Izbacite višak vode iz organizma
Strana 1 od 1
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Fraxinus excelsior – Beli jasen
Beli jasen je listopadno drvo koje pripada familiji Oleaceae (maslina). Areal mu je čitava Evropa. Dostiže visinu do 40 metera i prečnik stabla do 1 metar. Krošnja je svetla, široko piramidalna, promera 10 – 15 metara. Listovi su tamnozelene boje, a u jesen dobijaju prelepu zlatnožutu boju. Cveta pre listanja (april). Cvetovi su crvenkaste boje, skupljeni u metličaste cvasti. Plod je krilata orašica koja sazreva u septembru – oktobru. Ne otvara se i ima samo jednu semenku. Medonosna vrsta.
Bez naročitih je zahteva u pogledu uslova sredine. Jedino je osetljiv na suviše vlažno zemljište. Pogodan je i za vetrozaštitu i učvršćivanje padina i obala.
Drvo jasena ima mirnu teksturu pravilnih linija i nežne žućkasto-bele nijanse. Drvo je tvrdo i upotrebljava se u drvnoj industriji za proizvodnju masivnih ploča, furnira, elemenata za nameštaj, za izradu baštenskog nameštaja, mužičkih instrumenata, brodova, kao i za ogrev.
Beli jasen se koristi za sadnju u grupama, ali je izuzetno dekorativan i kao soliter (1) na prostranom travnjaku ili u kombinaciji sa drugim vrstama tamnije boje krošnje. Drvoredi (2) jasena su izuzetno atraktivni.
Beli jasen se ubraja u plemenite lišćarske vrste, a u lekovite svrhe se koristi njegova kora, koja se skuplja u proleće, sa grana starih 2—3 godine. U nekim slučajevima se koristi i list. Delovi belog jasena koriste se kao diuretik, dijaforetik i antireumatik, jer sadrže smole, tanine, inozitole i dr. Danas list ima širu primenu nego kora, a koristi se u izradi različitih preparata. U zapadnim zemljama čaj od jasenovog lišća ili od biljnih mešavina sa ovom drogom se koriste za lečenje artritisa i reumatizma. Čaj od jasena se dobija kad se pola supene kašike grubo usitnjenog suvog lista popari šoljom ključale vode. Jasen je lek koji se primenjuje kod akutnog reumatizma i gihta. List belog jasena u većoj dozi je dobro sredstvo protiv opstipacije creva. Jasenova kora se često upotrebljavala protiv svih vrsta groznice, čak i protiv malarije. Sasvim retko se u lekovite svrhe danas koristi i seme belog jasena. Jasenovo seme se upotrebljava za jako znojenje, i oblino mokrenje, čime se iz organizma izbacuju štetni toksini.
Stara verovanja u Srbiji zadržana sve do današnjih dana, govore o velikoj spasonosnoj snazi jasena. Zato je poštovan kao sveto drvo. Jasen je, po verovanju, mogao da neutrališe magijsko dejstvo i da "skida čini" jer kako je narod govorio "pod to drvo vragovi ne smeju."
Posebno poštovanje jasenu je bilo namenjeno kao drvetu oženjenih i udatih. Od belog jasena se pravi pokućstvo za koje se verovalo da harmonizuje bračne i porodične odnose.
Prema mnogim verovanjima jasen je simbol čvrstoće, ali je u različitim krajevima sveta dobijao i različite, često suprotne odlike. U skandinavskim zemljama jasen je simbol besmrtnosti i veze između triju nivoa kosmosa; germanski narodi smatrali su ga stablom sveta ispod čijih se grana prostire univerzum; na severu Evrope on je simbol plodnosti, dok se među baltičkim narodima poistovećuje sa lakoumnim i priglupim osobama.
Sanjati jasen znači sigurno ostvarenje želja i planova.
_______________________
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Prirodni diuretici su:
* Velike količine zelenog čaja
* Čaša soka od brusnice
* Dve čajne kašičice jabukovog sirćeta pomešanog u čaši vode – uzimajte tri do četiri puta dnevno
* Čaj od maslačka koji je bogat kalijumom i deluje izrazito moćno
* Semenke anisa koje hlade
* Namirnice bogate vodom poput lubenice i krastavca takođe su pune sumpora i silikona koji stimulišu rad bubrega
* Šparoge su bogate alkaloidom asparagin koji takođe poboljšava funkciju bubrega
* Zelena salata podstiče metabolizam i izbacivanje toksina
* Paradajz je bogat vitaminima A i C, te takođe pospešuje izbacivanje toksina kroz bubrege
* Rotkvice, luk i hren su pravi rudnici jedinjenja sumpora
koji podstiču metabolizam na izbacivanje toksina
* Vodica kokosa takođe hladi telo i održava ravnotežu elektrolita
Namirnice bogate kalijumom:
* Ova vrsta hrane otpušta prekomernu tečnost, a uključene su banane, paradajz, jogurt, kajsije, jagode i papaja. Međutim, prevelike količine kalijuma mogu dovesti do bola u mišićima i nepravilnih otkucaja srca ako imate problema sa bubrezima.
Diuretičke trave
* Diuretičke trave imaju antioksidativan, antiviralno i antiseptičko dejstvo.
* Biljka medveđe grožđe (latinskog naziva arctostaphыlos uva ursi) zna se kao Uvin čaj. Deluje na izlučivanje mokraće, na čišćenje i dezinfekciju mokraćnih kanala. Obično se koristi u kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama, kao što je list breze ili koren sladića, jer sadrži mnogo taninske kiseline koja može nekima teško pasti na želudac.
* Smreka stimuliše bubrege
* Peršun ubrzava uklanjanje toksina
* Prema ajurvedi, biljka babin zub (Tribulus terrestris) takođe pomaže urinarnom traktu i funkcijama bubrega.
Kako još možete uticati na zadržavanje vode?
Smanjite unos soli, šećera i masti. Natrijum deluje kao klopka tečnosti u tkivima, stoga izbegavajte prerađene namirnice pune konzervansa i soli (konzervirana hrana, viršle, pašteta …).
Vodite brigu o svom telu i krećite se – svakodnevno pođite u žustru šetnju ili vežbajte 30 minuta kako bi podstakli limfu. Hranite se svežim voćem i povrćem kako biste nadoknadili gubitak važnih nutrijenata koje je mokraća “odnela”. Pijte osam čaša vode dnevno, jer što je vaše telo hidriranije, to će manje zadržavati tečnost.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Sok ove biljke je jak diuretik, ali i afrodizijak
O ljekovitim svojstvima celera piše homeopat i autor knjiga Ivan Lesinger
Ime je dobio po grčkoj riječi apium, što znači celer, latinske riječi gravis, što znači jak miris, te olere, što znači mirisati. Kao divlja samonikla biljka poznat je iz davnina. Nađen je u grobnicama faraona, a opjevao ga je i Homer u Ilijadi i Odiseji. Grcima je najprije bio simbol veselja i ljepote, a poslije simbol suza i žalosti. U Rimljana je bio poznat kao simbol smrti te postoji izreka za onog tko umire "Apio indiget!", što znači da za njega ima još samo celera.
Francuzi imaju divnu staru uzrečicu: "Ne treba se plašiti mukotrpnog puta do Rima radi ljubavi i celera." U 16. st. počinje se uzgajati u vrtovima. Najljekovitije djeluje sok od lišća i korijena. Kod priprave soka od celera ne valja stavljati veću količinu lista celera zbog gorčine. Valja ga uzimati kod svih bolesti kod kojih se preporučuje uzimanje diuretika ili liječenje diureticima. Uzima se kod reume kostiju, artritisa, gihta, vodene bolesti, vode u plućima i osrčju. Afrodizijačko djelovanje celera koristi se kod svih problema spolne nemoći u muškaraca, poglavito ako su izazvani strahom od seksualnog odnosa.
Maurice Mességué u svojoj knjizi o celeru kaže: "Kad bi žena znala što celer čini muškarcu, išla bi ga tražiti po cijelom svijetu." Postoji i izreka: "Kad bi muškarac znao celerovo djelovanje, napunio bi njime cijeli vrt."
Ljekovito djelovanje soka od korijena i lista te svježi korijen i list koriste se u liječenju bolesti živaca i psihe, pogotovo ako je bolest posljedica straha ili stresnih šokova, bolesti bubrega, naročito za bolji rad, vlasišta kose, bolesti jetre, i to za regeneriranje stanica jetre te za masnu jetru, kao i bolesti žuči kod slabog izlučivanja žuči. Koriste se za liječenje kožnih bolesti, astme, grčeva u prsima praćenih strahom, probleme cirkulacije krvi, teškoće u mokrenju (zbog infekcije mjehura, kamenaca ili katara u mjehuru, prehlade mjehura), povišenog krvnog tlaka, nadutosti, hunjavice, bolesti grla i crijeva, očnih bolesti te suznih očiju. Regulira mjesečnicu, izvrsno pomaže kod debljine, koristi se u dijetama, naročito kod poremećaja rada metabolizma, a oblog od korijena smekšava i liječi novotvorine na dojkama. Jednom riječju, celer ima magičnu moć. Kao jelo i začin, celer pomaže kod problema s probavnim sustavom, tj. želucem i crijevima, potiče apetit, otklanja loš zadah iz usta. U proljeće otklanja proljetni umor starijih osoba. Čaj od celerova lišća pomaže kod plućnih bolesti. Sok od celera potiče izlučivanje svih štetnih tvari te je idealna namirnica za osobe starije dobi jer im, uz liječenje brojnih tegoba, vraća svježinu i volju za život. Celerov sok ne smiju uzimati trudnice jer ima jako abortivno djelovanje te bolesnici s upalom bubrega. U manjoj količini možemo ga miješati sa sokovima od drugog povrća. Celer može izazvati alergije kod osjetljivijih osoba, kao što su fotodermatitis, kontaktni dermatitis i sl.
Salata za kožne bolesti i jačanje krvi
1 korijen celera, 1 jabuka, 1 žlica meda, 3-4 oraha
Priprema: Korijen celera i jabuku naribati, dodati med i orahe te izmiješati.
Uporaba: Salatu uzimati kao obrok, najmanje dva puta dnevno.
Ulje za liječenje oboljelih živaca i jačanje spolne moći
Priprema: Ulje od celera kupuje se u ljekarni.
Uporaba: Uzimati dva puta dnevno 6-8 kapi, s vodom. U dogovoru s liječnikom može se primijeniti i za jačanje spolne moći muškaraca, pogotovo one izazvane bolešću.
Čaj za groznicu i jači dijuretički učinak
50 g lista celera, 50 g lista peršina, 6 dl vode
Priprema: Kuhati list celera i peršina oko 5 minuta u vodi, poklopiti i nakon pola sata procijediti.
Uporaba: Piti tri puta dnevno.
Sirup za jačanje organizma
100 g korijena celera, litra bijelog vina, 4 žlice meda, 1 štapić cimeta
Priprema: Naribani korijen celera preliti dobrim bijelim vinom, dodati med i cimet te držati tjedan dana na toplom mjestu, začepljeno.
Uporaba: Jednu malu čašicu, četiri puta tijekom dana.
Sok (vodena bolest, celulitis, debljina, reuma, slaba cirkulacija)
od lista 2-3 i jedan srednje veliki okrugli korijen
Priprema: Iscijediti sok iz lišća ili korijena celera u sokovniku ili cijeđenjem.
Uporaba: Uzimati 2-3 jušne žlice tri puta dnevno, jedan sat prije jela.
Čaj (za jače mokrenje i kod reumatskih teškoća)
jušna žlica isjeckanog lista celera, 2 dl mlijeka
Priprema: List celera kuhati u mlijeku 3-5 minuta, procijediti. Uporaba: Piti toplo 2-3 šalice dnevno.
Oblog za čvorove na dojkama
100 g korijena celera
Priprema: Korijen celera zdrobiti ili samljeti u mikseru. Uporaba: Mazati oboljelo mjesto ili ostaviti oblog pola sata, što se može ponoviti 2-3 puta dnevno, sve dok ne nestanu čvorovi ili otvrdnuća.
Oblog za mjehur i jače mokrenje
100 g korijena celera
Priprema: Naribati korijen celera, kuhati ga nekoliko minuta u malo vina da se dobije kaša.
Uporaba: Topli oblog, tj. vrećicu napunjenu kuhanom kašom stavljati na bolni mjehur i držati 20 minuta; oblog mijenjati po potrebi više puta na dan.
Tinktura za navedene bolesti
20 g korijena celera, 1 dl 25-postotnog alkohola
Priprema: Močiti 10 dana korijen u alkoholu, povremeno mućkati. Uporaba: 1-2 čajne žličice s čajem ili vodom, 2 puta na dan
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Izbacivanje viška tečnosti
Piše:B.Z.
Osećaj težine u rukama, nogama i zglobovima, nadutost i umor, znaci su zadržavanja vode u organizmu. Toplo vreme, dugotrajno stajanje ili nepravilna ishrana najčešći su uzroci ove tegobe mada je izazivaju i neuravnoteženost hormona za vreme menstrualnog ciklusa, trudnoće, menopauze i PMS. Osim toga, zadržavanju vode u telu doprinosi i uzimanje mnogo slane, slatke i masne hrane, ali i artritis i hronične bolesti bubrega i pluća.
Zato, izbegavajte mesne prerađevine poput konzervisane hrane, viršli i pašteta, jer sadrže mnogo natrijuma koji je "klopka" za tečnost u tkivima. S druge strane, svakodnevno šetajte ili vežbajte po pola sata da bi pokrenuli limfu. Hranite se svežim voćem i povrćem i pijte dovoljno vode, jer što je telo više hidrirano, to će manje da zadržava tečnost. Izbacivanje viške vode i toksina iz organizma podstiču diuretici - lekovi i oni iz prirode. Ima mnogo namirnica i lekovitog bilja koje podstiču izlučivanje mokraće i uglavnom su bogate kalijumom ili sadrže mnogo vode. Podsećamo vas na neke od njih.
Vodopija-Cikorija (Cichorium intybus)
Raste kao korov, najviše pored staza i puteva, po pašnjacima, livadama i obodima šuma. Prepoznatljiva je po plavim, lepim, upadljivim cvetovima. Cela biljka je gorka i vrlo čvrsta pa se teško kida i čupa. Najviše lekovitih sastojaka, ipak, ima koren koji sadrži cikorietol, pektin, mnogo inulina i drugih derivata voćnog šećera.
Koristi se:
* za obilnije lučenje mokraće i viška tečnosti iz tela
* da pojača apetit
* protiv bolesti organa za varenje
Oslobodite se viška tečnosti
- 25 g korena vodopije
- 25 g zečjeg trna
- 25 g sapunjače
- 25 g celerovog korena
Sa pola litra vode prelijte tri kašike mešavine i na tihoj vatri kuvajte dva minuta. Sklonite sa vatre, poklopite i posle tri sata procedite. Popijte tokom dana u tri doze pre jela.
Selen-Miloduh (Levisticum officinale)
Ova veoma mirisna biljka često se gaji u vrtovima. Lekoviti su plod i koren koji se češće koristi jer ima dosta etarskog ulja, u kome je glavni sastojak terpineol. Sadrži i smole, gume, tanine, šećere, skrob i različite kiseline.
Koristi se:
* kao prijatan, aromatičan i bezopasan diuretik
* da pojača rad želuca
* protiv nadimanja i probavnih tegoba
Diuretični čaj
- 3 kašike korena selena
- ½ l vode
Usitnjen koren držite četiri sata u hladnoj vodi i potom kuvajte pet minuta. Kada se ohladi, procedite i popijte tokom dana u tri doze pre jela.
Koren maslačka (Taraxaci radix)
Svi delovi ove biljke su gorki. Imaju mnogo belog mlečnog soka koji obilno curi kada se biljka ozledi, ali i ima najviše lekovitih sastojaka. Za pripremanje različitih čajeva i lekovitih preparata najviše se koristi koren. Sadrži mnogo inulina, gorke heterozidne supstance, enzime, holin, etarsko ulje, smole, masne kiseline i šećer.
Koristi se:
* za pospešivanje mokrenja
* da poboljša varenje
* protiv bolova žuči i jetre
* za čišćenje krvi
* kao dodatak kafi umesto cikorije
Pospešite mokrenje
- 20 g korena maslačka
- 20 g omana
- 20 g sapunjače
- 20 g iđirota
- 20 g pirevine
Sastojke usitnite i tri kašike mešavine prelijte s pola litra vode, poklopite i na tihoj vatri kuvajte dva-tri minuta. Sklonite s vatre i posle tri sata procedite. Čaj podelite u tri doze i popijte tokom dana pre jela.
Peteljke trešanja (Prunus avium)
Oni kojima se višak vode u telu ispoljava nagomilavanjem celulita trebalo bi da iskoriste predstojeću sezonu trešanja i da pripremaju čaj od njihovih peteljki. Bogate su taninom, organskim kiselinama i mineralima.
Koriste se:
* za podsticanje lučenja mokraće
* protiv celulita
* da poboljšaju rad organa za varenje i probavu
* za lečenje bolesti bubrega i mokraćne bešike
Oslobodite se celulita
- 30-50 g peteljki trešanja
- litar vode
- ½ kg trešanja
Peteljke prelijte hladnom vodom i poklopite. Posle 12 sati kuvajte nekoliko minuta na tihoj vatri i smesom prelijte cele plodove trešnje. Posle 20 minuta procedite kroz gazu i pijte po čašu pet puta dnevno.
Suručica-Medunika (Filipendula ulmaria)
Raste kraj planinskih i brdskih izvora. Ima žućkastobele ili ružičaste mirišljave cvetove koji sadrže etarsko ulje. Cela biljka ima tanine, salicilni heterozid gaulterozid, fenolne heterozide i flavonoide.
Koristi se:
* da pospeši mokrenje
* za pojačavanje lučenja znoja
* da oporavi i ojača organizam
* protiv zapeljenja kože i sluzokože
Istopite celulit
- 25 g suručice
- 1/2 l vode
Suručicu poparite proključalom vodom, poklopite i ostavite preko noći. Sutradan procedite i popijte u 3 doze pre jela.
Beli jasen (Fraxinus excelsior)
Ubraja se u plemenite lišćarske vrste, a lekovite osobine imaju list i kora sa grana starih 2—3 godine. U listu ima flavonskog heterozida, tanina, gume, slobodne i vezane jabučne kiseline i etarskog ulja. U kori su gotovo isti sastojci, ali sa više tanina, fitosterola i kumarinskih heterozida.
Koristi se:
* kao diuretik
* da podstakne izlučivanje znoja
* za olakšavanje reumatskih tegoba
Podstaknite znojenje
- 40 g listova jasena
- litar vode
Listove jasena usitnite, prelijte proključalom vodom i poklopite. Posle 10 minuta procedite i čaj pijte u toku dana umesto vode.
Piše:B.Z.
Osećaj težine u rukama, nogama i zglobovima, nadutost i umor, znaci su zadržavanja vode u organizmu. Toplo vreme, dugotrajno stajanje ili nepravilna ishrana najčešći su uzroci ove tegobe mada je izazivaju i neuravnoteženost hormona za vreme menstrualnog ciklusa, trudnoće, menopauze i PMS. Osim toga, zadržavanju vode u telu doprinosi i uzimanje mnogo slane, slatke i masne hrane, ali i artritis i hronične bolesti bubrega i pluća.
Zato, izbegavajte mesne prerađevine poput konzervisane hrane, viršli i pašteta, jer sadrže mnogo natrijuma koji je "klopka" za tečnost u tkivima. S druge strane, svakodnevno šetajte ili vežbajte po pola sata da bi pokrenuli limfu. Hranite se svežim voćem i povrćem i pijte dovoljno vode, jer što je telo više hidrirano, to će manje da zadržava tečnost. Izbacivanje viške vode i toksina iz organizma podstiču diuretici - lekovi i oni iz prirode. Ima mnogo namirnica i lekovitog bilja koje podstiču izlučivanje mokraće i uglavnom su bogate kalijumom ili sadrže mnogo vode. Podsećamo vas na neke od njih.
Vodopija-Cikorija (Cichorium intybus)
Raste kao korov, najviše pored staza i puteva, po pašnjacima, livadama i obodima šuma. Prepoznatljiva je po plavim, lepim, upadljivim cvetovima. Cela biljka je gorka i vrlo čvrsta pa se teško kida i čupa. Najviše lekovitih sastojaka, ipak, ima koren koji sadrži cikorietol, pektin, mnogo inulina i drugih derivata voćnog šećera.
Koristi se:
* za obilnije lučenje mokraće i viška tečnosti iz tela
* da pojača apetit
* protiv bolesti organa za varenje
Oslobodite se viška tečnosti
- 25 g korena vodopije
- 25 g zečjeg trna
- 25 g sapunjače
- 25 g celerovog korena
Sa pola litra vode prelijte tri kašike mešavine i na tihoj vatri kuvajte dva minuta. Sklonite sa vatre, poklopite i posle tri sata procedite. Popijte tokom dana u tri doze pre jela.
Selen-Miloduh (Levisticum officinale)
Ova veoma mirisna biljka često se gaji u vrtovima. Lekoviti su plod i koren koji se češće koristi jer ima dosta etarskog ulja, u kome je glavni sastojak terpineol. Sadrži i smole, gume, tanine, šećere, skrob i različite kiseline.
Koristi se:
* kao prijatan, aromatičan i bezopasan diuretik
* da pojača rad želuca
* protiv nadimanja i probavnih tegoba
Diuretični čaj
- 3 kašike korena selena
- ½ l vode
Usitnjen koren držite četiri sata u hladnoj vodi i potom kuvajte pet minuta. Kada se ohladi, procedite i popijte tokom dana u tri doze pre jela.
Koren maslačka (Taraxaci radix)
Svi delovi ove biljke su gorki. Imaju mnogo belog mlečnog soka koji obilno curi kada se biljka ozledi, ali i ima najviše lekovitih sastojaka. Za pripremanje različitih čajeva i lekovitih preparata najviše se koristi koren. Sadrži mnogo inulina, gorke heterozidne supstance, enzime, holin, etarsko ulje, smole, masne kiseline i šećer.
Koristi se:
* za pospešivanje mokrenja
* da poboljša varenje
* protiv bolova žuči i jetre
* za čišćenje krvi
* kao dodatak kafi umesto cikorije
Pospešite mokrenje
- 20 g korena maslačka
- 20 g omana
- 20 g sapunjače
- 20 g iđirota
- 20 g pirevine
Sastojke usitnite i tri kašike mešavine prelijte s pola litra vode, poklopite i na tihoj vatri kuvajte dva-tri minuta. Sklonite s vatre i posle tri sata procedite. Čaj podelite u tri doze i popijte tokom dana pre jela.
Peteljke trešanja (Prunus avium)
Oni kojima se višak vode u telu ispoljava nagomilavanjem celulita trebalo bi da iskoriste predstojeću sezonu trešanja i da pripremaju čaj od njihovih peteljki. Bogate su taninom, organskim kiselinama i mineralima.
Koriste se:
* za podsticanje lučenja mokraće
* protiv celulita
* da poboljšaju rad organa za varenje i probavu
* za lečenje bolesti bubrega i mokraćne bešike
Oslobodite se celulita
- 30-50 g peteljki trešanja
- litar vode
- ½ kg trešanja
Peteljke prelijte hladnom vodom i poklopite. Posle 12 sati kuvajte nekoliko minuta na tihoj vatri i smesom prelijte cele plodove trešnje. Posle 20 minuta procedite kroz gazu i pijte po čašu pet puta dnevno.
Suručica-Medunika (Filipendula ulmaria)
Raste kraj planinskih i brdskih izvora. Ima žućkastobele ili ružičaste mirišljave cvetove koji sadrže etarsko ulje. Cela biljka ima tanine, salicilni heterozid gaulterozid, fenolne heterozide i flavonoide.
Koristi se:
* da pospeši mokrenje
* za pojačavanje lučenja znoja
* da oporavi i ojača organizam
* protiv zapeljenja kože i sluzokože
Istopite celulit
- 25 g suručice
- 1/2 l vode
Suručicu poparite proključalom vodom, poklopite i ostavite preko noći. Sutradan procedite i popijte u 3 doze pre jela.
Beli jasen (Fraxinus excelsior)
Ubraja se u plemenite lišćarske vrste, a lekovite osobine imaju list i kora sa grana starih 2—3 godine. U listu ima flavonskog heterozida, tanina, gume, slobodne i vezane jabučne kiseline i etarskog ulja. U kori su gotovo isti sastojci, ali sa više tanina, fitosterola i kumarinskih heterozida.
Koristi se:
* kao diuretik
* da podstakne izlučivanje znoja
* za olakšavanje reumatskih tegoba
Podstaknite znojenje
- 40 g listova jasena
- litar vode
Listove jasena usitnite, prelijte proključalom vodom i poklopite. Posle 10 minuta procedite i čaj pijte u toku dana umesto vode.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Biljke diuretici
Diuretici izazivaju i pojačavaju izlučivanje urina. Lekovite biljke su jednostavna i neškodljiva prirodna sredstva, koja pomažu u smanjenju nagomilavanja vode u organizmu. Biljke prirodni diuretici su: beli luk, breza, brusnica, celer, kopriva, maslačak, mirođija, ovas, špargla, paradajz, peršun, pirevina, rastavić, špargla, zečiji trn, zeleni čaj.
Beli luk – poseduje veliki potencijal čišćenja organizma od nepotrebnih i suvišnih materija. Razlaganje i izbacivanje suvišnih količina masti putem mokraće pozitivna je posledica redovnog konzumiranja, po mogućnosti, belog luka.
Breza – Od pupoljaka i listova breze priprema se čaj, koji se ne sme kuvati, nego se samo priprema prelivanjem biljke vrućom vodom. To je jedan od najboljih prirodnih diuretika.
Brusnica – smatra se, također, jednim od najefikasnijih prirodnih diuretika naročito u sprečavanju retencije vode, ali i izlučivanju mokraće iz tela.
Celer – je cenjen prirodni diuretik, koji je, uz to, delotvoran u lečenju bubrega i mokraćnih kanala.
Kopriva – je lekovita biljka, poznata, između ostalog, i kao izvanredno sredstvo za izmokravanje.
Maslačak – Čaj od maslačka predstavlja izuzetno prirodno sredstvo za odstranjivanje toksina iz organizma posebno iz jetre i bubrega.
Mirođija - poseduje karakteristike odličnog diuretika i olakšava izbacivanje gasova iz creva, pomažući na taj način u borbi protiv neprijatnog, a često i bolnog nadimanja.
Ovas – je još jedan od prirodnih, najboljih i najpoželjnijih diuretika.
Paradajz – je jedan od najbogatijih izvora vitamina C, koji zbog svojih svojstava utiče na odstranjivanje mokraće, a time i toksina iz organizma.
Peršun – je jak prirodni diuretik, koji stimuliše bubrege kako bi se dodatno povećalo izmokravanje.
Pirevina – pojačava izlučivanje mokraće pa se koristi u liječenju upale mokraćnih puteva i kod bubrežnih kamenaca.
Rastavić – pomaže kod većine bubrežnih tegoba, pa je čaj od ove biljke korisno piti kod upale bubrega, kada je onemogućeno mokrenje, kod kamenaca i kod pojave belančevina u mokraći.
Špargla – povoljno utiče na rad srca i bubrega, ima diuretsko dejstvo. Čisti organizam od toksičnih materija.
Zečiji trn – Koren zečjeg trna je veoma dobro prirono sredstvo za izlučivanje mokraće, čime se sprečava stvaranje peska i kamenaca u bubrezima. Koristi se u lečenju vodene bolesti, posebno kod uklanjanja vode iz trbušne šupljine.
Zeleni čaj – pomaže detoksikaciju organizma i predstavlja jedan od najčešće upotrebljavanih prirodnih diuretika već vekovima mada je je slabijeg dejstva od nekih drugih prirodnih diuretika.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Zova
Lekovito delovanje: caj od listova i mladica zovine ili bazge koristi se za pospešivanje izlucivanja mokrace, nakupljene tecnosti u telu, za lecenje šeceme bolesti kao i za cišcenje i poboljšanje krvi. caj od cvetova bazge koristi se u lecenju prehlade, bronhitisa, kašlja, gripe, pocetne upale pluca, jake kijavice, ospica, šarlaha, teškog disanja, astme, kod pocetne tuberkuloze i kod svih reumaticnih bolesti. Kora od grana i stabla koristi se za pripremanje caja kojim se odstranjuju poteškoce kod mokrenja, smetnje u radu bubrega i mehura, leci vodenu bolest, razne edeme te tvrdu stolicu. Kod nje su korisni i cvet, i kora, i plod, i list, i koren. Neka u vašoj kuci uvek bude zove. Caj od njenih cvetova pomoci ce da se preznojite kod bilo koga oblika prehlade ili gripa, što je znatno olakšati bolest. Suština je u tome što se sa znojem izbacuju sve štetne materije koje su bolesti doprinele. Zova spira bolesti i tako što pospešuje mokrenje i olakšava ga. Cajevi od kore pomažu kod regulacije stolice i olakšavaju mokrenje, ali se mora pomno i pažljivo dozirati, jer preterane kolicine mogu biti opasne. Upotrebljava se jedna manja, i to ravna (nikako napunjena!) kafena kašicica za jednu šolju. U toku dana sme da se popije samo jedna kafena šoljica - maksimalno dve - i to u vecim razmacima, gutljaj po gutljaj. Zreli plodovi zove su takode vrlo korisni. Pored mnogih drugih za zdravlje važnih materija, ove bobice, naravno kada su potpuno zrele, imaju više vitamina B nego i jedna poznata namirnica. Pošto se ne jedu sveži, plodovi zove se kuvaju bilo kao kompot, bilo kao džem. Lekovito deluju protiv nesanice.Sok od svežih boba koristi se u lecenju neuralgije trigerninusa (neurlagija licnog živca), za jacanje, za blago regulisanje stolice, cišcenje krvi, umirenje trbušnih grceva i crevnih kolika, za apetit i poboljšanje cirkulacije krvi .
KUKURUZNA SVILA
Lekovito delovanje: kukuruzna svila izvanredno je sredstvo za izlucivanje mokrace i veoma dobro i neškodljivo sredstvo za mršavIjenje. Ukoliko »vila« nije potpuno osušena, srnanjuje izlucivanje mokrace, a pospešuje cišcenje. Koristi se, zatim, u lecenju vodene bolesti i bolesti mokracnih kanala sklonih stvaranju kamenaca. Dobri se uspesi postižu kod upale mokracnog mehura, upale nakapnice, srcanih bolesti s edemima te kod gihta i reumatizma. Koristi se za lecenje bubrežnih bolesti i kod nocnog mokrenja
Kopriva
Lekoviti deo biljke: za lek se u prolece i jesen skuplja korenje. U prolece skupljaju se listovi i vršike, a cela biljka, tj. stabljika, cele godine. Seme se skuplja u avgustu.Lekovito delovanje: caj od cele biljke odvaja sluz iz pluca, cisti želudac, jetru i creva, a ujedno je izvrstan lek za lecenje anemije, šuljeva, žutice, malarije i svih drugih groznica, ponajviše mokracom odvaja loše sokove iz tela. Pomešana s drugim biljkama leci cireve na želucu i crevima, cisti krv, pospešuje probavu, srnanjuje uzrujanost i nesanicu. Isto tako, dobar je lek protiv vodene bolesti, gihta (uloga), jetre, bubrega i nesvestice.Caj za zeludac i jetruOvaj caj priprema se od citave biljke. U 2 litra vode ostave se tri supene kasike usitnjenebiljke koprive da stoje 10-12 sati. Nakon toga se ova smesa kuva poklopljena pola sata.Kada se ohladi, procedi se i pije triput dnevno pre jela po jednu solju. Ovaj lek odvaja sluz iz pluca, cisti creva, jetru i zeludac.Caj za cir u zeludcu i crevimaNapravi se mesavina od 10 supenih kasika lisca i korena koprive, jedne kasike pelina, dve kasike bokvice i jedne kasike tucanih smrekovih boba. Smesa se stavi u 1 litar crnog vina da se kvasi 12 sati, posle cega se, uz dodatak 3-4 kasike domaceg meda, kuva oko pola sata.Poklopljeno stoji dok se ne ohladi. Ovo vino-lek uzima se mlako, po jedna supena kasike pre jela. Pored cira u zelucu i crevima ovo vino pomaze i kod gihta, bubreznih oboljenja i neuroza.
Za prskanje vocaKoprivom se mogu suzbijati i lisne vaši – rastvor može svako sam da napravi. U posudu od 10 litara napuni se sveže ubrana kopriva sa stabljikom, može i u fazi cvatnje, ali ne kada dozre i pojavi se seme. Prelije se vodom tako da koprive budu prekrivene 4-5 cm, a kao voda najpoželjnija je kišnica. Ostavi se da stoji jedan dan i noc. Tecnost se proocedi i njome nekoliko puta poprska napadnuto voce i povrce. Koristi se kod manjih napada vaši. Vaši uništava mravlja kiselina koja se nalazi u sveže pripremljenom rastvoru.
Kleka za jetru, zeludac, vodenu bolest i zivce
1. Ujutru na prazan stomak dobro sazvakati i progutati, oko 5 zrelih plodova kleke. Nakon toga ne jesti nista bar jedan sat.
2. Tokom dana popiti nekoliko soljica caja od plodova kleke.
Priprema caja:
Jednu saku zrelih plodova usitniti i preliti 1 litrom kljucale vode. Ostaviti da odstoji kratko vreme.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Priprema juhe od luka
Uzmite luk veličine limuna i narežite ga zajedno s ljuskom na male komade. Dinjstajte ga na sasvim malo masnoće biljnog podrijetla dok ne požuti i nakon toga dodajte pola litre hladne vode. Kuhajte sve dok se luk ne raskuha. Na kraju još jednom pomješajte. Nakon toga procjedite i upotrijebite samu juhu bez luka! Neki koji su primjenjivali ovu terapiju s kojima sam razgovarao prije nego što smo krenuli i sami s liječenjem, rekli su da im je to bilo nešto najneukusnije. Neki su to potpuno izbacili iz terapije. Luk je inaće nadoknada za bjelančevine. Mi smo obićno juhu od luka konzumirali procjeđenu u velike šalice i zajedno s ostalim dijelom obitelji pili za vrijeme rućka.
Sastav i aktivne tvari:
Sadrži u sebi između ostalog inzulinske tvari (glukokinin) i djeluje vrlo dobro kod lakih i srednje teških slučajeva šećerne bolesti, a i kao sredstvo koje tjera na mokrenje. Snižava šećer u krvi. Sadrži vitamine A, B1, B2, E, H, K i P, te je vrlo ljekovit. Ljekovitost luka proizlazi iz visokog sadržaja makro i mikro elemenata a posebno treba naglasiti sadržaj biljnih hormona, vitamina, esencijalnih masnih i aminokiselina te mikroelemenata – posebno selen koji ima antikancerogena svojstva i vanadij koji djelomično izmjenjuje inzulin što je od životne važnosti za dijabetičare.
Prodorni miris potiče od eteričnih ulja sa sumporom, a ta ulja hlape na zraku i još brže pri kuhanju.
Kemijski sastav luka:
Vrijednosti su izražene u gramima na 1oo g jestivog dijela, a u zagradi su navedene vrijednosti za mladi luk.
- energetska vrijednost: 167,2 KJ (15o,48)
- voda: 88 (89,4)
- bjelančevine: 1,4 (1,5)
- masnoće: o,2 (o,2)
- ugljikohidrati: 9,8 (9,4)
- kalcij: 32 mg (51)
- fosfor: 36 mg (39)
- željezo: o,5 mg (1)
- vitamin A: 5o IJ (2ooo)
- vitamin B1 : o,o3 mg (o,o5)
- vitamin B2 : o,o4 mg (o,o5)
- vitamin C: 9 mg (32)
Također sadrži celulozu, šećer, sluz, organske kiseline i njihove soli, mineralne soli.
Djelovanje:
Osobito povoljno djeluje na zarazna oboljenja crijeva. Crveni luk ima protuparazitno djelovanje jer ubija zarazne klice. Spada u skupinu fitonocida. Djelovanje mu je nešto slabije od bijelog luka, ali se koristi kao preventivno zaštitno sredstvo protiv zaraznih klica crijevnih zaraza, protiv gripe, leukemije i raka. Luk snizuje krvni tlak. Uz bijeli luk, i crveni luk suzbijaju neke poremećaje uslijed trovanja nikotinom. Pospješuje prokrvljenost, potiče izlučivanje sluznih žlijezda te brzo zaustavlja truljenje i vrenje u crijevima, smanjuje šećer, pobuđuje tek, tjera na mokrenje, jača živce, pospješuje probavu, odstranjuje plinove i gliste, dezinficira tijelo i ublažava grčeve. Srčanim bolesnicima jača srce.
Crveni luk je afrodizijak za nervozne.
Sok crvenog luka pomiješan s medom najbolje je alternativno sredstvo za umirenje živaca, promuklosti i sredstvo protiv kašlja.
Kod upale crijeva pomiješa se sirovi žumanjak, svježi maslac, zdrobljeno sjeme kima i sok crvenog luka; svježe iscijeđeni sok bez dodatka soli dobro je sredstvo protiv kožnih lišaja, peruti i opadanja kose.
Indikacije:
Za izbacivanje nagomilane sluzi i gnoja iz pluća. Kod teških zaraznih proljeva s grčevima i kod nadimanja crveni luk se može s uspjehom spojiti s vodenim kupkama ili pak s kurom kiselkastih jabuka.
Kombinacije i recepture:
Kuhan u mlijeku zaustavlja krvarenje iz želuca. Nasjeckan s kruhom odstranjuje nadimanje i žgaravicu. Razrijeđen sok pomaže kod vodene bolesti – 2-3 čajne žličice na dan.
Sok s medom je jedan od najboljih lijekova za živce – 2-5 čajnih žličica dnevno.
Luk pržen na masti vrlo je koristan kao oblog na prsima kod upale pluća.
Mijenja se svaka 3 sata.
Luk i paprika snižavaju kolesterol. Za očuvanje zdravlja, a posebno sprečavanja rasta kolesterola u krvi, dokazano je, vegetarijanska prehrana i dijeta, upotpunjena mliječnim proizvodima, te maslac, jaja i visokokvalitetnim uljima (kukuruzne klice) djeluju najbolje. Naročitu ulogu imaju crveni i bijeli luk koji snižavaju nivo kolesterola u krvi, pomalo djeluju kao sredstvo za mršavljenje i podstiču fibrinoliznu reakciju koja smanjuje sklonost krvi ka zgrušnjavanju i time stvaranju tromba. Da bi se odstranio miris po luku iz usta – prožvakati nekoliko listića zelenog peršina.
Sličan način djelovanja ima i crvena paprika.
Vodena bolest se liječi ako se u o,5 l vode i o,5 l kvalitetnog bijelog vina kuha usitnjeni luk – 3 glavice i žlica ružmarina. Uzima se svaki sat po žlica.
Vjetrovi u želucu i crijevima nestaju ako se jede pečeni luk ili pije sok od samljevenog luka sa /ili bez/ jednim dijelom rakije u količini 2-3 čašice na dan.
Upala grla prestaje ako se koristi sok od luka koji je kuhan s medom. Ovim sirupom ispire se grlo svaki sat vremena i istodobno svaka dva sata uzima kavena žličica ovog sirupa.
Krmeljive, upaljene i suzne oči liječe se tako da se dnevno nekoliko puta ispiru mlijekom u kojem se kuhao luk s malo pravog vrcanog meda.
Kod zastoja mokraće uzima se luk, peršin, celer i med: sve se kuha u vodi i topla tekućina pije više puta dnevno po mala šalica.
Suhi kašalj se liječi s lukom koji se kuha u kozjem mlijeku uz dodatak pravog pčelinjeg meda u jednakim dijelovima i uzima svaki sat po žlicu.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Trbušna duplja – Vodena bolest sa otokom trbuha i nogu
Narodni lekovi, uputstva za pripremu od lekovitih biljaka
Kod ove bolesti treba uzimati hranu bogatu šećerom, belančevinama (meso, belance, riba) i veoma malo masti, zejtina i masnih jela.
Osnovna hrana je kravlje mleko. Ako se iz mleka izdvoji kajmak ili maslac, mleko se mora zašećeriti. Kako se u mleku nalazi malo masti i šećera, treba u njega staviti med. Mleko ima dosta magnezijuma, kalijuma, soli, belančevina i odličan je lek za lečenje jetre. Ne smemo ga upotrebljavati u velikoj količini jer zatvara stolicu i jetru. Umerenom upotrebom mleka doturamo jetri šećerne materije, koje su joj potrebne za njenu obnovu i sprečavanje poremećaja varenja u crevima.
Ova se bolest leći povrćem, voćem i mlekom.
Pored ovoga treba piti sledeće čajeve:
Recept 1
Uzeti po 1 supenu kašiku sitno iseckanog lista troskota (Polygonum aviculare), lista ili korena ladoleža (Convolvulus sepium) i cveta i lista hajdučice (Achillea millefolium). Sve to izručiti u 600 grama proključale vruće vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procediti i piti po 200 grama pre jela, u toku dana tri puta. Piti 10 dana.
Recept 2
Uzeti 300 grama propasiranog crnog luka (Allium cepa), 100 grama meda i 700 grama belog vina. Sve to izručiti u 1 flašu i zatvoriti je. Držati je u toploj sobi 10 dana. Za to vreme je promućkati više puta dnevno. Nakon toga piti po 50 grama pre doručka, ručka i večere. Piti 10 dana.
Recept 3
Uzeti po 1 supenu kašiku sitno iseckanog lista ili korena jagode (Fragaria vesca), korena čička (Arctium lappa), trešnjinih peteljki (Prunus avium), korena maslačka (Taraxacum officinale), lista breze (Betula alba) i peršunovog lista (Petroselinum sativum). Izručiti u 1 litar proključale vruće vode. Ostaviti poklopljeno dva sata izvan štednjaka. Procediti i piti u toku dana. Može se poneka čaša posle jela zasladiti medom. Piti 10 dana.
Recept 4
Uzeti po 1 supenu kašiku sitno iseckanog lista nane (Mentha piperita), lista koprive (Urtica dioica), pelenovog lista ili cvasti sa pupoljcima (Artemisia absinthium), šišarica hmelja (Humulus lupulus), lista matičnjaka (Melissa officinalis) i celerovog korena (Apium graveolens). Sve to izručiti u 1 litar proključale vruće vode. Ostaviti poklopljeno dva sata Izvan štednjaka. Procediti i piti u toku dana. Može se posle jela zasladiti poneka čaša medom. Piti 20 dana.
Recept 5
Pre doručka, ručka i večere piti po 50 grama slatkog vina od grožđa — šire (Vitis vinifera), kao i po 100 grama posle jela. Piti 10 dana.
Recept 6
Jesti na 1 sat pre doručka, ručka i večere po 300 grama zrelog crnog grožđa (Vitis vinifera) sa parčetom jučerašnjeg hleba. Grožđe dobro oprati i od plesni očistiti. Posle upotrebe grožđa, obavezno usta oprati običnom vodom. Jesti 10 dana.
Recept 7
Piti pre doručka, ručka i večere po 100 grama svežeg proceđenog soka od šargarepe (Daucus carota). Piti 10 dana.
Recept 8
Piti pre doručka, ručka i večere po 100 grama svežeg proceđenog soka od šargarepe (Daucus carota). Piti 10 dana.
Napomena
Koristiti recepte i držati dijetu, sve dok bolest traje.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Srčane bolesti
Kukuruzna svila, morski luk, brezovo lišće – po 2 kašike, naprstak (digitalis) – jedna kašičica, dobro promešati i od te mešavine tričetvrt kašike kuvati 2-3 minute u 3 decilitra vode. Zatim ostaviti da stoji 1015 minuta, ocediti, piti pre ručka i večere, nezaslađeno, po jednu šolju.
Limun je odličan lek protiv srčanih bolesti. Sok od 3 limuna ulije se u bocu i doda kašičica samlevene soli. To se mućka dok se ne zapeni. Od tog leka uzima se svaki sat po jednu kašiku. To je ujedno lek protiv smetnji u probavi i bolesti jetre.
Vino od ruzmarina dobar je lek za više bolesti, a naročito za srce ako se ujutro i uveče uzima 2-4 kašike. Priprema vina je sledeća: u litrenu bocu stavi se suv fino iseckan list ruzmarina i nalije litra prirodnog belog vina i ostavi da stoji 24 sata. Od tog vina pije se tri puta dnevno pre jela 3-4 kašike. Leči vodenu bolest, srce, čisti krv i tera na mokrenje.
U 3 decilitra vode stavi se jedna kašičica gorocveta (Adonis vernalis) i kuva 2 minute. Ostavi se poklopljeno da stoji 10 minuta. Od tog čaja uzimati svaka dva sata po jednu kašiku .
List ruzmarina, matičnjaka, valerijane - po 4 kašike; ružinog lišća - 2 kašike. Sve dobro promešati i od te mešavine jednu kašiku preliti sa 2-3 decilitra ključale vode. Pije se tri puta dnevno posle jela po jedna šolja.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
VODENA BOLEST
Uzeti 300 g svežeg korena koprive (ili 200 g suvog) , potopiti u 2l crnog vina i držati 16 sati, zatim dodati 6 kašika meda i kuvati pola sata, 12 sati ostaviti poklopljeno, pa uzimati na pola sata-do sat, u toku dana po jednu kašiku.
Otok i vodena bolest
Ljudsko telo sadrži vrlo veliku količinu tečnosti, odnosno vode (oko 60% težine tela, kod dece i više). Ova tečnost struji delom u obliku krvi kroz sva tkiva, natapa ih i hrani, a delom je sastavni deo samih tkiva. Ona sadrži, u određenoj srazmeri, uglavnom rastvorenu kuhinjsku so (7 grama na litar). U delu ove tečnosti koji u vidu krvi struji kroz telo ima, pored rastvorene kuhinjske soli, i crvenih i belih krvnih zrnaca, kao i drugih krvnih sastojaka. U normalnim uslovima srazmera tečnosti u odnosu na čvrsta tkiva u svakom telu je približno uvek ista. Ali kad u telu nastupe izvesni poremećaji, izvesna oboljenja, ta srazmera se menja i količina tečnosti se u telu povećava ili se, u ređim slučajevima, smanjuje.
Nagomilavanje tečnosti iznad određene količine na jednom ili ka nekoliko mesta, ili u celom organizmu, nazivamo otokom. Dakle, otok pokazuje na svoj način da u telu nešto nije u redu, da je nešto obolelo.
U zavisnosti od uzroka, otok se javlja u vrlo različitim oblicima i na razne načine. On može biti usredsređen na jednom mestu, ali se može pojaviti istovremeno ili jedan za drugim na nekoliko raznih mesta. Zatim, može zahvatiti odjedanput ili postepeno veće delove tela i čitave organe, pa i celo telo.
Zašto se pojavljuje otok?
Do pojave otoka može doći, pre svega, usled nekog zapaljivog procesa. U tom slučaju otok se obično javlja na jednom ili na nekoliko različitih mesta, najčešće na koži i u potkožnom tkivu, ili na zglobovima. Kod otoka zapaljivog porekla koža pod otokom je obično crvena, topla i osetljiva na dodir i pritisak. Ovakav otok nastaje kod raznih čireva, zapaljenja kože i potkožnog tkiva, zapaljenja vena, zapaljenja limfnih žlezda, kod akutnog, po neki put i kod hroničnog zapaljenja zglobova, itd. Dakle, u ovoj grupi slučajeva otok se pojavljuje neposredno na onom mestu gde postoji zapaljenje koje je otok izazvalo. Uzroke i način nastajanja ove vrste otoka objasnićemo kad budemo govorili o gnojenju i gnoju.
Zatim, do otoka može doći usled oboljenja bubrega ili usled oboljenja srca i poremećaja u krvotoku. Na otoke ove vrste i prirode uglavnom se i misli kada se govori o otoku. U tim slučajevima otok zahvati odmah celo telo ili zahvati najpre samo noge, obično obe odjednom, pa se potom prenese i na ostale delove tela.
Otok koji nastaje usled zapaljenja bubrega zahvata odjednom celo telo. Bele je boje i može biti jako izražen. Obično se lako primećuje. U izrazitim i težim slučajevima na nekim mestima se pod ko žom, rastegnutom usled otoka, prosto vidi voda, samo što ne pljusne. Ako se koža na takvom mestu ubode iglom, iz kože će umesto krvi pocuriti voda. Ovakvi primeri dokazuju da je otok odista preterano nagomilavanje tečnosti (vode) u telu. Međutim, kod svakog zapaljenja bubrega ne javlja se ipak tako vidljiv otok. Kod lakših slučajeva otok se često i ne vidi.
Otok bubrežnog porekla pojavljuje se vidno najviše na onim mestima i delovima tela gde ima dosta mekih potkožnih tkiva (ispod i oko očiju, na unutrašnjoj i zadnjoj strani butina, oko gležnjeva, na donjem delu trbuha, na unutrašnjoj strani mišica itd.). Pregledom mokraće ovakvih bolesnika, u mokraći se uvek nađe belančevina.
Kod otoka bubrežnog porekla poremećen je regulator za održavanje određene srazmere soli u telu. Bubrezi kao cedilo svoje vrste ne funkcionišu više ispravno. Oni ne izlučuju kuhinjsku so u koli- čini u kojoj je to potrebno. U normalnim uslovima bubrezi, izlučujući višak ukoliko on postoji, staraju se da rastvor kuhinjske soli u krvnoj plazmi bude uvek u istoj,tzv. fiziološkoj srazmeri (7 grama na litar). Međutim, kada obole, oni to ne mogu da čine u dovoljnoj meri, i so se zadržava u organizmu u srazmeri većoj od normalne, dopuštene. I kako tkiva ne mogu bez opasnosti po svoj sastav podneti koncentraciju soli veću od fiziološke, to se u telu, radi održavanja dopuštene srazmere soli, zadržava veća količina tečnosti, praktično vode, i tako stvara otok.
Razna srčana oboljenja, u periodu kada je srce već znatno popustilo, vrlo često prouzrokuju otok. Ukoliko srčano oboljenje nije praćeno zapaljenjem bubrega, ovaj otok počinje od nogu. U početku se otok pojavljuje samo oko gležnjeva, i to posle dužeg kretanja ili stajanja na nogama. Tek kasnije otok se postepeno penje naviše i zahvata trbuh, grudi i lice. Ovaj otok obično je plavkastocrvene boje. Oboljenje srca deluje na pojavu otoka slično poremećenom ventilu na pumpi. Jedan deo tečnosti ostaje stalno neispumpan, i, što je sasvim razumljivo, ostaje prvenstveno u delovima tela najudaljenijim od srca (noge). Naravno, ukoliko se srčana radnja ne normalizuje, deo neispumpane tečnosti biva sve veći.
U narodu se jako izražen otok bubrežnog ili srčanog porekla naziva vodenom bolešću.
Otok se može pojaviti i usled pritiska na venske krvne sudove. Obolela jetra (crna džigerica), kroz koju prolazi venska krv iz donjih delova tela, može izazvati otok na nogama i na trbuhu. U trbušnoj šupljini može se na taj način nakupiti vrlo velika količina tečnosti. Mogućno je, isto tako, da se na sličan način, pritiskom na venske krvne sudove koji dovode krv iz gornjih delova tela, pojavi otok,na glavi, rukama i grudima. U slučajevima pojave otoka usled pritiska na venske krvne sudove, mehanizam je u izvesnoj meri sličan izlivanju vode iz korita reke čiji je tok preprečen branom.
Kod osoba jako oslabelih i izmršavelih usled oboljenja od tuberkuloze, raka, velike malokrvnosti, kao i usled dužeg gladovanja ili dugotrajne pothranjenosti, otok se javlja takođe dosta često.
Osim navedenih, ima, svakako, i mnogo drugih poremećaja i oboljenja koji mogu prouzrokovati otok, ali su oni ređi.
U jasno izraženim slučajevima, otok je lako utvrditi. Dovoljno je da se pritisne prstom na otečeno mesto. Ako postoji otok, na tom mestu ostaje od pritiska prstom udubljenje koje ne iščezava brzo. Događa se da se otok, ukoliko traje dugo, stvrdne i da pritisak prstom ne ostavlja na njemu nikakav trag. Ali otok je pre toga mogao već biti utvrđen, ili, ako nije, može se i bez toga ipak videti. Mnogo češći od toga su slučajevi da se otok ne može nikako videti jer je vrlo slabo izražen. Lekari su poneki put prinuđeni da kontrolisanjem telesne težine bolesnika proveravaju da li ima otoka ili ne, odnosno da li je iščezao ako ga je bilo.
Otok zapaljive prirode, sa crvenilom kože i osetljivošću na pritisak i dodir, nije, takođe, teško utvrditi. Ali ukoliko znaci ovakvog otoka nisu jasno izraženi, njegovo postojanje nije uvek lako utvrditi.
Dakle, otok sam za sebe nije bolest. On je samo posledica ili znak neke bolesti (simptom). Prema tome, otok se leči lečenjem bolesti koja ga je prouzrokovala. Bez lečenja uzročne bolesti on se ne može lečiti. A to praktično znači da se u slučaju otoka: moramo obratiti lekaru, jer je pojava otoka uvek znak ozbiljnijih poremećaja ili oboljenja.
Međutim, nešto najosnovnije o tome šta se sme a šta ne sme raditi u slučaju pojave otoka morao bi svako znati. Naime, treba znati da se bolesniku sa otokom proširenim na nogama, po trbuhu, na licu ili po celom telu ne sme davati da jede meso, jaja i slana hrana, niti da pije mnogo tečnosti. Za takvog bolesnika najbolja hrana je određena količina mleka i voće, naročito grožđe.
Takvim bolesnicima treba zabraniti kretanje. Njihovu kožu treba držati čisto, ali kupanje nije preporučljivo. Najbolje je da se koža povremeno prebriše vlažnom, dobro isceđenom krpom.
Na sličan način postupa se i .u slučaju otoka zapaljivog porekla.
Lečenje – U vezi sa otokom u narodu se prave vrlo grube greške. Obično se misli da se svaki otok može lečiti oblogama (burovim ili drugim). Razume se, neke vrste otoka, izazvane zapaljenjem, mogu se lečiti i stavljanjem obloga, naročito toplih, mada savremena medicina raspolaže mnogo moćnijim sredstvima i za njihovo lečenje. Međutim, u slučajevima otoka bubrežnog ili srčanog porekla nikakve obloge ne pomažu. Oblogama se samo zavaravamo i gubimo vreme najpovoljnije za brzu, laku i uspešnu lekarsku pomoć. Jer svaku je bolest lakše lečiti u početku nego kasnije, kad je već uzela maha.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Receptura za lečenje vodene bolesti
-Sveže isceđeni sok crnog luka piti tri puta dnevno u trajanju od nedelju dana.
-Celer i peršun treba jesti sirove, prethodno dobro oprane, što češće to bolje. Ren narendani treba što češće stavljati u salate, kao i naseckane vrhove sveže koprive.
-Sok od sveže isceđenog limuna malo zaslađen medom je preporučljiv, kao i čaj od maslačka.
-Mešavinu od 15 g bosiljka, 30 g maslačka preliti sa litrom ključale vode, kuvati na laganoj vatri dok 1/5 tečnosti ne ispari. Kada se ohladi piti na svaka 3 sata po vinsku čašicu čaja.
-U mešavinu od po pola litra vode i vina i kašike ruzmarina skuvati 3 sitno iseckane glavice crnog luka. Na svaki sat uzimati po kašiku ovog sirupa.
-U sezoni grožđa, na sat pre obroka, tri puta dnevno pojesti po 300 g zrelog i dobro opranog grožđa. Terapija traje 10 dana.
-U 7 dl belog vina staviti 300 g propasiranog crnog luka i 100 g meda i držati u zatvorenoj posudi na toplom oko 10 dana uz povremeno mućkanje. Piti 5 kašika vina pre doručka, ručka i večere. Terapija traje oko 10 dana.
Kupke za vodenu bolest
-U toplu upku usuti 6 kapi ulja od kima. Kim je inače stimulant i diuretik (povećava izlučivanje mokraće).
-U toplu vodu za kupanje usuti 3 kapi ulja od ruzmarina. Olakšanje nastupa već kroz 10 minuta.
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Re: Izbacite višak vode iz organizma
Osjećaj težine u rukama, nogama, zglobovima, nadutost i umor znaci su zadržavanja vode u organizmu. Toplo vrijeme, posao koji zahtijeva dugo stajanje ili loša prehrana najčešći su uzroci ove tegobe.
Uzroke zadržavanja vode možemo tražiti u mnogim stanjima, navikama ili propustim u prehrani. Neuravnoteženost hormona za vrijeme menstrualnog ciklusa, trudnoće, menopauze i PMS-a mogu ženu ostaviti otečenom, a nije tajna kako mnoge primijete kako su im grudi "punije" par dan prije nego što trebaju dobiti mjesečnicu.
Pretjerani unos soli, šećera i masti mogu pridonijeti zadržavanju vode u organizmu, čemu dodatno pogoduje nedovoljni unos vitamina B kompleksa i proteina. Brza hrana i jela koja su jako zasoljena djeluju tako da tijelo počne zadržavati vodu, a mi se osjećamo nadutima u području trbuha i u ekstremitetima. Također, kronične bolesti poput bolesti bubrega, pluća ili artritisa mogu uzrokovati zadržavanje vode.
Diuretici
Diuretici pomažu u izbacivanju vode i toksina iz organizma putem urinarnog trakta. Priroda nas je podarila određenim namirnicama koje možemo koristiti u ovu svrhu, a dijelimo ih na prirodne diuretike, namirnice bogate kalijem i biljke s velikim udjelom vode.
Prirodni diuretici su:
velike količine zelenog čaja
čaša soka od brusnice
dvije čajne žlice jabučnog octa pomiješanog u čaši vode – uzimajte tri do četiri puta dnevno
čaj od maslačka koji je bogat kalijem i djeluje izrazito moćno
sjemenke anisa koje hlade
namirnice bogate vodom poput lubenice i krastavca također su pune sumpora i silikona koji stimuliraju rad bubrega
šparoge su bogate alkaloidom asparaginom koji također poboljšava funkciju bubrega
zelena salata potiče metabolizam i izbacivanje toksina
rajčice su bogate vitaminima A i C, te također pospješuju izbacivanje toksina kroz bubrege
rotkvice, luk i hren su pravi rudnici spojeva sumpora koji potiču metabolizam na izbacivanje toksina
vodica kokosa također hladi tijelo i održava ravnotežu elektrolita
Namirnice bogate kalijem:
Ova vrsta hrane otpušta prekomjernu tekućinu, a uključene su banane, rajčice, jogurt, marelice, jagode i papaja. Međutim, prevelike količine kalija mogu dovesti do boli u mišićima i nepravilnih otkucaja srca ako imate problema s bubrezima.
Diuretičke trave
Diuretičke trave imaju antioksidativan, antiviralni i antiseptički učinak.
Biljka medvjeđe grožđe (latinskog naziva arctostaphylos uva ursi ) slavi se kao Uvin čaj. Djeluje na izlučivanje mokraće, na čišćenje i dezinfekciju mokraćnih kanala. Obično se koristi u kombinaciji s drugim ljekovitim biljkama, kao što je list breze ili korijen sladića, jer sadrži mnogo taninske kiseline koja može nekima teško pasti na želudac.
Smreka stimulira bubrege
Peršin ubrzava uklanjanje toksina
Prema ayurvedi, biljka babin zub (Tribulus terrestris) također pomaže urinarnom traktu i funkcijama bubrega.
Kako još možete utjecati na zadržavanje vode?
Smanjite unos soli, šećera i masti. Natrij djeluje kao klopka tekućina u tkivima, stoga izbjegavajte prerađene namirnice pune konzervansa i soli (konzervirana hrana, hrenovke, pašteta...).
Vodite brigu o svom tijelu i krećite se – svakodnevno pođite u žustru šetnju ili vježbajte 30 minuta kako bi potaknuli limfu. Hranite se svježim voćem i povrćem kako biste nadoknadili gubitak važnih nutrijenata koje je mokraća "odnijela". Pijte osam čaša vode dnevno, jer što je vaše tijelo hidrirano, to će manje zadržavati tekućinu.
K. Horvat
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Izbacite višak vode iz organizma
Izbacite višak vode iz organizma
Otok (edem) ruku, nogu i stopala, nadutost stomaka, podbulost lica, osećaj težine u udovima, samo su deo tegoba koje nastaju usled preopterećenosti organizma suvišnom tečnošću. Postoji čitava riznica lekovitog bilja i čajeva koji deluju kao prirodni diuretici i potpomažu eliminaciju viška vode iz tela
Ko je izložen najvećem riziku?
Dijabetičari, osobe koje pate od bolesti jetre, bubrega, srca i krvnih sudova, mogu imati problem sa zadržavanjem i otežanom eliminacijom vode iz organizma.
Hronične bolesti pluća ili artitis takođe mogu dovesti do ovog stanja. Žene se sa neprijatnom nadutošću suočavaju i za vreme PMS-a, ali i tokom trudnoće, menopauze i menstruacije. U slučaju dugotrajnog otoka, bola i osećaja težine u ekstremitetima neophodno je potražiti pomoć lekara jer postoji mogućnost da se radi o nekoj ozbiljnijoj bolesti.
Loša ishrana
Ishrana savremenog čoveka većinom se bazira na industrijskoj hrani koja obiluje solju, šećerom, mastima i konzervansima te uzrokuje gomilanje toksina, preopterećenost jetre i bubrega. Jedna od posledica ovakve ishrane jeste i zadržavanje vode u organizmu. Ako se na sve to doda način života koji podrazumeva previše sedenja i nedostatak fizičke aktivnosti, sasvim je jasno zbog čega je višak tečnosti boljka modernog čoveka.
Opasne skrivene soli
Poznato je da so vezuje vodu u organizmu. Sto grama unesene soli vezuje 13 l vode, što znači 11 l više nego što je potrebno. Mnogi tvrde da ne jedu previše slanu hranu, ali pritom zaboravljaju da sve industrijske namirnice sadrži ogromne količine “bele smrti”. Konzervisana tunjevina i sardina, mesni naresci, paštete, viršle, salame, šunka, slanina, kečap, sok od paradajza, razne grickalice, gotova jela, sirevi, pravi su rudnik soli i “ubice” srca, krvnih sudova i zdravlja u celini.
Kalijumom protiv natrijuma
Ravnoteža kalijuma i natrijuma prvi je korak u prevenciji edema. Optimalan sadržaj ovih minerala doprinosi održanju dinamičke ravnoteže vode u svim delovima tela. Natrijum dovodi do zadržavanja vode dok, sa druge strane, kalijum ima moć da taj proces donekle zaustavi. Da bi se smanjila količina natrijuma, potrebno je ograničiti unos soli, a kako bi se postigla ravnoteža sa kalijumom, neophodno je i povećati unos tog elementa kroz namirnice kao što su krompir sa ljuskom, paradajz, banane, dinja, sok od pomorandže, semenke suncokreta.
Ubrzajte cirkulaciju
Oslabljena cirkulacija čest je uzrok pojave edema, a jedan od razloga za usporen protok krvi kroz organizam jeste nedostatak kretanja. Zbog toga je neophodno svakodnevno upražnjavati neki oblik fizičke aktivnosti, kao što su brze šetnje, penjanje uz stepenice, pilates, aerobik, trčanje, vožnja bicikla… Osim toga, u ishranu je poželjno uvrstiti namirnice koje su poznate kao pokretači cirkulacije – biber, čili, đumbir, kari, beli luk, cimet…
Namirnice koje se preporučuju
Iz ishrane treba eliminisati namirnice koje doprinose zadržavanju tečnosti, dok je u svakodnevni jelovnik poželjno uvrstiti hranu koja sprečava ovaj proces. Priroda nije štedela na biljnim diureticima, pa tako u svako doba godine postoji veliki izbor namirnica koje mogu pomoći u prevenciji i lečenju edema, a neke od njih su sok od brusnice, lubenice, krastavci, rotkvice, paradajz, jabukovo sirće, semenke anisa, špargla, zelena salata, kokosovo mleko (vodica kokosa), ovas, proso…
Biljke sa diuretskim dejstvom
Peršun – dokazano pomaže u lečenju mnogih bolesti jer obiluje vitaminima i mineralima. Između ostalog, ubrzava cirkulaciju, potpomaže izbacivanje vode i štetnih materija iz organizma, što znači da je pogodan i za detoksikaciju. Treba ga koristiti kao dodatak jelima na kraju kuvanja, u salatama, ili u obliku čaja.
Priprema čaja: Preliti 1-2 kašičice suvog lišća peršuna šoljom vrele vode i ostaviti da odstoji 5-10 minuta. Piti 2-3 šolje dnevno. Čaj se ne preporučuje trudnicama zbog mogućih kontrakcija. Uva – poznati diuretik koji ima još jači efekat u kombinaciji sa biljkama sličnog dejstva. Poznata je i kao uroantiseptik – sredstvo za dezinfekciju mokraćnih organa. Koristi se protiv zapaljenja mokraćne bešike, kako akutnih, tako i hroničnih, ali i u slučaju bubrežnih oboljenja. Čaj od uve: Preliti 3-4 g suvog lista uve šoljom vrele vode, ostaviti da odstoji 10-15 minuta i procediti. Piti 3 puta dnevno između obroka.
Zečji trn – veoma efikasno sredstvo za lečenje urogenitalnog trakta: podstiče izlučivanje mokraće, sprečava stvaranje peska i kamenja u bubrezima i bešici, eliminiše vodu iz trbušne duplje. S obzirom na to da pospešuje izbacivenje viška tečnosti iz organizma, ovu biljku treba uključiti u terapiji gihta i hroničnog reumatizma…
Otok (edem) ruku, nogu i stopala, nadutost stomaka, podbulost lica, osećaj težine u udovima, samo su deo tegoba koje nastaju usled preopterećenosti organizma suvišnom tečnošću. Postoji čitava riznica lekovitog bilja i čajeva koji deluju kao prirodni diuretici i potpomažu eliminaciju viška vode iz tela
Ko je izložen najvećem riziku?
Dijabetičari, osobe koje pate od bolesti jetre, bubrega, srca i krvnih sudova, mogu imati problem sa zadržavanjem i otežanom eliminacijom vode iz organizma.
Hronične bolesti pluća ili artitis takođe mogu dovesti do ovog stanja. Žene se sa neprijatnom nadutošću suočavaju i za vreme PMS-a, ali i tokom trudnoće, menopauze i menstruacije. U slučaju dugotrajnog otoka, bola i osećaja težine u ekstremitetima neophodno je potražiti pomoć lekara jer postoji mogućnost da se radi o nekoj ozbiljnijoj bolesti.
Loša ishrana
Ishrana savremenog čoveka većinom se bazira na industrijskoj hrani koja obiluje solju, šećerom, mastima i konzervansima te uzrokuje gomilanje toksina, preopterećenost jetre i bubrega. Jedna od posledica ovakve ishrane jeste i zadržavanje vode u organizmu. Ako se na sve to doda način života koji podrazumeva previše sedenja i nedostatak fizičke aktivnosti, sasvim je jasno zbog čega je višak tečnosti boljka modernog čoveka.
Opasne skrivene soli
Poznato je da so vezuje vodu u organizmu. Sto grama unesene soli vezuje 13 l vode, što znači 11 l više nego što je potrebno. Mnogi tvrde da ne jedu previše slanu hranu, ali pritom zaboravljaju da sve industrijske namirnice sadrži ogromne količine “bele smrti”. Konzervisana tunjevina i sardina, mesni naresci, paštete, viršle, salame, šunka, slanina, kečap, sok od paradajza, razne grickalice, gotova jela, sirevi, pravi su rudnik soli i “ubice” srca, krvnih sudova i zdravlja u celini.
Kalijumom protiv natrijuma
Ravnoteža kalijuma i natrijuma prvi je korak u prevenciji edema. Optimalan sadržaj ovih minerala doprinosi održanju dinamičke ravnoteže vode u svim delovima tela. Natrijum dovodi do zadržavanja vode dok, sa druge strane, kalijum ima moć da taj proces donekle zaustavi. Da bi se smanjila količina natrijuma, potrebno je ograničiti unos soli, a kako bi se postigla ravnoteža sa kalijumom, neophodno je i povećati unos tog elementa kroz namirnice kao što su krompir sa ljuskom, paradajz, banane, dinja, sok od pomorandže, semenke suncokreta.
Ubrzajte cirkulaciju
Oslabljena cirkulacija čest je uzrok pojave edema, a jedan od razloga za usporen protok krvi kroz organizam jeste nedostatak kretanja. Zbog toga je neophodno svakodnevno upražnjavati neki oblik fizičke aktivnosti, kao što su brze šetnje, penjanje uz stepenice, pilates, aerobik, trčanje, vožnja bicikla… Osim toga, u ishranu je poželjno uvrstiti namirnice koje su poznate kao pokretači cirkulacije – biber, čili, đumbir, kari, beli luk, cimet…
Namirnice koje se preporučuju
Iz ishrane treba eliminisati namirnice koje doprinose zadržavanju tečnosti, dok je u svakodnevni jelovnik poželjno uvrstiti hranu koja sprečava ovaj proces. Priroda nije štedela na biljnim diureticima, pa tako u svako doba godine postoji veliki izbor namirnica koje mogu pomoći u prevenciji i lečenju edema, a neke od njih su sok od brusnice, lubenice, krastavci, rotkvice, paradajz, jabukovo sirće, semenke anisa, špargla, zelena salata, kokosovo mleko (vodica kokosa), ovas, proso…
Biljke sa diuretskim dejstvom
Peršun – dokazano pomaže u lečenju mnogih bolesti jer obiluje vitaminima i mineralima. Između ostalog, ubrzava cirkulaciju, potpomaže izbacivanje vode i štetnih materija iz organizma, što znači da je pogodan i za detoksikaciju. Treba ga koristiti kao dodatak jelima na kraju kuvanja, u salatama, ili u obliku čaja.
Priprema čaja: Preliti 1-2 kašičice suvog lišća peršuna šoljom vrele vode i ostaviti da odstoji 5-10 minuta. Piti 2-3 šolje dnevno. Čaj se ne preporučuje trudnicama zbog mogućih kontrakcija. Uva – poznati diuretik koji ima još jači efekat u kombinaciji sa biljkama sličnog dejstva. Poznata je i kao uroantiseptik – sredstvo za dezinfekciju mokraćnih organa. Koristi se protiv zapaljenja mokraćne bešike, kako akutnih, tako i hroničnih, ali i u slučaju bubrežnih oboljenja. Čaj od uve: Preliti 3-4 g suvog lista uve šoljom vrele vode, ostaviti da odstoji 10-15 minuta i procediti. Piti 3 puta dnevno između obroka.
Zečji trn – veoma efikasno sredstvo za lečenje urogenitalnog trakta: podstiče izlučivanje mokraće, sprečava stvaranje peska i kamenja u bubrezima i bešici, eliminiše vodu iz trbušne duplje. S obzirom na to da pospešuje izbacivenje viška tečnosti iz organizma, ovu biljku treba uključiti u terapiji gihta i hroničnog reumatizma…
vivijen- Moderator Foruma
-
Grad : Zvezdan
Browser :
Broj Postova : 13509
Broj Poena : 61974
Reputacija : 971
Datum upisa : 29.01.2010
Datum rođenja : 03.08.1953
Godine Starosti : 71
Pol : Zodijak :
Zanimanje : slikanje, pisanje,primenjena umetnost
Raspoloženje : smireno
Uzrečica : ah
Knjiga/Pisac : orkanski visovi
Similar topics
» Mineralne vode - lekovite, cudotvorne vode
» Izbacite najopasniju cigaretu u danu
» Unutrašnje čišćenje (detoksikacija organizma)
» Čišćenje organizma i gladovanje
» Bisfenol A šteti zdravlju kompletnog organizma
» Izbacite najopasniju cigaretu u danu
» Unutrašnje čišćenje (detoksikacija organizma)
» Čišćenje organizma i gladovanje
» Bisfenol A šteti zdravlju kompletnog organizma
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu