или код Словена у антиподу Белобог – Црнобог. Осим једноставне противстављености, контрапункта, који су веза између два удаљена и/или међусобно супротстављена квалитета, базирајући се на броју три (чиме се практично из појма слике прелази у појам простора, односно тела, што упућује на питање димензије уопште), Триглав, за разлику од других, добијајући то своје треће лице, као божанство, у себи садржи процесе, тачније развој. Тај развој и представа о животним процесима не би били могући да у лик божанства није укључен ''трећи део, трећа тачка''.
Па ипак, конкретно у овој песми, казивач није био сасвим прецизан; када каже ''створитељ и рушитељ'' говори нам и о соларној и о хтонској природи Триглава, али његова особина ''бранитеља'' још увек није довољно јасна. Можда је то исто као кад у ''Велесовој књизи'' помаже Русичима да победе у борби? Јесте присутна и трећа особина неопходна за поимање вишег система, али и поред свог значаја (бранитеља, помоћника у невољи, ратника), још увек је недовољна да се сагледа постојање процеса као неопходног услова у доказивању да је реч о ''вишњем'' богу.
Обредна песма бр. 107 из прве књиге (певала се на Бадњи дан) представља решење.
''Сива Жива сива силна,
Сива силна голубице!
да куда си путовала?
Одговара Сива Жива
Сива силна голубица:
„Ја сам тамо путовала
У Инђију нашу земљу.
Пролећела Хиндушана
И ту Глобу Тартарију
Црни Хиндуш и Тартару.
Летила сам Господару
Нашем силном Триглав бору
Те гледала што нам чини
Што нам чини заповеда."
Шта чињаше наш господар,
Наш господар Тригљав вељи,
Наш Створитељ и Држитељ
И велики Уморитељ?''
Силни Триглав, велики господар је, сад знамо – створитељ, држитељ и уморитељ. Процеси о којима је било речи могу се препознати: рађање, живљење, умирање, гледано из угла човека, онога који је у позицији пасивног, над којим се врше те 'радње'... Човек, као и све постојеће, се рађа, живи и умире. Али сам Триглав има другачију позицију, за разлику од човека он је активан, тај је који својим деловањем изазива ову последицу, а његово деловање је: стварање, одржавање и разградња. То што се ми рађамо, живимо и умиремо, последица је његове активности, а он је вечан...
Ово је његово чињење!
И песма бр. 137 (Млеткова и заспала девојка) из прве књиге обредних песама показује исто:
''...Триглав бору највећем
Највећем.
Вишњем бору створ'оцу
Створ'оцу.
Силну бору Држ'оцу.
Држ'оцу.
И велику Рушиоцу
Рушиоцу...''
Велики господар, по природи ствари, да би то био мора владати царством. Кад ствара – онда је владар небеса, кад држи – земље, кад мори – господари доњим светом.
Ово су његова поља деловања у простору!
Уосталом: ''По средњовековним западним европским ауторима (Ебон, Херборд и др) три главе Триглава симболизовале су његову власт над три царства – над небом, земљом и подземним светом.''6
Песма бр. 429 из треће књиге ''Песме и обичаји укупног народа српског'' још је један од доказа ове идеје:
'' Сива Жива голубичка!
Кьде си нам путувала?
''Ја сум тамо путувала,
Во Индија стар Индија,
Свако добро куповала,
А по млогу здравје сејир,
Господу је покланала,
Сильн бора Триглавому,
Што ми седит, ни зборува,
Длго много што минува,
Длго много што ћа бидне,
Длго много што живуе,
Де им имат до три сили,
Прва сила на небеса,
Друга сила на под земје,
А трећа ми на та земја...''
Сам извор из српске традиције уверава нас да Триглав има три силе, на небесима, на земљи и под земљом7. Осим тога, Сиви – Живи обелодањује оно што је било, оно што јесте, и оно што ће тек да буде. Његова величина је бескрајна, према томе он влада укупним димензијама и простора и времена.
Ово је његово дејствовање у времену!
'' Са његове три велике главе,
Са три главе великим Триглавом,
Што ми дрма светом тим пребелим,
На све стране и та сва времена...''8
Сходно томе, из претходно наведених српских народних песама се може закључити да Триглав управља:
процесима - рађање, живљење, умирање;
световима (простором) - небеса, земља, подземље и
временом - прошлост, садашњост и будућност.
Постаје јасно и зашто су бројеви који се везују за Триглава - три и (3х3) девет. Ево шта у енциклопедијском речнику ''Словенска митологија'' пише о овим бројевима:
''Број три је најзначајнији елемент бројног низа. Он симболизује довршеност и целину неког тока, који има почетак, средину и крај, и пре свега се јавља у упутствима да се три пута обави ова или она магијска радња (...).'' И: ''Временско значење има и број девет, који се схвата и као утростручавање броја три. Он се јавља у магијским текстовима и ритуалима (...).''9
Ево и потврде из средњовековних хроника: ''...у Шћећину је његов троглави идол стајао на главном од три посвећена брежуљка; приликом гатања, враног коња Триглава трипут би превели преко девет копаља положених на земљу.'' 10
Намеће се питање хоћемо ли ове Триглавове бројеве наћи и у српској народној песми и тиме доказати одређену јединственост представе овог бога код различитих словенских народа...
Да. У песми ''Сива Жива'' (бр. 177, стр. 133) из треће књиге обредних песама:
''Сива жива голубице,
Мила ћерко баба Јагде!
До куда си путовала?
''До нашега господара,
Господара Триглав бора,
И његова мила сина,
Мила сина Световида,
И његове силне браће,
Јаровита, Поревита,
Рановита, Радигоста,
Праве, Прове, Ђурашина,
Даворита, Самовила,
И остале божје силе,
У три-зраку у небесу,
У деветом кола свету,
Више њих је Тризрак Триглав,
Над деветим по три зраку,
Љубила му скуте руке,
И молила за све земно,
За све земно и под земљом.''
Примећујемо још један мотив у до сада наведеним песмама – када казивач каже ''Инђија наша земља''; сећање на Индију као прапостојбину Аријаца и Веда, где се одлази до Триглава, сачувано је у песмама које су усменим путем преношене с колена на колено и задржале се у народном памћењу све до 19. в. н. е, када су записане. Оваквих песама у српском предању има велики број, а овде ћемо навести део још само једне која се истовремено односи и на Триглава:
''... Овди нама кажу.
Рабренога војна,
Скоро ожењена,
Лепо обучена:
Своју љубу љубит!
Свима добро чинит';
Дугом пушком бити.
Бритком сабљом сећи,
Душманине своје
И племена свога.
Тог племена рода
Рода завичаја.
Рода завичаја
Србског господскога.
Србског господскога
Земље племењите.
Племените земље,
Те Инђије свете.
Те Инђије свете
Ђе но Триглав спава.
Ђе но Триглав спава
Русане уснива.''11
Песма је, по свему, нарочито важна како за Србе, тако и за Русе, на известан начин она овде та два етнонима употребљава као синонимна и у некој мери их изједначава. Тако добијамо да је Индија света земља из које је род српски господски (очигледно сећање на друштвено уређење) у којој пребива (спава) Триглав. Одакле су Срби и Руси, одатле је и Триглав. Стога је и Тримурти аријско божанство, рећи ћемо слободно, заправо божанство Срба и Руса у некадашњој древној Индији у ведском времену.12
Рећи ћемо још да се у српским народним песмама Триглав често налази у улози судије који својом појавом и пресудом изазива страхопоштовање: ''...Стаде тица Гангелица. / Уплаши се Триглав бора. / Слава, слава Триглав бору...'' (песма бр. 189, 1. књига). Или:
''...Ко превари свога друга?
Свога друга побратима
Сатрьо га силни Љељу:
Својим оцем страшним Богом.
Страшним Богом Триглав Богом,
А Триглавом светом Тројицом.
Дом му затри Прпрьруша
Страшна сеја Давор Бога,
Посланица Вишња Бога:
Створитеља Држатеља
И страшнога Рушитеља.''13
Песма под називом ''Похођанска, кад умре убрзо невеста''14 описује нам како вила плаче за својом кћерком која је преминула тек што се удала за Давор-бога. Цела родбина тугује за невестом: заовице и јетрвице – ''бијеле виле'', младожења ''млади војно Давор боре'', стара мајка – свекрва – ''стара вила'' и ''стари свјекре Триглав силни'' и питају се који је разлог њене смрти. Међутим, кад у једном тренутку она (мртва) одговори: ''Ја ње вољем војна мога, / ... / ''Војна ми је од зла рода, / Од зла рода тога грјешног, / Мајка му је смртна жјена, / Смртна жјена са земљице, / Са земљице уваћена.'', то према речима младине мајке изазва Триглавов страшни гнев:
''...Кад то зачух стари свјекре / Стари свјекре Троглав боре, / Снашици је говоријо: / ''Снахо моја бјела вило! / Данаске те ја проклињем!'' / Како рече тако створи, / Пропаде ми шћерка моја, / Пропаде ми и умрје ми. / Благослови стари свјекрје, / Благослови љубу своју, / Љубу своју црну земљу, / Да ми живи до вјекова / Зато плачем сејо моја...''
На први поглед Триглавова одлука да прокуне своју већ мртву, тек доведену снају делује страшно и прва помисао би могла бити да овај бог у својој намери да суди изражава само своје лице ''рушиоца, уморитеља''. Међутим, иза овог наизглед безобзирног суда стоји божанска свест о вишим законима. Снаја не само да се није из љубави удала за Давор-бога, што јој Триглав нигде и не замера, већ надајући се једино упливу небеског у свом будућем брачном животу, заправо презире онај део који Давор-бог наслеђује од мајке и који је земаљске природе. Тиме се она огрешује о јединство света, односно његову троичност чији је главни обезбедитељ и заштитник сам Триглав. Отуда нема сумње да је бог такав став морао да казни.
Са становишта људског, казивач нам поручује да и све што је на земљи, макар пролазно и неважно, има своју сврху и свој смисао; па био трун и у овом времену, његово постојање је важно и у дослуху са одлукама божанског.
Наведени цитат из песме показује још један ниво утемељености овакве Триглавове казне. Наиме, ко је уствари свекрва? Свекрва је, како се наводи, ''стара мајка'', ''стара вила'', ''са земљице уваћена'', љуба Триглавова – ''црна земља''. Очигледно је реч о култу земље, култу пра-мајке, остатку матријархата. Оженивши се њоме Триглав (а самим тим и народ који је опевао песму) објављује подједнаку важност мушког и женског принципа и старе богове из времена матријархата уводи у пантеон богова који су ступили на сцену са патријархатом15.
Према томе, Триглав, као тројство, је изван смене богова насталих са променама у развоју људске заједнице.
Триглав је израз самог устројства света.
Он је рођење, живот и смрт; он је прошлост, садашњост и будућност; он је небо, земља и подземље... он је пра-бог! А тако га слави и песма:
''... Ти јунаци млади храбра,
Вељи војни Триглавови,
Триглавови силна Бога,
Силна Бога највећега,
Бога стара Пра Пра Бога...''16
Како су се Срби молили Триглаву?
У првој књизи ''Песама и обичаја укупног народа српског'' појављује се још аутентичних записа у којима се помиње Триглав. Ипак, рекли бисмо да се они по много чему разликују од цитираних у првом делу овог текста; да није реч тек о народним песмама, већ о нарочитим обредним песмама, прецизније - о молитвама овом богу коју су га славиле током верских ритуала.
Пре него што их наведемо у целости, подсетићемо се да су обредне песме ''најстарији слој народних лирских песама... а обједињене су једним доминантним обележјем: извођењем у саставу древне обредне целине, што је и одредило њихову садржину и облик''.17 ''Њих прожима вера у самостално магијско дејство речи и њених носилаца у оквиру обреда...''18 ''У њима су очувани исконски симболи и култови...''19
Већ на основу употребљених израза 'древна обредна целина', 'магијско дејство речи', 'обред', 'симбол' и 'култ' – увиђамо да се налазимо на терену религије; при чему обредне песме представљају ''облик многобожачке религијске свести''.20 Данашњим речником речено – ради се о молитви, а њу нпр. једна друга религијска традиција, хришћанска, најчешће дефинише на следећи начин:
''Ми кад кажемо ријеч ''молитва'' обично мислимо на неку прошњу за нешто. И то је, ако је изречено како треба, молитва, али молитва није у првом реду тражење нечега. Она је прије свега тражење Некога, тј. Бога. Можда је најбољу и најједноставнију дала Терезија од Дјетета Исуса (...): 'За мене је молитва занос срца, једноставан поглед бачен према небу, усклик захвалности и љубави у кушњи као и у радости.'''21
''Она је срце свих врлина, најпре вере. Без молитве нема праве љубави према Богу, нема ни праве љубави према људима. Без молитве нема правог богопознања ни разумевања светих тајни вере православне, без ње не може бити ни правог познања света у коме живимо, ни људи са којима општимо.''22
''Св. Аугустин каже: 'Молитва је крик срца', а св. Иван из Дамаска: 'Молитва је уздигнуће душе к Богу.'' (...) ''О молитви говоримо као о сусрету. Она и јест сусрет у најпосебнијем смислу те ријечи. То је додир, успостављање контакта с Богом. ''23
С обзиром на број лица која се обраћају богу, молитве могу бити појединачне или заједничке (групне)24, а по самој форми разликују се три врсте – молитве прослављања (славоспеви), благодарења (захвалности) и мољења (везане за наше потребе).25
''У молитвама прослављања ми се предајемо осећањима која величају свемогућега Бога... У таквим молитвама ништа не тражимо од Господа (бога). Ми се само усхићујемо његовом величином у једној неописивој срећи што то доживљавамо.''26 У њима ''прослављамо Бога због Његове моћи, доброте и љубави''.27 ''Славоспев је израз поштовања које Му дугујемо за оно што је Он сам по себи.''28
Према томе, са сигурношћу можемо тврдити да се у првој књизи ''Песама и обичаја укупног народа српског'' налазе три заједничке молитве прослављања Триглава (мада песме бр. 197 и 198 имају и елементе мољења при самом крају).
Песма (молитва) под бројем 138.
Пјевај пјесне да пјевамо,
Пјевамо!
Наше боре да славимо
Да славимо:
Триглав бора вјеличамо
Вјеличамо.
У Триглава три снаге,
Три снаге;
Једна држи зјемљицу
Зјемљицу,
И то њебо високо
Високо.
Друга ствара свје наше
Свје наше
Трјећа руши свје наше
Свје наше.
Свје ми зјемно нејачко
Нејачко.
Слава слава Триглаву
Триглаву!
Он ми цуре милује
Милује,
За јунаке дарује
Дарује.
Свакој цури по Рајла
По Рајла
Њима свима по Трајла
По Трајла.
Љек им траје за дуго
За дуго
Живо здраво и срјетно
И срјетно.
Песма (молитва) под бројем 197.
Силни вељи Триглаву!
Триглаву!
Вишњи боже свесилни,
Свесилни!
Погледај нас нејачке
Нејачке,
Твоје створе слабачке
Слабачке,
Ми смо деца грешна ти
Грешна ти!
Слаби мали нејачки
Нејачки,
Удржи нас боже наш,
Боже наш!
Боже богов великих,
Великих!
Спаси наске и живи,
И живи!
Дуго млого година
Година.
Кад умремо узми нас
Узми нас
Твојим светлим палатам'
палатам'.
Песма (молитва) под бројем 198.
Силни велији највећиј
Највећиј!29
Силнији снажни најснажнији!
Јави свети најсветији!
Страшни страшнији најбољи!
Бого мила Тројицо!
Вишња силна држаљко!
Држи наске живи нас!
Стварај наске узми нас!
У те твоје палате
Јасне свете и вечне.
Цар царева највећи!
Створитељу свег и сва!
Бого богова највећих!
Најсилнијих и бољих!
И најгорих и најзлијих!
Горе доле и свуда!
Дај нам живот и снагу:
Свако добро и срећу,
Милост раброст и гозбу,
Добру љубав и слогу.
Ако се за тренутак присетимо наведених дефиниција молитве, рекло би се да ове обредне песме по свему одговарају критеријумима. Као молба за нешто: ''Дај нам живот и снагу: / Свако добро и срећу''; као тражење бога: ''погледај нас нејачке...''; као поглед усмерен према небу: ''вишња силна држаљко'', ''вишњи боже свесилни''; као усклик захвалности и љубави: ''Пјевај пјесне да пјевамо, / Наше боре да славимо...''; као усклик у кушњи: ''Свје ми зјемно нејачко / Слава слава Триглаву...'', или: ''Кад умремо узми нас / Твојим светлим палатам''; без кога нема правог познања света: ''Створитељу свег и сва! / Бого богова највећих!'' или '' У Триглава три снаге, / Једна држи зјемљицу / И то њебо високо / Друга ствара свје наше / Трјећа руши свје наше...'' и сл.
Пре него што наведемо и остале молитве, приметићемо да им се стихови састоје или од седам (седмерац), или од осам слогова (осмерац). За осмерац је карактеристично да његова појава указује на већу старост народних песама од оних које су писане нпр. у толико познатом десетерцу (такође, најстарији француски стих, а у Пољској поезији најзаступљенији). Седмерац, пак, у западноевропско песништво долази из литургијске латинске поезије30, па бисмо рекли да је његова појава и у случају цитираних српских народних песмама (молитвама) додатни доказ њиховог обредног, литургијског, односно религијског карактера.
Следеће три молитве31 певане су као завршни део обреда, при крају прослављања и по томе добијају карактер, прецизније позицију молитви захвалности32. Тачније, по свом месту у обреду ближе су молитвама захвалности, али по садржају још увек - славоспевима.
Овакве појаве постоје и у каснијој, као и у савременој религијској пракси, да се елементи ове две врсте прожимају, јер: ''Захвалити значи, дакле, прославити Бога'' (...), ''захваљивање Богу и славоспев уско су повезани. Практично, немогуће их је раставити.''33
Песма (молитва) под бројем 141.
Ми идемо кућицама
Нашим домима
Нашим домима.
Прослави смо велича смо
Бора Триглава
Бора Триглава!
И његове веље слуге
Љеља и Љељу,
Љеља и Љељу!
И Пољеља и Пољељу
Милу дечицу
Милу дечицу.
Кола смо на кола смо
Кола велика
Кола велика,
И велика и малога
Кола маленог
Кола маленог.
Прослави смо оживи смо
Нашег Смрхарта
Нашег Смрхарта.
Написмо се живе воде
Да не умремо
Да не умремо.
Што ј' умрло да не живи
Као ванпире
Као ванпире.
Што је живо нек се плоди
Плодом обилним
Плодом обилним.
Што с' оплоди нек остане
Нек се одржи
Нек се одржи.
Слава, слава Вишњем бору!
Бору Триглаву,
Бору Триглаву!
И Његовој светој снаги
Снаги највећој,
Снаги највећој.
Песма (молитва) под бројем 200.
Ми слави смо прослависмо,
Прослависмо.34
Прослави смо величасмо.
Величасмо силна Бога!
Силна Бога великога'.
Држитеља створитеља!
Створитеља рушитеља!
Бога нашег највећега.
Највећега Пра Пра Бога!
Који нас је сатворио.
Сатворио и одржо.
Коме ће мо и отићи.
Песма (молитва) под бројем 201.
Ој Љејљу Љејљу
Љејљу!35
Велејасни Љејљу!
Наш премили Љејљу!
Прослави смо хвалисмо,
Велича смо Вишњега!
Превишњега и јасњега!
Триглав Бога највећег.
Свету Тројцу најјасну.
Створитељицу најјачу.
Одржатељицу најкрепку.
Рушитељицу најстрашну.
Осим што се из граматичког лица може закључити да је реч о заједничким (групним) молитвама, додатну потврду за ово пружа нам и појава припева (рефрена) као вербалног дела обреда. Припев има функцију да истакне одређене делове молитве, али и да у верски обред укључи већи број људи и да, кроз дијалог, интензивира емоционалност читавог догађаја. Заправо, припев у молитви је бесмислен ако није присутна група људи која ће га изговарати или певати. Учествујући на тај начин у ритуалу, активно, заједница потврђује своју повезаност, како једних са другима, тако и у свом заједничком односу према богу. Постоји утврђен однос тј. склад између онога који води обред и осталих у групи који му присуствују, као и целе групе, свих учесника обреда заједно - према богу.
Припеви у молитви 138: пјевајмо, да славимо, вјеличајмо, три снаге, зјемљицу, високо, свје наше, нејачко, Триглаву, милује, дарује, по Рајла, по Трајла, за дуго, и срјетно.
Припеви у молитви 197: Триглаву, свесилни, нејачке, слабачке, грешна ти, нејачки, Боже наш, великих, и живи, година, узми нас, палатам'.
Припеви у молитви 198: највећиј', најснажнији, најсветији, најбољи, Тројицо, држаљко, живи нас, узми нас, палате, вечне, највећи, свег и сва, највећих, и бољих, најзлијих, и свуда, и снагу, и срећу, и гозбу, и слогу.
Припеви у молитви 141: нашим домима, бора Триглава, Љеља и Љељу, милу дечицу, кола велика, кола маленог, нашег Смрхарта, да не умремо, као ванпире, плодом обилним, нек се одржи, бору Триглаву, снаги највећој.
Припеви у молитви 200: прослависмо, величасмо, силна Бога, великога, створитеља, рушитеља, највећега, пра пра Бога, сатворио, одржо, и отићи.
Припеви у молитви 201: Љејљу, хвалисмо, Вишњега, јасњега, највећег, најјасну, најјачу, најкрепку, најстрашну.
Читава појава је разумљивија ако је упоредимо са тзв. 'одговарањем на литургијама' у хришћанској православној цркви:
''Свешт: Рцем вси от всеја души, и от всего помишљенија нашего рцем.
Појци: Господи помилуј.
Свешт: Господи сведржитељу, Боже, отец наших, молимтисја, услиши и помилуј.
Појци: Господи помилуј.
Свешт: Помилуј нас, Боже, по велицјеј милости твојеј молимтисја услиши и помилуј.
Појци: Господи помилуј (3 пута).''36
На примеру молитве под бројем 198, следи:
Лице које води обред: Силни велији највећиј!
Остали учесници у обреду: Највећиј!
Лице које води обред: Силнији снажни најснажнији!
Остали учесници у обреду: Најснажнији!
Лице које води обред: Јави свети најсветији!
Остали учесници у обреду: Најсветији!
Лице које води обред: Страшни страшнији најбољи!
Остали учесници у обреду: Најбољи!
Лице које води обред: Бого мила Тројицо!
Остали учесници у обреду: Тројицо!
Лице које води обред: Вишња силна држаљко!
Остали учесници у обреду: Држаљко!
Лице које води обред: Држи наске живи нас!
Остали учесници у обреду: Живи нас!
Лице које води обред: Стварај наске узми нас!
Остали учесници у обреду: Узми нас! итд.
Припеви у старим српским молитвама Триглаву по правилу, дакле, понављају последњу реч претходног стиха. Та кроз припев истакнута реч појачава разумевање суштине бога, у овом случају Триглава, његових главних особина, али говори и о улози, очекивањима, односно судбини човека. Када се појављују припеви ''највећи'', ''најснажнији'', најсветији'', ''најбољи'' и сл., на делу је величање бога, али у исто време и инвокација, призивање бога преко његових атрибута; док припеви ''Тројицо'' или ''Триглаву'' представљају директно клицање, зазивање Бога.
Ево још једног поређења са украјинском народном традицијом у молитви ''Слава велика''37:
Лице које води обред: Слава Сварогу – нашому богу!
Остали учесници у обреду: Слава!
Лице које води обред: Слава Дажбогу! Слава Перуну!
Остали учесници у обреду: Слава!
Лице које води обред: Славу спiваймо Матерi-Славi!
Остали учесници у обреду: Слава!
Лице које води обред: Слава Мокошi! Лелi i Ладi!
Остали учесници у обреду: Слава! итд.
Према томе како Григориј Андрејевич Глинка у свом делу ''Древна религија Словена'' описује обред у славу Световида, закључујемо да је припев једно од обележја звучног дела обреда; друго обележје у погледу звука представља употреба инструмената:
''Тада је велики првосвештеник, дошавши к престолу, клекнуо на колена и, подигавши златну чашу, почео да чита молитве; после приношења чаше рогу који је стајао у руци (кипа) Световида (...) и све се потресло од гласова труба и рогова, од звука бубњева, звона, струна, гусли (...) и гласова појаца који су клицали ''слава!''.''38
Паралела постоји и у српској традицији. Милош С. Милојевић је описао употребу инструмената као звучног дела обреда у српским молитвама Триглаву - код песама бр. 197. и 198: ''Сад узму они дудуке. Највећи дудук метну на рамена њих неколициле, па се грабе да сви у њега дувају. Оне мање дудуке носе око највећих, но тако, да већи долази до највећег, па по степену, док се сва та гомила неогради најмањим у које дувају момчићи. На један мах задувају сви у своје дудуке. У велики удевају и повише пискова, па дувају њих и повише негде. (...) Кад сви задувају у дудуке подигне се такви урлик, писак, врисак, мумљање и бог те зна каквих ту гласова нема...''
Закључујемо да ако у оба случаја инструменти имају исту функцију, онда се мора радити и о томе да и вербални део обреда који они прате такође има исту функцију; па ако је ''првосвештеник почео да чита молитве'' да је онда и у случају овакво устројеног српског обреда реч такође о молитвама.
И као последње, али не и најмање важне доказе да наведене песме заправо представљају изворне старе српске молитве Триглаву, навешћемо још две радње које су пратиле 'извођење' оваквих песама:
''Овако дувајућиј обиђу девет пута око села (...) и ако могу трипут мало даље од села... Овај атар или мало већи простор од села обилазе не девет, него трипут и опет се враћају одакле су и пошли. Ту одиграју трипут, а негде и сад и први пут по девет пута и одпевају горње и идуће песме, па се разлазе кућама.''39
Примећујемо да је читав обред прожет магијском функцијом специфично Триглавових бројева – три и девет. Но присутна је још једна појава данас позната у пракси хришћанске цркве; реч је о опходу у круг. Мештани обилазе село или простор око села три пута! А Дмитриј Зелењин описује једнако овакав ритуал код Руса и Белоруса, наводећи уз читав низ сличних примера, да је управо тај обичај, као прототип, у хришћанску цркву дошао из народне религије.40 Сетимо се да обред венчања данас налаже да младенци три пута обиђу по цркви, или да се о већим празницима обилази око цркве, а да савремене литије (групна молитва!) по свему нису ништа друго него овај исти опход око села сачуван из ранијег времена и из народног веровања.
Потом: ''гатају по коњским корацима и то, ако коњ десном ногом корачи, биће добро, нашта су наменили, ако левом хрђаво. Воде коње да прескачу преко врљика и то увек лијо, па ако прескоче најпре, три, па 7 па 9 без да се копитама додарну до врљика и без да се узтежу тада ће такође бити врло добро, иначе зло и хрђаво.''41
Треба ли подсећати да су у Триглавовом светилишту у Шћећину гатали на исти начин? Да је понашање коња у оба случаја представљало израз воље самог Триглава? Да се ова воља тумачила по истом моделу?
И можемо ли ићи и корак даље: ако је обред био до те мере сличан како на Балтику, тако и на Балкану (на овом примеру), или широм руског пространства, јесмо ли ближе сумњи да је оно што данас зовемо словенска митологија заправо одраз јединственог религиозног, ритуалног система?
Напомене
1. Види: ''Свято-Русские Веды. Книга Велеса'' - перевод, пояснения А. И. Асова, стр. 315. Такође, у свом тумачењу ''Велесове књиге'', Галина Лозко понудила је реконструкцију дашчица 11-А и 11-Б, према којој у Сварзи највише место заузима Велики Триглав кога чине Сварог (у улози оца), Перун (сина) и Световид (духа). Види: ''Велесова книга – Волховник'' – лiтературний переклад, укладення те коментарi Г. С. Лозко, стр. 327. Са друге стране, Гиљфердинг у својој књизи ''Историја балтичких Словена'' доказује како су Световид и Триглав по много чему једно божанство, полазећи од обреда гатања који је сличан, преко поликефалности, до коња (истина различитих боја) преко чијих поступака се предвиђа будућност. Види: ''Исторiя балтiйскихъ Славяанъ'' - А. Гильфердинг, стр. 165.
2. Види: ''Велесова књига'', 1. део, стр. 151.
3. Иста песма: ''Плаветно цвеће кољедско, / Кољедско цвеће купалско! / Купал га бере те бере / Свом брату млађем говори: / ''Мој брате млади Коледо! / Ево ти цветак обиља! / Плети га брале плети га, / Чувај га брале чувај га. / До мога смртна умрења, / До твога чудна рођења / И до твог страшног умрења. / Сачувај брате млађани! / Нашему брату најмлађем / Божићу сину Сварога.'' (...)
4. У другом делу текста видећемо како се у многим песмама ово 'силни' појачава: ''силни, вељи, највећиј'', ''свесилни'', ''вишњи, свети, најсветији''...
5. Уобичајено, попут других народа, Срби су користили еуфемизам 'бор', како би избегли директно помињање речи 'бог'.
6. ''Словенска митологија – енциклопедијски речник'', стр. 538.
7. Тј. прав, јав и нав.
8. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 3; песма бр. 193 (Радгост и гости), стр. 144-145.
9. ''Словенска митологија – енциклопедијски речник'', стр. 54.
10. ''Словенска митологија – енциклопедијски речник'', стр. 539.
11. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 1; песма бр. 247 (Војну).
12. Проф. Сретен Петровић у књизи ''Систем српске митологије'' (стр. 191) закључује да су ове песме новијег датума или знатно прерађене. Рекли бисмо, да када се народ нађе у одређеној ситуацији у новијем добу, присећа се и опева сличну ситуацију из своје историје и у њој налази надахнуће и могуће разрешење за искушења којима је изложен у том тренутку када настаје песма. Таквих појава има и у народној (и епској и лирској) поезији, у песништву, али и у уметности уопште. Сетимо се нпр. филма Здравка Шотре ''Бој на Косову'' у коме се у радњи која се тиче саме Косовске битке (1389) преплићу дијалози у вези са ситуацијом у којој се Србија поводом косовског питања нашла крајем 20. века, као и мотива за настанак тог филма. Или, пример слике Паје Јовановића ''Сеоба Срба'' (1896) , настале као наруџбина од стране патријарха Георгија Бранковића којом је хтео да подсети како Срби са Косова нису народ тек побегао од Турака, већ ратници, под оружјем, пристигли на територију данашње Војводине са већ унапред договореним условима и статусом, што је требало да изазове реакцију аустро-угарских власти крајем 19. века. Вергилијева ''Енеида'' је сличан пример. Тако је народ у страху од непријатеља (највероватније Турака) сместио у песми Триглава на аријски простор; чињеница да је народ у неко касније време у својој потреби да се заштити и ојача морал, присетио се аријског ареала и једнокрвности са Русима, доказ је да је сачувао вишевековно сећање на своје аријско порекло, а да је у времену невоље имао потребу да се позове на њега... То што је песма новијег датума не умањује њену аргументацију, напротив, говори колико је и после толиких векова остало живо сећање на братство, порекло, па и архетип.
13. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 1; песма бр. 191.
14. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 2; песма бр. 348, стр. 208-211.
15. Ова одбрана матријархата и старих богиња није случајна. Тако, Григориј Андрејевич Глинка у својој књизи ''Древна религија Словена'' наводи женско божанство Триглаву и за њу каже да је то богиња земље којој нису градили храмове у насељеним местима, већ су се њој молили по кијевским пољанама и ливадама. Представљана је као жена са три главе које су свака за себе означавале три начела, тачније елемента на земљи: земљу, воду и ваздух (док још богови нису људима подарили огањ) или долине, горе и шуме. И Триглаву је карактерисало разумевање прошлог, садашњег и будућег.
16. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', књига 1; песма бр. 216.
17. ''Речник књижевних термина'', стр. 498.
18. ''Речник књижевних термина'', стр. 499.
19. ''Речник књижевних термина'', стр. 500.
20. ''Као и други облици многобожачке религијске свести, тако су и обредне песме биле вековима на удару црквених забрана и прогона, о чему постоје многа документа. Упркос томе, виталне лирске обредне форме, чуване у породици и у широј људској заједници као светиња и аманет предака, пратиле су и даље, тајно или јавно, свакидашњи људски живот. Добар део наше лирске народне традиције у целини прожело је 'паганско осећање живота' (В. Недић).'' Види: ''Речник књижевних термина'', стр. 499.
21. Види: http://www.katolici.org/kolumne.php?action=c_vidi&id=10230
22. Види: http://pic4.piczo.com/Bogoslovlje-KJV1611/?g=39814760
23. Види: http://www.skac.hr/biblija/1_moliti_s_biblijom.htm
24. ''Још нас поучава да се молимо појединачно, насамо у својој соби (Матеј 6,6), али да је такође потребно молити се заједнички, особито у храму, са другом браћом у вери, на заједничком богослужењу...'' Види: http://veronauka.tripod.com/latinica/knjige_lat/molitvenik_lat/molitvenik_lat.htm.
25. ''Веронаука у кући'', стр. 106-112.
26. ''Веронаука у кући'', стр. 107-108.
27. Види: http://veronauka.tripod.com/latinica/knjige_lat/molitvenik_lat/molitvenik_lat.htm
28. Види: http://www.svetlostistine.org/Knjige/MolitvaHallesby/7i.htm
29. Примедба М. С. Милојевића: ''Тако се повторавају, после сваке врсте последњи слогови и речи од ових.''
30. Види: ''Речник књижевних термина'', стр. 515-516, 701-702.
31. ''Песме и обичаји укупног народа српског'', 1. књига.
32. ''У молитвама благодарења ми се з
Zaga- Šefica Grupe TNT
-
Grad : Niš
Browser :
Broj Postova : 1829
Broj Poena : 27546
Reputacija : 1344
Datum upisa : 24.12.2009
Datum rođenja : 21.05.1973
Godine Starosti : 51
Pol : Zodijak :
Zanimanje : svašta nešto
Moj YOUTube Video :
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu