Cimet - začin i lek
Strana 1 od 1
Re: Cimet - začin i lek
Cimet i oraščić kao lek
Mnoge kulture poznaju lekovita svojstva začina i koriste ih vekovima, da ne kažemo milenijumima. U naše vreme nauka je i dokazala da je veliki broj začina zaista lekovit, bar za neke bolesti i poremećaje. Cimet, na primer, omiljeni začin za sutlijaš i kolače s jabukama, povećava aktivnost insulina – kašika dnevno značajno snižava nivo šećera u krvi. Osim toga, snižava i nivo triglicerida i lošeg (LDL) holesterola. Od starine se koristi protiv zubobolje, a sprečava i oboljevanje desni, služi kao sredstvo protiv upala (uključujući i zglobove i urinarni trakt), za poboljšanje varenja i sprečava slepljivanje krvnih pločica i može da ubije bakterije poput ešerihije koli. Uz to je i antioksidans, koji sprečava dejstvo slobodnih radikala na tkiva i ćelije. Muskatni oraščić, nezaobilazni sastojak koljiva, može da uspava one koji pate od nesanice, smiri i umiri anksiozne i nemirne, ublaži grčeve mišića. Takođe olakšava bolove u zglobovima i one od gihta, snižava krvni pritisak, leči mušku neplodnost i impotenciju, poboljšava koncentraciju i cirkulaciju, snižava nivo holesterola u krvi i leči zubobolju. No, pošto je vrlo moćan, ne sme se preterati u količini da se ne bi ispoljile nuspojave, poput mučnine, halucinacija, otoka i šoka – zaista ga treba samo ovlaš natreti u kuvano žito ili neko varivo.
Karanfilić, koji daje tako prijatan ukus kompotima i kuvanom vinu (zimski "lek" protiv prehlade), takođe se u narodnoj medicini koristi protiv zubobolje, ali i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. Ima i protivupalna, antibakterijska i antioksidativna svojstva. Olakšava respiratorne bolesti, poput astme i bronhitisa, kao i artritis i reumu. Osim toga, eliminiše parazite, gljivice i bakterije iz creva, a dobar je i za povećanje mentalnih sposobnosti i kreativnost.
Đumbir, sastojak napitka zvanog džindžer ejl (đumbirovo pivo) i nekih kolačića, može da pomogne kod prehlade jer zagreva, a povećava i imunitet. Od davnina se koristi protiv mučnine svih porekla. Otklanja gasove u stomaku i smiruje ga, povećava lučenje žuči i unapređuje zdravlje srca. Koristan je i kod reumatizma, artroze, migrene i takođe ima antioksidativna svojstva.
Nana je još jedan od starinskih začina - lekova. Smiruje želudac i pomaže kod "nervoznog stomaka", sprečava razvoj bakterija i gljivica, olakšava simptome kod alergija i astme, a postoje i tvrdnje da može da zaštiti od pojave nekih vrsta raka.
No, ono što smo već napomenuli za oraščić, važi i za ove, pa i ostale začine: ne treba ih jesti u velikim količinama i ne svakog dana, jer se može razviti alergija. Osim toga, ni u kojem slučaju ih ne treba smatrati lekom koji može da zameni "oficijelni" medikament koje će vam propisati lekar.
Izvor
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Cimet - začin i lek
Cimet – Istine i zablude
Ovo je jedan od najstarijih začina koji možemo naći u svakoj kuhinji. Spominje se čak dvije tisuće godina prije Krista, ali i u Bibliji, a u azijskim se kulturama tisućama godina koristi i u medicinske svrhe. Daje specifičan okus slatkim i slanim jelima kojima se dodaje u kombinaciji s ostalim začinima.
Pravi cimet (Cinnamomum verum ili zeylanicum) dolazi sa Šri Lanke. Sušeni dio unutrašnje kore ovog zimzelenog drveta koje u prosjeku raste 10-15 metara se koristi kao začin. Nalazimo dva oblika – štapići i mljeveni. Ova vrsta cimeta ima nježniju i pikantnu slatkastu aromu. Štapići i prah su svijetle žuto-smeđe boje. Osim u gastronomske svrhe, koristi se i u prirodnoj medicini zbog antimikrobnih svojstava, ali i kao repelent za insekte. Ta svojstva omogućuju i dugotrajno skladiptenje cimeta. Služi i protiv visokog tlaka, nadutosti, ali i prema nedavnoj studiji ovaj cimet može služiti kao prevencija ili bar odgoda javljanja tipa dijabetesa koji se razvija s godinama. Započele su kliničke studije, a znanstvenici se slažu da se pacijentima s dijabetesom tipa 2 može poboljšati stanje pri dnevnoj konzumaciji inzulina – čak jedan gram pravog cimeta dnevno može sniziti šećer u krvi. Jedna čajna žlica sadrži pet grama. Svakako se posavjetujte s osobnim liječnikom i nutricionistom prije bilo terapijske konzumacije.
Kasija cimet (Cinnamomum cassia) ili indonezijski cimet je najrašireniji u prehrambenoj industriji zbog veće otpornosti biljke i dakle lakšeg uzgoja. U ovom slučaju se koristi cijela kora biljke, što začinu daje tamniju i pomalo crvenkastu boju za razliku od originalnog cimeta. Ima jači okus, te može i peckati. Europske agencije za zdravlje su nedavno objavile upozorenja o konzumaciji visokih doza ove vrste cimeta jer sadrži Kumarin - toksična kemijska supstanca koju nalazimo u raznom bilju koja se u suvremenoj medicini koristi kao prekursor za razne antikoagulante. Ukoliko se uzima u većim količinama ili nekontrolirano, može uzrokovati vrtoglavice, mučnine, slabost, oštećenja jetre, bubrega, unutrašnja krvarenja i smrt. Kumarin se u znatno manjoj količini nalazi u originalnom, pravom cejlonskom, tj. cimetu sa Šri Lanke.
Izvor
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Cimet - začin i lek
Cimet protiv šećera i Alchajmerove bolesti
Novo istraživanje naučnika sa Univerziteta Tel Aviv otkrilo je da se u kori cimeta nalazi supstanca CEppt koja može da spreči razvoj Alchajmerove bolesti. A već od ranije je poznato da cimet ima sposobnost da snizi nivo šećera u krvi.
Alchajmerova bolest dovodi do degenerativnih procesa u mozgu koji narušavaju pamćenje, mišljenje i ponašanje. Ova bolest najčešće pogađa starije osobe, npr. svaki osmi Amerikanac stariji od 65 godina pati od ove bolesti.
Cimet se u različitim kulturama od davnina koristi kao lek za različita stanja: od poboljšavanja kognitivne funkcije i pamćenja, preko reume, do problema sa varenjem. Takođe, kada se doda u hranu, cimet kao prirodni konzervans, sprečava razvoj bakterija i kvarenje hrane. Savremena proučavanja dodala su još jednu ulogu cimetu: on se koristi da prevari potrebu za duvanom, a američki Nacionalni institut za zdravlje osobama koje žele da ostave duvan preporučuje - žvakanje štapića cimeta.
Istraživači su supstancu CEppt iz kore cimeta mešali sa vodom i davali je miševima obolelim od Alchajmerove bolesti. Nakon četiri meseca, otkrili su da se razvoj bolesti usporio. Ekstrakt iz kore cimeta, objašnjavaju naučnici, koči stvaranje toksičnih amiloidnih polipeptidnih oligomera i fibrila koji su sastavni deo naslaga pronađenih na mozgu pacijenata obolelih od Alchajmerove bolesti.
Razgrađuje amiloidna vlakna
Istraživanja u laboratoriji su pokazala i da ova supstanca raskida amiloidna vlakna, slična onima koja se skupljaju u mozgu i ubijaju neurone. Prof. Ovadia, jedan od autora istraživanja, kaže da ovo otkriće ukazuje na to da CEppt ne samo da bi mogao da uspori razvoj bolesti, već i da se koristi u lečenju, onda kada se štetni molekuli već formiraju.
Za ostvarivanje terapeutskih svojstava potrebno je više od 10g sirovog cimeta dnevno, što je mnogo više od toksične doze ovog začina. Rešenje je u pravljenju ekstrakta pomenute aktivne supstance iz cimeta, kako bi se odvojila od toksičnih elemenata. „Umesto sintetičkih supstanci koje usporavaju razvoj Alchajmerove bolesti, ekstrakt cimeta bi bio prirodan lek, bezbedan i bez negativnih efekata“, kaže prof. Ovadia.
Snižava šećer i holesterol
Već od ranije je poznato, i potvrđeno, da cimet može da pomogne da se snizi nivo šećera u krvi kod obolelih od dijabetesa tip 2. Pokazalo se i da cimet snižava količinu masti i da sprečava slepljivanje krvnih pločica. Kliničko proučavanje pokazalo je da konzumiranje malih količina cimeta dnevno (ne više od 6 grama) smanjuje nivo glukoze u krvi, da smanjuje nivo triglicerida, LDL („lošeg“) holesterola i ukupnog holesterola kod obolelih od dijabetesa tip II. Pokazano je takođe i da primena ekstrakta cimeta kod obolelih od dijabetesa tip II značajno smanjuje količinu šećera u krvi (izvor: Best Choices From the People's Pharmacy by Joe Graedon, M.S. and Teresa Graedon, Ph.D.)
izvor
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Cimet - začin i lek
CIMET - Cinnamomum Zeylanicum
Biljke
Drugi nazivi: kaulin, cimit
Latinski naziv: Cinnamomum Zeylanicum
Eng - CINNAMON
Opis biljke: Nalazište : uspeva u tropskoj Aziji ( Cejlon, Shri Lanka) te u Indiji i Indoneziji. Kod nas samo kora ili u obliku praška. Spominje se 2800 godina p.n.e. U prošlosti je cimet bio skup kao zlato..Postoje stotine vrsta i podvrsta cimetove biljke. Kao zacinske, koriste se dve vrste: cejlonski i cimet kasija, poznat kao kina-cimet, koji potice iz Burme. U Evropi se upotrebljavaju obe. Cejlonski cimet stiže u prodavnice u štapicima i ima nežniju i prijatniju aromu, a ukus mu je ljuto oštar, slatko-peckav, ni opor ni sluzav. Sadrži 1,5 do 4 procenta etericnih ulja. Najbolje vrste kina-cimeta mirišu oštrije, a ukus im je peckavo ljut i sladak dok je hemijski sastav kao kod cejlonskog cimeta. Cimet se dva do tri puta godišnje sece sa svakog stabla, zatim se preko noci umotava u kokosove asure i pušta da fermentira, nakon toga se guli spoljna kora, odstrani i srednja, a upotrebljava se samo nežna, unutrašnja. Deset takvih tankih kora uvijaju se jedna u drugu pa se suše prvo u senci a zatim na suncu. Pri tome on dobija svoju žuckasto-smedu boju. Cejlonski cimet je znatno deblje kore i samo se jedanput uvija u štapic. U prodavnice stiže uglavnom u komadicima od 3-10 cm ,
Za lek se upotrebljava samo kora, a ostali delovi kao zacini. Plodovi se ne jedu, iz njih se istiskuje vosak za mirisave svetiljke. Iz listova koji se stavljaju u jela kao zacin ( slicno i lovoru), istiskuje se ulje od kojega se pravi cimetova voda i tinktura. To ulje jako žari, pa i samo jedna kap izaziva upalu ako padne na kožu. Ako se kapi ulja prevuku šecerom dobiva se tzv. "cimetov konfekt" ili "sanalet", koji se koristi za jacanje želuca. Vanjska kora drveta nema lekovitih svojstava. Koristan je samo njen unutrasnji, svetloružicasto-smedji deo. Ako je kora na jeziku gorka, onda to nije cimet, nego neka druga kora.
Zbog tanina se primenjuje i kao lek protiv proliva.
Cimet je aromatik, korigens, hemostatik, stomahik, nervinum, adstrigens i dezinficijens probavnih organa.
Punokrvni i lako uzbudljivi ljudi ga ne podnose. Cimet jaca srce i želudac, oživljuje živce i osvežava krv, pomaže kod slabe probave, stvaranja previše kiseline i sluzi u želucu, kod grcevitog povracanja, krvavih proliva, krvarenja iz materice, te kod prejake i preduge menstruacije ili posle porodjaja, stimulise mokrenje i deluje protiv gihta.
VINO OD CIMETA : 30 grama usitnjene cimetove kore, ½ litre slatkog crnog vina; namakati 6 dana. Pije se po mala cašica 3X dnevno pre jela.
Još je efikasnije cimetovo vino pripremljeno na sledeci nacin : 100 grama crnog vina, 8 grama cimetove tinkture, 6 grama tinkture maticnjaka i 30 grama šecernog sirupa. Svakih 1-2 sata uzima se po 1 velika kasika.
TINKTURA : 100 g usitnjene kore cimeta namociti u ½ litre 80% alkohola, u trajanju od 15 dana, procediti i uzima se dnevno po 20-30 kapi 3X dnevno pre jela.
KUVANO VINO s cimetom : u 1 litru belog vina staviti koru od cimeta, 10 klincica i 100 grama šecera, zagrejati do vrenja, poslužiti vruce
Sastav
Cimet ima značajno antioksidansko dejstvo, pomaže varenju hrane, sadrži hranljive materije i lekovite sastojake:
biljna vlakna
vosak
gvožđe
kalcijum
mangan
metalhidroksid-halkon-polimer (mhcp)
minerali
tanini
Korišćenje
Velika prednost cimeta je u tome što je jeftin i dostupan, može se kupiti u gotovo svakoj prodavnici prehrambene robe. U ishrani i kao začin koriste se cimetovi štapići, a lekovito je i cimetovo vino (vino začinjeno cimetom). I mešavina meda i cimeta ima veoma lekovite osobine. Cimet je antiseptik, tako da se čajem od cimeta mogu ispirati posekotine i ogrebotine.
Zbog svog antibakterijskog i antigljivičnog dejstva, koristi se i za zaštitu hrane od kvarenja. Ispitivanjem se došlo do toga da se u nekim slučajevima može koristiti i umesto konzervansa za konzerviranje mesa.
Pored ishrane, cimet se koristi i u kozmetici. Žvake sa ukusom cimeta upotrebljavaju se protiv neprijatnog zadaha.
Dejstvo
Do sada je na osnovu ispitivanja naučnika ustanovljen veliki broj lekovitih osobina cimeta protiv sledećih bolesti i tegoba:
alergijski rinitis
artritis
bolesti zuba i usne duplje
bolovi u želucu
vaginalne infekcije
virusne infekcije
gastritis
giht
glavobolja
gljivične i bakterijske infekcije
gojaznost
grčevi
gubitak apetita
gubitak kose
gubitak polnog nagona
dermatitis
dijabetes
impotencija
infekcije bešike
iscrpljenost i umor
kandida
karcinom debelog creva
kiselina u želucu
kožne bolesti tela glave i problemi sa kosom
loša cirkulacija
loše pamćenje
malaksalost
malokrvnost
menstrualne tegobe i krvarenje
mučnina
nadražena creva i nadimanje
neke vrste raka
nervna napetost
otvorene rane, posekotine i ogrebotine
PMS
povišen nivo holesterola i triglicerida
povraćanje
postporođajni problemi
problemi sa varenjem i zatvor
problemi sa varenjem i proliv
problemi sa živacima
problemi sa žučnom kesom
problemi sa jetrom
problemi sa mokrenjem i mokraćnim kanalima
sve vrste bolova
stres
tegobe u menopauzi
ujedi i ubodi insekata
Cimet ubrzava disanje i rad srca, a time utiče na povećanje temperature tela i samim tim ubrzava sagorevanje masti.
Način primene
Cimetovo ulje koristi se za mazanje pojedinih delova tela ili u aromaterapiji, dok se cimetovi štapići (kora) ili prah koriste kao začin ili lekoviti dodatak jelima. Interesantno je da cimet poboljšava i vizuelno pamćenje i brzinu reagovanja, razvijajući pozitivnu energiju.
Kod dijabetesa cimet pomaže boljem iskorišćenju insulina. Novijim istraživanjima ustanovljeno je da poboljšava tzv. glukozni metabolizam oko dvadeset puta.
Na osnovu navedenog može se zaključiti da cimet treba koristiti u ishrani ne samo kao začin već i kao lek.
Naravno, pošto se radi o začinu, ne treba preterivati, veće dnevne doze cimeta nisu preporučljive. Ulje na bazi cimeta ne preporučuje se trudnicama.
Izvor
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Cimet - začin i lek
Med i cimet
Med i cimet cak i ukoliko se potpuno zasebno upotrebljavaju imaju svojih lekovitih moci, a mesavina meda i cimeta nosi obelezje eliksira zdravlja i besmrtnosti. Ona je od davnina bila duhovna hrana mudraca i svetaca, blazenstvo duha i nebeski dar. Evo sta o tome misli nauka.
Nekada se verovalo da med i cimet upotrebljeni kao mesavina mogu vratiti vid slepima ili cak oziveti mrtve. Ako ne to, ona zasigurno cuva zdravlje, daje krepkost, mladost i plodnost. Istocni narodi med i cimet smatraju najblagotvornijim darom prirode i ovaj eliksir vekovima koriste za lecenje takoreci svih bolesti i psihickih stanja. Postoji verovanje da covek koji bar nekoliko puta mesecno uzima med, ne može se ni razboleti.
Naucna istraživanja, koja su obavljana sirom sveta izmedju ostalog u Japanu, Sjedinjenim Americkim Državama, Australiji, pokazuju da med i cimet u kombinaciji imaju fantasticne lekovite moci kao sto su regeneracija organizma, podizanje otpornosti organizma i slicno. Svakako je utvrdjeno da med i cimet primenjen kao lek ima blagotvoran uticaj na celo telo cineci ga vitalnijim i snaznijim, a najnovije statistike potvrdjuju da bitno produzava i ljudski vek.
Sta je cimet? Cimet se dobija od kore stabla cimetovca (Cinammomum zeylanicum), koje raste u Aziji, i najvise se upotrebljava kao zacin. Kineska farmakopeja ne bi mogla ni da se zamisli bez ove lekovite biljke. Kora cimetovca upotrebljava se za lecenje prehlade, kaslja, grceva u zelucu, problema sa varenjem, psihickih problema i tonifikacije tela, a etericna ulja od lista ove biljke koriste se za lecenje slabe cirkulacije i reumatizma, celulita, stomacnih problema, infekcija, kolitisa i sprecava slepljivanje krvnih plocica.
Kineske legende kazu da je cimet koristio Peng Zua, za kojeg postoji verovanje da je doziveo 888 godina. Zatim, da se od cimeta pravilo cudotvorno vino cija je samo jedna kap bila dovoljna da telo oboji u boju zlata i da pomesan sa mozgom od kornjace dobija magicnu moc, pa onaj ko ga popije moze hodati po vodi.
U nastavku se nalaze najblagotvorniji recepti za lecenje sa medom i cimetom, koje je objavio ugledni kanadski naucni casopis Weekly World News.
Za jacanje imuniteta
Med i cimet upotrebljeni kao mesavina, uz redovnu upotrebu ojacace imunitet i uspesno stititi organizam od virusa i bakterija.
Za varenje hrane
Upotreba meda jaca bela krvna zrnca u borbi protiv svake bolesti, a cimet u kombinaciji sa medom pospesuje varenje. Za to je potrebno pre jela uzimati po dve kasike mesavine meda i cimeta kako bi se olaksalo varenje i najtežih jela!
Za dugovecnost
Hunzi su pleme koje je dobro poznavalo lekovitost cimeta i meda. Oni svakodnevno uzivaju u caju od cimeta i meda, dozivljavaju duboku starost i pri tom dugo ostaju krepki i vitalni a upravo ova kombinacija – kazu naucnici usporava proces starenja, produzava zivotni vek a kozu cini svezom, neznom i krepkijom.
Recept za to glasi ovako: jednu kasiku cimeta i cetiri kasike meda prokuvati u jednoj solji vode. Podeliti na cetiri dela i piti tokom dana (cetiri puta dnevno).
Rak kostiju i stomaka
Istrazivanja u Japanu potvrdjuju su da se mesavinom meda i cimeta uspesno leci rak kostiju i stomaka.
Za to je potrebno svakodnevno uzimati mesavinu jedne velike kasike meda i jedne male kasike cimeta, mesec dana tri puta dnevno.
Upala zglobova (artritis)
Ujutru i uvece uzimati po jednu solju vruce vode u kojoj je dobro umesana jedna mala kasika cimeta i dve velike kasike meda. Dugotrajna terapija moze dovesti do izlecenja cak i hronicnog artritisa!
Protiv celavosti
U vruce maslinovo ulje umesati jednu veliku kasiku meda i jednu malu kasiku cimeta. Ovu smesu utrljati u koren kose i ostaviti da deluje petnaest minuta. Za nekoliko dana koren kose ce ojacati i kosa ce prestati da opada!
Protiv zubobolje
Najmanje tri puta dnevno na bolni zub nanositi mesavinu meda i cimeta.
Protiv holesterola
Tri male kasike cimeta i dve velike kasike meda umesati u 4 dl caja (najbolje koristiti zeleni caj). Piti tri puta na dan. Kod prvog uzimanja, za dva sata holesterol u krvi ce se smanji za deset posto, a nakon duze upotrebe moguce je postici potpuno izlecenje!
Prehlada
Redovna upotreba meda i cimeta umanjuje mogucnost prehlade i infekcije besike.
U jednu veliku kasiku mlakog meda umesati jednu cetvrtinu male kasike cimeta. Uzimati tri puta dnevno tokom tri dana i prehlada ce nestati. Na ovaj nacin se jos i uspesno ciste sinusi i leci hronicni kasalj.
Infekcija besike
Umesati dve velike kasike cimeta i jednu malu kasiku meda u 2 dl mlake vode i popiti. Ova smesa ce ocisti besiku i unistiti bakterije.
Srce, nervoza i bolovi u stomaku
Med i cimet za dorucak. Ukoliko se redovno za dorucak jede hleb namazan sa mesavinom jednakih delova cimeta i meda imace blagotvorno dejstvo na nervni sistem, stomacne bolove, cir na zelucu i gasove.
Protiv umora
Jednu polovinu velike kasike meda i jednu cetvrtinu male kasike cimeta, umutiti u 2 dl vode. Piti ujutru na prazan stomak i popodne tokom sedam dana. Za to vreme ce se organizmu vratiti snaga i vitalnost.
Bubuljice i infekcija kože
Dokazano je da med i cimet mogu spreciti i zaustaviti stvaranja lisajeva, ekcema, bubuljica i slicnih infekcija koze, ukoliko se lice redovno tretira mesavinom od jednakih delova meda i cimeta.
Protiv akni umesati tri velike kasike meda i jednu malu kasiku cimeta. Nanositi na obolela mesta svako vece pre spavanja. Obicno je potrebno dve nedelje da koza lica postane potpuno cista i zdrava.
Za mrsavljenje
Mozda malo cudno zvuci ali med i cimet mogu posluziti i kao sredstvo za mrsavljenje. Mesavina jednakih delova meda i cimeta prokuvana u jednoj casi vode, ne dozvoljava masnocama da se taloze u organizmu. Za to je potrebno piti dva puta dnevno po jednu casu ovog napitka, ujutru pola sata pre jela i uvece pola sata pre spavanja.
Zadah
Svako jutro ispirati grlo mlakom vodom u kojoj je umesana jedna kasika cimeta i jedna kasika meda.
Za popravljanje sluha
Za popravljanje sluha svako jutro i svako vece, uzimati mesavinu jednakih delova meda i cimeta.
Izvor
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Cimet - začin i lek
Med i cimet kao lijek
Otkriveno je da mješavina meda i cimeta liječi mnoge bolesti. Proizvodnjom meda bavi se većina zemalja svijeta. Ayurvedska i Yunani medicina koriste med kao glavni lijek već stoljećima. Znanstvenici danas također prihvaćaju med kao vrlo efikasan lijek za sve vrste bolesti. Med se može koristiti bez sporednih efekata za sve vrste bolesti. Današnja znanost kaže da med, iako je sladak, ako se uzme u pravoj dozi kao lijek ne šteti dijabetičarima. Poznati magazin po imenu Weekly World News koji je objavljen u Kanadi 17. siječnja 1995. godine dao je listu bolesti koje se mogu liječiti medom i cimetom u skladu sa istraživanjima zapadnih znanstvenika.
Artritis (upala zglobova)
Uzeti jedan dio meda na dva dijela mlake vode, te dodati malu čajnu žlicu cimetovog praha, napraviti masu i polako masirati na bolne dijelove tijela
Primijećeno je da se bol smanjuje u roku od jedne do dvije minute
Ili, osobe koje boluju od artiritisa mogu ujutro i navečer uzeti jednu šalicu vruće vode sa dvije žlice meda i jednom malom čajnom žlicom cimetovog praha
Ako se pije redovito, čak i kronični artritis može biti izliječen
U nedavnom istraživanju Univerziteta u Kopenhagenu, otkriveno je da su doktori tretirali svoje pacijente sa mješavinom jedne žlice meda i pola čajne žlice cimetovog praha prije doručka. Rezultat je bio da je u roku od tjedan dana od 200 ljudi koji su tretirani, njih 73 bilo totalno oslobođeno bola, a u roku od jednog mjeseca skoro svi pacijenti koji nisu mogli hodati ili se kretati zbog artritisa su počeli da hodaju bez bolova.
Gubitak kose
Oni koji pate od gubitka kose ili ćelavosti mogu primijeniti masu od vrućeg maslinovog ulja, jedne žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha prije kupanja i držati otprilike 15 minuta, a nakon toga oprati kosu
Vrlo je učinkovito ako se drži čak i 5 minuta
Infekcije mokraćnog mjehura
Popiti dvije žlice cimetovog praha i jednu čajnu žlicu meda u čaši mlake vode
To uništava klice u mokraćnom mjehuru
Zubobolja
Napraviti masu od jedne čajne žlice cimetovog praha i pet čajnih žlica meda te staviti na bolni zub. Ovo možete ponavljati 3 puta dnevno dok vam traje zubobolja
Kolesterol
Ako se pacijentu koji ima povišen kolesterol daju dvije žlice meda i tri čajne žlice cimetovog praha pomiješane sa 4,5 dcl čaja, to će smanjiti nivo kolesterola u krvi za 10% u roku 2 sata
Kao što je navedeno za pacijente koji boluju od artritisa, ako se uzima 3 puta dnevno, liječi se bilo koje kronično povišenje kolesterola
Što se tiče informacije iz spomenutog magazina, uzimanje čistog meda dnevno uz hranu smanjuje žalbe u vezi kolesterola
Prehlade
Oni koji pate od uobičajenih ili ozbiljnih prehlada trebaju uzeti 3 dana po jednu žlicu mlakog meda sa čajne žlice cimetovog praha dnevno
Ovaj proces će izliječiti većinu kroničnih kašljeva, prehlada te iščistiti sinuse
Nervoza i bolovi u trbuhu
Med uzet sa cimetovim prahom liječi bolove u trbuhu te također otklanja čireve u korijenu
Nadutost : u skladu sa studijama provedenim u Indiji i Japanu, otkriveno je da se, ukoliko se uzme med sa cimetovim prahom, smanjuje nadutost
Bolesti srca
Napraviti masu od meda i cimetovog praha i mazati na kruh umjesto želea ili marmelade i jesti redovno za doručak
To smanjuje kolesterol u arterijama i spašava pacijenta od srčanog udara
Također, oni koji su već preživjeli srčani udar miljama su daleko od slijedećeg udara, ako primijene ovaj proces dnevno
Redovna upotreba navedenog smanjuje gubitak daha i jača otkucaje srca
U Americi i Kanadi različiti domovi za brigu tretirali su svoje pacijente uspješno i našli da su arterije i vene koje gube svoju elastičnost i postanu začepljene starenjem bile revitalizirane
Imunološki sistem
Dnevna upotreba meda i cimetovog praha jača imunološki sistem i štiti tijelo od bakterija i napada virusa
Znanstvenici su pronašli da med sadrži različite vitamine i željezo u velikim količinama
Konstantna upotreba meda jača bijela krvna zrnca u borbi sa bakterijama i virusnim bolestima
Probava
Kada se cimetov prah posut u dvije žlice meda uzme prije jela, to smanjuje kiselinu i pomaže u probavi čak i “najtežih” jela
Gripa
Znanstvenik iz Španjolske je dokazao da med sadrži prirodni sastojak koji ubija klice početka gripe i sprječava da pacijent dobije gripu
Dugovječnost
Kada se redovito uzima čaj napravljen sa medom i cimetovim prahom to produžava dugovječnost
Uzeti 4 žlice meda, 1 žlicu cimetovog praha i 3 šalice vode te prokuhati i napraviti u obliku čaja
Popiti 1 šalice, 3 do 4 puta dnevno. To održava kožu svježom i nježnom te sprječava starenje
Životni vijek se također povećava tako da čak i osoba stara 100 godinu počne obavljati rutinske poslove nekoga mlađeg 20 godina
Prištevi
Od tri žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha napravi se masa
Primijeniti ovu masu na prišteve prije spavanja i oprati ujutro toplom vodom
Ako se to radi svaki dan, u roku dva tjedna prištevi će nestati
Infekcije kože
Ekcemi, lišajevi te sve vrste kožnih infekcija se liječe primjenom meda i cimetovog praha u jednakim dijelovima na oboljela mjesta
Mršavljenje
Svako jutro, pola sata prije doručka, na prazan želudac i navečer prije spavanja popiti 2 žlice meda i 1 čajnu žlicu cimetovog praha prokuhano u jednoj šalici vode
Ako se uzima redovno, smanjuje težinu čak i najdeblje osobe
Također, uzimanje ove mješavine redovno ne dozvoljava masnoćama da se akumuliraju u tijelu čak i ako je osoba na visokokaloričnoj dijeti
Rak
Nedavno istraživanje u Japanu i Australiji otkrilo je da se uspješno liječi uznapredovani rak želuca i kostiju
Pacijenti koji boluju od ovih oblika raka trebaju dnevno uzimati jednu žlicu meda sa jednom čajnom žlicom cimetovog praha 3 puta dnevno u toku jednog mjeseca
Umor
Nedavne studije su pokazale da je šećer sadržan u medu više koristan nego štetan za snagu tijela
Ljudi srednje dobi koji uzimaju med i cimetov prah u jednakim dijelovima su pokretljiviji i fleksibilniji
Dr. Milton koji je radio istraživanje kaže da uzimanje pola žlice meda u jednoj čaši vode sa posutim cimetovim prahom, ujutro te nakon tri sata popodne kada vitalnost tijela počinje da opada, povećava vitalnost tijela u roku tjedan dana
Loš zadah
Ljudi u Južnoj Americi, ujutro prije svega grgljaju (ispiraju grlo) jednu čajnu žlicu meda i cimetovog praha pomiješane u toploj vodi, tako njihov dah ostaje svjež tokom cijelog dana
Gubitak sluha
Svakog jutra i večeri uzimanje jednakih dijelova meda i cimeta vraća sluh
Izvor
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Cimet - začin i lek
Cimet - začin i lek
Cimet (Cinnnamomum verum) je zimzeleno drvo, visine 5–15 metara, koje potiče sa Cejlona (Šri Lanka) i pominje se kao začin još od 2800. godina pre nove ere. Najviše se gaji, pored Šri Lanke, u Kini, Indiji i Indoneziji. Kod nas se koristi kao prah ili kao kora od drveta. U prošlosti je u evropskim zemljama cimeta bilo u malim količinama, pa je bio veoma skup. Iako su slični po sastavu, postoji "kineski cimet" i "cejlonski cimet".
Zbog prijatnog mirisa i lekovitih sastojaka, koristi se kao začin, ali i kao lek. Materija koja cimetu daje miris slična je kamforu. Zanimljivo je da se u ishrani kao začin koristi kora, a ne plod. Iz ploda se cedi vosak koji se koristi za mirisne svetiljke. Od listova se cedi eterično ulje za spravljanje cimetove vode, ulja ili tinkture. Listovi se koriste kao začin, slično lovorovom listu.
Sastav
Cimet ima značajno antioksidansko dejstvo, pomaže varenju hrane, sadrži hranljive materije i lekovite sastojake:
biljna vlakna
vosak
gvožđe
kalcijum
mangan
metalhidroksid-halkon-polimer (mhcp)
minerali
tanini
Korišćenje
Velika prednost cimeta je u tome što je jeftin i dostupan, može se kupiti u gotovo svakoj prodavnici prehrambene robe. U ishrani i kao začin koriste se cimetovi štapići, a lekovito je i cimetovo vino (vino začinjeno cimetom). I mešavina meda i cimeta ima veoma lekovite osobine. Cimet je antiseptik, tako da se čajem od cimeta mogu ispirati posekotine i ogrebotine.
Zbog svog antibakterijskog i antigljivičnog dejstva, koristi se i za zaštitu hrane od kvarenja. Ispitivanjem se došlo do toga da se u nekim slučajevima može koristiti i umesto konzervansa za konzerviranje mesa.
Pored ishrane, cimet se koristi i u kozmetici. Žvake sa ukusom cimeta upotrebljavaju se protiv neprijatnog zadaha.
Dejstvo
Do sada je na osnovu ispitivanja naučnika ustanovljen veliki broj lekovitih osobina cimeta protiv sledećih bolesti i tegoba:
alergijski rinitis
artritis
bolesti zuba i usne duplje
bolovi u želucu
vaginalne infekcije
virusne infekcije
gastritis
giht
glavobolja
gljivične i bakterijske infekcije
gojaznost
grčevi
gubitak apetita
gubitak kose
gubitak polnog nagona
dermatitis
dijabetes
impotencija
infekcije bešike
iscrpljenost i umor
kandida
karcinom debelog creva
kiselina u želucu
kožne bolesti tela glave i problemi sa kosom
loša cirkulacija
loše pamćenje
malaksalost
malokrvnost
menstrualne tegobe i krvarenje
mučnina
nadražena creva i nadimanje
neke vrste raka
nervna napetost
otvorene rane, posekotine i ogrebotine
PMS
povišen nivo holesterola i triglicerida
povraćanje
postporođajni problemi
problemi sa varenjem i zatvor
problemi sa varenjem i proliv
problemi sa živacima
problemi sa žučnom kesom
problemi sa jetrom
problemi sa mokrenjem i mokraćnim kanalima
sve vrste bolova
stres
tegobe u menopauzi
ujedi i ubodi insekata
Cimet ubrzava disanje i rad srca, a time utiče na povećanje temperature tela i samim tim ubrzava sagorevanje masti.
Način primene
Cimetovo ulje koristi se za mazanje pojedinih delova tela ili u aromaterapiji, dok se cimetovi štapići (kora) ili prah koriste kao začin ili lekoviti dodatak jelima. Interesantno je da cimet poboljšava i vizuelno pamćenje i brzinu reagovanja, razvijajući pozitivnu energiju.
Kod dijabetesa cimet pomaže boljem iskorišćenju insulina. Novijim istraživanjima ustanovljeno je da poboljšava tzv. glukozni metabolizam oko dvadeset puta.
Na osnovu navedenog može se zaključiti da cimet treba koristiti u ishrani ne samo kao začin već i kao lek.
Naravno, pošto se radi o začinu, ne treba preterivati, veće dnevne doze cimeta nisu preporučljive. Ulje na bazi cimeta ne preporučuje se trudnicama.
4 limuna dobro oprati i iseckati superseckom najsitnije (celi limunovi sa korom), dodati 4 kesice cimeta (4 x 5 g) i jednu teglu meda (oko 800 g), sve dobro izmešati i uzimati sa supenu kašiku ujutru i uveče pre spavanja razmućenu u toploj (NE VRELOJ) vodi. Držati u frižideru - odlično osvežava i pokazuje sva svojstva navedena u prethodnom članku!
Izvor
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu