Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...

Join the forum, it's quick and easy

Zvezdan Forum
Dobrodošli na Zvezdan Forum...

Neki Delovi Foruma su skriveni za goste,
Da bi videli ceo sadržaj Foruma morate biti registrovani i ulogovani...

Registracija je besplatna,bezbolna i traje samo dva minuta.

Registrujte se i uživajte...
Zvezdan Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sam svoj majstor

5 posters

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sub 10 Jul - 15:12:19

Sam svoj majstor - Page 2 26

[You must be registered and logged in to see this link.]
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sub 10 Jul - 15:18:41

Sam svoj majstor - Page 2 9-17-2009cardboard-bench-cartoon-1

Sam svoj majstor - Page 2 Gehry2001
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sub 10 Jul - 21:46:00

Šivenje lejzi bega


Fotelja lejzi beg se sastoji od dve vreće šivene po istom kroju. Unutar vreće napravljene od dekorativne tkanine nalazi se vreća od jačeg pamuka punjena stiropor kuglicama. Alternativa kuglicama je sitno seckani sunđer za jastuke.

Sam svoj majstor - Page 2 Lejzi-beg

Materijal - Spoljašnja vreća : 3,5m dekorativnog gusto tkanog jačeg platna, rajsferšlus dužine 70-75cm, jak konac u boji tkanine.
Unutrašnja vreća: 3,5m pamučne tkanine (npr. amerikan platno, keper..., a može da posluži i stara posteljina), stiropor kuglice ili seckani sunđer, jači pamučni konac.

Izrada kroja - Fotelja napravljena prema ovom kroju biće u osnovi široka 76,5cm i visoka 1m. Ako želite "lenjivca" u drugoj veličini, lako možete da umanjite ili uvećate osnovnu šemu.
Prema priloženoj slici nacrtajte kroj na papiru.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Od papira napraviti dva krojna dela br.2 (dno vreće). Jedan će biti kroj za dno unutrašnje vreće, a drugi za dno spoljašnje vreće.
Kružnicu za dno spoljašnje vreće podeliti na dva simetrična dela. Na ovaj način ste dobili krojni deo br.5, a novonastali presek je šav za umetanje zipa.

Sam svoj majstor - Page 2 Lejzi-beg-1a-1

Krojenje i šivenje spoljašnje vreće - Iskrojite šest puta krojni deo br.1, dva puta krojni deo br.5, jednom krojni deo br.3 i jednom krojni deo br.4. Krojiti sa dodatkom za šavove od 1,5-2cm.
Obradite ivice cik-cak bodom , ili overlokom. Zašijte zip za dno vreće. Ručku presavijte po dužini, položite licem na lice pa prošijte duž ivice šava. Prevrnuti je na lice, i proštepati ivice. Sašivenu ručku položite na sredinu gornje kružnice (krojni deo br.3). Krajeve ručke pričvrstite za ivice kruga. Spojite panele kao na slici.
Za vrh vreće prišijte manji krug sa ručkom, a za donji deo dno sa ušivenim zipom. Zip ostavite otvoren u dužini od nekih 20cm kako biste kroz taj otvor mogli da prevrnete vreću na lice.

Sam svoj majstor - Page 2 Lejzi-beg-2

Krojenje i šivenje unutrašnje vreće - Iskrojite šest puta krojni deo br.1, jednom krojni deo br.2, jednom krojni deo br.3, i jednom krojni deo br.4. Krojiti sa dodatkom za šavove od 1,5-2cm.Obradite ivice cik-cak bodom ili overlokom. Prilikom spajanja panela, na jednom od šavova ostavite otvor u dužini 20-25cm. Zašijte manji krug za vrh, a veći za dno vreće. Kroz otvor prevrnuti vreću na lice. Napunite je stiroporom (ili seckanim sunđerom) najviše do 2/3 celokupne zapremine. Čvrsto zašijte otvor iglom i koncem.

Sam svoj majstor - Page 2 Lejzi-beg-3

Otvorite zip na dekorativnoj vreći, pa kroz taj otvor ubacite unutrašnju vreću. Fotelja je spremna za uživanje.
Imajte na umu da ova fotelja svoj pravi "migoljasti" oblik dobije tek nakon sedam do deset dana korišćenja, odnosno, toliko je vremena potrebno punjenju da se slegne i oblikuje prema formi lenjivca.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od crvenokosa72 Pet 23 Jul - 11:00:31

Mnogo su lepi oni kaftani i tunike s početka ove teme. Obožavam takve stvari i dosta često ih i nosim.
Svojevremeno sam završila dva kursa unikatnog tkanja, za vertikalni i horizontalni razboj. Na žalost, više nemam uslova time da se bavim, ali evo šta je nastalo dok sam još mogla... +\'\'+

Sam svoj majstor - Page 2 Prekrivac
crvenokosa72
crvenokosa72
Novi Član
Novi Član

Srbija

Grad : Beograd :-)
Browser : N/A
Broj Postova : 29
Broj Poena : 5559
Reputacija : 241
Datum upisa : 26.05.2010
Datum rođenja : 27.05.1972
Godine Starosti : 51
Pol : Ženski Zodijak : Blizanci Pacov

Zanimanje : :-)
Raspoloženje : :-)
Uzrečica : Ko zna zašto je to dobro... :-)
Knjiga/Pisac : Uh, ima ih mnogo! :-)

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Pet 30 Jul - 3:53:48



Jako lepo i interesantno. Ja sam "tkala" bez razboja , i to na drvenom ramu ukucam eksercice na po jedan santimetar razdaljine na gornjoj i donjoj lajsni rama i preko njih zategnem deblji konac za heklanje kao osnovu, a zatim kroz njega provlacim razne materijale, obicno su to trakice isecene od razlicite garderobe koju vise ne nosim. Ispadne lepo, ali treba dosta strpljenja i vremena.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od crvenokosa72 Pet 30 Jul - 7:54:02

Imam i ja takav, prilično veliki, i dosta toga sam uradila na njemu. Pravila sam jako lepe jastučiće, torbe i nesesere, a od ostataka čestitke.
Ali to je najsporija varijanta tako da stvarno treba mnooogo strpljenja.
crvenokosa72
crvenokosa72
Novi Član
Novi Član

Srbija

Grad : Beograd :-)
Browser : N/A
Broj Postova : 29
Broj Poena : 5559
Reputacija : 241
Datum upisa : 26.05.2010
Datum rođenja : 27.05.1972
Godine Starosti : 51
Pol : Ženski Zodijak : Blizanci Pacov

Zanimanje : :-)
Raspoloženje : :-)
Uzrečica : Ko zna zašto je to dobro... :-)
Knjiga/Pisac : Uh, ima ih mnogo! :-)

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od doktorivek Sub 1 Jan - 21:02:47

Dali neko ima predlog kako treba da izgleda podesivi sto za decu koja polaze u prvi razred?
doktorivek
doktorivek
Novi Član
Novi Član

Srbija

Grad : Beograd
Browser : N/A
Broj Postova : 7
Broj Poena : 4870
Reputacija : 15
Datum upisa : 01.01.2011
Datum rođenja : 06.08.1981
Godine Starosti : 42
Pol : Muški Zodijak : Lav Peto

Zanimanje : automehanicar
Knjiga/Pisac : na drini cuprija/IvoAndric
Moj YOUTube Video :


Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od kanleo Ned 16 Jan - 0:14:12

ovo je dino,ali meni treba ideja za potkrovlje
kanleo
kanleo
Novi Član
Novi Član

Srbija

Grad : bg
Browser : Firefox
Broj Postova : 5
Broj Poena : 4828
Reputacija : 0
Datum upisa : 15.01.2011
Datum rođenja : 25.06.1980
Godine Starosti : 43
Pol : Ženski Zodijak : Rak Majmun

Zanimanje : citanje,
Knjiga/Pisac : ima ih puno
Moj YOUTube Video :


Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:12:40

URADI SAM VJEŠALICA ZA KAPUTE


Elwood je atraktivna vješalica za kapute oslobođena velike mudrosti. Jednostavna za izraditi i u kućnoj radinosti, a jednako jednostavna i za posložiti. Iako je riječ o dizajnerskom predmetu, svojom jednostavnošću potiće maštu „uradi sam“ kreativaca!


Izrađena je od polipropilena, no ništa manje atraktivna neće biti niti ako je sami izradite od furnirane daske. Čine je dva ukrižena istovjetna dijela, s prorezom po sredini, koji su spojeni zaticanjem jednoga u drugi.

Sam svoj majstor - Page 2 Vjesalica_drvo_02

Iako je u originalu, prema zamisli dizajnera Justina Johnsena laserski izrezana, što je uvelike pridonijelo i njenom atraktivnom izgledu, hobby art majstore neće smetati niti nešto manje savršene rezne linije, nastale prilikom modeliranja ubodnom pilom. Kao i u drugim „uradi sam“ aktivnostima, za osimišljanje vješalice u obliku ogoljelog jesenjeg drveta, više ili manje razgranate krošnje, potreban je bogata mašta ili dobar predložak za izrezivanje.
Elwood je elegantna razigrana vješalica, uvjek spremna za vješanje! Za razliku od uobičajenih, i nerijetko nemaštovitih modela samostojećih vješalica, ovakva će bez problema pronaći svoje mjesto u predsoblju, čekaonici, u dječjoj sobi ili u dnevnom boravku.

Sam svoj majstor - Page 2 Vjesalica_drvo_01

Trokraka vješalica za kapute mediteranskog stila, organske siluete i jednostavnih linija nazvana je LLuna. Određuje je njena funkcionalnost i nenametljivost, čime obogačuje prostor doma i kada je posve ogoljela. Konstrukcijom nalik klasičnoj, starinskoj vješalici, ova to sigurno nije, već izgledom i završnom obradom u dvije varijante, u bojama prirodnog drveta ili bijela, sigurno će privući pažnju posjetitelja.

U prostorima s povečanom potrebom za pomagalima za vješanje odjevnih predmeta lako će stvoriti privid prave šume, a svojom prirodnošću kao da se nudi da upravo na nju objesite sve suvišno!

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:15:47


SAT S LEPTIRIMA


Sitnim, ali upečatljivim detaljima, kao i kombinacijom boja, svom će te domu lako podariti osobnost. Dekorativni elementi će ga obogatiti, a ako su uz to i praktični život će vam učiniti lakšim i ugodnijim.

Sam svoj majstor - Page 2 Leptir_sat_01

Sat s leptirima, dizajniran za Pascal Tarabay, izrađen je od lakiranog metala i može ga se naći u više boja. Pogled na njega omogućit će vam da odaberete koliko daleko i brzo želite da vrijeme leti!

Ako ste sačuvali satni mehanizam neke jeftine zidne ure, a sam mehanizam danas je lako pronaći i za kupiti u bolje opremljenim trgovačkim centrima, ovakav ili sličan sat lako će te i sami izraditi. Umjesto metalnog kućišta, zaslon ili dekorativni pokrov možete izrezati modelarskom pilicom iz obične šperploče ili iz ploče od tvrde plastike, te je potom obojiti lak bojom za drvo ili metal.

Sam svoj majstor - Page 2 Leptir_sat_02

Izrazite svoju umjetničku dušu te nacrtajte modele leptira kako ih sami vidite. Na ploči koju ste za to namijenili iscrtajte više leptira različitih oblika i dimenzija, a jednog od njih izrežite iz satnog pokrova, kao da se upravo iz njega istrgnuo. Pustite mašti na volju, pa osim leptira zamislite detalj koji će vaš sat učiniti jedinstvenim, odnosno unikatnim.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:21:19

SUNČANA STAKLENKA


Solarne svjetiljke u trgovačkim centrima, ali i drugim dućanima možete kupiti već od tridesetak kuna. Ipak, možda ste od onih koji neće rado baciti u smeće ispravne uređaje, čak ni kada su dijelom oštećeni. Evo ideje za „Uradi sam“ majstore!

Sam svoj majstor - Page 2 Solar_01

Iako je možda plastično kućište vaše vrtne solarne svjetiljke puklo, solarni kolektor još je uvijek ispravak, a LED lampica i dalje u večernjim satima svijetli. U podrumu ste našli staromodnu, bakinu staklenku za zimnicu? Njezin će patent za čvrsto zatvaranje poklopca staklenke odlično poslužiti kako bi umjesto staklenog poklopca na vrh staklenke učvrstio ispravni kružni solarni kolektor.

Sam svoj majstor - Page 2 Solar_04

Kolektor donjom stranom, kojom je spojen s akumulatorskom baterijom i sijalicom (LED diodom) položite u staklenku, koja će tako postati noćna stolna svjetiljka. Staklenku možete izvana izbrusiti finim brusnim papirom kako bi dobili mat svjetiljku i prikrili njen sadržaj tijekom dana. Tako će u večernjim satima, posebno ako je na prozorima posloženo više ovakvih solarnih svjetiljki, stvorili intimnu atmosferu uz prigušenu rasvjetu (jer solarna svjetiljka ne daje jarku svjetlost).

Sam svoj majstor - Page 2 Solar_03

Vaša će stara staklenka tako postati simpatična solarna svjetiljka, koja će tijekom dana na prozoru sakupljati sunčevu svjetlost, a vas će vjerojatno podsjetiti na dane djetinjstva uz baku i njenu zimnicu. U večernjim satima ona postaje noćna svjetiljka, koja će diskretno obasjati unutrašnjost vašeg doma i u njemu stvoriti ugodnu, intimnu atmosferu, a u toplini atmosfere vašeg doma s prozora će svjedočiti i prolaznicima i susjedima. I da ne ispadne kako je riječ o ideji ove redakcije, njezin je izumitelj Tobias Wong.

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:26:03


NAMJEŠTAJ OD BICIKLA

Čistili ste garažu i naletjeli na stare i zaboravljene bicikle koje godinama već nitko ne vozi? Ili ste jednostavno odustali od tog tipa rekreacije i sada ne znate što ćete s praktički novim biciklom? Umjesto prodaje koja će Vam se vjerojatno slabo isplatiti, dijelove bicikla uz malo truda i vremena pretvorite u barsku stolicu, stolić ili fotelju.

Sam svoj majstor - Page 2 Bajs_02

Nema razloga da stari bicikl odmah otpišete i bacite na otpad. Zahrđale i deformirane dijelove lako je popraviti pa će i oni biti upotrebljivi. Uzmite bušilicu, čekić, šarafe, kliješta i drugi sitni alat i na posao...

Sam svoj majstor - Page 2 Bajs_03

Većina potrebnog materijala već je na vašem biciklu, pa ga je prvo potrebno rastaviti. Kotači su osnova za bilo koji komad ovakvog namještaja. Kada ste ih skinuli, dobro ih očistite i ako su udubljeni popravite čekićem koliko je to moguće. Uostalom, ne treba izgledati savršeno jer i sitne deformacije također imaju svoj šarm. Ako su kotači previše zahrđali ili potamnjeli, naslage očistite brusnim papirom i potom ih obojite.

Sam svoj majstor - Page 2 Bajs_01

Ispreplitanjem kotača napravite noge fotelji ili barskoj stolici, te naslone. Složite „obruče“ i pričvrstite ih šarafima. Tom tehnikom možete napraviti oblik koji želite. Imate doista svu slobodu jer ako slučajno i pogriješite, ionako nećete ništa upropastiti. Kotače po potrebi možete i prepoloviti, polovine prekrižiti i u sredini pričvrstiti. Tako ćete dobiti stabilni i čvrsti stalak za barsku stolicu ili stolić.

Sam svoj majstor - Page 2 Bajs_04

Za sjedalo ili naslon upotrijebite praznu ili punu zračnicu. Kotač neka bude cijeli, sa žbicama preko kojih ćete čvrsto omotati zračnicu, staviti komad gume ili kože koji ste prethodno oblikovali. Ako radite stolić, potražite pomoć staklara koji će u ramu kotača umetnuti staklo.

Ovisno o željama, kotači koje koristite kao nogice mogu na sebi imati gumu a i ne moraju. Ako koristite samo ramu, uvijek je naknadno možete oblijepiti praznom zračnicom ili nekim drugim materijalom. Ako se odlučite za kombinaciju, predmet koji ste izradili izgledat će još zanimljivije.

Sam svoj majstor - Page 2 Bajs_05

Ovakav namještaj prikladan je za sve prostorije, ovisno o vašim željama i stilu. Zanimljivo će izgledati u kući, na balkonu, terasi ili u vrtu, te u garaži. Možda će vam, dok ćete prenamjenjivati bicikl, sinuti još koja ideja kako „starudiju“ pretvoriti u zanimljive i korisne predmete.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:30:51



OŽIVITE ZID U DJEČJOJ SOBI

Zidovi u boji svakom će prostoru dati potpuno novu dimenziju, a poznato je da boja utječe i na raspoloženje. No, nismo svi još dovoljno hrabri kako bi zidove svoga doma obojili u živahno zelenu ili narančastu boju. Šarene dekoracije na zidovima dječje sobe učinit će čudo, a dijete će se u svojoj sobi osjećati vrlo ugodno i sigurno.

Sam svoj majstor - Page 2 Dekoracija-zidna_01

Ako još niste dovoljno hrabri da svoje bijele zidove obojite šarenim detaljima, možda bi prva faza prilagodbe mogli biti raznobojni krugovi polijepljeni po zidovima. Krugovi mogu biti izrezani od kartona ili od foto-tapete u boji, različitih veličina, odnosno promjera.

Koristeći se samo šestarom i škarama, na poleđini kartona ili foto-tapete iscrtajte kružnice različitih promjera te ih pažljivo izrežite škarama. S poleđine folije skinite zaštitnu traku te je izravno nalijepite na zidove gladeći je dlanom odozgo nadolje, kako bi što bolje prionula za zid. Krugove izrezane od glatkog ili rebrastog kartona možete za zid zalijepiti na više načina: pomoću tekućeg ljepila, pištolja za rastapanje plastike, dvostrane selotejp trake ili ih čak povješati pomoću tanke špage (konca) i tako trodimenzionalno ispuniti prostor.

Kombiniranjem boja i rasporeda po zidu možete kreirati jedinstvenu atmosferu u sobi vašeg djeteta, a jednako ugodno u njoj će se osjećati i teenager, kao i odrasle osobe otvorenih vidika!

Najbolje je to što ovako polijepljene dekoracije lako možete skinuti sa zidova i drugačijim razmještanjem preurediti sobu, ali i ukloniti ih te osloboditi zidove za druge vrste kreacija ili drugačije namještanje sobe. Ispod ljepljive folije (foto-tapete) neće ostati gotovo nikakvi tragovi, no valja imati u vidu da zidovi tijekom vremena mijenjaju boju zbog nečistoće u zraku, a posebno prostori u kojima se puši ili kuha.


Sam svoj majstor - Page 2 Dekoracija-zidna_03

Točkasti detalji mogu biti raspoređeni na gusto ili rjeđe, stvarajući tako u prostoru potpuno drugačiju atmosferu. Krugovi različitih promjera mogu se i preklapati simetrično ili slučajnim rasporedom, te tako stvoriti dojam trodimenzionalnosti zidnih dekoracija. Krugovi mogu varirati od svega 3 do čak 30 centimetara promjera.

Sam svoj majstor - Page 2 Dekoracija-zidna_02

Na isti način moguće je napraviti i zidne dekoracije drugih oblika, poput ovih leptira. Potrebno je samo napraviti dobar kalup za iscrtavanje oblika, a kako bi se zadržala forma, kalup je najbolje napraviti koristeći se kompjuterskim programima za crtanje, te ih potom smanjivati i povećavati po volji.

Kalupe izrežite iz tvrdog kartona te ih prislonite na poleđinu kartona ili folije u boji. Potom iscrtajte željene oblike obilazeći olovkom po vanjskom rubu kartonskog kalupa te ih škarama izrežite i spremni su za lijepljenje za zid. Kalupe različitih veličina koristite na foliji ili kartonu različitih boja, jer što je šarenija soba će biti ljepša i vedrija. S bojama ipak ne treba pretjerati!


Sam svoj majstor - Page 2 Dekoracija-zidna_04

Korištenjem ljepljivih folija u boji i primjenom izrezanih krugova različitih promjera vrlo zanimljivo možete urediti i zidove sobe za sasvim malu djecu. Šarenilo boja na zidovima na njih će djelovati vrlo poticajno i pobudit će dječji znatiželju. Tome će pridonijeti i šarene folije koje je lako pronaći u svim prodavaonicama boja i lakova, hobby-art dućanima, kao i prodajnim centrima s asortimanom za uređenje doma.

Donji rub zida možete obojiti ili ga također prelijepiti ljepljivom folijom, do visine oko 20 cm, kako bi ga zaštitili od mazanja. Na ovakvo zeleno polje zasadite desetak cvjetova u obliku lizaljki. Kao stabljike koristite trake izrezane od zelene folije, tamnije nijanse od boje „travnate“ podloge, različitih duljina te tako stvorite više i niže cvjetove. Maleni kružići različitih boja činit će se poput prosutih bombona po polju, a zid ispunite oblicima leptira različitih veličina i boja ili valovitim šarenim nizom kružića, kao na slici.

Zid možete obogatiti, pa i prekriti mrlje na njemu, izrezivanjem crtanih likova s foto-tapeta i tako na zidovima ispričati vlastitu priču!
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:34:54


STOLIĆ NA STABLU

Klasični stolići za dnevni boravak, kakvi se mogu naći na tržištu, prilično su ujednačenog dizajna. Teško je pronaći nešto jednostavno, a da nije „već viđeno“! Ako želite karakterni stolić, a niste pobornik stolića na slonu, na dupinima ili na dlanu, možda ste spremni primiti se stolarskog alata iz vlastite radionice te izraditi jedinstveni stolić na stablu.

Sam svoj majstor - Page 2 Stolic_04

Vaše drvo u dnevnom boravku može imati i vlastite stanare: vjevericu i sovu, pa čak i nekoliko razlistalih grana … što više možete i poželjeti?! Želite li obogatiti svoj dnevni boravak, ili balkon s umjetnom travom (kao na slici), te ako pri tom ne patite od stroge forme, a svom prostoru želite podariti nešto prirodno i po mnogo čemu osobito, razmislite o luckastoj garnituri iz radionice „Uradi sam“.

Sam svoj majstor - Page 2 Stolic_01

Izradite sami ili ovaj posao povjerite stolaru, da Vam izradi neobičnu garnituru na osnovi od dviju ukriženih drvenih ploča. Poput dječjih modela za slaganje izrezbarene ploče s prirodnim motivima nose pjeskarenu staklenu (ili plexyglass) ploču, nepravilnog oblika, poput krošnje drveta gledane iz ptičje perspektive. Na isti način moguće je izraditi i stoličice uz ovaj kaffe stolić, s gornjom drvenom pločom, koju je moguće obložiti spužvom i tapecirati šarenom tkaninom ili umjetnom kožom. Kako bi stolić izradili uz manji trošak, a pri tom neće biti ništa manje efektan, gornja ploča stola može se također izraditi od drvene ploče, a kako bi „drvo“ izgledalo što prirodnije moguće ga je obojiti zelenom bojom za drvo, a potom lakirati. Isto tako, moguće je izabrati i staklo u boji.

Sam svoj majstor - Page 2 Stolic_05

Osnova stola, odnosno njegov stalak, najbolje je izraditi od šperploče ili MDF ploče, čime će te osigurati dovoljnu čvrstoću, a stolić se neće deformirati. Koristeći se ubodnom pilom u bolje opremljenoj kućnoj stolarskoj radionici, vješt majstor će bez većih problema izrezati motive, prethodno iscrtane na obodu stolića. Izrezivanje iz uskih ploča, kolika će biti i visina stolića, znatno će olakšati posao, jer pri tom ne treba voditi brigu hoćete li donju i vršnu stranicu stolića izrezati ravno i paralelno jednu s drugom, a kako se stolić ne bi klackao. Visinu stolića i dimenzije (širinu) nosača, odnosno promjer gornje ploče možete prilagoditi svojim potrebama, odnosno prostoru koji Vam je na raspolaganju.

Sam svoj majstor - Page 2 Stolic_03

Najprije je potrebno iscrtati motive i oblik stabla, prema kojima će te kasnije pristupiti izrezivanju. Kako bi noseća konstrukcija, odnosno cijeli stolić, bio što stabilniji, izrezane grane drveta svakako treba ostaviti u funkciji potpornja gornje ploče stola. Dvije ploče spajaju se pod pravim kutom po principu češlja, tako da utorom izrezanim do polovine širine (jedne odozgo, a druge odozdo) noseće daske, s minimalnim zazorom, sjednu jedna u drugu. Ovako spojen stolić lako je rastaviti i složiti po strani, za svega nekoliko trenutaka, ako je potrebno osigurati dodatan prostor u stanu. Ovakav stolić pokazat će se vrlo praktičnim u malim prostorima, u dječjoj sobi (s drvenom gornjom pločom!) ili kao dodatna varijanta, ako ustreba!

Sam svoj majstor - Page 2 Stolic_02

Izrezivanje i obradu staklene ili plexyglass ploče povjerit će te sasvim sigurno staklaru, jer izrezivanje oblih rubova i njihova obrada, svakako nisu jednostavan posao. Staklo treba biti jednostrano pjeskareno, a s gornje strane treba ostati glatko, kako bi se lakše održavalo, odnosno čistilo vodom. Rubove ploče treba zaobliti kako bi postali što manje opasni za djecu. Dodatnim graviranjem na površini ploče mogu se stilizirati manji prsteni, koji će pojačati dojam kao da se zaista radi o krošnji drveta. Kako bi stolić izgledao što prirodnije noseće ploče je dobro ostaviti neobojene, u bojama prirodnog drveta, te ih samo lakirati transparentnim mat lakom. Vaš će novi stolić sigurno šarmirati goste, a svojim prirodnim izgledom lako će se uklopiti u svaki prostor, a posebno one ležerne i mladenačke!
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:38:37


ODRŽAVANJE KOŽNE GALANTERIJE

Kako nakon niza godina uporabe ne bi postala tvrda i počela pucati, koža se mora redovito održavati i njegovati. Evo nekoliko malih trikova kako da u tome uspijete.

Sam svoj majstor - Page 2 Odrzavanje_koze_01

Savjet je kožu prati toplom vodom i čistim sapunom, pazeći da se pri tom ne navlaži previše. Tvrdokorne mrlje valja oprezno iščetkati mekanom četkicom za nokte. Ukoliko mrlja ni tada ne nestane, dobro ju je premazati mješavinom od tri dijela ricinusova ulja i dva dijela alkohola. Nakon 24 sata mrlju treba istrljati ricinusovim uljem.

Masne mrlje sa pokućstva tapeciranog kožom moguće je ukloniti mekanom krpicom umočenom u alkohol, a zatim i čišćenjem uz pomoć sapuna i vlažne mrlje. Ta bi otopina trebala upiti masnoću.

Izgrebenu kožu na tapeciranom pokućstvu moguće je osvježiti bojom za kožu ili gumenim lakom u boji. Tvrda suha koža na tapeciranom pokućstvu čisti se blagim sapunom, a zatim polira mekanom krpom.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:45:03


PRETVORITE STARI PROZOR U „COOL“ OKVIR ZA SLIKE

Prilikom čišćenja šupe ili podruma pronašli ste staro prozorsko krilo? Sačuvati ga nema smisla, posebno ako ste već postavili suvremenu i funkcionalnu plastičnu stolariju. Vjerojatno ćete se odlučiti zapaliti ga, kao i ostale stare nepotrebne daske, no zašto ga ne biste pretvorili u maštovit okvir za slike i tako mu podarili novi život. Drugim riječima reciklirali ga!

Sam svoj majstor - Page 2 Okvir_03

Iskoristite stari drveni prozor s više okana, odnosno s pregradama i više manjih prozorskih stakala, koji ste pronašli kod bake, na starom seoskom imanju, ili u vlastitoj šupi ili ostavi. Očistite nježno njegove drvene dijelove; pobrusite ih i tako uklonite staru boju. Zaštitite se pri tom od udisanja čestica boje koje mogu biti otrovne!

Sam svoj majstor - Page 2 Okvir_02

Drvo možete lakirati (mat ili sjajnim lakom) i tako ga zaštititi od propadanja ili ga možete obojiti zaštitnom, odnosno lazurnom bojom za drvo. Planirate li ovakav okvir postaviti u dječjoj sobi obojite ga nekom živahnom i toplom mat bojom za drvo. Obojeni prozorski okvir možete ukrasiti dekorativnim trakama, sličicama ili pokojim sušenim cvijetom, ovisno o motivu slika u njemu.
Očistite obje strane stakla te izrežite željene fotografije na dimenziju okna. Okrenite okvir (prozorsko krilo) licem na dolje, te na prozorske panele (stala u oknima) položite fotografije slikom okrenutom prema staklu.

Sam svoj majstor - Page 2 Okvir_01

Poigrajte se i fotografijama. Razvijte ih u crno bijeloj tehnici, isprintajte na papiru u boji ili se poigrajte Photoshopom. Izložite u okviru Vaše obiteljske fotografije, portrete članova obitelji, uspjele fotografije prirode, omiljenih životinja ili motive mora, zalaska sunca, šuma ili cvjetnih polja…

Sam svoj majstor - Page 2 Okvir_04

Izrežite plastične ili kartonske podloge na dimenziju okana, njima pritisnite sliku i učvrstite ih iza slika. Kao podloga slikama može poslužiti i slamnati podmetač za plažu. Uvijte na kraju dva okasta vijka (držača) na obje strane okvira i povežite ih užetom na koje ćete objesiti okvir sa slikama na zid. Stvorit ćete tako veliki okvir za više slika, koji će vrlo efektno ispuniti neku od velikih praznih površina zida u Vašem stanu.

Sam svoj majstor - Page 2 Okvir_05

Isto tako na velikom praznom zidu, u stanu s malim brojem svijetlih prozorskih površina, možete stvoriti privid dodatnog prozora. Iza prozorskog okvira postavite fotografiju s motivom prirode, dvorišta ili sa snijegom prekrivenom planinom u daljini.

Sam svoj majstor - Page 2 Okvir_06

Ona će naravno morati biti većih dimenzija u kojima ćete je lako reproducirati, uvećati ili razviti parcijalno više povezanih fotografija (prema dimenzija Vaših prozorskih okna), u bilo kojoj suvremenijoj i bolje opremljenoj fotografskoj radnji. Prilikom izrade ovakvog unikatnog okvira za slike sigurno ćete uživati, kao i u pogledu na vlastito umjetničko djelo koje će postati istinskim i dugotrajnim ukrasom Vašeg doma.

Sam svoj majstor - Page 2 Okvir_07
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:47:27


POKLON U ZADNJI TREN – UKRASITE STAKLENKU I NAPUNITE JE DOMAĆIM KEKSIMA!

Spremate se na rođendan ili na novogodišnju proslavu, a odluka je pala u posljednjem trenutku! Možda ste se našli u stisci s vremenom uslijed pripreme blagdanskih slastica i pospremanjem doma! Trgovine su već pred zatvaranjem, pa više nemate vremena ili nemate ideju za maštovit i originalan poklon slavljeniku ili domaćinu? Ne očajavajte, jer samo nekoliko minuta biti će dovoljno da sami izraditi jednostavan i zanimljiv poklon! Ukrašena staklenka ispunjena ukusnim domaćim keksima svakome će se svidjeti.

Sam svoj majstor - Page 2 Staklenka_02

Staklenka koju ćete napuniti keksima može biti različitih veličina i oblika, pa tako i one sasvim klasične. No, pretpostavka je da kod kuće imate sve druge neophodne elemente, bez kojih ovakav poklon neće biti dovoljno maštovit. Za ukrašavanje će vam dobro doći dvostrano ljepljiva traka, raznobojne sitne perle, svjetlucavi prah i tanka vezica. U zamjenu, predlažemo sitno tijesto različitih oblika i boja, rižu i druge žitarice te kukuruzno brašno.

Staklenku prije ukrašavanja temeljito operite i dobro osušiti. Ljepljivu traku izrežite u željenim oblicima, koje potom zalijepite s vanjske strane staklenke. Konačan izgled poklona ovisan je o vašoj mašti i stilu za koji pretpostavljate ili znate da odgovara primatelju ovog poklona. Vedre i vesele osobe razveselit će raznobojne perle i prah, a osobe mirnijeg i staloženijeg karaktera, kombinacija dvije do tri boje ili više nijansi iste boje.

Nakon što je ljepljiva traka ravnomjerno prionula na željenu površinu, po njoj prospite ili rukom rasporedite i tako u potpunosti ispunite ljepljivu traku perlicama, tijestom, žitaricama i svjetlucavim prahom ili brašnom. Nepotpuno prekrivena ljepljiva traka nepotrebno će ostaviti dojam nezavršenog rada, stoga se potrudite oko njenog popunjavanja. Uz malo mašte moguće je složiti različite motive poput prigodnih blagdanskih zvončića, snjegovića, zvjezdica ili srca.

Na kraju, staklenku ispunite domaćim božićnim suhim kolačićima, ako ste ih sami radili ili ih kupite u obližnjoj slastičarnici, jer one rade i do kasnijih sati. Staklenku poklopite poklopcem ukrašenim na istovjetan način. Završni potez u ukrašavanju ovoga neobičnog poklona jeste vezica; tanja ili deblja, omotana nekoliko puta oko staklenke i uvezana u malu mašnu, sigurno će izmamiti osmjeh na licu primaoca ovog jednostavnog i funkcionalnog poklona.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:51:55


IZRADITE SAMI DEKORATIVNU BLAGDANSKU SVIJEĆU

Pčelinje saće, odnosno satna osnova, koju pčelari koriste za pripremanje novih okvira koje će pčele nadograditi vlastitim voštanim izlučevinama, vrlo dobro može poslužiti i za izradu zanimljivih dekorativnih elemenata, pa tako i blagdanskih ukrasa. Korištenjem kalupa (modli) za kolače izrežite voštane privjeske za bor ili za dekoriranje ukrasnih aranžmana. Rolanjem saća sami možete napraviti izuzetno efektnu dekorativnu svijeću.

Sam svoj majstor - Page 2 Pcele_02

Pomoću žlijezda voštanica pčele su u mogućnosti same proizvesti vosak, koga oblikuju i od njega grade saće. Žvačući ga pčele vosak formiraju u šesterostrane (heksagonalne) ćelije, oslonjene jedna na drugu, čije stranice čine tanki listići. Iako je pčelinji vosak izvorno bijele boje, on požuti, a potom i posmeđi u dodiru sa zrakom. Izvorni pčelinji vosak pčelari koriste i za izradu satnih osnova, kojima pčelama olakšavaju formiranje saća, u koje bi one kasnije spremale med i pelud, a u istim ćelijama iz jaja se rađaju i u njima odrastaju mlade pčele.

Svijeća od pčelinjeg voska

Zbog svoje podatnosti, satna osnova se vrlo lako može koristiti i za izradu dekorativnih ukrasa za ukrašavanje bora ili čestitki, ali i za izradu pravih, dekorativnih svijeća. Rukom stvorene svijeće od pčelinjeg voska biti će pravi ukras vašeg božićno-novogodišnjeg stola. Svijeća nastaje tako da se izreže traka iz satne osnove, koja će s jedne strane biti tek neznatno uža nego na drugoj strani. Tako vrh svijeće poprima konačni oblik kao kod ostalih, lijevanih svijeća. Ovisno o duljini trake vaša će svijeća biti većeg ili manjeg promjera, a ovisno o njenoj širini svijeća će biti viša ili niža.

Sam svoj majstor - Page 2 Svijeca_sace_01

U relativno ugrijanoj sobi satna osnova (ploča voska) će biti više podatna i lakše ćete uviti svijeću. Na širem dijelu traku počnite rolati oko drvenog štapića za ražnjiće. Kad ste uspjeli stvoriti početni oblik, drveni štapić u sredini zamijenite stijenjem (fitiljem) za svijeće ili čvršćim tanjim užetom, oko kojega nastavite rolati vosak, a on će omatanjem stvarati valjak sve većeg promjera. I vaša je svijeća gotova! Na kraju je možete ukrasiti dekoracijom od sušenog cvijeća i komada sušenog voća, a ovako napravljena svijeća odlično će se uklopiti i u vaš stolni aranžman.

Privjesak od voska

Iz satne osnove, koju ćete lako kupiti u specijaliziranim pčelarskim dućanima, korištenjem kalupa za rezanje oblika iz tijesta s lakoćom ćete izrezati dekorativne privjeske za vaše božićno drvo ili kao element za ukrašavanje vaše Božićne čestitke. Izrezane oblike zvjezdice, žira, lista ili patkice možete pošpricati sprejem u zlatnoj ili srebrnoj boji i ostaviti da se osuši, a tako i skrutne.

U relativno ugrijanoj sobi satna osnova (ploča voska) će biti više podatna i lakše ćete uviti svijeću. Na širem dijelu traku počnite rolati oko drvenog štapića za ražnjiće. Kad ste uspjeli stvoriti početni oblik, drveni štapić u sredini zamijenite stijenjem (fitiljem) za svijeće ili čvršćim tanjim užetom, oko kojega nastavite rolati vosak, a on će omatanjem stvarati valjak sve većeg promjera. I vaša je svijeća gotova! Na kraju je možete ukrasiti dekoracijom od sušenog cvijeća i komada sušenog voća, a ovako napravljena svijeća odlično će se uklopiti i u vaš stolni aranžman.

Privjesak od voska

Iz satne osnove, koju ćete lako kupiti u specijaliziranim pčelarskim dućanima, korištenjem kalupa za rezanje oblika iz tijesta s lakoćom ćete izrezati dekorativne privjeske za vaše božićno drvo ili kao element za ukrašavanje vaše Božićne čestitke. Izrezane oblike zvjezdice, žira, lista ili patkice možete pošpricati sprejem u zlatnoj ili srebrnoj boji i ostaviti da se osuši, a tako i skrutne.

Sam svoj majstor - Page 2 Svijeca_sace_02

Također, možete ga obogatiti dodavanjem sitnog tijesta u obliku zvjezdica, riže, prosa i drugih žitarica, koje možete prilijepiti ljepilom za drvo ili jednostavno utisnuti u zagrijani vosak. Na čestitki model od voska možete obogatiti dodavanjem tijesta (mašni ili pužića), kriški sušenog voća, bućinih koštica, badema i drugog, ovisno o vašoj maštovitosti.

Svijeća od gel voska

Izuzetno dekorativna biti će svijeća od gel voska koju također možete izraditi sami. U tome će vam pomoći i suveniri iz prirode ili s mora, poput puževih kućica, školjki ili kamenčića neobičnih oblika. Vi samo trebate odlučiti u čemu ćete napraviti svijeću i, naravno, kupiti stijenj i gel-vosak u krutom obliku. To ćete pronaći u specijaliziranim prodavaonicama tipa „Uradi sam“.
Svijeću možete izliti u staklenoj čaši na stalnu, za crno vino, ali i u običnoj pepeljari ili staklenki od džema ili zdjelici za puding. Za dno posude komadićem voska učvrstite stijenj, kako se ne bi izmaknuo iz središta dom ulijevate preostali otopljeni vosak. Stijenj (fitilj) neka ostane nešto duži od visine posude, jer će te ga kasnije lako skratiti.

Sam svoj majstor - Page 2 Svijeca_sace_03

Vosak ćete otopiti tako da posudu u koju ste ga stavili u krutom obliku uronite u veću posudu ili lonac. Veću posudu napunite vodom do pola, kako uronjena manja posuda ne bi istisnula višak vode i razlila je po štednjaku, na kome ćete vodu zagrijavati na laganoj vatri. Dodate li u otopljeni vosak malo eteričnog ulja, dobit će te i mirisnu svijeću.

Držeći stijenj uspravno, u čašu ulijte malo rastopljenog voska, a potom na njega ubacite koju školjku, šljokicu ili kamenčić. Dolijte još malo voska i ponovno dodajte ukrasne dodatke, a to može biti i štapić vanilije ili cimeta, pa čak i zrna riže ili sitno tijesto. Isto ponovite nekoliko puta, no vosak nemojte lijevati do samog vrha čaše. Višak stijenja omotajte oko drvenog štapića ili olovke i položite na rubove čaše (posude) u koju ste izlili svijeću, a kako bi za vrijeme hlađenja voska stijenj u ostao uspravan. Nakon što se vosak ohladio i stisnuo, vaša je dekorativna svijeća gotova.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 1:55:10


NOVI MAKE-UP STAROG PORCULANA

U bolje opremljenim prodavaonicama lako je naći široki izbor raznobojnih keramičkih tanjura i šalica za domaćinstvo. Kako tuđa maštovitost i kreativnost iz vašeg novčanika ne bi izvukla previše novca, evo savjeta kako da novac uložite u vlastitu kreativnost te uz pomoć boja za porculan i malo truda, u kućnoj radionici oslikate stare šalice i tanjuriće. Podarite im duh novijih vremena.

Sam svoj majstor - Page 2 Porculan_01

Prije nego počnete nanositi boju po keramici, pobrinite se da predmeti budu čisti i potpuno suhi. Kada ste osigurali taj uvjet, primite se konkretnog posla. Rubove šalica ili tanjurića ukrasite konturama koje će kasnije vrlo zahvalno odvajati boje i motive. U tu svrhu rabite poseban konturij za porculan. Na površinu zatim kistom nanesite guste boje za porculan. Slikajte zvjezdice, mjesec, sunce, srceta, ribice, cvjetiće, ispisujte imena dragih osoba…

Ukoliko vam se potkrade pogreška i kist na tanjurić prenese više boje od željenog, ne brinite. Višak boje lako je ukloniti uz pomoć pamučne krpice. Ako svoj predmet želite ukrasiti i sitnijim motivima poput točkica, upotrijebite stari trik: čačkalice! Ostatak površine obojite u nekoj drugoj boji ili ga jednostavno ostavite u prvobitnom izdanju.

Pobrinite se da novu boju ne skinete s predmeta prilikom redovitog održavanja. Pažljivo položite oslikane porculanske šalice i tanjuriće u hladnu pećnicu, uključite zagrijavanje na 160°C i «pecite» boju sat i pol. Nakon što se predmeti ohlade, spremni su za pranje a zatim i prvu upotrebu u svom novom izdanju.

Sam svoj majstor - Page 2 Porculan_02
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 2:00:20


SVIJEĆA KAO DEKORATIVNI DETALJ

Obična svijeća svojom prirodnom i dinamičnom svjetlošću u večernjim satima može oživjeti Vaš dom i stvoriti ugodnu, nesvakidašnju atmosferu. Ako je riječ o mirisnoj svijeći ili čak cvjetnom aranžmanu u kombinaciji sa svijećama, na Vašem će stolu nastati prava umjetnička instalacija s aromaterapijskim djelovanjem. Ukrasne svijeće ili pak dekorativne aranžmane sa svijećama danas je lako pronaći u gotovo svakoj poklon galeriji, no uz malo mašte i vlastite kreativne sposobnosti i sami možete napraviti unikatnu kreaciju i dekorativni detalj kojim ćete obogatiti svoj dom.

Kombinacijom više svijeća različite visine, debljine ili oblika, pazeći pri tom da ne pretjerate s brojem boja ili njihovom neusklađenošću, na Vašem će stolu nastati vrlo dinamična i razigrana instalacija koja će razveseliti Vas i Vaše goste. Usklađivanjem boja svijeća i njihovim kombiniranjem Vaša kreacija će dobiti na svojoj profinjenosti, eleganciji ili pak živahnosti, ovisno o prigodi i tome kakav ugođaj želite stvoriti.

Zanimljivo je boje svijeća, u aranžmanu koji će krasiti Vaš stol, vitrinu ili policu, uskladiti s bojama karakterističnim za pojedino godišnje doba. Moguće ga je čak i obogatiti plodovima, cvjetnim aranžmanom ili prirodnim materijalima poput mahovine, češera, grančica ili kore drveta. Kao svijećnjak, odnosno podlogu aranžmana u tom je slučaju moguće koristiti posude različitih oblika, od plitkih tanjura, terakota posuda, okruglih staklenih posuda (akvarija), do praznih boca, staklenki od pekmeza, vaza ili klasičnih svijećnjaka. Pri tom koristite svoju kreativnost do krajnjih granica. Zdjelice, tanjuriće ili staklene posude napunite običnim ili ukrasnim pijeskom u boji, odnosno ukrasnim kamenčićima ili običnim šljunkom.

Sam svoj majstor - Page 2 Svijeca_buket_01

Kada je riječ o bojama usklađenim s godišnjim dobom i pobuđivanje Vaših osjećaja karakterističnih za to doba godine, valja znati da svatko od nas pojedino godišnje doba doživljava na svoj način, uvjetovan horoskopom, ugodom ili nekim doživljajem na koje ga pojedino razdoblje asocira.
No ipak, uobičajeno je razmišljati da su za doživljaj proljeća prikladne šarene kombinacije boja, ili pojedinačno roza i zelena koje asociraju na buđenje prirode.

Toplinu ljetne večeri vizualno će rashladiti plava svijeća, koja ujedno asocira i na more. Ljetni aranžman ugodno će osvježiti i nježno zelena svijeća, odnosno ljubičasti aranžman ili čak kombinacija ovih boja.

U jesen su prikladne kombinacije žute i smeđe, a paletu boja jeseni ugodno će dopuniti i narančasta te tamno crvena boja, ovisno o Vašem osobnom doživljaju i percepciji boja koje vežete uz pojedino godišnja doba.

Zimsko razdoblje obogatit će svijeća bilo koje boje, a posebno toplih boja i ugodna, nježnog voćnog mirisa koji će otopliti prostor vašeg dnevnog boravaka.

Osim boja i oblika, kod svijeća je moguće kombinirati i različite mirise i tako dobiti neki sasvim novi miris koji će pobuditi Vaše osjećaje.
Ako nemate hrabrosti ili vremena prepustiti se vlastitoj mašti i kreativnosti, gotovi dekorativni svijećnjak ili cijeli stolni aranžman možete i kupiti. Prilikom kupnje imajte u vidu interijer prostorije koju će ukrasiti, a dovoljno pažnje posvetite i njegovoj funkcionalnosti, jer osim što treba lijepo izgledati, svijećnjak na Vašem stolu mora biti stabilan i siguran, kako bi spriječio izlijevanje voska po stolu, kao i iskretanje svijeće, a time i zapaljenje stolnjaka …

Sam svoj majstor - Page 2 Svijeca_buket_03

Kao podlogu za svijeću ili pozadinu cijelog aranžmana, u kome su svoje mjesto dobile svijeće, vrlo je efektno koristiti zrcalo, koje će vašu kreaciju učiniti vizualno još bogatijom, a svojom će refleksijom pomoći boljem rasapu svjetlosti u prostoru. Prazna staklena boca od vina, pa još oslikama bojama za staklo postat će vrlo unikatan i dekorativan svijećnjak. Na stranom tržištu, a možda već ponegdje i kod nas, u ponudi su i svijeće u obliku čepa, koje će idealno upotpuniti ovako kreativan rad. Čaša za vino na visokom stalnu, ispunjena crnim, crvenim ili vinom boje zlata također će vrlo ukusno obogatiti Vaš stol, posebno ako u njemu upalite malu plutajuću svjećicu u boji vina.

Svijećnjak je moguće napraviti i od staklene čaše, odnosno staklenke od pekmeza ili ukiseljenog povrća, napunjene običnim ili ukrasnim kamenčićima, među koje ćete uglaviti svijeći; ili pak jednog od tanjura iz Vašeg starog kompleta, tim bolje ako ih je neparan broj. Dublji tanjur također je moguće ispuniti kamenčićima, a plitki pijeskom u koji ćete umetnuti niske svijeće. Njih je moguće kombinirati s užim i višim te debljim svijećama uobičajene visine. Uz dodatak sušene kriške naranče i štapića cimeta ili uz nekoliko jabuka i oraha, aranžman će biti vrlo efektan.

Sam svoj majstor - Page 2 Svijeca_buket_02

Umjesto prave vatre u kaminu možete upaliti i nekoliko svijeća. Na taj ćete način u ljetnim ili toplijim jesenskim večerima stvoriti ugođaj, koji će dostojno zamijeniti toplinu i zvuk pucketanja drveta u kaminu. Ugasite li svjetla u sobi, plam svijeća u kaminu stvorit će poseban ugođaj koji će Vas opustiti i pripremiti za ugodnu večer u dvoje ili razgovor s prijateljima.
Zamislite kupaonicu osunčanu tek svjetlošću svijeća. U takvom ambijentu godit će Vam topla kupka uz dodatak mirisnih soli ili aromaterapijskih ulja. Stalak pred ogledalom očistite od suvišnih stvari i na njemu nanižite red istovjetnih, pa čak i mirisnih svijeća. Odraz u ogledalu pobudit će čarobne osjećaje u Vama. Svijeće upaljene u limenkama uz stazu u vašem vrtu ili cvijetnjaku zamijenit će baklje. Staru limenku od graha ili boje lako je prilagoditi kako bi postala efektan stalak za svijeću. Izbušite je po obodu, linijski, škarama za lim ili točkasto uz pomoć čavla, kako bi kroz rupe prodirala svjetlost i tako na poseban način obasjavala Vaš vrt. Limenku u koju ćete položiti svijeću obojiti auto-lakom u spreju. Na dno limenke dobro je uliti i malo vode koja će hladiti limenku, a nakon što svijeća dogori tako ćete lakše očistiti ostatke otopljenog voska. Ovako dekoriranom limenkom možete ukrasiti i prozor svoga doma ili balkon.

Sam svoj majstor - Page 2 Svijeca_buket_04
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 2:06:59


NEKA SE DIJETE U SVOJOJ SOBI OSJEĆA SLOBODNO KAO RIBA

Uz zanimljiv namještaj u boji, razigranosti dječje sobe dodatno će pridonijeti i maštovito obojeni zidovi. Na njima možete, kombinirajući različite boje i nijanse boja za zidove, te igrajući se u slobodno vrijeme kistovima, valjkom i spužvom, u društvu djeteta nacrtati šumu, cvjetnu livadu ili pak cijelo bogatstvo podmorja. Pri tom, naravno, treba paziti na usklađenost boja namještaja i zidova, kako bogata mašta ne bi rezultirala neukusno prezasićenim sobom različitim bojama.

Sam svoj majstor - Page 2 Djecji_zid_01

Zidove možete dodatno obogatiti modelima šumskih životinja, ptica i drveća (koje će poslužiti i kao nosač vješalice), cvjetova ili pak riba i oblaka. Vaše će se dijete u takvoj, živahnoj sobi osjećati vrlo ugodno, a zidni motivi dodatno će pobuditi njegovu maštu na igru.

Podmorski osjećaj u dječjoj sobi vrlo je lako stvoriti korištenjem hladno zelene boje u kombinaciji s malo plave, za bojenje donjeg dijela zida sobe. More će biti tim uvjerljivije ako mu dodamo i pokoju ribu, hobotnicu ili vlasulju i tako dočaramo stvarnu sliku podmorja. Ribe je najlakše izrezati od šperploče, koju valja obojiti živim bojama, a kako bi ribe što više došle do izražaja. Koristiti se mogu i kalupi za izlijevanje gipsa s likovima iz podmorskog svijeta (moguće ih je naći u hobi-art dućanima), koje ćemo potom obojiti temperom ili kupiti već gotove modele i prilijepiti ih za zid.

Sam svoj majstor - Page 2 Djecji_zid_02

Bojeći donji dio zidova sobe i stvarajući na njemu valovite uzorke, a isti se mogu načiniti prostoručnim iscrtavanjem valova na osušenoj zidnoj podlozi u boji, kistom umočenim u bijelu ili za nijansu tamniju, odnosno svjetliju temeljnu boju, more će dodatno dobiti na uvjerljivosti, a oživjet će ga i mjestimične kružnice, iscrtane primjerice žutom bojom, kojima ćemo pričiniti kao da riba pod vodom ispušta mjehuriće zraka. Njih je najlakše napraviti iscrtavanjem kružnice oko tanjurića različitih promjera, primjerice oko šalice od kave najmanjih, zatim oko čajne šalice, tanjurića od kave do tanjurića za kolače ili uz pomoć plastičnih čaša.

Prilijepimo li ribama posebno izrezane peraje u drugoj boji, one će dobiti i treću dimenziju i tako postati još efektnije. Posebnu pažnju treba posvetiti očima i ustima ribe te škrgama. Zašto na morskoj površini ne zamisliti i jedrenjak usidren primjerice iznad radnog stola ili veliki model kita, izrađen od pluta, koji će poslužiti kao pano za pribadanje slika, podsjetnika ili rasporeda sati.

Sam svoj majstor - Page 2 Djecji_zid_03

Bojenjem stare komode s ladicama i zamjenom ručki, a u većim prodajnim centrima tipa „sve za kuću“ i „uradi sam“ može ih se naći u obliku zvjezdača i školjki dodatno ćete pridonijeti podmorskom doživljaju. Komodu najprije treba prebrusiti brusnim papirom i s nje potom dobro ukloniti prašinu. Kućište komode obojite u hladniju boju, a ladice u drugu življu boju, koja će cijelu komodu razbuditi (poput žute, žutozelene ili narančaste). Ladice i bočne stranice komode također možete obogatiti modelima riba i drugih podmorskih stvorenja ili algi.

Gornju ploču komode možete zamijeniti novom s valovito izrezanim i kantiranim rubom. Tako će se lakše uklopiti u sliku valovitog podmorja, a u istom se stilu mogu izraditi i klupice, uvijek dobrodošle u dječjoj sobi: za sjedenje, odlaganje igračaka ili slaganje odjeće prije spavanja.

Za pospremanje igračaka poslužit će obične kartonske kutije s poklopcem, ili kutije koje ćete sami izraditi od drvenih ploča. Šperploču treba izrezati u pravokutnike visine 50 cm, čije kraće stranice, treba spojiti na kvadratnu ploču u podlozi. Stranice spojiti lijepljenjem, ljepilom za drvo, a spoj se može ojačati drvenim klinovima ili pribijanjem čavlića. Na takvu kutiju treba izraditi poklopac nešto većih dimenzija gornje kvadratne ploče i duljine rubnih dašćica, a kako bi usko nalegla na vanjske stranice kutije. Poklopac se za kutiju može učvrstiti vanjskim šarkama, odnosno klavirskom (trakastom) šarkom. Kutija se može obojiti originalnom bojom za zidove. Dobro je poklopac obojiti u drugu življu boju, ali svakako jednu od onih koje su korištene za bojenje ostalih elemenata namještaja u toj sobi.

Sam svoj majstor - Page 2 Djecji_kutija_01

Na stropu sobe, u sredini ili uz rub zidova mogu se ugraditi noseće šine i na njih navesti reflektorske svjetiljke koje će osvijetliti pojedine elemente na zidovima i tako ih naglasiti u prostoru. Osvjetljenje tako neće biti izravno prema djetetu, a davat će dovoljnu količinu svjetlosti u sobi. Svjetiljke mogu biti usmjerene prema radnom stolu, ormaru s odjećom, polici s knjigama ili slici na zidu.

Gornji dio zidne površine, ovisno o motivu sobe, a u našem slučaju je oslikana kao more, obojene u svjetliju boju, koja će vizualno otvoriti sobu. Na tom dijelu zida, koji ćete obojiti primjerice u svjetlo zelenu ili svjetlo plavu, boju neba ili klasičnu, bijelu boju, moguće je nanizati, odnosno rasporediti po zidovima uramljene male slike, u kombinaciji s jednako obrubljenim ogledalom ili čak vješalicom na istoj podlozi. Okvir za slike možemo napraviti sami, od ukrasnih rubnih letvi ili gotovih profila za izradu okvira slika, a koji se mogu pronaći u prodajnim centrima tipa „uradi sam“.

Sam svoj majstor - Page 2 Djecji_zid_04

Okvir, pa i cijelu sliku sami možete izraditi i na puno jeftiniji, a jednako efektan način. Za to je potrebno izrezati dvije kvadratne ploče istih dimenzija. Unutar jedne od njih izreže se manji kvadrat od koga je naknadno modelarskom pilicom moguće izrezbariti ribu, morskog konjića, hobotnicu, ali i cvijet ili list te ih obojiti vedrom bojom i zalijepiti na podlogu iu sredini slike. Ostatak ploče poslužit će nam kao obrub slike, te ćemo ga nalijepiti na ploču u podlozi. Neka obrub bude jedne boje, manje izražajne, poput roza, svijetlo plave ili ljubičaste, a podloga druge, kontrastne boje, dakle tirkizno plave, zelene, žute … ili obrnuto.

Model u središtu slike biti će bolje uočljiv ako ga obojimo u treću boju, kontrastnu podlozi, no opet drugačiju od boje obruba. U središte okvira moguće je zalijepiti i maleno ogledalce ili sušeni cvijet, školjku ili cijelu kreaciju od plodova jeseni. Može to biti i okvir slike kojom ćete svoje dijete predstaviti kao umjetnika. Ulijepite u njega dječji crtež u temperi, odnosno nekoj drugoj tehnici ili čak djetetu dopustite da samo oslika podlogu, odnosno u okviru nacrta originalan motiv. Dopustite da Vam u tome pomogne mašta!
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 2:13:14


OBUCITE ZID RAZBIJENIM PLOČICAMA

Preuređivali ste dom i ostala vam je gomila starih, a dijelom i razbijenih keramičkih pločica. Što s njima? Razbijte ih do kraja! Potom iskoristite vlastitu maštu, slobodno vrijeme i stari, neuređeni zidić u vrtu. Poput majstora Antonia Gaudija, španjolskog graditelja i arhitekta, uredite vlastiti vrt i stvorite jedinstveno umjetničko djelo u svom dvorištu. Razbijenim pločicama što šarenije oblijepite zidić!

Sam svoj majstor - Page 2 Razbijene_plocice_04

Ako ste bili u Španjolskoj i posjetili Gaudijeve vrtove u Barceloni sigurno ste već dobili inspiraciju za ovako nešto, a ako vas uspomena do sada već nije inspirirala, možda je vrijeme da vas na nju podsjetimo. Nakon uređenja doma uvijek ostane određena količina neutrošenih pločica ili onih koje smo kupili viška „zlu ne trebalo“.

Sam svoj majstor - Page 2 Razbijene_plocice_01

Također, nakon preuređenja i skidanja starih pločica odvoz građevnog otpada naplaćuje se po nerijetko po broju odvoza. Pa zašto onda ne bi uštedjeli, a građevni otpad „reciklirali“, odnosno ponovno iskoristili kako bi od njega stvorili nešto zanimljivo, pa čak i korisno.

Sam svoj majstor - Page 2 Razbijene_plocice_03

Pred nama su lijepi dani, ugodno proljeće i dugo toplo ljeto, koje je svakako dobro provesti što više u prirodi, odnosno na svježem zraku. Živite u kući i imate neuređenu okućnicu? Zašto onda ovo vrijeme ne biste iskoristili tako da uljepšate svoje dvorište jedinstvenim umjetničkim djelom s kojim ćete se ponositi, a koje će sigurno pohvaliti svi vaši prijatelji i poznanici, posjetitelji vašeg doma.

Sam svoj majstor - Page 2 Razbijene_plocice_07

Starim pločicama, cijelim ili razbijenim, možete obući i ostale, geometrijski definirane betonske ili zidove od cigle, koji će bez fasade nakon nekog vremena sigurno izgledati neuredno i nekorisno. Prihvatite li našu sugestiju da ih oživite šarenim pločicama, pri tome nije nužno da se koristite pločicama namijenjenim za oblaganje vanjskih površina, niti da su otporne na zamrzavanje. Ionako ćete ih prethodno razbiti na sitne komadiće! Njihovim spajanjem u mozaik i umetanjem u masu za lijepljenje vanjskih pločica stvorit ćete iznimno zanimljiv zidić!

Sam svoj majstor - Page 2 Razbijene_plocice_06

Ako niste skloni prevelikom egzibicionizmu ili ste poklonik smislenih stilskih kreacija, zanimljivo će izgledati i ako na svom zidiću nađete prostora i za postavljanje cijelih dekoriranih pločica u geometrijskom nizu, ili u krivudavoj liniji koja prati formu zidića.

Sam svoj majstor - Page 2 Razbijene_plocice_05

Korištenjem komadića razbijenih keramičkih pločica možete ukrasiti i svoju kupaonicu ili možda napraviti neobičnu borduru oko vaše vrtne česme, odnosno slavine. Malo mašte i pred vama će osvanuti i živahna fontana ili klupica za odmor uz šetnicu u vrtu ili cvijetnjaku, šareno oblijepljena pločicama. Ovakva kreacija sigurno će razveseliti i vaše ukućane, posebno ako poslu prionete zajednički i uskladite svoje umjetničke vizije. Razlika u stilovima na pojedinim dijelovima ovako šarenog zida neće uopće doći do izražaja. Dapače, učinit će ga još otkačenijim!

Sam svoj majstor - Page 2 Razbijene_plocice_08

vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Sre 20 Jul - 2:17:37


ZATRAVLJENI STOLAC

Travnati stolac lijepo će izgledati u svakom dvorištu. Izgleda kao da je iz vrta Teletubbiesa, no ovaj je može postati zanimljivo mjesto odmora u vašem vrtu.
Evo prijedloga koji ćete lako realizirati i sami te svoje travnjak učiniti drugačijim od svega već viđenog.

Sam svoj majstor - Page 2 Zelena_stolica_02

Čak i oni bez „zelenih prstiju“, odnosno bez posebnog dara za uređenje zelenih površina s lakoćom će izraditi ovakav stolac. Potrebno je malo dobre volje, križna konstrukcija koja će vam pomoći da lakše formirate stolac i održati ga čvrstim, nešto zemlje i sjemena travne smjese i vode kojom ćete zaliti uspješan završetak posla.

Sam svoj majstor - Page 2 Green_chair_01

Kako bi skulpturirali ovakav, u originalu nazvani Terra Grass stolac, a za pretpostaviti je da kod nas nećete pronaći originalnu „mrežu“, možete je izraditi sami. Za to će vam biti potreban tvrdi karton ili šperploča. Nakon što ste skalpelom ili pilom za drvo izrezali više ploča, formirajući njihovim oblikom formu budućeg stolca, na pločama je (u razmaku od oko 10 cm) potrebno zarezati utor do polovine visine ploče na tom dijelu, širine same ploče.

Sam svoj majstor - Page 2 Zelena_stolica_03

Poprečnim međusobnim zaticanjem ploča one će formirati čvrstu mrežu koju ćete položiti na zemlju. Šupljine u njima ispunite zemljom do razine nešto više od same mreže te po njoj pospite sjeme trave i tako nastali humak zalijte vodom, kako bi travi osigurali potrebne uvjete za rast. Bude li uz to i sunčano, vaš će vrtni stolac biti zelen već za nekoliko dana. Ipak, kako bi u njega mogli sjesti, bez trajnih posljedica za travu, pričekajte da ojača, odnosno da se korijen trave bolje primi za zemlju. Stolac redovito kosite škarama ili električnim šišačem za travu kako bi stolac zadržao formu. Potražite i sjeme niskorastuće trave kako bi oko svog ekološkog stolca imali što manje posla.

Sam svoj majstor - Page 2 Zelena_stolica_04

Privlačan i estetski, travnati stolac, odnosno više njih u grupi, sigurno će postati ugodno mjesto susreta s prijateljima u vašem dvorištu i razgovora na svježem zraku. Postavite li u središtu kruga i jednako prirodan stola od starog panja ili možda stolce „igradite“ oko panja starog, oborenog drveta, poštedjet ćete se čupanja duboko ukorijenjenog panja iz zemlje, a dobit ćete efektnu vrtnu garnituru.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Ned 14 Avg - 13:22:44


Sam svoj majstor - Page 2 Thumbnail.php?file=IMG_04846_big

Postolje visine 15-20 cm
Samolepljiva folija za abažure
BAtik papir s crnim dekorom, po kvadratu 100x70 cm
Obostrano lepoljiva traka
Žica
Stare lampe nemojte jednostavno izbaciti iz kuće, nego ih uz malo truda pretvorite u moderne unikate: od folije izrežite pravougaonik visine 50 cm i širine koje je potrebna da se obuhvati postolje plus 2 cm. Na foliju nalepite komad batik papira odgovarajuće veličine. Sve smotajte u valjak obostrano lepljivom trakom i krajeve spojite obostrano lepoljivom trakom. Kako bi svetiljka bila što stabilnija , uz desnu i levu ivicu uz preklop probušite s pravilnim razmakom kroz rupe koje treba da sprovedete žicu tako da spojite obe strane. Završetke žice spojite s unutrašnje strane abažura. Abažure stavite oko postolja sa sijalicom

[You must be registered and logged in to see this link.]
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od vivijen Ned 14 Avg - 13:27:43



Sam svoj majstor - Page 2 Thumbnail.php?file=IMG_05397_big

Prazn kartonske kutije
Zelena i tirkizna akrilan boja u spreju
Suvo lišće
Presa za cveće ili fils papir
Obostrano lepljive trake
Krep-traka
Sveže listove postavite 3-5 dana u presi za cveće ili između dve stranice deblje knjige. Radnu površinu prekrijte sa nekoliko slojeva novinskog papira. Na zadnju stranu presovanih listova zalepite nekoliko lepljivih traka pa ih u pravilnim razmacima zalepite na kartonski poklopac. Ivicu poklopca oblepite krep-trakom. Ravnomerno poprskajte poklopac s listovima pa ostavite da se osuši. Pažljivo maknite listove i zaštitnu krep-traku s ivice. Na isti način ukrasite i kutiju: nalepite listove , porskajte ih i ostavite da se osuše. Možete poprskati sprejom i unutrašnjost kutije.
vivijen
vivijen
Moderator Foruma
Moderator Foruma

Zlatni Pehar Za Više Od 10.000 Poruka
Srbija

Grad : Zvezdan
Browser : Opera
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61735
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 70
Pol : Ženski Zodijak : Lav Zmija

Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi

Nazad na vrh Ići dole

Sam svoj majstor - Page 2 Empty Re: Sam svoj majstor

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu